Sayfa 95/252 İlkİlk ... 45859394959697105145195 ... SonSon
Arama sonucu : 2015 madde; 753 - 760 arası.

Konu: ORGE - Orge Enerji Elektrik

1. Temettü vermesin. Temettü gelirlerinden stopaj kesiliyor. Yatırımcinin eline eksik geçiyor. Şirkette kalan geçmiş yıl karları nakit ihtiyacını karşılıyor. Büyümeye katkı sağlıyor. Benim kriterin düşük borcluluk, yüksek kar marji, sürekli artan hasılat. Dürüst yönetim. Bunlar devam ettiği sürece ileride güzel fiyatlat hayal olmaz.

Mi A2 Lite cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yazdıklarım kişisel görüşlerimdir. Kendi yatırımlarımı bağlar. Yatırım tavsiyesi içermesi mümkün değildir.

2. 6.30 u 2 kere geçemedi . 2. Geçemeyişinde satmak lazımmış . Maliyetim düşük ama 4000 lira puf oldu .

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yatırım tavsiyesi değildir.

3. ORGE 2019/4 yatırımcı sunumunda devam eden işleri inceledim. 2020'de bitecek işlerin toplamı 300 Milyon TL'yi aşıyor. Ama yine aynı raporda backlog'un 256 Milyon TL civarında olduğu yazıyor. Şirketin çoğu işi euro + tl şeklinde. Acaba eurodaki artış yüzünden mi benim hesabım çok çıkıyor?

Bir de faaliyet raporunda 2020 yılı için beklenti de belirtilmiş. Aşağıya kopyaladım.

"Şirketimizin almayı planladığı yeni taahhüt işlerinin realize olması halinde; hasılatında %20, ortalama çalışan sayısında %20 seviyesinde bir artış, faaliyet karını mevcut seviyelerde muhafaza etme beklentisi bulunmaktadır."

2019/12 hasılat 128 Milyon TL, 2020/12'de %20 büyürse 153 Milyon TL yapar. Burada bir tutarsızlık var. Şirketin backlog'u şu anda zaten 300 Milyon TL ve bu işlerin hepsinin bitiş tarihi 2020 yılı içinde. Niye 2020/12 için %20 hasılat büyümesi tahmininde bulunulmuş?

Bunun sebebini bilen var mı?

4. Benim anladigim sirket ödemeleri kısım kısım alıyor yani yaptıkça ara ödeme alıyor. Dolayısıyla 2020 içinde bitecek işlerin yapılan bölümleri için tahsilat yapılmıştır. O yüzden backlog miktarindan fazla görünüyor
     Alıntı Originally Posted by kucukyatirimci1 Yazıyı Oku
    ORGE 2019/4 yatırımcı sunumunda devam eden işleri inceledim. 2020'de bitecek işlerin toplamı 300 Milyon TL'yi aşıyor. Ama yine aynı raporda backlog'un 256 Milyon TL civarında olduğu yazıyor. Şirketin çoğu işi euro + tl şeklinde. Acaba eurodaki artış yüzünden mi benim hesabım çok çıkıyor?

Bir de faaliyet raporunda 2020 yılı için beklenti de belirtilmiş. Aşağıya kopyaladım.

"Şirketimizin almayı planladığı yeni taahhüt işlerinin realize olması halinde; hasılatında %20, ortalama çalışan sayısında %20 seviyesinde bir artış, faaliyet karını mevcut seviyelerde muhafaza etme beklentisi bulunmaktadır."

2019/12 hasılat 128 Milyon TL, 2020/12'de %20 büyürse 153 Milyon TL yapar. Burada bir tutarsızlık var. Şirketin backlog'u şu anda zaten 300 Milyon TL ve bu işlerin hepsinin bitiş tarihi 2020 yılı içinde. Niye 2020/12 için %20 hasılat büyümesi tahmininde bulunulmuş?

Bunun sebebini bilen var mı?
    SM-N750 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by mehmetim123 Yazıyı Oku
    Benim anladigim sirket ödemeleri kısım kısım alıyor yani yaptıkça ara ödeme alıyor. Dolayısıyla 2020 içinde bitecek işlerin yapılan bölümleri için tahsilat yapılmıştır. O yüzden backlog miktarindan fazla görünüyor

O zaman backlog'un zaten bir kısmı tahsil edildi. Mevcut backlog miktarını brüt backlog olarak düşünebiliriz. Acaba net backlog kaç?

6.  Alıntı Originally Posted by kucukyatirimci1 Yazıyı Oku
    O zaman backlog'un zaten bir kısmı tahsil edildi. Mevcut backlog miktarını brüt backlog olarak düşünebiliriz. Acaba net backlog kaç?
    Bir kismi tahsil edildi diyemeyiz çünkü sirket yaptığı işi backlog tan düşer yeni aldığı işi de ekler.

7. 11 mn.euro tutarındaki henüz kesinleşmeyen (asıya alınıp kaynak bulunduğu için başlaması gundemde olan) metro işi de backlog içinde sayılıyor diye biliyorum. Fark ondan kaynaklı olabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by Better15 Yazıyı Oku
    11 mn.euro tutarındaki henüz kesinleşmeyen (asıya alınıp kaynak bulunduğu için başlaması gundemde olan) metro işi de backlog içinde sayılıyor diye biliyorum. Fark ondan kaynaklı olabilir.
    Bunun hesabını müsait olduğum bir zaman yapacağım. Olmadı, yatırımcı ilişkilerine mail atacağım. %20 büyüme beklentisiyle oluşan 153 Milyon TL ciro nereye, backlog'daki işlerin hepsinin yapılması durumunda gelecek 300 Milyon TL nereye? İkisi arasında çok büyük fark var. Şirket 2020'de 300 Milyon TL ciro elde edip net kâr marjı %35 olursa 105 Milyon TL net kâr gelir. 8 FK ile değerlense 2021 başında hisse fiyatının 16 küsür liralarda olması gerekir.

Yatırım tavsiyesi değildir. Anlayamadığım bir noktayı çözmeye çalışıyorum sadece.

Sayfa 95/252 İlkİlk ... 45859394959697105145195 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •