Sayfa 110/339 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon
Arama sonucu : 2706 madde; 873 - 880 arası.

Konu: FONET- Fonet Bilgi Teknolojileri A.Ş

1. Yani şunu demek istiyorum
    Ben patronum 3 aylikta iyi satış yaptım.Ayrica 20 mart icin10 dan fazla çek senetim var Borsaylada ilgileniyorum. 3 aylığa çok yüksek kar gelsin istemiyorum.
    Bunu tahsil etsem 3 aylığa işlemem gerekecek.
    Ama bekletip 1 nisanda tahsil etsem
    1. Böyle birşey yapabilirmiyim
    2.Yasalmidir
    3.Bunları hangi döneme işlemem gerekir

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir

SM-A107F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by THUNDERBOLT Yazıyı Oku
    Yani şunu demek istiyorum
    Ben patronum 3 aylikta iyi satış yaptım.Ayrica 20 mart icin10 dan fazla çek senetim var Borsaylada ilgileniyorum. 3 aylığa çok yüksek kar gelsin istemiyorum.
    2.Yasalmidir

Halka acik sirketleri denetim sirketleri denetler ve onlarin onayladigi finansal tablolar KAP a aciklanir.
    Denetim sirketinin bir bilgiyi gizlemesi veya oldugundan farkli bir sekilde gostermesinin ciddi parasal cezalari var.
    En agir ceza ise, denetim sirketi lisansini kaybedebilir.
    Bu da bir sirket icin cok ciddi bir kayiptir, meslegi ve geliri elinden gidiyor ( birkac yil icin ).

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,041
     Alıntı Originally Posted by THUNDERBOLT Yazıyı Oku
    Yani şunu demek istiyorum
    2.Yasalmidir

Yapılan işin Fonet gibi şirketler için olduğunu konuşuyoruz diyelim.

-Mart ayında yazılım sattık. Hizmet süresi 24 aylığına ve tutarı 8 Milyon TL olsun. 8 Milyon TL/24=333 Bin TL Aylık hakediş olarak şirketimiz her ay kayıtlarına Gelir yazacak.

Şirketimiz Çek alsın, Senet alsın, bunları gelecek aylara ait almış olsa bile, Gelirlerini aylık olarak satışını yaptığımız Mart ayından işleme alıp, defterlerine yine aylık olarak Mart ayından itibaren gelir kaydedecek. Sonuç olarak; Bir işin bedelini almasak bile hizmetin yapılması demek, gelir yazmak için yeterli olarak kabul ediliyor.
    Son düzenleme : izci; 16-05-2020 saat: 18:39.

4.  Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku

-Mart ayında yazılım sattık. Hizmet süresi 24 aylığına ve tutarı 8 Milyon TL olsun. 8 Milyon TL/24=333 Milyon TL Aylık hakediş olarak şirketimiz her ay kayıtlarına Gelir yazacak.

Şirketimiz Çek alsın, Senet alsın, bunları gelecek aylara ait almış olsa bile, Gelirlerini aylık olarak satışını yaptığımız Mart ayından işleme alıp, defterlerine yine aylık olarak Mart ayından itibaren gelir kaydedecek. Sonuç olarak; Bir işin bedelini almasak bile hizmetin yapılması demek, gelir yazmak için yeterli olarak kabul ediliyor.
    gayet aciklayici bir sekilde ozetlemissiniz satin izci.
    bir bilgi daha ekleyelim, finansal tablolar ( bilanco + gelir tablosu ) tahakkuk esasina gore duzenlenir.
    tahsilat / odemenin onemi ikincil derecededir.

5.  Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku

-Mart ayında yazılım sattık. Hizmet süresi 24 aylığına ve tutarı 8 Milyon TL olsun. 8 Milyon TL/24=333 Bin TL Aylık hakediş olarak şirketimiz her ay kayıtlarına Gelir yazacak.

Teşekkürler sevgili izci
    Tabi Fonet topiginde konustuk ama ben genel anlamda sordum. Yoksa Fonet için ozel sormadım. Yanlış anlasilmasin şirket acısından

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,041
     Alıntı Originally Posted by THUNDERBOLT Yazıyı Oku
    Teşekkürler sevgili izci
    Tabi Fonet topiginde konustuk ama ben genel anlamda sordum. Yoksa Fonet için ozel sormadım. Yanlış anlasilmasin şirket acısından

Estağfurullah abi. Fonet için konuşuyoruz derken, şunu demek istedim; Bu tür şirketler hizmet sektöründe olduklarından hakedişler ile muhasebe kayıtları yapılıyor. Şayet bu üretim, pazarlama, alım-satım gibi şirketlerden olsaydı, Bedelin Tamamı teslimatın yapıldığı ayda gelir yazılacaktı. Burada ise hizmetin yapıldığı ay sayısına bölünerek gelirleştiriliyor. Uygulamada farklılık olduğundan sektörü belirlemek için söyledim.

Çok kritik yerde kapattı güzel olacak inşallah

ASUS_X00TD cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    Gerçek kar saklanamaz. Bunun yapılması yasal olarak mümkün değil. İşlemlerin ve belgelerin kayıt altına alınması, özetlenmesi, sınıflandırılması, raporlanması, beyanı, tescili, tahakkuku ve tahsili. Genel prosedür bu şekilde işliyor.
    saklanır hemde ogle bir saklanirki en basiti giderler şişirilir kar az yansitilir siz saniyonuzmu cuma gunu iptal olan ihaleden erkenden haberi olan yatirimci yokmuydu inanki sirketlerde bilgi sizmasi o kadar kolayki ama gercekten guzel bir sirket yazilim olarak bizim hastanelerde ne sisoft ne akgun yazilim fonet kadar kullanisli degil

Sayfa 110/339 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •