Sayfa 1/6 123 ... SonSon
Arama sonucu : 48 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Emeklilik yolunda (uv portföy)

1. Emeklilik yolunda (uv portföy)

24 yaşımda (5 sene önce) temettü emekliliği için oluşturmaya başladığım ve ağırlıklı olarak İsdemir den oluşan portfoyumu güzel kar oluşunca dayanamayıp bozmustum 2 sene kadar once. Sonrasında yaşadığım pişmanlığın da etkisiyle, bu sefer satmamak üzere 2018 yılında oluşturmaya başladığım portfoyum artık şekillenmiş durumda.

Geleceğin Egeen leri , geleceğin İsdemir lerini bulmak amaç bu sefer.

İlave alımları portföyde ki payı düşük olan şirketlere yaparak paylarını arttırmayı düşünüyorum. Bazıları takip amacıyla sembolik paya sahip portföyümde ,bu ilk fırsatta ağırlıklarını arttiracagim anlamına geliyor.
    Yorumlarınız benim için değerli.
    *Başlarken sadece POLTK biriktirmek hedefi ile başladığım, diğer şirketlerle yolda tanıştığım için ağırlık POLTK da ama bu ağırlık ilave alımları diğer şirketlerden yapacağım için sürekli azalacak.

1250 lot %80 POLTK
    1030 lot %8 ACSEL
    1010 lot %8 SARKY
    ................%1 EREGL
    ................%1 SASA
    ................%1 HEKTS
    ................%1 SUMAS

***Bu konu kendime bir nevi günlük tutma amaçlıdır. Disiplinimi korumama yardımcı olmasını umarak açtım konuyu. İlave alimlarımı ve portföy durumunu düzenli olarak paylaşacağım.

*Yaş 29 , Hedef 39 yaşında "yıllık 2 asgari ücret kadar " temettü geliri.

2019 Yıllık asgari ücret = 24.240 TL (48.480 TL)
    2019 Temettü beklentisi = 3200 TL

2. Emeklilikse hedef, zaman var demektir, zaman varsa risk almaya gelmez, zira yanlış hisseye yatırım yapma lüksü yok. Ya poltk egeen gibi olmazsa?

O yüzden portföyün ağırlığı sabit getirili borçlanma araçları olmalı, zamanla o dağ gibi büyüyecektir. Sonunda hayal kırıklığı olasılığı olmaz hissede olduğu gibi. Emeklilik birikimi poltk e yatırılır mı hiç

3.  Alıntı Originally Posted by atmega48pa Yazıyı Oku
    Emeklilikse hedef, zaman var demektir, zaman varsa risk almaya gelmez, zira yanlış hisseye yatırım yapma lüksü yok. Ya poltk egeen gibi olmazsa?

O yüzden portföyün ağırlığı sabit getirili borçlanma araçları olmalı, zamanla o dağ gibi büyüyecektir. Sonunda hayal kırıklığı olasılığı olmaz hissede olduğu gibi. Emeklilik birikimi poltk e yatırılır mı hiç
    POLTK nın Egeen gibi olamasa bile mevcut karını her sene arttırma potansiyeli oldukça yüksek. Sadece 3750000 sermayeli oldugu da düşünülürse mevcut piyasa değerini 3-4 sene içerisinde vereceği temettulerle amorti edebileceğini düşünüyorum.

Onerdiginiz yatırım aracının (faiz), benim seviyemde bı yatırım miktariyla, emeklilikte ise yaramayacagi kanısındayım.

4. yanlış anlamayın amacım işinize karışmak değil sadece biraz borsada öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum poltk demişsiniz ama poltk bugün işlem hacmine baktım sizin elinizde bulunan miktardan daha az işlem yapmış ... ben buna çok dikkat ederim sığ hisselerden nekadar kar yaparsa yapsın ne temettü verirse versin fazla miktarda lot bulundurmamaya dikkat ederim sebepleri malum.
    acsel hiç ilgilenmediğim bir hisse yorum yapamicam.
    sarky de benim yıllardır takibimde olan belli bir fiyatı geçemeyen (verdiği bedelsizler ve temettüler sebebiyle olabilir ama müthiş sağlam bir hissedir YTD.)
    ereğli sasa hektaş moda oldu zaten temettü yada uv yatırımcısıysanız olmazsa olmaz hisseler
    sumaş da ilgilenmediğim bir hisse yorumsuz..
    hiç değilse bi iş grubu hissesi bulundurun cam sektöründen yahut sağlam bir çimento hissesi
    bilişimden bir hisse muhakkak bulundurun derim ... vs vs vs saygılar burada ismi geçen hisseleri ben dedim diye ne alın ne satın

5.  Alıntı Originally Posted by fordmegane Yazıyı Oku
    yanlış anlamayın amacım işinize karışmak değil sadece biraz borsada öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum poltk demişsiniz ama poltk bugün işlem hacmine baktım sizin elinizde bulunan miktardan daha az işlem yapmış ... ben buna çok dikkat ederim sığ hisselerden nekadar kar yaparsa yapsın ne temettü verirse versin fazla miktarda lot bulundurmamaya dikkat ederim sebepleri malum.
    acsel hiç ilgilenmediğim bir hisse yorum yapamicam.
    sarky de benim yıllardır takibimde olan belli bir fiyatı geçemeyen (verdiği bedelsizler ve temettüler sebebiyle olabilir ama müthiş sağlam bir hissedir YTD.)
    ereğli sasa hektaş moda oldu zaten temettü yada uv yatırımcısıysanız olmazsa olmaz hisseler
    sumaş da ilgilenmediğim bir hisse yorumsuz..
    hiç değilse bi iş grubu hissesi bulundurun cam sektöründen yahut sağlam bir çimento hissesi
    bilişimden bir hisse muhakkak bulundurun derim ... vs vs vs saygılar burada ismi geçen hisseleri ben dedim diye ne alın ne satın
    POLTK sığ bi hisse evet biliyorum ama amacım sadece toplamak, satmamak üzere toplamak olduğu için bunu çok onemsemiyorum.

Yorumlarınız görüşleriniz çok değerli,teşekkür ederim öncelikle tabi ki.

Sn uvy,
    Oncelikle yolunuz acik bahtiniz acik olsun, tabi hepimizinde...

Bende sizin gibi uv yatirimina 2 yil once girdim. Baslarda daldan dal atlayarak nerdeyde 50% kapyiplar yasadim. Su anda ise kaya gibi kimildamiyorum. Sadece tutuyorum gun icinde fiyatlara bakiyorum seviniyorum bazende uzuluyorum.
    Elimde 12 pay sasa 6 pay dmsas ve 1 payda psdtc var.
    Imkanim dahilinde de egeen, kafein, eregli, trakycam ve hektasi da takip etmekteyim.

8. Alımlara devam ; son durum,

1275 lot POLTK

1300 lot ACSEL

2000 lot SARKY

5 lot HEKTS

Sayfa 1/6 123 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz