Sayfa 285/721 İlkİlk ... 185235275283284285286287295335385 ... SonSon
Arama sonucu : 5765 madde; 2,273 - 2,280 arası.

Konu: Madam Despina

1. Selamün aleyküm,
    Mekanın sahibi yok mu?

Eskiler der ki "..sabit kadem ol, dur temennide ey dil; maksudunda rehber olan nagah tecelli.."

2. Vaktiyle bir deli varmış. Padişahın kızını ben alıcam dermiş. Millet gülermiş. Padişahın kulağına gitmiş bu söz. Eee demiş padişahın kızını şah da ister gedâ da. (Gedâ: yoksul, fakir)

Çağırmış deliyi, binmişler saltanat kayığına kürekçiler asılmış. Denizde açılmışlar biraz. Padişah çıkarmış parmağındaki yüzüğü atmış suya. Bu yüzüğü bana geri getir vereyim kızımı demiş.

Kıyıya çıkınca deli boş bi konserve kutusu bulmuş başlamış denizin suyunu çekmeye. Bir gün iki gün bir hafta derken balıklar tenekeden çıkan sesten çok rahatsız olmuşlar. Bakmışlar ki denizin suyunu konserve kutusuula çekmeyle suyu bitmez fakat bu deli de bu inadından vaz geçmez.

Yaşlıca bi balık dalmış dibe almış yüzüğü ağzına ve atmış delinin konserve kutusuna. Deli götürmüş yüzüğü padişaha ve almış kızı.

Onçün, isteğimizde, ümidimizde, işimizde yapmak istediklerimizde ısrarlı ve kararlı olmalı en ufak zorlukta ümidimizi tüketip, moralimizi bozup vaz geçmemeliyiz.

"..sabit kadem ol, dur temennide ey dil; maksudunda rehber olan nagah tecelli.."

Kadem : ayak
    Temenni : dileme, dilek
    Maksut: niyet edilen, amaçlanan
    Nagâh: birdenbire, ansızın
    Tecelli: ortaya çıkma, belirme, görünme

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    Ankara - 35
    Gönderi
    8,509
    Obblo dünya evine girdi bir müddet ulaşılabileceğini sanmıyorum. Zihni dinlensin adamın. Mutlu olsun bir ömür.
    Burada yazdıklarımın hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir, kendi düşüncelerimdir.

4.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Vaktiyle bir deli varmış. Padişahın kızını ben alıcam dermiş. Millet gülermiş. Padişahın kulağına gitmiş bu söz. Eee demiş padişahın kızını şah da ister gedâ da. (Gedâ: yoksul, fakir)

Çağırmış deliyi, binmişler saltanat kayığına kürekçiler asılmış. Denizde açılmışlar biraz. Padişah çıkarmış parmağındaki yüzüğü atmış suya. Bu yüzüğü bana geri getir vereyim kızımı demiş.

Kıyıya çıkınca deli boş bi konserve kutusu bulmuş başlamış denizin suyunu çekmeye. Bir gün iki gün bir hafta derken balıklar tenekeden çıkan sesten çok rahatsız olmuşlar. Bakmışlar ki denizin suyunu konserve kutusuula çekmeyle suyu bitmez fakat bu deli de bu inadından vaz geçmez.

Yaşlıca bi balık dalmış dibe almış yüzüğü ağzına ve atmış delinin konserve kutusuna. Deli götürmüş yüzüğü padişaha ve almış kızı.

Onçün, isteğimizde, ümidimizde, işimizde yapmak istediklerimizde ısrarlı ve kararlı olmalı en ufak zorlukta ümidimizi tüketip, moralimizi bozup vaz geçmemeliyiz.

"..sabit kadem ol, dur temennide ey dil; maksudunda rehber olan nagah tecelli.."

Kadem : ayak
    Temenni : dileme, dilek
    Maksut: niyet edilen, amaçlanan
    Nagâh: birdenbire, ansızın
    Tecelli: ortaya çıkma, belirme, görünme
    Eyvallah Oralet reyiz.
    Teşbihin dibine vurmuşsun maaşallah.
    Ben de bugün Teko' ya ortak olunca, Oralet reyize selam çaksam mı diye düşünüyordum...
    Sonra benim ortaklığım uzun sürmez diye şey etmedim.

Teşbihe gelince...
    Benzer görünen her hikaye aynı olaydı... Edebiyat ve felsefe bu denli gelişmez idi.

Samuel Beckett abiden rivayet edilir ama...
    (Orijinalde;)
    Ne demiş Çarşı?
    "Hep denedin hep yenildin.olsun.yine dene, yine yenil, daha güzel yenil..."

https://www.kisavade.com/
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

5.  Alıntı Originally Posted by NSHYDN Yazıyı Oku
    Obblo dünya evine girdi bir müddet ulaşılabileceğini sanmıyorum. Zihni dinlensin adamın. Mutlu olsun bir ömür.
    Yoh be ya!
    "Altın 1530 USD lere kadar gelir" diye düşünüyorum.
    "O ara eldekileri verip bir aksiyon çevrilebilir" diye umuyorum

6. Sadece Yıldız Pazar' dan oluşan tarama listesine bolca banka düşmesi de...;
    Eskilerin, "kriz sonrası, yabancı sermaye önce bankalara gelir, oradan kredi olarak dağılır..." teorisini destekler gibi görünüyor.
    "Kriz var mı? Yok mu? Varsa bitti mi?..." bunlar tartışılır ama...
    En azından bir golden shot için para finans sektörüne akıyor gibi.

7. Dünyaevine mi girdi? Evli değil miydi zaten.

8.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Dünyaevine mi girdi? Evli değil miydi zaten.
    Abi ben buradayım zaten!
    Niye "3. şahıs " kullanıyorsun hakkımda anlamadım ki.
    El cevap:
    "He! 3. turu dönüyorum. Darısı belasını arayanların başına!

Sayfa 285/721 İlkİlk ... 185235275283284285286287295335385 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •