Sayfa 100/576 İlkİlk ... 50909899100101102110150200 ... SonSon
Arama sonucu : 4607 madde; 793 - 800 arası.

Konu: YATAS - Yataş

Alıntı Originally Posted by mutsuz Yazıyı Oku
    Bilanco ne zaman
    Tsk
    son tarih 10 mayıs

Alıntı Originally Posted by Better15 Yazıyı Oku
    Ben de katılıyorum. Hisseyi keşfettigimde 2.70 lerde idi. Yukarı hareketlenince biraz düşence alayım, düşünce de acaba kötü bir durumlar mı var derken bir türlü almak nasip olmadı ve malum buralara kadar geldi. Borsadaki en buyuk pişmanlıklarimdan biridir yataşı almamak.
    sn Better15, sizin durumunuz elinde olmayıp ta alma niyeti olanlara dair. bir de tersi vardı. yani elinde olup ta, böyle hareketler sonucunda daha da düşecek endişesi ile dayanamayıp satanlar da oldu (acil nakit ihtiyacından dolayı satanlar hariç).

3.  Alıntı Originally Posted by cok400 Yazıyı Oku
    10,00 demem psikolojik bir eşik gibi benim açımdan. o yüzden 10,00ı telaffuz etmiştim sn boga_ayi. aslında benim kendimce takip ettiğim f/k grafiğime göre 10,15 kanal üstbant desteğine denk geliyor. f/k grafiğimde fiyat karşılığını tam hesaplayamıyorum ama gördüğüm 10,15e denk geldiği. belki daha hassas ölçebilsem 10,14 te olabilir. 1 kuruş sapma önemli değil elbette. 10,14 veya 10,15 destek gibi görünüyor benim f/k grafiğimde.

Sn.Cok400; sizin bu grafiğinizi çok önemsiyorum. Sanırım artık bilanço beklentisini tekrar konuşmanın zamanı geldi. Biliyorsunuz bu konuda benim pek bilgim yok. Siz geçmiş bilançoları beklentiler ile kıyasladığınızda ne ön görüyorsunuz? Aslında şunu da sormak istiyorum, bilanço ve hisse fiyatı bu grafiği nasıl değiştirecektir.(yada aynı tutacaktır)

4. Gecenin en karanlık anı aydınlığa dönüş anıdır. Hayırlı olsun (Kişisel görüşümdür yatırım tavsiyesi değildir. Gün içinde ortalama 10,25 den satış yapan birisi olarak bu yorumu yapıyorum). Gün sonu kapanış önemli olup yarın yukarı dönmesi halinde kimsenin panik yapmasına gerek yoktur. Ama geri gelirse onu bilemem.

Alıntı Originally Posted by boga_ayi Yazıyı Oku
    Sn.Cok400; sizin bu grafiğinizi çok önemsiyorum. Sanırım artık bilanço beklentisini tekrar konuşmanın zamanı geldi. Biliyorsunuz bu konuda benim pek bilgim yok. Siz geçmiş bilançoları beklentiler ile kıyasladığınızda ne ön görüyorsunuz? Aslında şunu da sormak istiyorum, bilanço ve hisse fiyatı bu grafiği nasıl değiştirecektir.(yada aynı tutacaktır)
    sn boga_ayi, bugün biraz yoğun günümdü ve ders aralarında izleme fırsatım oldu. dolayısıyla bu sorunuzun cevabını hazırlamak için vaktim olmadı gün içinde. şimdi fırsat bulabildim.

1) kapanış 10,00 oldu. buna göre o grafiğimin son hali şu:

yani o yeşil kesikli çizgili kanalın içine girmiş oldu. 6 nisandan beri kanalın üstünde duruyorduk. (bence o kanalın içinde kalmasının hiçbir sakıncası yok.)

2) gelelim beklediğimiz bilançonun etkisine. henüz bilanço gelmediği için elimizde "bilgi" yok; mecburen "tahmin" üzerinden gitmem gerekiyor. yani tahmin yapmam gerekiyor. adı üstünde "tahmin"... yani yanılmam garanti. fikir vermesi açısından tahminlerin faydalı olduğunu söyleyebiliriz. ama tahmin yaparken neye göre tahmin yapacağız? yani bir tahmin senaryosu olmalı öncelikle. muhtemel senaryolar:
    a) iyimser koşullarda tahmin senaryosu
    b) kötümser koşullarda tahmin senaryosu
    c) normal koşullarda tahmin senaryosu

ben c şıkkından yanayım ve 2017-1Ç kar tahminim (daha önce de dile getirmiştim) 8buçuk-9milyon aralığında gelebilir. tam nokta derseniz; tam 8,8milyon tl kar bekliyorum. tam nokta tahminim kesinlikle tutmaz bunu biliyorum ama ne kadar yaklaşacak bunu ben de merak ediyorum doğrusu bu tahminimde temel dayanağım, net satış hasılatının %3,5 oranında net kara dönüştüğü varsayımıdır. neden %3,5 ? çünkü bundan önceki 2-3 çeyreklerde oran bu civarda olduğu içindir. şayet bugün (yani hisse fiyatı 10,00 iken) kar beklediğim gibi gelirse, yeni f/k 18,12ye düşer ve o grafiğim şöyle olur:

yani o yeşil kesikli çizgili kanalın alt bandını da delmiş olur. iyi de bu yeni durum bize ne söyler? beklentim odur ki, hemen aynı gün değil ama çok kısa bir sürede tekrar f/k nın o kanala gireceğidir. yani f/k nın 21-22 gibi seviyeye tekrar dönmesini beklerim kendi adıma. bunun hisse fiyatı karşılığı da 11,50-12,00 civarına denk geliyor.

tekrar kar beklentime dönecek olursam: net satış hasılatının %3,5 oranında net kara dönüştüğünü varsaymıştım ama "normal şartlarda" bunun %4 civarı olması bence daha makul. neden? ölçek ekonımisinden dolayı, artan satış adetlerine karşın sabit maliyetlerin sabit kalmasının avantajı olmalı (eğer garip bir şekilde, bilhassa genel yönetim giderlerini ve/veya pazarlama giderleri beklenmedik şekilde bir biçimde çok şişirmezlerse). %4ün karşılığı 10milyon civarı kara denk geliyor (buna göre f/k 17,20 civarı olur). şayet garip şekilde bazı giderleri şişirirler ve sonucunda bu oran misal %3 gerçekleşirse, karşılığı kar 7,5milyona denk düşüyor ki, yeni f/k 19,10 civarı olur.

lafı daha fazla uzatmak istemiyorum; çünkü senaryoları daha da artırmak mümkün. kısaca düşüncelerim ve tahminlerim böyle. biliyorum ki, yanılacağım kesin. acaba az mı çok mu yanılacağım, bunu merak ediyorum doğrusu.

6. Sn. Cok400, elinize sağlık. Çalışmanız için çok teşekkürler. Çok faydalandım. Bugün hissenin 9.65 te düşüşü sonlandırdığını düşünüyorum ben de. Bakalım yarın ne yapacak

7.  Alıntı Originally Posted by cok400 Yazıyı Oku
    sn boga_ayi, bugün biraz yoğun günümdü ve ders aralarında izleme fırsatım oldu. dolayısıyla bu sorunuzun cevabını hazırlamak için vaktim olmadı gün içinde. şimdi fırsat bulabildim.

1) kapanış 10,00 oldu. buna göre o grafiğimin son hali şu:

yani o yeşil kesikli çizgili kanalın içine girmiş oldu. 6 nisandan beri kanalın üstünde duruyorduk. (bence o kanalın içinde kalmasının hiçbir sakıncası yok.)

2) gelelim beklediğimiz bilançonun etkisine. henüz bilanço gelmediği için elimizde "bilgi" yok; mecburen "tahmin" üzerinden gitmem gerekiyor. yani tahmin yapmam gerekiyor. adı üstünde "tahmin"... yani yanılmam garanti. fikir vermesi açısından tahminlerin faydalı olduğunu söyleyebiliriz. ama tahmin yaparken neye göre tahmin yapacağız? yani bir tahmin senaryosu olmalı öncelikle. muhtemel senaryolar:
    a) iyimser koşullarda tahmin senaryosu
    b) kötümser koşullarda tahmin senaryosu
    c) normal koşullarda tahmin senaryosu

ben c şıkkından yanayım ve 2017-1Ç kar tahminim (daha önce de dile getirmiştim) 8buçuk-9milyon aralığında gelebilir. tam nokta derseniz; tam 8,8milyon tl kar bekliyorum. tam nokta tahminim kesinlikle tutmaz bunu biliyorum ama ne kadar yaklaşacak bunu ben de merak ediyorum doğrusu bu tahminimde temel dayanağım, net satış hasılatının %3,5 oranında net kara dönüştüğü varsayımıdır. neden %3,5 ? çünkü bundan önceki 2-3 çeyreklerde oran bu civarda olduğu içindir. şayet bugün (yani hisse fiyatı 10,00 iken) kar beklediğim gibi gelirse, yeni f/k 18,12ye düşer ve o grafiğim şöyle olur:

yani o yeşil kesikli çizgili kanalın alt bandını da delmiş olur. iyi de bu yeni durum bize ne söyler? beklentim odur ki, hemen aynı gün değil ama çok kısa bir sürede tekrar f/k nın o kanala gireceğidir. yani f/k nın 21-22 gibi seviyeye tekrar dönmesini beklerim kendi adıma. bunun hisse fiyatı karşılığı da 11,50-12,00 civarına denk geliyor.

tekrar kar beklentime dönecek olursam: net satış hasılatının %3,5 oranında net kara dönüştüğünü varsaymıştım ama "normal şartlarda" bunun %4 civarı olması bence daha makul. neden? ölçek ekonımisinden dolayı, artan satış adetlerine karşın sabit maliyetlerin sabit kalmasının avantajı olmalı (eğer garip bir şekilde, bilhassa genel yönetim giderlerini ve/veya pazarlama giderleri beklenmedik şekilde bir biçimde çok şişirmezlerse). %4ün karşılığı 10milyon civarı kara denk geliyor (buna göre f/k 17,20 civarı olur). şayet garip şekilde bazı giderleri şişirirler ve sonucunda bu oran misal %3 gerçekleşirse, karşılığı kar 7,5milyona denk düşüyor ki, yeni f/k 19,10 civarı olur.

lafı daha fazla uzatmak istemiyorum; çünkü senaryoları daha da artırmak mümkün. kısaca düşüncelerim ve tahminlerim böyle. biliyorum ki, yanılacağım kesin. acaba az mı çok mu yanılacağım, bunu merak ediyorum doğrusu.
    tesekkurler..

SM-N9000Q cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by boga_ayi Yazıyı Oku
    Sn. Cok400, elinize sağlık. Çalışmanız için çok teşekkürler. Çok faydalandım. Bugün hissenin 9.65 te düşüşü sonlandırdığını düşünüyorum ben de. Bakalım yarın ne yapacak
    sn boga_ayi, günlük grafiğe göre 5inci kırmızı barı yapmış oldu. ve son zirvesi olan 10,90a göre 9,65e geri çekilme %11,5 civarı oldu (bence %10 civarı geri çekilmeleri normal düzeltme diye nitelendirmek mümkün). yine günlük grafiğe göre düşüşün durduğunu öngörmek bence zor ve de 9,5Xleri görmesi ihtimali hala mevcut. ama saatlik ve 30dakikalık ve bilhassa 5 dakikalık grafiklere göre düşüş durmuş görünüyor.

aslında bugün kimler almış/satmış merak ediyorum ama pasta paylaşacak kimse kalmadı sanırım forumda.

Sayfa 100/576 İlkİlk ... 50909899100101102110150200 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •