Sayfa 113/576 İlkİlk ... 1363103111112113114115123163213 ... SonSon
Arama sonucu : 4607 madde; 897 - 904 arası.

Konu: YATAS - Yataş

1. Piyasanın bilançoyu nasıl okuduğunu yarın hep beraber göreceğiz. Ben aracı kurumların hedef fiyatlarında değişiklik yapıp yapmayacağını merak ediyorum. Ytd

Alıntı Originally Posted by boga_ayi Yazıyı Oku
    Sn. Cok400 yorumunuzu bekliyoruz
    biraz inceleme fırsatım oldu sn boga_ayi. aşağıdaki karşılatırma tablosunu excel hazırladım. tablodaki 2016-4Ç sütunu sadece ekim-kasım-aralık 2016 periyoduna aittir. bu bilgileri 2016 yılsonu gelir tablosu ile 2016-3Ç gelir tablosunu bilgilerinin farkından çıkartmak suretiyle hazırladım.

neler dikkat çekici kendi cephemden:
    1) net satış hasılatı bende biraz hayal kırıklığına uğrattı. şöyle ki: önceki çeyreğe göre bu çeyrekte net satışlarını sadece %2.16 oranında artırabilmiş ve 151.824.453tl olmuş. bunu daha yüksek bekliyordum. aslında bilanço dipnotlarına bakınca şunu gördüm: bu dönem satışları aslında 237.720.597tl ama aynı zamanda 79.165.701tl satış iskontosu yapılmış müşterilerine ve net satışları çok fazla aşağı çekmiş. satış iskontosu çok ciddi bir rakam bence. satışlara ilişkin bir diğer husus kdv indirimi. kdv indiriminin net satışlarını daha fazla artırmasını bekliyordum. bunu olumsuz buldum. ama şu cepheden de bakmak lazım: şayet bu kdv indirimi olmasaydı bu satış rakamlarını yakalaması mümkün olmazdı ve önceki çeyreğe göre net satışları daha aşağıda olurdu. demek ki sektörde işler zorlaşmış ve kdv indirimi yataşa "ilaç gibi" gelmiş.

2) satışlarının maliyeti pek önemsiz azalmış. demekki önceki çeyreğe göre verimlilik muhafaza edilmekte.

3) genel yönetim giderleri önceki çeyreğe göre %17.5 artmış ve tl olarak 1.122.375 artmış. neden artmış acaba? işletmeyi çekip-çevirmek neden daha pahalı hal almış olabilir? biraz dipnotları inceleyince bazı ipuçları görmek mümkün. ne dikkatimi çekti orda? personel sayısı 1909 iken bu çeyrekte 1990 kişi olmuş. dağılımı bilmiyorum ama bir kısmı idari çalışan olabilir. ordan bir miktar artış olduğunu düşünüyorum. başka? bir de bu dönem dikkat çekici maddi duran varlık alımı olmuş. en dikkat çekici olan alımları demirbaşlar ve tutarı 2.134.473 tl olmuş ve bunun amortisma giderindeki artışı 884.129 tl olmuş. demirbaşların hepsi idari kısımlara ait olmayabilir ama önemli bir kısmının idari kısımlara ait olduğu kuşkusuz. böylece genel yönetim giderlerindeki 1.122.375 tl artışı büyük çapta bir miktar artan personel giderleri ve artan amortismanla izah etmek mümkün. burada asıl soru şu: 2.134.473 tl gibi epey yüksek tutarda demirbaş almak makul mu?

4) pazarlama giderleri 2.463.010tl (%6.23) artmış. bunun detayları bilanço dipnotlarından görmek mümkün değil. ama en dikkat çekici rakam bu dönemin reklam giderleri 10.301.579tl olmuş. önceki çeyrekte bu rakam neydi acaba bulamadım. ama genel olarak reklam iyidir tabiki.

5) brüt satış karı önceki çeyreğe göre 3.410.488tl artmış (olumlu) ama genel yönetim (1.122.375tl) ve pazarlama (2.463.010tl) giderlerindeki artış bu olumlu durumu tamamen yutmuş (olumsuz). bunun sonucu olarak asıl yaptığı işlerden karı önceki çeyreğe göre (-349.483tl) azalmış (olumsuz).

6) bilanço dipnotlarında dikkatimi çeken bir husus, şüpheli ticari alacaklarındaki ciddi artış oldu. şüpheli ticari alacakları 12.078.265 tlden 13.163.097tl ye çıkmış. malum şüpheli ticari alacak demek dava aşamasında veya icra aşamasındaki alacaklar demek. alacaklarını tahsil etmekte artan bir şekilde güçlük yaşıyor. bunun karla ilgisi ne? ilgisi şu: önceki dönem şüpheli ticari alacakları için ayırdığı karşılık 7.867.869tl iken bu dönem 9.211.828tl karşılık ayırmış. yani fazladan 1.343.959tl karşılık ayırarak karını bu kadar düşürmüş (olumsuz). diğer giderlerdeki 1.809.146lik artışın çok önemli kısmı burdan kaynaklanmış olmalı.

7) finansal işlemler öncesi karı önceki çeyreğe göre 815.693 tl azalmış (olumsuz). ama neyseki finansal gelirlerindeki 685.300tllik artış ile finansal giderlerindeki 1.674.937 tllik azalış (her ikisi de olumlu) vergi öncesi karı önemli ölçüde toparlamış ve önceki çeyreğe göre 1.544.544tl (%22,34) artırmış (yani durumu kurtarmış bu 2 kalem).

özetlersem:
    a) net satışlarını daha yüksek bekliyordum ama olmadı. şayet net satışları %10 daha fazla olsaydı, net karının 10milyonu geçmesi işten bile değildi.

b) artan personel ve artan amortismanlardan dolayı genel yönetim giderlerindeki artış kalıcı olacak gözüküyor. bunun azalmasını beklemiyorum.

c) artan şüpheli ticari alacakları için fazladan ayırdığı 1.343.959tl karşılık için şunu demek lazım: önümüzdeki dönem/dönemlerde buralardan tahsilatlar yapılırsa bu vergi öncesi karı tahilat kadar artıracaktır kesinlikle (umutlu olmaya devam)

d) mevcut verilere göre fetöcü istikbalin yerini henüz aldığını söylemek kesinlikle mümkün değil. hala istikbalin çok ama çok uzağındalar. bilhassa yurt dışı olmak üzere satış çabalarını çok artırmaları gerekiyor (umutlu olmaya devam). zaten 3-5 ayda istikbalin yerini almaları beklenemez. en azından 3-5 yılı alır (umutlu olmaya yine devam).

e) beklentim net satışlarının %3.5 oranında net kara dönüşmesi idi. bu oran yaklaşık %4,4 olmuş (olumlu).

f) tüm bu veriler ışığında hissenin yönünü yarın aşağı olarak bekliyorum (ne kadar aşağı olur? yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için bu beklentimi ifade etmek istemiyorum) ama satıp çıkmayı henüz düşünmüyorum.

3. İnanın bazen kendi düşüncelerimden şüphe ediyorum bu yorumu görünce.yani son çeyrek satışıyla kiyaslamanizi anlayamadım bu çeyreği en zayıf çeyrek bu ceyrek.ona rağmen yüzde 60 büyüme var.yatak almak için yataş mağazasına gittiğimde satışların nasıl olduğunu sorduğumda mart başı idi.bayan KDV indiriminin ilk başta hiç etki yapmadığını bu bir haftadır satışların arttığını söyledi.yani çeyrek olarak bakmak bence daha mantıklı Doğtaş yüzde 30 arttırmış satışlarını bence yatasin satış oranı iyi.sadece Enza home daki satışlar düşmüş bu kadar reklama rağmen bence bu düşündürücü

Lenovo P1a41 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Başta sn.cok400 olmak üzere bilanço ile ilgili aydınlatıcı yorumlar için herkese tesekkurler. Son olarak sn.cok400 sizin f/k grafiğinde son durum nasil acaba?

5. 1) Şirketin son çeyrekte satışlarını bu sene ilk çeyrekte yakalaması buyuk başarıdır. Yatasta satisalrda mevsimselik etkisi vardir. Yani gecen sene guclu donemde kazandığıni bu sene zayif donemde kazandi

2) kdv indirimi her ne kadar subat ayinda basladi isede evlenecek ciftler bu donemde alis yapamadı. Cunku dugunler yazin olacagi icin esyalri muhafaza sorunu oluşacaktı. Ikinci çeyrekte etkisi gorulecek.

3) pazralama giderlrinin artmasi normal ve buyudukce artis sürecektir. Bazi mobilya firmalari her ne kadar düşürmüş ise de bilancolarinda ayrıntılı bilgi yok. Yatas ise her kalemi tek tek aciklamis

6. KDV indiriminin yansıması Mart ortalarından itibaren görülür. Üstelik referandum nedeniyle piyasalar hareketsizdi. Esas olumlu etkisi 2.çeyrekte gelecektir. Burada önemli olan, profesyoneller nasıl bir bilanço bekliyordu, nasıl geldi, bu bilanço 2.çeyrek için nasıl bir hedef gösteriyor bunu iyi irdelemek lazım. Unutmamak gerekir ki bu hissenin bilançodan başka beklentileri var. Yeni yatırımlar, mağaza açılışları ve olası sermaye arttırımı. Sonuç olarak benim beklentim hisse geri gelse bile sınırlı olup yıl içinde zirve fiyatını geliştireceği yönünde.

7. Matriks te geçen haber;

Yataş Grup, yılsonuna kadar 130 yeni satış noktası daha açmayı planlıyor - Basın Açıklaması

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

5 yıldır sürdürdüğü marka dönüşüm ve konumlandırma çalışmalarında büyük başarı elde ederek, mobilya sektöründe en çok büyüyen firmalar arasında yer alan Yataş Grup, 2016 yılında yüzde 54 büyüdü. Bu büyümesini 2017 yılının ilk 3 ayında da sürdüren Yataş Grup, geçen yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 61 büyüme sağladı. Satışlarının yüzde 90'ından fazlasını perakendeden sağlayan Yataş Grup, yılsonuna kadar 130 yeni satış noktası daha açmayı planlıyor.
    Dünya markası olmak için Turquality Programı'na başvuran Yataş, yurt dışında da, 2021 yılına kadar 200 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Ürünlerinin yüzde 85'inden fazlasını Kayseri ve Ankara'daki fabrikalarında üreten Yataş Grup, 40 Milyon TL'lik yatırımla 52 saniyede bir yatak üreterek ilk'lere de imza atmaya hazırlanıyor.
    Enza Home ve Yataş Bedding Fenomen Olma Yolunda
    Sektörün 2. büyük grubu olarak bu yıl da satışlarını yüzde 50'ye yakın artırarak 750 Milyon TL ciroya ulaşmayı beklediklerini söyleyen Yataş Grup CEO'su Nuri Öztaşkın, hem il hem de ilçelerde yüksek oranda bayilik talebi aldıklarını belirtiyor:
    "Enza Home ortalama 1.700 m2 mağazalardan oluşurken, Yataş Bedding mağazalarımızın ortalaması 250 m2. Hem Yataş Bedding hem de Enza Home ürünlerinin trend ve ulaşılabilirliği sayesinde iller haricinde birçok ilçeden de yüksek bayilik talebi alıyoruz. Anlaşmalarımız neticesinde yılsonunda 120 yeni satış noktası daha açmış olacağız. Yurt dışında ise 26 ülkede 47 konsept mağazamız var. Bu sayı, yılsonunda 60'a ulaşacak. Dünya markası olmak için de Turquality Programı'na başvuru aşamasındayız. Başvurumuzun olumlu sonuçlanması durumunda yurt dışında 2021 yılına kadar 200 mağazaya ulaşmayı amaçlıyoruz." dedi.

Enza Home'un Hedefi 240 Mağaza
    Dünya dekorasyon trendlerini büyük danışmanlık firmalarıyla takip eden Enza Home, yenilikçi, şehirli, ulaşılabilir tasarım anlayışıyla, Türkiye'nin trendsetter markalarından biri. Mobilyadan halıya, aydınlatmadan yataak tekstil ürünlerine kadar geniş bir dekorasyon dünyası sunmasıyla dikkat çeken Enza Home'un yurt içi ve yurt dışında 184'ü bulan mağazalarının yılsonunda 240'a çıkması hedefleniyor.

Kayseri'de 52 saniyede bir yatak!
    Ürünlerinin yüzde 85'inden fazlasını Kayseri ve Ankara'daki fabrikalarında üreten Yataş Grup, fabrikalarına yaptığı 40 Milyon TL'lik ek tesis ve makine parkı yatırımlarıyla daha da büyümeyi hedefliyor. Söz konusu tesislerin Temmuz ayında tamamlanmasıyla Kayseri'deki yatak fabrikasında 52 saniye bir yatak üretmeye hazırlanan Yataş, yatak üretiminde yıllık kapasitesini 1 Milyon adete çıkarmayı planlıyor

Yatırım tavsiyesi değildir..

8. Geçen sene 1. çeyrek ile 2. çeyrek arası ciro artış oranı yaklaşık % 40'dı. Sonraki dönemlerde bu ciro tutarı aşağı yukarı aynı kaldı.

Yani 2. çeyrek ve sonraki bilançolarda çeyrek dönemler için 210 milyon tl'lik ciro beklenebilir. 2017 yılı için bu gidişle 780 milyon'luk bir ciro oluşabilir. Hatırlarsanız şirket yıl sonu cirosu olarak 720 milyon tl'yi hedeflemişti. Bu durumda bu bilanço beklentileri karşılıyor ve üzerinde diyebiliriz.

Kar rakamına çok takılmıyorum, diğer değişkenlere çok bağlı.

Sayfa 113/576 İlkİlk ... 1363103111112113114115123163213 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •