Sayfa 51/395 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon
Arama sonucu : 3153 madde; 401 - 408 arası.

Konu: INDES - İndeks Bilgisayar

1. Şirketin geçmiş yıllar bilançosu incelendiği zaman ortalama % 5 bandında bir favok kar marjina sahip. Geçen yıl 2019 için 4 milyar hasılat hedeflenmiş ki 9 aylık bilanço yıl sonunda bunun yaklaşık olarak tutacagini gösteriyor. 4 milyar ciro 200 milyon civarı favok demektir. 2019 kur kapanış fiyati 9 aylık bilançoya baktığımız zman finansal gelir giderini nötr durumda geleceğini işaret ediyor. 200 mlyn civarı favok ve 80 milyon civarı net kar beklentim bu yüzdendi. Üzeri cabası olurken 70 milyon altını düşünmek bile istemiyorum. Olumsuz olan tek şey BDDK cuma günü 3500 tl üzeri olan telefon ve tablet fiyatlarında taksit sayısını 3 e indirdi. O da 2020 bilançosunu etkileyeceği için şimdilik 2019 a odaklanmak istediğim için gözardı ediyorum. Ona da 2020 ilk çeyrek bilanço da bakarız. Umarım Şubat ayını kadar hakettiği yere gelir. Ytd

Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    Keşke dediğiniz gibi olsa net kar rakamı ama imkansız.
    Bu hisseye 2 ay önce girdim, daha öncesini ancak mali tablo dipnotlarından okuyarak anlayabiliyorum doğal olarak.
    Finansal raporlar ve dipnotlarını incelediğimizde , 2018 ve 2017 yılında faaliyet dışı gelirler dolayısıyla net kar rakamı her 2 yıl da yüksek açıklanmış. Yatırım faaliyetlerinden gelirler başlığı altında, 2017 yılında 110 mln, 2018 de 75 mln TL extra gelir yazılmış.
    Sebebi, grup şirketlerine ait Sarıyer de bulunan bir gayrimenkul ün hasılat paylaşımı esasına göre satışıyla alakalı. Ortaya çıkan gayrimenkulün bir kısmı , yatırım amaçlı taşınmazlar adıyla şirketin aktifinde kalmış, kalanı satılarak paraya çevrilmiş.
    Doğru zamanlamayla harika bir iş yapmış şirket, yani ülkemizde finansal kriz başlamadan hemen önce bu kararı vererek, projeyi yaptırmış ve tamamlayıp satışını yaparak parayı da tahsil ederek, hem borçlarını kapatmış ve pozitif net nakite geçmiş, hem de özsermayesini güçlendirmiş. O projeyi yapmakta ve karar vermekte biraz geç kalsalardı, geçen yıl veya bugünlerde hatta önümüzdeki bir kaç yıl içinde inşaat piyasasının içinde bulunduğu kriz dolayısıyla asla yapamazlardı. Bu da hem şirket yönetimi ve karar vericilerin başarısı, hem de bir miktar piyasa şansıyla olmuş. Sonuçta iyi iş yapmışlar bugün baktığımızda.
    Özetle, hasılat paylaşımlı gayrimenkul satışıyla ilgili yatırım faaliyetlerinden elde edilen gelir ve proje 2018 yılında tamamlanmış, yani tekrar etmeyecek bir kerelik , faaliyet dışı gelirlerdi onlar.
    Ciroya ve faaliyet karına dönersek, her çeyrek benzer cirolar yapıyor şirket, çeyrek başına 1 mlyr civarı, çeyrek bazda karlar da benzer, sadece geçen yılın son çeeğinde kar marjı biraz daha iyiymiş. Sebebini bilmiyorum. Döviz kurlarına bağlı olarak 2019 son çeyrek karı biraz daha fazla gelebilir ve eldeki stoklar ve eski maliyetler dolayısıyla yine biraz daha karlı bir son çeyrek olabilir.
    Ama bu senaryo da bile yıllık net karın 80 ni geçmesinin büyük bir başarı (inşallah) olacağını okuyabiliyorum.
    Sonuçta yıllık net kar mukayesesi yapmak artık doğru değil ama yıllık faaliyet karını karşılaştırmak ve iyi takip etmek lazım, çünkü şirketin ana faaliyeti önemli olan.
    Ama rasyoları , performansı, şirketin gelişimi, ortaklık yapısı ve karar verici patron veya yöneticilerin genelda başarılı götürdükleri, ve bundan sonra da teknolojiyle ilgili sektöre hardware lojistiği sağlayan, organizasyonu ve pazar payı gayet iyi olan , nihayetinde gelişen ve popüler bir sektör olarak daha iyi ve umutlu bir geleceği olan sektör ve şirket diyebiliriz.
    Böyle olunca, rakamlar ve sonuçlar zaten tatmin edici gelmeye devam edecektir.
    Elbette bizim için olan ise, bu gelişmelerin fiyata da yansıması. Bence yansıyacaktır zamanla.
    Ortak olarak güvenli bir şekilde bekleyeceğimiz bir hisse gibi görünüyor.
    İyi bir 2020 diliyom
    Görüşlerinize katılıyorum.Karla ilgili latife yapmıştım ama ciro beklentim geçen seneki çeyreği katlayacağı yönündedir.Kar şirkete kalmış bir konu hayırlısı diyelim
    Paylaşımlarım 6362 sayılı SPK nun ilgili maddelerinde belirtildiği üzere kesinlikte yatırım tavsiye niteliği taşımaz.

3. 2019/ 9 aylık hasılat: 3,068,686,555
    brüt kar : 156,944,662
    esas faaliyet karı: 97,544,779
    finansman gideri : 17,177,397
    vergi öncesi kar : 77,919,608
    dönem karı: 60.359.863
    ana ortaklık karı: 53,283, 825
    evet evet: 4 milyar üzeri hasılat beklentisi ile sürpriz karlar gelebilir.ytd

4. Ayrıca gözüme çarpan bişey daha var, bistte nerdeyse stoklar kadar değerden işlem görüyoruz. o kedi buraya gelecek

5. Ek 23987
    Acemice bir çalışmam olup abd ve iran izin verirse ilk hedefim 11,60 üzeri, sonrası inşallah tarihi zirvesi. ytd

6.  Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    Keşke dediğiniz gibi olsa net kar rakamı ama imkansız.
    Bu hisseye 2 ay önce girdim, daha öncesini ancak mali tablo dipnotlarından okuyarak anlayabiliyorum doğal olarak.
    Finansal raporlar ve dipnotlarını incelediğimizde , 2018 ve 2017 yılında faaliyet dışı gelirler dolayısıyla net kar rakamı her 2 yıl da yüksek açıklanmış. Yatırım faaliyetlerinden gelirler başlığı altında, 2017 yılında 110 mln, 2018 de 75 mln TL extra gelir yazılmış.
    Sebebi, grup şirketlerine ait Sarıyer de bulunan bir gayrimenkul ün hasılat paylaşımı esasına göre satışıyla alakalı. Ortaya çıkan gayrimenkulün bir kısmı , yatırım amaçlı taşınmazlar adıyla şirketin aktifinde kalmış, kalanı satılarak paraya çevrilmiş.
    Doğru zamanlamayla harika bir iş yapmış şirket, yani ülkemizde finansal kriz başlamadan hemen önce bu kararı vererek, projeyi yaptırmış ve tamamlayıp satışını yaparak parayı da tahsil ederek, hem borçlarını kapatmış ve pozitif net nakite geçmiş, hem de özsermayesini güçlendirmiş. O projeyi yapmakta ve karar vermekte biraz geç kalsalardı, geçen yıl veya bugünlerde hatta önümüzdeki bir kaç yıl içinde inşaat piyasasının içinde bulunduğu kriz dolayısıyla asla yapamazlardı. Bu da hem şirket yönetimi ve karar vericilerin başarısı, hem de bir miktar piyasa şansıyla olmuş. Sonuçta iyi iş yapmışlar bugün baktığımızda.
    Özetle, hasılat paylaşımlı gayrimenkul satışıyla ilgili yatırım faaliyetlerinden elde edilen gelir ve proje 2018 yılında tamamlanmış, yani tekrar etmeyecek bir kerelik , faaliyet dışı gelirlerdi onlar.
    Ciroya ve faaliyet karına dönersek, her çeyrek benzer cirolar yapıyor şirket, çeyrek başına 1 mlyr civarı, çeyrek bazda karlar da benzer, sadece geçen yılın son çeeğinde kar marjı biraz daha iyiymiş. Sebebini bilmiyorum. Döviz kurlarına bağlı olarak 2019 son çeyrek karı biraz daha fazla gelebilir ve eldeki stoklar ve eski maliyetler dolayısıyla yine biraz daha karlı bir son çeyrek olabilir.
    Ama bu senaryo da bile yıllık net karın 80 ni geçmesinin büyük bir başarı (inşallah) olacağını okuyabiliyorum.
    Sonuçta yıllık net kar mukayesesi yapmak artık doğru değil ama yıllık faaliyet karını karşılaştırmak ve iyi takip etmek lazım, çünkü şirketin ana faaliyeti önemli olan.
    Ama rasyoları , performansı, şirketin gelişimi, ortaklık yapısı ve karar verici patron veya yöneticilerin genelda başarılı götürdükleri, ve bundan sonra da teknolojiyle ilgili sektöre hardware lojistiği sağlayan, organizasyonu ve pazar payı gayet iyi olan , nihayetinde gelişen ve popüler bir sektör olarak daha iyi ve umutlu bir geleceği olan sektör ve şirket diyebiliriz.
    Böyle olunca, rakamlar ve sonuçlar zaten tatmin edici gelmeye devam edecektir.
    Elbette bizim için olan ise, bu gelişmelerin fiyata da yansıması. Bence yansıyacaktır zamanla.
    Ortak olarak güvenli bir şekilde bekleyeceğimiz bir hisse gibi görünüyor.
    İyi bir 2020 diliyom
    Peki ya gayrimenkul satış geliri olarak bu sene de seba inşaattan para gelicekse......yatırım faliyetlerinden gelirler kısmına 50 milyon gelse....kar ne olur?

arsayı asgari 90 milyon dolar gelir taahüdü ile sattılar....bunun kdv si düştükten sonra kılçıksız 76 milyon dolar eder....

sebayla hangi kurdan anlaştılar bilinmiyor...

sebadan daha ne kadar alacağı var bilinmiyor...

haber göndermiyor ki kapa herşey muaallakta...çok bilinmezlik var....patrondan başka kimse bilmiyor bu konuyu...

yatırımcı hiçbirşey bilmiyor...

Umarım bu yıl son çeyrekte de bir kere daha bu projenin kalıntılarından ek bir kar gelir Sn.Altay, bu durum açıkçası benim için güzel bir sürpriz olur...
    Ancak, finansal rapor dipnotlarında ; projenin 2018 de tamamlandığını , artık hasılat olarak yeni bir şey gelmeyeceğini bağımsız denetçi açıkça yazmış. Hasılat paylaşımından gelen para ve kara ilave olarak, şirket faaliyetlerinin de kullanıldığı bağımsız bölümler ile bir kısım gayrimenkul de şirket adına tescillenmiş ve bu 2. kısım bilançoaktifinde duran varlıklarda -yatırım amaçlı gayrimenkuller- adıyla zaten bekliyor. Rakamı 40 mln civarı.
    Elbet bir gün satılacak bu taşınmazlar da ama, bu türden satışlar yapıldığında, spk mevzuatı gereği bilançodan önce özel durum açıklaması ile kap a erkenden bildirmek zorundalar malumunuz.

Projenin nasıl verildiğini ve detaylarını bilmiyorum, 2 ay önce tanıştığım bir hisse ve şirket. Sizler mutlaka geri planda neler olabileceğini daha iyi biliyorsunuzdur. Ben faaliyet raporu ve finansal rapor dipnotlarından yaptığım çıkarım ve kanaatlerimi yazdım.
    İnşallah siz haklısınızdır da, sürpriz bir geçmiş yıllar hasılat paylaşım farkı adıyla ilave bir kar gelir.
    Biz de keyifle alkışlar ve hisse hedef fiyatımızı update ederiz...
    Biz yatırımcılar doğal olarak açıklandığı kadar bilebiliyoruz. Zaten şirketin şu anki toplam değeri sizin söylediğiniz taşınmazla ilgili proje değeri kadar.
    Varsa başka bir şey, eskilerin deyimiyle -vebalı boyunlarına-...
    ne diyebiliriz başka

8. 3 yıldır bu hisse takibimde. Forumda daha önce yazılanlardan sarıyerde yapılan projenin gelirinin iki yılda ödeneceği yazılmış çizilmişti. 2018 de bitti.

Şirketi çok fazla teknoloji hissesi olarak görmeyin. Çeşitli markaların türkiye distrübütörü, yani bir nevi komisyoncu.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 51/395 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •