Arama sonucu : 6 madde; 1 - 6 arası.

Konu: Vade Sonu Açık Pozisyon Hakkında Bir Soru

1. Vade Sonu Açık Pozisyon Hakkında Bir Soru

Selamlar Arkadaşlar,

Mart vadeli bir kontratta kısa pozisyonum açık kaldı. Son dakikaya bıraktım ve bir şekilde kapatamadım. Pozisyon son uzlaşma fiyatına göre karda.

Yaptığım okumalara göre sistem bunu otomatik olarak vade sonu uzlaşma fiyatından kapatır diyor.

Ancak aracı kurumdaki müşteri temsilcisi arkadaş pozisyonun cariye aktarılacağını ve açığa satış gibi muamele göreceğini, 60 kontrat (açık pozisyonum) X 100 lot X spot fiyattan, T+2'de yerine koymam gerektiğini iletti.

Konuya vakıf bir arkadaş beni aydınlatabilir mi? Müşteri temsilcisinin dediği gibiyse Pazartesi günü sıkıntılı olacak.

Teşekkürler

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Eskişehir / Duhul 2007
    Gönderi
    4,612
     Alıntı Originally Posted by Owerture Yazıyı Oku
    Selamlar Arkadaşlar,

Mart vadeli bir kontratta kısa pozisyonum açık kaldı. Son dakikaya bıraktım ve bir şekilde kapatamadım. Pozisyon son uzlaşma fiyatına göre karda.

Yaptığım okumalara göre sistem bunu otomatik olarak vade sonu uzlaşma fiyatından kapatır diyor.

Ancak aracı kurumdaki müşteri temsilcisi arkadaş pozisyonun cariye aktarılacağını ve açığa satış gibi muamele göreceğini, 60 kontrat (açık pozisyonum) X 100 lot X spot fiyattan, T+2'de yerine koymam gerektiğini iletti.

Konuya vakıf bir arkadaş beni aydınlatabilir mi? Müşteri temsilcisinin dediği gibiyse Pazartesi günü sıkıntılı olacak.

Teşekkürler

aşağıdaki gönderiden de fark edileceği gibi

viop pay vadeli kontratlar fiziki teslimdir

Alıntı Originally Posted by MedwiG Yazıyı Oku
    Viop vade sonu :

Müşteri temsilciniz doğru bilgiyi vermiş.

Pazartesi günü 60 kontrat kısa poz. karşılığı 6000 lot açığa hisse satmış durumda görüneceksiniz.

yine Pazartesi günü 6000 lotu spot piyasada alım yaparak
    Salı günüde 6000 lotu Ödünç Pay piyasasında 1 günlük kiralayarak (Aracı kurumunuz yapar yinede 16:45 ten önce Müs.Temsilciniz ile telefonlaşın)
    Çarşamba günü normal duruma dönebilirsiniz.
    Bear_Bull
    @BearBull26

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,578
    Bende tam bear bull 'u bulup sor yazacakken, yazıyı gördüm cevap vermiş.
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

4. Bilgiler için teşekkürler.
    Viop kontratım uzlaşma fiyatından karlı bir şekilde kapanmış. Ve spot hisse portföyüme baktığımda da uzlaşma fiyatından 6.000 lot açığa satmış görünüyorum.
    Anladığım kadarıyla, her halükarda Pazartesi günü zararda olmayacağım (yada kabul edilebilir bir zararla) bir spot fiyatından 6.000 lot alım yapmam gerekiyor değil mi?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Eskişehir / Duhul 2007
    Gönderi
    4,612
     Alıntı Originally Posted by Owerture Yazıyı Oku
    Bilgiler için teşekkürler.
    Viop kontratım uzlaşma fiyatından karlı bir şekilde kapanmış. Ve spot hisse portföyüme baktığımda da uzlaşma fiyatından 6.000 lot açığa satmış görünüyorum.
    Anladığım kadarıyla, her halükarda Pazartesi günü zararda olmayacağım (yada kabul edilebilir bir zararla) bir spot fiyatından 6.000 lot alım yapmam gerekiyor değil mi?
    Açığa satıştan dolayı hesabınıza + nakit geçmiş olması lazım. (hesapta şu an görünüyordur)
    hesapta görünen rakamın % 20 si kadar ( her 1000 tl için 200 tl viop hesabınızdan cari hesabınıza aktarın )
    { şu anda 10000 tl varsa 2000 tl aktarın} hisse kiralama yaparken bu rakam kadar TL. lazım olacak.

Pazartesi günü 6000 lotu spot piyasada alım yaparak Açık satışınızı kapatın.

Açık satış yaptığınız için Pazartesi günü Hisse prim yaparsa zarar düşerse kar yazar hesabınız.

Salı günüde 6000 lotu Ödünç Pay piyasasında 1 günlük kiralayarak
    (Aracı kurumunuz sizin yerinize yapar
    yinede 16:45 ten önce Müs.Temsilciniz ile telefonlaşın)

tüm bu işlemlerden sonra
    Çarşamba günü normal duruma dönebilirsiniz.

Hisse tarafında gördüğünüz fazlalık rakamı tekrar viop tarafına aktarabilirsiniz.
    Bear_Bull
    @BearBull26

6. Çok teşekkür ederim hocam, çok makbule geçti. Saygılar

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •