Sayfa 264/290 İlkİlk ... 164214254262263264265266274 ... SonSon
Arama sonucu : 2314 madde; 2,105 - 2,112 arası.

Konu: KATMR - Katmerciler Ekipman

1.  Alıntı Originally Posted by WellsFargo Yazıyı Oku
    Şirket mantıklı bir hareket yapıp 27 milyon euro borç ödedi ve/veya bunu TL ye çevirdi yazdan beridir ama hala 30 milyon euro döviz borç yükümlülüğü var. Bu durum da Euronun 3 lira değer kazanması nedeniyle sadece bu kalemden 12 aylıkta 90 milyon ekstra zarar yazacağı manasına gelir...

Yani daha henüz en kötü görülmedi gibi.

Ben Euro biraz daha yükselirse yeni yılla beraber son kalan bu 30 milyon euro borcu da ödemek için tamamen borç ödeme maksatlı bir bedelli daha yaparsa şaşırmam
    Euro yine şahlandı .. 9 aylıktan bugüne fark 4 lira... 9 aylıktaki 20 milyon zararın üstne 12 aylığa ekstra gelen zarar miktarı 120 milyona ulaştı... bu hesapda Euro 31 Aralıka kadar burada durur ise geçerli... Euro her bir lira artışında şirket 30 milyon TL ekstra zarar yazıyor... 12 aylık bilançosu tarihinin en büyük zararlı bilançosu olabilir.

şirket bir bedelli daha yapıp 30 milyon Euroluk yani 450 milyonluk şu euro kredisini kapatsa önü çok açık aslında... son bi defa %100 bedelli yapsa herşey temizlenir...

Ben patronun yerinde olsam hazır şirketin %85 i de halka açıkken son bir bedelli yapıp bu borçtan kurtulurdum.. sonuçta parayı ben değil halk verecek... benim şirketimin borcu bitecek... patronlar için bu borsa çok güzel bir şey yaa.. şirketim olsa kesin halka açar böyle şeyler yapardım... bedavadan para yağardı şirketime... iyi yönettin kötü yönettin kar ettin zarar ettin hesap soran yok... bir yerden borç alsa devamlı başında cehennem zebanisi gibi duracaklar onun yerine sat hisselerini millete sonra devamlı milletten para iste şirket için borçmu ödüyorsun altına ferrarimi alıyorsun yatırımmı yapıyorsun ne yaparsan yap... hesap soran yok nasılsa.. çok muhteşem bir sistem... ha merkez bankasında para basmışssın ha bistte hisse basmışsın... on numara kapitalist sistem bu.

2.  Alıntı Originally Posted by wellsfargo Yazıyı Oku
    euro yine şahlandı .. 9 aylıktan bugüne fark 4 lira... 9 aylıktaki 20 milyon zararın üstne 12 aylığa ekstra gelen zarar miktarı 120 milyona ulaştı... Bu hesapda euro 31 aralıka kadar burada durur ise geçerli... Euro her bir lira artışında şirket 30 milyon tl ekstra zarar yazıyor... 12 aylık bilançosu tarihinin en büyük zararlı bilançosu olabilir.

şirket bir bedelli daha yapıp 30 milyon euroluk yani 450 milyonluk şu euro kredisini kapatsa önü çok açık aslında... Son bi defa %100 bedelli yapsa herşey temizlenir...

Ben patronun yerinde olsam hazır şirketin %85 i de halka açıkken son bir bedelli yapıp bu borçtan kurtulurdum.. Sonuçta parayı ben değil halk verecek... Benim şirketimin borcu bitecek... Patronlar için bu borsa çok güzel bir şey yaa.. şirketim olsa kesin halka açar böyle şeyler yapardım... Bedavadan para yağardı şirketime... Iyi yönettin kötü yönettin kar ettin zarar ettin hesap soran yok... Bir yerden borç alsa devamlı başında cehennem zebanisi gibi duracaklar onun yerine sat hisselerini millete sonra devamlı milletten para iste şirket için borçmu ödüyorsun altına ferrarimi alıyorsun yatırımmı yapıyorsun ne yaparsan yap... Hesap soran yok nasılsa.. çok muhteşem bir sistem... Ha merkez bankasında para basmışssın ha bistte hisse basmışsın... On numara kapitalist sistem bu.
    peki,bu şirket satışlarını tl ile mi yapıyor? Bence doların yükselişi bu şirkete zarardan çok kar yazıyor. Satışlarını dolar üzerinden yapıyor,borcu euro üzerinden,doların yükselişi euro dan fazla; şimdi bu şirket döviz yükselişlerinden zarar yazar diyebilir miyiz?

3. Bence esas risk özsermaye neredeyse sıfırlanmış ayrıca piyasadaki rakipleri çok güçlü,sektörde rekabet çok hızlı. örneğin zırhlı tekerlekli araç üretimi yapan o kadar çok firma oldu ki dış satım yapamadığınız zaman yandınız demektir.inşallah bir yabancı ortak alır da finansman sorununu kökten çözer ve biz de ihya oluruz.

4. Bizim sermaye piyasalarımızda bazı sorunlar var. En basiti birçok şirket sermayesinin %50 sinin üzerinde halka açık. Bazı şirketler %99 halka açık. Spk buna nasıl müsaade ediyor anlamıyorum. Bu şirketlerin patronları bir sanayiciden çok bir borsa spekülatörü gibi hareket ediyor.

5.  Alıntı Originally Posted by uysal61 Yazıyı Oku
    bizim sermaye piyasalarımızda bazı sorunlar var. En basiti birçok şirket sermayesinin %50 sinin üzerinde halka açık. Bazı şirketler %99 halka açık. Spk buna nasıl müsaade ediyor anlamıyorum. Bu şirketlerin patronları bir sanayiciden çok bir borsa spekülatörü gibi hareket ediyor.
    onlar için sorun yok %99 halka açık olsa bile imtiyazlı hisse ile şirketi yönetir. Her sene bedelli yapar. Esas spk imtiyazlı hisseleri kaldıracak olursa senin dediğin gibi cirit atamazlar. Hisse değerleri en az 5-6 kat yukarıda olur . Sorun bizimle onun hissesi aynı değil.

6. [QUOTE=MAN94;5650713]onlar için sorun yok %99 halka açık olsa bile imtiyazlı hisse ile şirketi yönetir. Her sene bedelli yapar. Esas spk imtiyazlı hisseleri kaldıracak olursa senin dediğin gibi cirit atamazlar. Hisse değerleri en az 5-6 kat yukarıda olur . Sorun bizimle onun hissesi aynı değil.[/QUO Kesinlikle haklısınız ama hepsi için geçerli değil. İnanıyorum ki bazı şirketlerde sahip oldukları halka açık hisseler dahil patron ve grup şirketleri çoğunluğa sahip değil ama karşısındaki güç organize değil yani yapılacak bir genek kurulda %51 bütün olarak hareket edemez.Dolayısıyla genel kurullarda yine onların dediği olur.

7. Herşeye rağmen burası borsa neyin ne zaman olacağı belli olmaz. Bir haber herşeyi tersine çevirebilir. Yoksa zararımız çok büyük.Hele dolar bazında düşünürsek oturup ağlamamız lazım.

8. Artık kır şu 1,59 -1,60

Sayfa 264/290 İlkİlk ... 164214254262263264265266274 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •