Sayfa 226/1001 İlkİlk ... 126176216224225226227228236276326726 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 1,801 - 1,808 arası.

Konu: PARA PİYASASI FONLARI ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    O zaman şöyle soralım soruyu 250 TL'den aldığınız gram altın bir gün sonra 251 TL oldu ve bir sonraki gün gram altın 253 TL olduğunda 251 TL'niz 253 TL olmuyor mu ? Burdan bir sonuç çıkarabildiniz mi ?
    Altın olarak anladım, ama altını oluşturan gram artmıyor, ama fonda fonu oluşturan ana para artıyor.
    Yani aslında sadece gün gün ne kadar para nemalanıyor.100 TL.mi yoksa gelen nemasıyla 101 TL.mi.

2.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Altın olarak anladım, ama altını oluşturan gram artmıyor, ama fonda fonu oluşturan ana para artıyor.
    Yani aslında sadece gün gün ne kadar para nemalanıyor.100 TL.mi yoksa gelen nemasıyla 101 TL.mi.
    Fonda da fon pay sayısı sabit fiyat artıyor bir farkı yok yani.

3.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Fonda da fon pay sayısı sabit fiyat artıyor bir farkı yok yani.
    Doğrudur, ama dediğim gibi merak ettiğim husus şu:100 TL olan fon, getirisi ile 101 olunca ertesi gün 101 TL'yi mi nemalandırıyor?

4. Bileşik faiz hesabına şöyle bakabiliriz.

1. yıl: A kişisi 10000 TL'lik X adet paya karşılık gelecek şekilde PPF alıyor.

2. yıl: PPF %20 getiriyor ve A kişisinin toplam parası 12000 TL oluyor. Elinde hala X adet fon payı var.
    2. yıl: A kişisinin iyi kazandığını gören B kişisi 12000 TL'lik X adet paya karşılık gelecek şekilde PPF alıyor.

3. yıl: PPF yine %20 getiriyor. A kişisinin ve B kişisinin X adet paya karşılık gelecek şekilde 14400 TL'leri oluyor.

A kişisinin yıllık ortalama faizi: %22
    B kişisinin yıllık ortamala faizi: %20

5. Bu ANL'yi neden tefaşa açmıyorlar acaba, alternatiften hesap açmayı tetiklemek için mi ?
    Bu tür bankalardan hesap açmaya da hep ürküyorum. Yok hesap bilmemne ücreti, yok ayakbastı parası, yok şunun için şubeye gel, yok yatırım sözleşmesi için imza lazım şubeye gel. Ankara'da 3-4 şubesi var mıdır ondan bile emin değilim, kim bilir nerededir, yol parası bile sinir bozucu. Dijital yürütelim derken kesin bir arıza çıkarırlar.
    Tefaş kurulmuş gel gir havuza işte. pıff. Biz de zıpzıp atlayalım iyi olana.
    Neyse FIL'e girdim hepsini . Umarım mahcup etmez. MK karşılığı ceptetebden yüksek gitsin yeterli.
    Bu arada enparaya baktım da. Vay bee. Kuruldugu zamanalr, piyasanın 3-4 puan üstünü verirdi hep. Şimdi işbankası faizi veriyor nerdeyse

6.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Doğrudur, ama dediğim gibi merak ettiğim husus şu:100 TL olan fon, getirisi ile 101 olunca ertesi gün 101 TL'yi mi nemalandırıyor?
    Evet 101 TL nemalanıyor

7.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Evet 101 TL nemalanıyor
    Evet nihayet sonuca ulaştık, acayip bir rahatlık çöktü üstüme

8. Bir de çok enteresan bir durum var. Yurtdışında kendi endekslerine yatırım yapan yabancı yatırım fonlarına bakıyorum. Endeksi % 5 cıkmışsa fonlar 7-8 aralıgında cıkmış. Endeksleri %5 düşmüşse fonlar 2-3 düşmüş.
    Yani relatif olarak hepsi kendi endekslerinden iyiler.
    Bizde hisse yoğun ya da eski adıyla A tipi fonlar içinde yıllıkta son 15 senede endeks getirisini aşan taş çatlasa 3-4 tane onlar da o 15 yıl içinde 1-2 yıl belki. %100 hisse olmadığı için çıkışı yakalayamıyorlar diyeceğim ama, düşerken nasıl daha çok düşüyorsun?
    Bizimkiler mi beceriksiz bu kadar anlamadım.

Sayfa 226/1001 İlkİlk ... 126176216224225226227228236276326726 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •