Sayfa 887/1001 İlkİlk ... 387787837877885886887888889897937987 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 7,089 - 7,096 arası.

Konu: PARA PİYASASI FONLARI ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    vergiye tabi değil hadi yaşadınız dicektim. Sürekli %51 hisse olmayabiliyor bu fonda.

https://www.ktportfoy.com.tr/yatirim...aktadir.2.aspx

Sürekli olarak portföyünün en az % 51'ii BİSTte işlem gören hisse senetlerinden oluşan yatırım fonlarının, bir yıldan fazla süreyle elde tutulan katılma belgelerinden elde edilenler stopaja tabi değil. Bu gelirler beyan da edilmez.
     Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    T

Eğer portföyünün en az %51'i hisse senedinden oluşuyorsa 1 yıl süre sonunda stopaj %0.

Eğer portföyünün en az %80'i hisse senedinden oluşuyorsa (bu durumda hisse yoğun fon oluyorlar) zaman kısıtlaması olmadan stopaj %0.

Bu koşullar dışında kalanlar %10 stopaja tabi.

YATIRIM FON VE ORTAKLIKLARINDA VERGİ UYGULAMALARI ;

https://www.gib.gov.tr/sites/default...me_rehberi.pdf
    Ben de o mevzuatı bildiğim için soruyorum.

1 yıldan çok elde tutma %51 için geçerli.
    %80 olanlar 1 yıl tutmasanızda zaten sıfır

Bu konuda sıkıntı yok

Sorun TCD %51'e giriyormu konusu.Fiilen %51'den çok ama izahnamede gerekirse 0 olabileceği yazılı olduğu için %51 şartı oluşmuyor galiba.

2.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Ben de o mevzuatı bildiğim için soruyorum.

1 yıldan çok elde tutma %51 için geçerli.
    %80 olanlar 1 yıl tutmasanızda zaten sıfır

Bu konuda sıkıntı yok

Sorun TCD %51'e giriyormu konusu.Fiilen %51'den çok ama izahnamede gerekirse 0 olabileceği yazılı olduğu için %51 şartı oluşmuyor galiba.
    Değişken olduğundan bir yıl boyunca %51 şartını karşılayacağının garantisi yok maalesef.

3. Vergi konusu açılmışken benim emin olamadığım bir konu var. Mesela eurobond fonu aldık ve süresi önemli olmadan bir zaman sattık çıktık. %10 stopaj dışında reel yada nominal elde edilen gelir için beyan zorunluluğu var mı?

4.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Vergi konusu açılmışken benim emin olamadığım bir konu var. Mesela eurobond fonu aldık ve süresi önemli olmadan bir zaman sattık çıktık. %10 stopaj dışında reel yada nominal elde edilen gelir için beyan zorunluluğu var mı?
    Hayır yok.Fonlarda ödenecek tek şey sattığınızda elde ettiğiniz gelirin %10'u kadar stopajdır.

5.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Değişken olduğundan bir yıl boyunca %51 şartını karşılayacağının garantisi yok maalesef.
    Değişken de olsa izahnamede %51-100 yazsa 0 olurdu.
    Ama TCD izahnamesi böyle deği.

6.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Değişken de olsa izahnamede %51-100 yazsa 0 olurdu.
    Ama TCD izahnamesi böyle deği.
    Sanırım isminde sadece hisse fon olan bir fon bulmak lazım bunun için Hisse yoğun fonlarda 0 zaten

7.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Sanırım isminde sadece hisse fon olan bir fon bulmak lazım bunun için Hisse yoğun fonlarda 0 zaten
    İzahnameleri okumak lazım.
    %51-100 yazan varsa 1 yıl elde tutana 0
    %80-100 yazan varsa her zaman 0
    olacaktır.

Tabi getiriniz olursa

8. Getiriyi bulduk da stopaj ödemesi kaldı yani stopaj konusunda rahatsız değilim kendi adıma. Yeter ki tatmin edici bir performans sergilesin aldığım fon.

Sayfa 887/1001 İlkİlk ... 387787837877885886887888889897937987 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •