Sayfa 43/946 İlkİlk ... 3341424344455393143543 ... SonSon
Arama sonucu : 7566 madde; 337 - 344 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by sko Yazıyı Oku
    Yola devam diyor.
    CDS-422
    Ek 22246
    CDS-436.9 gördü.
    Learn to sit back and observe, Not everything needs a reaction.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by alenichev Yazıyı Oku
    Abd de acilsjn bakalim onlarda bir 10 krs cizer herhalde. Gecede japon teyzeler bir 15 krs cizdi mi yarin cuma namazina kadar 6 yi bulmus oluruz

SM-C5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Dostum bu ne güzel mesaj yaz . Gelecek haftayı hesaplayıver ya

3.  Alıntı Originally Posted by alenichev Yazıyı Oku
    Commerzbankin aciklamalari ve reform paketinde cikan 28 milyar tl nin akibeti. Piyasalar bunu parasal genisleme olarak algiladilar.

Haber kaynaklarında bir tutarsızlık görüyorum. Örnek bu hafta DTH'larda azalma var deniyor. Ben bunu bddk verilerinden doğrulayamıyorum. Resmi veriler tam tersini söylüyor:

8 Nisan 2019. Döviz mevduatı/toplam mevduat oranı %54.1. Yakın tarihin rekoru kırılmış durumda.

DTH'lardaki düşüş haberi bu nedenle gerçeği yansıtmıyor olabilir. TL mevduat ciddi oranda geriliyor, toplam para arzı da son 1 haftada nededeyse 10 milyar dolar azaldı. Geniş para arzındaki DTH efektif olarak 800 milyon dolar azalınca DTH azalmış mı oluyor. Hesap ortada.

Para arzı 10 milyar dolar azalmış. TL mevduat 9.2 milyar dolar. DTH'taki azalma 800 milyon dolar.

Böylelikle para arzının içinde DTH'ın oranı rekor seviyeye çıkmış. %54.1!!!!

Geniş para arzının içinde para çarpanı etkisi ile teorik olarak düşüyor gibi gözüken DTH'a aldanmayın. Düşüşün para çarpanından mı yoksa gerçekte döviz satışı ile mi olup olmadığını bence sağlıklı olarak gösterecek veri DTH'ın toplam para arzına oranıdır.

%54.1!!!!
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Haber kaynaklarında bir tutarsızlık görüyorum. Örnek bu hafta DTH'larda azalma var deniyor. Ben bunu bddk verilerinden doğrulayamıyorum. Resmi veriler tam tersini söylüyor:

8 Nisan 2019. Döviz mevduatı/toplam mevduat oranı %54.1. Yakın tarihin rekoru kırılmış durumda.

DTH'lardaki düşüş haberi bu nedenle gerçeği yansıtmıyor olabilir. TL mevduat ciddi oranda geriliyor, toplam para arzı da son 1 haftada nededeyse 10 milyar dolar azaldı. Geniş para arzındaki DTH efektif olarak 800 milyon dolar azalınca DTH azalmış mı oluyor. Hesap ortada.

Para arzı 10 milyar dolar azalmış. TL mevduat 9.2 milyar dolar. DTH'taki azalma 800 milyon dolar.

Geniş para arzının içinde para çarpanı etkisi ile teorik olarak düşüyor gibi gözüken DTH'a aldanmayın. Düşüşün para çarpanından mı yoksa gerçekte döviz satışı ile mi olup olmadığını bence sağlıklı olarak gösterecek veri DTH'ın toplam para arzına oranıdır.

%54.1!!!!
    Tl de ki azalma dolarda ki azalmadan cok daha fazla oldugu icin dolarin payi artmistir ama rakamsal olarak baktimizda bir onceki haftaya gore dth miktari azalmistir.

Pek bir anlam ifade etmiyor. Cunku cozulen dthlar tl ye donmuyor.

5. 11 Nisan Perşembe 14:34 YURTİÇİ YERLEŞİKLERİN DÖVİZ MEVDUATLARI 5 NİSAN HAFTASINDA 801 MN DOLAR AZALDI

valla böyle bir bilgi var bloombergte...

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku

%54.1!!!!
    Bu oranı azaltmak için para arzını kısıyorlar mı ? Ona rağmen dolara tutamıyorlarsa çok kötü durumdayız. Ben gevşek para politikası uyguluyorlar diye düşünüyordum.

7.  Alıntı Originally Posted by alenichev Yazıyı Oku
    Tl de ki azalma dolarda ki azalmadan cok daha fazla oldugu icin dolarin payi artmistir ama rakamsal olarak baktimizda bir onceki haftaya gore dth miktari azalmistir.

Pek bir anlam ifade etmiyor. Cunku cozulen dthlar tl ye donmuyor.

Bu veri doğrultusunda aslında DTH'lar çözülmüyor da olabilir. Çözülüyormuş gibi gözükmesi para aktarım mekanizmasının yavaşlaması ile de olabilir. Yani illaki dövizin bankadan çekiliyor olması gerekmez. Bir kaç büyük çaplı döviz kredisi yenilenmeyip sonlandırılsa dahi bu tür bir azalmaya yol açabilir. DTH mudisi hiç bir harekette bulunmasa dahi böyle bir durumda DTH'lar düşüyor gibi gözükebilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

8.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Bu oranı azaltmak için para arzını kısıyorlar mı ? Ona rağmen dolara tutamıyorlarsa çok kötü durumdayız. Ben gevşek para politikası uyguluyorlar diye düşünüyordum.
    Ben de buna dikkat çekmek istedim, para arzındaki keskin azalmaya rağmen DTH'lardaki fiktif düşüş çok çok daha az. Düşüşü fiktif olarak nitelendiriyorum zira reelde büyük bir ihtimalle artış var. DTH/para arzı oranı bunu işaret ediyor. Merkez bankası çok dikkatli olmalı.

Sayfa 43/946 İlkİlk ... 3341424344455393143543 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •