Sayfa 478/946 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528578 ... SonSon
Arama sonucu : 7566 madde; 3,817 - 3,824 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Üniversite 1. sınıftayken gittim yurt dışına. Lisans ve y.lisansı orada okudum. Üstüne 6-7 yıl kadar da yurt dışında çalıştım. Toplamda 13-14 sene civarında kalmış olmalıyım. Oradaki hükümette bürokrat olarak ta belirli bir süre çalıştığım için gerçekten hem oranın hem de buranın jargonlarına tam olarak hakim olduğumu düşünüyorum. Mesela oraya gittiğimde de oranın lisanında naber lan koçero diye lafa başlayıp o lisanda maytabımı geçebiliyorum. Gerçekten birden fazla kültürün içinde yoğrulmak çok farklı ve özgürlükçü bir duygu.
    Son cümle ile zaten noktayı güzel atmışsın. "Gerçekten birden fazla kültürün içinde yoğrulmak çok farklı ve özgürlükçü bir duygu."
    İyi/kötü keşke herkes benzer tecrübeleri yaşayabilse insanı farkındalığa sürüklüyor.
    Learn to sit back and observe, Not everything needs a reaction.

2.  Alıntı Originally Posted by Enflasyon Yazıyı Oku
    Bence ruh ikizi
    Ya bir de tanınmamak için kendi kendini alintiliyip soru soruyor

3.  Alıntı Originally Posted by sko Yazıyı Oku
    Son cümle ile zaten noktayı güzel atmışsın. "Gerçekten birden fazla kültürün içinde yoğrulmak çok farklı ve özgürlükçü bir duygu."
    İyi/kötü keşke herkes benzer tecrübeleri yaşayabilse insanı farkındalığa sürüklüyor.
    Evet ama farklı bir kültürün içine girilen ilk 2-3 yıl çok kritik ve sancılı bir sürece sahip. Geleneksel ve muhafazakar bir yapıya sahip olanlar (ki Türkler yüksek oranda böyle) ne yazık ki o kültüre tam entegre olmak yerine otomatik bir koruma refleksinin içine giriyor. Bu da gettolaşma dediğimiz durumu yaratıyor. Yani bütün Türkler, İranlılar v.b sadece kapalı bir grupta kendi içlerinde sosyal ve dar bir yapı kuruyorlar.
    Bunun dışında Türk kültürünü tanıma fırsatı bulamamış orada doğan Türkler de başka türlü bir gettolaşma ile iki kültüre de uzak kalıyorlar.
    Farklı kültürleri de tam olarak hazmedebilmek başlangıcı zor ama başarıldığında çok özgürlükçü bir duygu.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by apocalyptica Yazıyı Oku
    Ucacagiz ucacagiz da bu uçurumun kenarı çok kötü ya kanatlar acilmazsa?
    10 yıldır ucmayan ucak ucuruyorlar adamlar alışkın

5.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Evet ama farklı bir kültürün içine girilen ilk 2-3 yıl çok kritik ve sancılı bir sürece sahip. Geleneksel ve muhafazakar bir yapıya sahip olanlar (ki Türkler yüksek oranda böyle) ne yazık ki o kültüre tam entegre olmak yerine otomatik bir koruma refleksinin içine giriyor. Bu da gettolaşma dediğimiz durumu yaratıyor. Yani bütün Türkler, İranlılar v.b sadece kapalı bir grupta kendi içlerinde sosyal ve dar bir yapı kuruyorlar.
    Bunun dışında Türk kültürünü tanıma fırsatı bulamamış orada doğan Türkler de başka türlü bir gettolaşma ile iki kültüre de uzak kalıyorlar.
    Farklı kültürleri de tam olarak hazmedebilmek başlangıcı zor ama başarıldığında çok özgürlükçü bir duygu.
    Bence o özgürlükcü duyguyu yaratan olgu, üniversite 1 sınıfta yurtdışında eğitimi sağlayana kadar geçen sürec. Sonrası da corap söküğü gbi gelmiş...Sürec dogumla beraber başlamış : ).. Keşke o kadar kolay olsa sizin kadar yetişmiş biri olabilmek.

6.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Bence o özgürlükcü duyguyu yaratan olgu, üniversite 1 sınıfta yurtdışında eğitimi sağlayana kadar geçen sürec. Sonrası da corap söküğü gbi gelmiş...Sürec dogumla beraber başlamış : ).. Keşke o kadar kolay olsa sizin kadar yetişmiş biri olabilmek.

Teşekkür ederim ama siz forumdaşlara da haksızlık etmemek gerekli. Gördüğüm kadarıyla normalden çok fazla sayıda geniş bakış açısına sahip insan var forumda. Şimdiye kadar belki 300-400 kişi ile sık ve belki 1000 kişi ile seyrek iletişim kurmuşumdur forumda, toplamda da 20.000'e yakın üye olmalı. İnanın belki 2 ya da 3 kişi vardır falsolu bulduğum. 4. kişi belki de yoktur. Bu inanılmaz düşük bir oran. Başka benzer yoğunlukta nüfusa sahip hiçbir başka toplulukta bu oranı yakalamak bence mümkün değil.
    O nedenle forumun da kıymetini bilelim.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7.  Alıntı Originally Posted by sko Yazıyı Oku
    Kadim dostum Jack ve Bahtiyar Daniel ile çıktıgım yolculuklarda farkındalık daha çabuk geldi.

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Entegrasyon sorunu oldum olası büyük bir sorun oldu ama bu 3. 4. nesilde de devam edince, Almanya başta olmak üzere büyük bir sorun olarak görülmeye başlandı. Olay direk aile yapısından başlıyor. Türkiye de bile 1.sınıf eğitim verilse, ailedeki ve toplumdaki bozukluk orada alınan eğitimi bastıracaktır. Neyse işte, arada böyle insanları görmenin ne denli zor olduğununda altı çizilmiş oldu.
    Learn to sit back and observe, Not everything needs a reaction.

Sayfa 478/946 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528578 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •