Sayfa 4/466 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon
Arama sonucu : 3726 madde; 25 - 32 arası.

Konu: MNDTR - Mondi Turkey Kağıt ve Ambalaj Sanayi A.Ş.

1. tüm dediklerinize katılıyorum

Alıntı Originally Posted by Payrıt Yazıyı Oku
    Aynen katılıyorum. Ayrıca eklemek istiyorum, kendimce uzun süredir borsadayım öğrendiğim en önemli şey şu, bir yerde baskı varsa bir yerde diretme varsa orada hedef büyük olur.

Biri gelip şu hisse çok iyi bak süper çıktı ben şu kadar kazandım mutlaka al diyorsa o hisse topaldır çakılmak üzeredir, bir hissede de bıkkınlık, yılma varsa, yatırımcılar yanaşmaya çekiniyor, “hiç kazandırmıyor” diye şikayet ediyorsa asıl süper hisse odur, kimse ilgilenmiyormuş havası verilen, terkedilmiş görünen hisse asıl en çok kazandıracak olandır. Çünkü borsada hiçbir hisse senedi sahipsiz değildir, kimse ilgilenemiyorsa şirketin sahibi her gün ilgilendiği içindir...

Sabreden kazanır, kazandı ve kazanacak.
    ancak burası ne yazikki söylüyorum TİRE ben tam 13 yıl oldu sanırım buradayım sabır dediğiniz daha nedir ki ben sayın teksas a katılıyorum maalesef burda hisse patronda toplu ve o ne derse ne kadar bırakırsa işler öyle yürüyor. Al sat yapabilen o da sadece 10 kademe içinde olur,maliyet düşürebilir baya

2. Kimin nerden baktığına bağlı,

Benim küçük yatırımcıdan kastım elinde 10.000 tl. kadar olanlar için, zaten kimsede parada yok. Sitede çok KY. var diyorsanız bende
    bu kişilerin portföyünün bu kadar olabileceğini düşünüyorum.

Fakat sizler milyon lot diyorsanız ben bunlardan değilim. Sitede varmıdır ona bile ihtimal vermiyorum. Varsa bile sessiz kalırlar diye düşünüyorum. Çünkü dolu tenekeden ses çıkmaz.

Herkesin yatırımı kendisi için büyüktür. Bu tasarruf meselesidir. Ben KY. yatırımcıyım. Limitim belli.

Ve KY. toplasanız yine de diyorum bir elin 5 parmağını geçmez elindeki lotlar.

YTD. Herkesin portföyü kendi için değerlidir. Herkes kazansın dileklerimdir.

3.  Alıntı Originally Posted by ekinoks76 Yazıyı Oku
    ancak burası ne yazikki söylüyorum TİRE ben tam 13 yıl oldu sanırım buradayım sabır dediğiniz daha nedir ki ben sayın teksas a katılıyorum maalesef burda hisse patronda toplu ve o ne derse ne kadar bırakırsa işler öyle yürüyor. Al sat yapabilen o da sadece 10 kademe içinde olur,maliyet düşürebilir baya
    13 sene uzun vadeciliğin de dışındadır artık, sizin enflasyon ve doların 13 sene önceki pozisyonuna göre bu hisseden karlı ayrılmanız için 20 tl leri beklemeniz gerekir, 2006 dan beri elinizdeyse Mondiye satım sürecinde hissedeydiniz, o vakit 4.30 ları gördüğünde keşke satsaymışsınız, sizin için artık zaman bir kriter değil paranız çok değer kaybetmiş.

Sabrınızı takdir ediyorum şirketteki potansiyeli görmüşsünüz ama şahsi fikrim çokta fazla erken pozisyon alıp trene binmişsiniz.
    Bir hissenin olgunlaşma süreci vardır, bu süre ne kadar uzun olursa çıkışta o kadar büyük olur. Malesef size hisseleri taşıtmışlar, ama 10 sene önce %50 de olanlar şimdi %80 deler, şirket bariz karda, her sene 70-80milyon makina yatırımı yapacak hale gelmiş, kısaca artık şartların değiştiğini ve bunca sene sürüne sürüne artık belirli bir olgunluk ve sıkışmanın oluştuğunu düşünüyorum. Size daha da sabredin demekten gayrı çare yok, belki 20 değil ama yakın zamanda 6tl leri bekliyorum.

Selamlar
    Yatırım tavsiyesi değildir kendimce bir şeyler karalıyorum.

4. bilaçonun son ceyrege paralel gelmesi durumunda şirketin hisse başı 1 tl faaliyet karı yaratma potansiyeli var...böyle bir hisse nasıl olurda 2 tl den işlem görür...borsada yıllık faaliyet karının iki katına işlem gören başka hisseler var mı bildiğiniz?
    Sokrates der ki : “ Akıllı insanlar herkesten ve her şeyden öğrenirler...Sıradan insanlar sadece kendi deneyimlerinden öğrenirler. ..Cahiller ise zaten her şeyi bilirler..”

5. doların artması tire nin işine yarar , yukarı cekecektir diye düsünüyorum .Bu havaları sever tire

kağıt üreticileri son aylarda sıkıntıda olmalılar..çünkü dikkatimi çekiyor tire ye bir türlü alış tepkisi gelmiyor...aynı durumda olan bir de karton var...karton aralık 2018 tarihinde %7 lik de fiyat indirmiş idi...sanırım tüm bunların nedeni türkiye ekonomisinin küçülmeye gitmesinden dolayı talebin azalmasıdır...talep azalınca da fiyatlar düşüyor...fiyatların düşmesi ile de kar azalıyor..

ikinci bir konu da çinde hurda kağıt ihracatına başlaması özelikle de hurda kağıdın kullanıldığı alanlarda fiyatlar üzerinde baskı kurmasıdır...hem çin baskısı hem de türkiyedeki kriz fiyatları ne yazık ki baskılıyor...

normalde selüloz fiyatları döviz endekslidir...döviz de yılbaşından bu yana hafif hafif çıkıyor...işte bu çıkış kağıt fiyatlarını desteklemeye başlamış olmalı ki karton şirketi 26,03,2019 tarihinde yeni fiyat listesi çıkardı...eski fiyat listesini bilmediğim için fiyatlar çıkıyor mu iniyor mu bilmiyorum..ama tahminim çıkıyor olmalı...

kısacası 2019 yılı ilk çeyrek boyunca kağıt üreticileri kar yönünden baskı altına girmiş olmalılar ama ikinci çeyrekte görüldüğü kadarıyla bu baskı kalkmış görünüyor..yalnız ekonomik kriz hala devam ediyor buda talebi hala baskılar...ama ilk çeyrekten daha iyi olmasını bekleyebiliriz ikinci çeyrekte...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

7.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    kağıt üreticileri son aylarda sıkıntıda olmalılar..çünkü dikkatimi çekiyor tire ye bir türlü alış tepkisi gelmiyor...aynı durumda olan bir de karton var...karton aralık 2018 tarihinde %7 lik de fiyat indirmiş idi...sanırım tüm bunların nedeni türkiye ekonomisinin küçülmeye gitmesinden dolayı talebin azalmasıdır...talep azalınca da fiyatlar düşüyor...fiyatların düşmesi ile de kar azalıyor..

ikinci bir konu da çinde hurda kağıt ihracatına başlaması özelikle de hurda kağıdın kullanıldığı alanlarda fiyatlar üzerinde baskı kurmasıdır...hem çin baskısı hem de türkiyedeki kriz fiyatları ne yazık ki baskılıyor...

normalde selüloz fiyatları döviz endekslidir...döviz de yılbaşından bu yana hafif hafif çıkıyor...işte bu çıkış kağıt fiyatlarını desteklemeye başlamış olmalı ki karton şirketi 26,03,2019 tarihinde yeni fiyat listesi çıkardı...eski fiyat listesini bilmediğim için fiyatlar çıkıyor mu iniyor mu bilmiyorum..ama tahminim çıkıyor olmalı...

kısacası 2019 yılı ilk çeyrek boyunca kağıt üreticileri kar yönünden baskı altına girmiş olmalılar ama ikinci çeyrekte görüldüğü kadarıyla bu baskı kalkmış görünüyor..yalnız ekonomik kriz hala devam ediyor buda talebi hala baskılar...ama ilk çeyrekten daha iyi olmasını bekleyebiliriz ikinci çeyrekte...
    Allah aşkına bırakın bu objektif kriterleri.Burası bist.Bu piyasada yazdıklarınızın bir önemi yok.Eğer önemi olsaydı 2018 kapanıştaki muazzam kârlılıkla tedricen 3.50 lere yürümesi lazımdı.Sonra da bahsettiğiniz handikaplarla hafif aşağı süzülmeliydi.Güncel fiyat ortada.Bu piyasada her tahtanın sahibi ve fiyat belirleyicisi vardır.Onun aksiyonunu beklemekten başka çareniz, çaremiz yok.

ambalaj kağıdı fiyatlarının düşmesi , bu kağıdı hammadde olarak kullanan ambalaj şirketlerinin karlılığını olumlu katkılar sunar...kağıdı ambalaj hammaddesi olarak kullanan şirket benim bildiğim kadarıyla durdodur...bakap ise çoğunluğu esnek ambalaj türünü kullanır ki buda plastik türevi olmalı...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

Sayfa 4/466 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •