Special Days Image
Sayfa 101/875 İlkİlk ... 519199100101102103111151201601 ... SonSon
Arama sonucu : 6998 madde; 801 - 808 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1. Adamların işi gücü çak allık, Toshiba teklifinin neticesi de Daiken neticesi de ellerinde. Nasılsa zamanı gelince kaldırırız diye insafsızca baskılayıp mal topluyorlar. Güvendikleri bir yer olmasa 120 trilyonluk satıştan önce kağıdı böyle tuvalet kağıdına çevirttirmezler..

HUAWEI G7-L01 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by calypso Yazıyı Oku
    Adamların işi gücü çak allık, Toshiba teklifinin neticesi de Daiken neticesi de ellerinde. Nasılsa zamanı gelince kaldırırız diye insafsızca baskılayıp mal topluyorlar. Güvendikleri bir yer olmasa 120 trilyonluk satıştan önce kağıdı böyle tuvalet kağıdına çevirttirmezler..

Bundan sonra 20 tl olsa kıymeti yok. Dediğiniz gibi kıç silmeye değmez hale getirdiler koca Vesbe yi. S.... boyle babayiğite

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,334
     Alıntı Originally Posted by alanzo Yazıyı Oku
    Bundan sonra 20 tl olsa kıymeti yok. Dediğiniz gibi kıç silmeye değmez hale getirdiler koca Vesbe yi. S.... boyle babayiğite
    bu kağıtta kademeli almadan ve sabretmedin kar alamassınız......beklemeye devam...9,52 önemli bence
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4. 1 yıllık , 3 aylık ve 1 aylık takas göndercek var mı? Şimdiden teşekkürler

5.  Alıntı Originally Posted by calypso Yazıyı Oku
    Adamların işi gücü çak allık, Toshiba teklifinin neticesi de Daiken neticesi de ellerinde. Nasılsa zamanı gelince kaldırırız diye insafsızca baskılayıp mal topluyorlar. Güvendikleri bir yer olmasa 120 trilyonluk satıştan önce kağıdı böyle tuvalet kağıdına çevirttirmezler..

24 yıllık Borsada işlem yaptım , hayatım boyunca yaşadıklarım hep üçkağıt , hep iyi senetlerde baskı bıktırma politikası. ne zaman insanlar ellerindekini satıyor , senetler akıl almaz fiyatlara gidiyor oldu... 24 yılımı sinir stres içinde yıpratmak dışında elimde koca sıfır... 2008 de full portföyüme koyduğum ASelsanları satmamış olsam bugün en az 60-70 milyon tl varlığım olucaktı...

Forumda yazmak istemediğim halde , neredeyse 1.5 yıldır VESBE de yaşadıklarımdan dolayı hesap açıp sizlere görüşlerimi yazmak istedim... Öncelikle Vesbeyi yaklaşık 3-3.5 sene önce (temettüler düşülmemiş haliyle) 3.40 lı fiyatlardan almıştım , senetteki kar potansiyelini görüp tüm paramı VESBE ve VESTL (1.70 lerde) e aktarmıştım.... Nitekim 1 ay gibi kısa sürede %30-50 karı görünce , her ne kadar çoğunluğunu %200-300 prim yapmadan satmayacağım dediğim halde , maalesef düzeltme yaparlar geri alırım beklentisiyle erkenden satıp , bu pozisyonları kaybetmiştim.... VESBE 5.50 - 6 tl civarlarında elimde kalmamıştı... sonrasında 15-16 tl lere kadar yükseldi....

Verdiği ve vereceği temettüleri düşünerek 1.5 senedir 13 tl li fiyatlardan yeniden ilgilenmeye başladım... hatta elimdeki THYAO ları zararına 5.70 den sattım, temettü veren borçsuz şirkette bulunmak daha mantıklı gelmişti... Finansal tabloları incelediğimde finansal borçları yoktu , çok azdı.... karlılık hisse başına 1.70 tl lerde idi.... basit hesaplamaya göre 6-7 sene içinde yatırdığını karlılıkla geri kazandırma potansiyeli vardı....

Muhtemelen çoğunuzda benle aynı şeyleri yaşadınız, borsa rekorlar kırdı . Rekor zarar açıklayan THYAO bile bugün 11 tl lere geldi... Bir çok zararda olan firma karları olmayan firmalar bile ne çarpanlarla işlem gördü yükseldi, aynı sektör senedi ARCLK bile 20 F/K oranı ile işlem görürken, bizim VESBE 7-8 F/K oranıyla işlem görmeye devam etti... ama bizim Vesbe , açıkladığı kar sözde çok kötü geldi gerekçesiyle 14 lerden 11-10 lt lere düşmeler ... 3 bilanço dönemindede aynı hareketler.... kim yapıyor bu hareketi ????

Şimdi herkes VESTL in VESBE deki toplamış olduğu %5 hisseyi satıcak , bu fiyattan satılırmı gibilerinden şaşkınlık var.... burada yazacağım tümüyle kendi görüşlerimi yansıtmaktadır.... Şimdi herkes %5 i yabancı ve kurumsallara satıcak neden ucuza satsın gibi düşünce içinde.... ben sizden farklı düşünüyorum . Bu patronlar dünyasının kafaları farklı işlerler !!!! Nisandan beri yabancı takaslarda görünen pozisyonlardan 2 milyon lot azaltma yaşandı.... Biz 6-7 F/K oranını ucuz bulurken , sözde yabancı birileri bunları sattı???? Acaba bunlar gerçekten yabancımı ???? Yoksa acaba bizim patronların yada bıyıklı Türklerin yurtdışındaki sakladıkları gizli fonları mı ???? Nitekim satılmayı bekleyen 10 milyon lot , ne zaman satılacağı belirsiz... Şimdi VESTL in sahip olduğu bu hisseleri mantık olarak en az 10-12 F/K ile satılması beklenir...hep halka arzlar bu çarpanlarla olmuştur....

VESBE nin bilançosuna baktığımızda , sözde artan maaliyetlerden dolayı karlılık düştü palavraları atılmakta.... ben aynı düşünmüyorum... EUR / USD ve EUR/ TL şirket lehine olduğu halde , oldukça iyi artan satışlar yapıldığı halde karlılıkda düşüş var.... bunun temel nedeni ödenen kredi faizleri... finansal gider karşılıkları..... 1 sene önce böyle bir finansman yükü yokken 2016/9 aylık da 160 milyon Banka kredisi kullanmışken , bu son bilançoda 530 milyon tl yi buluyor.... Şimdi herkes diyorki eee normal , çünkü yatırım yapıyoruz . çamaşır makinası fabrikası kuruyoruz... Açıklamalara göre 75 milyon euro yu geçmeyecek yatırım zaten Vesbe nin neredeyse 1-1.5 yıllık karıyla çok rahat karşılayabileceği bir türden... Bilançolara iyi bakarsak ; VESBE nin ilişkili taraflardan alacakları 2016/9 aylıkda 1.076 milyar iken, son bilançoda 2017/9 da 1637 milyar tl , yani 561 milyon tl artan ilişkili taraftan alacağımız var..... Bunu şirketi arayıp sorgulayacağım ama benim tahminlerim ilişkili taraf ana şirketimiz VESTL olma ihtimali yüksek(%99) ....

Şimdi şöyle düşünün ben bir VESBE hissedarı olarak , bir yatırımcı olarak , bu şirkete güvendim ve bu senetlere yatırım yaptım. ama benim aldığım şirket , ana şirket VESTL den alacaklarını tahsil etmiyor ve bunun yerine banka kredisi kullanıyor !!! ve bunun faizini hissedar olarak ben öduyorum !!!! Bunun sonucundada VESBE geçen 2016/9 aylıkda neredeyse finanman gideri yokken , bu son bilançoda 122 milyon tl KREDİ FAİZİ ödemesi yapmış bulunmakta.... Yani şahsi düşüncem VESTL a finansmanı VESBE olarak biz sağlamış bulunuyoruz !!!! VESTL in bilancosu iyi gelecek diye , ben yatırımcı olarak mağdur ediliyorum !!!! Burada kesinlikle etik dışı bir icraat söz konusu......

Bunları paylaşma nedenim , burada büyük umutlar bağlamış yatırımcı arkadaşlara , özellikle büyük ölçüde yatırım yapmış hissedarlara , birlik olup , SPK nezdinde başvurular yapıp , gerekirse adli merceklerde hakkımızı arayalım..... Sonuçta ben bir yatırımcı olarak mağdur edildiğimizi düşünüyorum..... SPK nın normalde bu denli yükselen ilişkili taraf alacağına sessiz kalmaması gerekmektedir....

Ayrıca yapılması planlanan senet satışı ile ilgili , sadece bir teori paylaşacağım... VESBE nin bilançosu söylediğim nedenlerden dolayı bozulmuş gibi görünüyor , fiyatıda yatırımcı olarak biz 15-20 tl leri hak ediyor gibi düşünsekde , birileri bilançoyu kötü getirerek ve borsada üzerine baskı kurarak fiyatı aşağılarda tutup , sonra bu satılacak olan VESTL in 10 milyon lot VESBE Sini ucuzdan almaya kalkabilir..... Bize piyasaya sözde yabancı ve kurumsal müşteriler diyebilirler.... ama o kişiler aslında bu şirketin patronlarının şahıs hesapları olabilir !!!!! Böylece çok ucuzdan hisseleri almış olup , sonraki yıllarda Temettüyü ceplerine indirebilirler.... ne de olsa bir dolu OFFSHORE hesaplar , gizli yabancı hesaplar var !!! patronların dünyası böyle gizli hesaplarla dolu olduğunu zaten herkes biliyor.... Bu sadece teori arkadaşlar.... zaten buradan yazıyorum .... eğer VESBE nin 10 milyon lotluk kısmı 8-9 tl gibi komik fiyatlardan borsada satılıcak olursa benim teorimi doğrular !!!! Sonuçta kimse başkasına yabancılara kelepir senet satışı yapmaz !!!! he olurda 12-14 tl ve üstü fiyatlardan bu halka arzı tamamlarsa o zaman gerçekte yabancılara satmış olabilirler diye düşünebiliriz... Bu arada kimse borsada oluşan fiyatlama böyle demesin. ben 24 yıldır bu borsada ne pislikler döndüğünü yeterince yaşamış biriyim.... borsada oluşan fiyatlarda , heleki bizim gibi sığ piyasalarda , her türlü maniplasyon yapılabilmektedir....

Son olarak , birlik olup , bizi mağdur edenlere karşı haklarımızı aramalıyız... En azından buna hakkımız var ... Biz bu senede bu şirkete güvenerek yatırım yaptıysak , bu şirketi yönetenlerde bize saygı duymalı , haklarımızı korumalı !!! İlişkili taraf alacakları en kısa zamanda azaltılamalı , bunun finansal yükünü hissedar olarak ben karşılamak zorunda değilim !!!

------------------------------------
    Yatırım tavsiyesi değildir.... Fikir ve görüşlerimin forumda paylaşılmasıdır...

6. Emeklik fonları son 1 ayda 600.000 , çiti 300.000, almış görüyorum son 1 ayda . Deuche ise 800.000 satmış( 350,000) kalmış .temettü ödemesinde bir numara yapmazlar ise sorun yok , biraz daha alacağım şok düşüşlerde ortak olduk artık .. tabi 200 günlük grafiklerinde bu hareketi hep yaptığını ve artık dipleri bulduğunu ve testere dişinin yükselen kısmının başlamaya yakın olduğunu düşünmek istiyorum .

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. İlişkili olan taraftan eğer borçlar tahsil edilmiyorsa söz konusu tutara faiz geliri hesaplayıp Gelir tablosuna aktarmaları gerekmektedir. Bilançoyu detaylı incelemedim ancak bu kadar büyük bir firmanın bunu es geçeceğini sanmam. Sonuçta vestelde vesbe de aynı kişinin.

netturko Guest
     Alıntı Originally Posted by netturko Yazıyı Oku
    tahminimi yazmıştım 9.5 a kadar düşürecek sanırsam oralardan toplamıştı

SM-C9000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    2 gün önce yazmıştım 9.5 seviyeleri geldi rahatlamıştır şimdi.

SM-C9000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 101/875 İlkİlk ... 519199100101102103111151201601 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •