Sayfa 102/876 İlkİlk ... 25292100101102103104112152202602 ... SonSon
Arama sonucu : 7003 madde; 809 - 816 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
    Spek çok çakal..beklemeyene kar yok..sakin olup ekrana bakmamali.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

netturko Guest
     Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Spek çok çakal..beklemeyene kar yok..sakin olup ekrana bakmamali.

doğru dion bu hisseden kazanan biri olarak katılıyorum geleceği seviyeyi o yüzden geçmişteki hareketinden bildim...

SM-C9000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by Basicas Yazıyı Oku
    İlişkili olan taraftan eğer borçlar tahsil edilmiyorsa söz konusu tutara faiz geliri hesaplayıp Gelir tablosuna aktarmaları gerekmektedir. Bilançoyu detaylı incelemedim ancak bu kadar büyük bir firmanın bunu es geçeceğini sanmam. Sonuçta vestelde vesbe de aynı kişinin.
    Maalesef arkadaşım sen Türkiye de nasıl bir sistem ve çakallar dünyasında olduğunun farkında değilsin sanırım... İlişkili Ticarı alacaklarda , herhangi bir vade farkı yok ... Zaten Finansman gelirlerine bakarsan 1 sene önce ile aynı.... giderlere bakarsanda fazlasıyla artmış... Burada suistimal söz konusu.... VESBE nin Finansal gücünü VESTL de kullanmışlar.... ve bu finansmanın faizlerinide bize ödetmişler.... BİZ derken hissedar olarak bizleri kastediyorum .... Sonuçta şu çıkan yükselen borsada yatırımcı olarak yaşadığımız mağduriyet buradaki çakallıktan kaynaklanıyor.... SPK ya şikayetimi ileteceğim.... 12 aylıkdada bu tabloya dikkat edeceğim... ŞAyet bu tabloda aleyhimize gelişme görürsem , kesinlikle hakkımı sonuna kadar arayacağım.... Bir yatırımcı olarak mağdur bırakıldığımı bunuda finansal tablolarda açıkça görüldüğünü belirteceğim... Sonuçta en azından bir yatırımcı ve hissedar olarak buna hakkım var..... Ve benim gibi ciddi pozisyonları olanlarıda bekliyorum... Birlikten kuvvet doğar....

2016 da Eur USD paritesi ortalamasına göre 2017 de daha iyi bir parite söz konusu.... TL 2016 ya göre 2017 de en az eur ve usd da %30 üzerinde değer kayıpları söz konusu..... Satışlar adet bazında patlamış.... hissedarlar olarak çok iyi bir karla karşılaşıp kazanacağımıza, bizim kar ise yerlerde !!!! tümüyle ilişkili taraf alacaklarını tahsil etmeyip , bunun finansman giderlerini bize yüklemişler... Açın bilanço yu inceleyin .... Bozulma ve ilişkili taraf alacakları 2016 12 aylık bilançolardan itibaren artmaya başlıyor.... ve sonucunda banka kredi kullanıyor !!!!

Hani diyorsun ya Vestl de Vesbede aynı kişinin.... bak VESTL yatırımcısı ve hissedarı için avantajına bir olay. çünkü finansal yükünü VESBE hissedarı olarak biz öduyoruz.... VESBe de bizler %5lik dilimde olan hissedarlarız.... bizler için aleyhimize... çünkü o para alacak yerine tahsil edilmiş olsaydı, şu anda finansal giderimiz 120 milyon tl 9 ayda cebimizden çıkmaz buda hisse başına 55 kuruş daha çok kar etmemiz anlamına gelirdi !!!

--------------------------------------
    Yatırımcı tavsiyesi değildir.... fikir ve görüşlerin paylaşımıdır....

4.  Alıntı Originally Posted by Lonely_Trader Yazıyı Oku
    Maalesef arkadaşım sen Türkiye de nasıl bir sistem ve çakallar dünyasında olduğunun farkında değilsin sanırım... İlişkili Ticarı alacaklarda , herhangi bir vade farkı yok ... Zaten Finansman gelirlerine bakarsan 1 sene önce ile aynı.... giderlere bakarsanda fazlasıyla artmış... Burada suistimal söz konusu.... VESBE nin Finansal gücünü VESTL de kullanmışlar.... ve bu finansmanın faizlerinide bize ödetmişler.... BİZ derken hissedar olarak bizleri kastediyorum .... Sonuçta şu çıkan yükselen borsada yatırımcı olarak yaşadığımız mağduriyet buradaki çakallıktan kaynaklanıyor.... SPK ya şikayetimi ileteceğim.... 12 aylıkdada bu tabloya dikkat edeceğim... ŞAyet bu tabloda aleyhimize gelişme görürsem , kesinlikle hakkımı sonuna kadar arayacağım.... Bir yatırımcı olarak mağdur bırakıldığımı bunuda finansal tablolarda açıkça görüldüğünü belirteceğim... Sonuçta en azından bir yatırımcı ve hissedar olarak buna hakkım var..... Ve benim gibi ciddi pozisyonları olanlarıda bekliyorum... Birlikten kuvvet doğar....

2016 da Eur USD paritesi ortalamasına göre 2017 de daha iyi bir parite söz konusu.... TL 2016 ya göre 2017 de en az eur ve usd da %30 üzerinde değer kayıpları söz konusu..... Satışlar adet bazında patlamış.... hissedarlar olarak çok iyi bir karla karşılaşıp kazanacağımıza, bizim kar ise yerlerde !!!! tümüyle ilişkili taraf alacaklarını tahsil etmeyip , bunun finansman giderlerini bize yüklemişler... Açın bilanço yu inceleyin .... Bozulma ve ilişkili taraf alacakları 2016 12 aylık bilançolardan itibaren artmaya başlıyor.... ve sonucunda banka kredi kullanıyor !!!!

Hani diyorsun ya Vestl de Vesbede aynı kişinin.... bak VESTL yatırımcısı ve hissedarı için avantajına bir olay. çünkü finansal yükünü VESBE hissedarı olarak biz öduyoruz.... VESBe de bizler %5lik dilimde olan hissedarlarız.... bizler için aleyhimize... çünkü o para alacak yerine tahsil edilmiş olsaydı, şu anda finansal giderimiz 120 milyon tl 9 ayda cebimizden çıkmaz buda hisse başına 55 kuruş daha çok kar etmemiz anlamına gelirdi !!!

Kurumlar Vergisi Kanunu göre yapmak zorundalar. Ama TTK' ya göre yapmıyolar. Umalımda bide bunun üzerine vergi incelemesi geçirmesinler. Transfer fiyatlandırmasından da bide ceza yemeyelim

Bu arada bugünkü düşüşde hacim çok az bu iyiye işaret...Sadece 900.00 TL

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by Basicas Yazıyı Oku
    Kurumlar Vergisi Kanunu göre yapmak zorundalar. Ama TTK' ya göre yapmıyolar. Umalımda bide bunun üzerine vergi incelemesi geçirmesinler. Transfer fiyatlandırmasından da bide ceza yemeyelim

Bu arada bugünkü düşüşde hacim çok az bu iyiye işaret...Sadece 900.00 TL
    Patronun tek temettü aldığı hissesi nerdeyse sade vesbe...bu kâğıtta bu tür spekülatif hareket her zaman olur ...beklemek şart..

Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by Lonely_Trader Yazıyı Oku
    24 yıllık Borsada işlem yaptım , hayatım boyunca yaşadıklarım hep üçkağıt , hep iyi senetlerde baskı bıktırma politikası. ne zaman insanlar ellerindekini satıyor , senetler akıl almaz fiyatlara gidiyor oldu... 24 yılımı sinir stres içinde yıpratmak dışında elimde koca sıfır... 2008 de full portföyüme koyduğum ASelsanları satmamış olsam bugün en az 60-70 milyon tl varlığım olucaktı...

Forumda yazmak istemediğim halde , neredeyse 1.5 yıldır VESBE de yaşadıklarımdan dolayı hesap açıp sizlere görüşlerimi yazmak istedim... Öncelikle Vesbeyi yaklaşık 3-3.5 sene önce (temettüler düşülmemiş haliyle) 3.40 lı fiyatlardan almıştım , senetteki kar potansiyelini görüp tüm paramı VESBE ve VESTL (1.70 lerde) e aktarmıştım.... Nitekim 1 ay gibi kısa sürede %30-50 karı görünce , her ne kadar çoğunluğunu %200-300 prim yapmadan satmayacağım dediğim halde , maalesef düzeltme yaparlar geri alırım beklentisiyle erkenden satıp , bu pozisyonları kaybetmiştim.... VESBE 5.50 - 6 tl civarlarında elimde kalmamıştı... sonrasında 15-16 tl lere kadar yükseldi....

Verdiği ve vereceği temettüleri düşünerek 1.5 senedir 13 tl li fiyatlardan yeniden ilgilenmeye başladım... hatta elimdeki THYAO ları zararına 5.70 den sattım, temettü veren borçsuz şirkette bulunmak daha mantıklı gelmişti... Finansal tabloları incelediğimde finansal borçları yoktu , çok azdı.... karlılık hisse başına 1.70 tl lerde idi.... basit hesaplamaya göre 6-7 sene içinde yatırdığını karlılıkla geri kazandırma potansiyeli vardı....

Muhtemelen çoğunuzda benle aynı şeyleri yaşadınız, borsa rekorlar kırdı . Rekor zarar açıklayan THYAO bile bugün 11 tl lere geldi... Bir çok zararda olan firma karları olmayan firmalar bile ne çarpanlarla işlem gördü yükseldi, aynı sektör senedi ARCLK bile 20 F/K oranı ile işlem görürken, bizim VESBE 7-8 F/K oranıyla işlem görmeye devam etti... ama bizim Vesbe , açıkladığı kar sözde çok kötü geldi gerekçesiyle 14 lerden 11-10 lt lere düşmeler ... 3 bilanço dönemindede aynı hareketler.... kim yapıyor bu hareketi ????

Şimdi herkes VESTL in VESBE deki toplamış olduğu %5 hisseyi satıcak , bu fiyattan satılırmı gibilerinden şaşkınlık var.... burada yazacağım tümüyle kendi görüşlerimi yansıtmaktadır.... Şimdi herkes %5 i yabancı ve kurumsallara satıcak neden ucuza satsın gibi düşünce içinde.... ben sizden farklı düşünüyorum . Bu patronlar dünyasının kafaları farklı işlerler !!!! Nisandan beri yabancı takaslarda görünen pozisyonlardan 2 milyon lot azaltma yaşandı.... Biz 6-7 F/K oranını ucuz bulurken , sözde yabancı birileri bunları sattı???? Acaba bunlar gerçekten yabancımı ???? Yoksa acaba bizim patronların yada bıyıklı Türklerin yurtdışındaki sakladıkları gizli fonları mı ???? Nitekim satılmayı bekleyen 10 milyon lot , ne zaman satılacağı belirsiz... Şimdi VESTL in sahip olduğu bu hisseleri mantık olarak en az 10-12 F/K ile satılması beklenir...hep halka arzlar bu çarpanlarla olmuştur....

VESBE nin bilançosuna baktığımızda , sözde artan maaliyetlerden dolayı karlılık düştü palavraları atılmakta.... ben aynı düşünmüyorum... EUR / USD ve EUR/ TL şirket lehine olduğu halde , oldukça iyi artan satışlar yapıldığı halde karlılıkda düşüş var.... bunun temel nedeni ödenen kredi faizleri... finansal gider karşılıkları..... 1 sene önce böyle bir finansman yükü yokken 2016/9 aylık da 160 milyon Banka kredisi kullanmışken , bu son bilançoda 530 milyon tl yi buluyor.... Şimdi herkes diyorki eee normal , çünkü yatırım yapıyoruz . çamaşır makinası fabrikası kuruyoruz... Açıklamalara göre 75 milyon euro yu geçmeyecek yatırım zaten Vesbe nin neredeyse 1-1.5 yıllık karıyla çok rahat karşılayabileceği bir türden... Bilançolara iyi bakarsak ; VESBE nin ilişkili taraflardan alacakları 2016/9 aylıkda 1.076 milyar iken, son bilançoda 2017/9 da 1637 milyar tl , yani 561 milyon tl artan ilişkili taraftan alacağımız var..... Bunu şirketi arayıp sorgulayacağım ama benim tahminlerim ilişkili taraf ana şirketimiz VESTL olma ihtimali yüksek(%99) ....

Şimdi şöyle düşünün ben bir VESBE hissedarı olarak , bir yatırımcı olarak , bu şirkete güvendim ve bu senetlere yatırım yaptım. ama benim aldığım şirket , ana şirket VESTL den alacaklarını tahsil etmiyor ve bunun yerine banka kredisi kullanıyor !!! ve bunun faizini hissedar olarak ben öduyorum !!!! Bunun sonucundada VESBE geçen 2016/9 aylıkda neredeyse finanman gideri yokken , bu son bilançoda 122 milyon tl KREDİ FAİZİ ödemesi yapmış bulunmakta.... Yani şahsi düşüncem VESTL a finansmanı VESBE olarak biz sağlamış bulunuyoruz !!!! VESTL in bilancosu iyi gelecek diye , ben yatırımcı olarak mağdur ediliyorum !!!! Burada kesinlikle etik dışı bir icraat söz konusu......

Bunları paylaşma nedenim , burada büyük umutlar bağlamış yatırımcı arkadaşlara , özellikle büyük ölçüde yatırım yapmış hissedarlara , birlik olup , SPK nezdinde başvurular yapıp , gerekirse adli merceklerde hakkımızı arayalım..... Sonuçta ben bir yatırımcı olarak mağdur edildiğimizi düşünüyorum..... SPK nın normalde bu denli yükselen ilişkili taraf alacağına sessiz kalmaması gerekmektedir....

Ayrıca yapılması planlanan senet satışı ile ilgili , sadece bir teori paylaşacağım... VESBE nin bilançosu söylediğim nedenlerden dolayı bozulmuş gibi görünüyor , fiyatıda yatırımcı olarak biz 15-20 tl leri hak ediyor gibi düşünsekde , birileri bilançoyu kötü getirerek ve borsada üzerine baskı kurarak fiyatı aşağılarda tutup , sonra bu satılacak olan VESTL in 10 milyon lot VESBE Sini ucuzdan almaya kalkabilir..... Bize piyasaya sözde yabancı ve kurumsal müşteriler diyebilirler.... ama o kişiler aslında bu şirketin patronlarının şahıs hesapları olabilir !!!!! Böylece çok ucuzdan hisseleri almış olup , sonraki yıllarda Temettüyü ceplerine indirebilirler.... ne de olsa bir dolu OFFSHORE hesaplar , gizli yabancı hesaplar var !!! patronların dünyası böyle gizli hesaplarla dolu olduğunu zaten herkes biliyor.... Bu sadece teori arkadaşlar.... zaten buradan yazıyorum .... eğer VESBE nin 10 milyon lotluk kısmı 8-9 tl gibi komik fiyatlardan borsada satılıcak olursa benim teorimi doğrular !!!! Sonuçta kimse başkasına yabancılara kelepir senet satışı yapmaz !!!! he olurda 12-14 tl ve üstü fiyatlardan bu halka arzı tamamlarsa o zaman gerçekte yabancılara satmış olabilirler diye düşünebiliriz... Bu arada kimse borsada oluşan fiyatlama böyle demesin. ben 24 yıldır bu borsada ne pislikler döndüğünü yeterince yaşamış biriyim.... borsada oluşan fiyatlarda , heleki bizim gibi sığ piyasalarda , her türlü maniplasyon yapılabilmektedir....

Son olarak , birlik olup , bizi mağdur edenlere karşı haklarımızı aramalıyız... En azından buna hakkımız var ... Biz bu senede bu şirkete güvenerek yatırım yaptıysak , bu şirketi yönetenlerde bize saygı duymalı , haklarımızı korumalı !!! İlişkili taraf alacakları en kısa zamanda azaltılamalı , bunun finansal yükünü hissedar olarak ben karşılamak zorunda değilim !!!

------------------------------------
    Yatırım tavsiyesi değildir.... Fikir ve görüşlerimin forumda paylaşılmasıdır...
    Çok yerinde tespit Üstad teşekkürler. Bence daha düşük bir fiyattan da hisse transferi yapabilirler. Ben de hep bunu düşünürdüm ama sizinde belirttiğiniz gibi 'gizli hesabı' olan çok bu ülkede. O yüzden kendi kendilerine ucuz fiyatla transfer ediyor olabilirler. Böylece hem buradan da dolaylı yoldan bir değer aktarıyorlar başka hesaplarına. Ve bu arada bizleri de cazalandırarak geri kalan hisseleri de ucuzdan topluyorlar. Son dönemde patron satışlarının (başka hisselerde de) düşük fiyattan olmasının nedeni bu olabilir. YTD

7.  Alıntı Originally Posted by Lonely_Trader Yazıyı Oku

yAZDIKLARINIZ ÇOK MANTIKLI. ŞUNU DÜŞÜNEBİLİRMİYİZ PEKİ. %5 HİSSEYİ DÜŞÜK FİYATTAN KAPATTIKTAN SONRA , HAKKETTİĞİ FİYATLARA GELEBİLİRMİ. yANİ S..... BABAYİĞİTİN GAZI GİDERMİ

8.  Alıntı Originally Posted by alanzo Yazıyı Oku
    yAZDIKLARINIZ ÇOK MANTIKLI. ŞUNU DÜŞÜNEBİLİRMİYİZ PEKİ. %5 HİSSEYİ DÜŞÜK FİYATTAN KAPATTIKTAN SONRA , HAKKETTİĞİ FİYATLARA GELEBİLİRMİ. yANİ S..... BABAYİĞİTİN GAZI GİDERMİ
    2018 Haziranında yeni yatırımın devreye gireceğini açıkladılar... Bu ilişkili taraf alacaklarını takip etmeye devam edeceğim... bakalım yıl sonu bilançolarda ne yapacaklar... Resmen şahsi düşüncem VESTL in sürekli yatırım yapmasından kaynaklanan finansal ihtiyaçlarını , VESBE den karşılamaya başladılar... 1 yılda artan 650 milyon ilişki taraf alacağı , euro ve doların TL karşısında son 1 yılda %30 değerlemesinin bile üstünde olması , biz VESBE yatırımcıların suistimal edildiğinin işaretidir... 1 yıl önce Banka kredilerimiz 163 milyon tl civarı iken yokken şu anda kullanılmakta olan 530 milyon tl civarı banka kredisi mevcut....

Bunun haricinde;
    --------------------------------------------------
    VESBE [ ] VESTEL BEYAZ EŞYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Özel Durum Açıklaması (Genel)

Açıklama 27.12.2016 tarihli özel durum açıklamamızla yatırım çalışmalarına başlandığını duyurduğumuz çamaşır makinesi ve kurutma makinesi fabrika yatırımının finansmanının sağlanması amacıyla;
    Şirketimizin uzun vadeli borçlanma stratejisi doğrultusunda İtalya’nın İhracat Kredisi Kuruluşu Sace S.P.A. sigortası altında 25 milyon Avro tutarında 7 yıl vadeli finansman için anlaşma sağlanmış olup, kredi sözleşmesi imzalandığında kamuoyuna ayrıca duyurulacaktır. Bu işlem haricinde ayrıca iki banka vasıtası ile toplamda 50 milyon ABD Doları tutarında 3 yıl vadeli kredi limiti tahsis edilmiş olup, limitler kullanıma hazır durumda bulunmaktadır.

----------------------------------------------------------------

Açıklanan kredi anlaşmasına göre neredeyse bir 25 milyon euro uzun vadeli borç bilançomuza işlencek .... Arzu ettiği taktirde 3 yıllık vadelide 50 milyon usd kullanabilecek.......

Çamaşır makinesi ve kurutma makinesi yatırım maaliyeti 75 milyon euro olarak açıklanmıştı... ve bu yatırım için bu krediler açıklandığına göre.... daha önce kullanılan artmış olan 370 milyon banka kredisi..... Neden çekilmiştir ???? Yukarıdada açıkladığım gibi ilişki taraf alacağı bir yılda 600 milyon üzerinde artmıştır... Bir yatırımcı ve hissedar olarak SPK ya dilekçe yazmakla başlayacağım.... Birde Finansal olarak kanun bu tür işlemlere ne derece izin veriyor? bu konuda bir finansal avukata danışıp bunları araştıracağım.... Ülkemizin adalet sisteminin bir şekilde bizi koruyacağına inanmak istiyorum... Sonuçta bizler azınlık yatırımcılar hissedarlarız.... Bir hissedar olarak , ana hakim ortaktan tahsil edemediğim paranın , yaratmış olduğu finansal tablo bana ödetilmektedir.... Konuyla ilgili bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen....

------------------------------------------------------
    Yatırım tavsiyesi değildir... Fikir ve görüşlerimin paylaşımıdır...
    Birlikten kuvvet doğar...

Sayfa 102/876 İlkİlk ... 25292100101102103104112152202602 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •