Sayfa 380/875 İlkİlk ... 280330370378379380381382390430480 ... SonSon
Arama sonucu : 6996 madde; 3,033 - 3,040 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1. Sögut altina geliiin ,, Malda olan Sakin olsun ,,, Parasi olan firsat kollasin,, herkese firsat sunuyor saolsun patron.......Mayista parti yapiyor muyuz ??

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by rizeli28 Yazıyı Oku
    bunda mantık arama .bunlar şu an başka hissede ama bir gözleri burada bir şekilde yazılarıyla hissenin çıkışını engellemek.daha sonra diğer hisseden kazanıp buraya dönünce methetmeye başlarlar.
    %2 kadar sumas var sadece, geri kalan tum yatirimim Vesbe de. Hemde 1 yildir.

Ikincisi daha nasil methedebilirim aceba hisseyi. Bist in en ucuzu diyorum. Bu ceyrek gelecek kara uzulmeyin ve paniklemeyin diyorum. Size bile en az %50 kazanirsiniz diyorum. Daha ne yapabilirim aceba?

Neyse. Bildiginizi yapabilirsiniz.

SM-G950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Yaşar bey görüşlerinize saygı duyuyorum ama bir şeyi merak ediyorum. Barış beyin ihracat rakamlarıyla ilgili son derece sağlıklı paylaşımları var. O paylaşımlarda yurtiçi satışlarla birlikte 1,94 milyar tl son dönem hasılat rakamı bulmuş kendisi. En kötü dönemde bile %9 kar marjı ile çalışmış şirket. Biz %10 taban rakama yakın bir oran hesaplasak 194 milyon kar rakamı çıkıyor. (+) vestel elektronikten gelecek faiz ve kur düşüşünden gelecek olan kombiyo karı.

Yani sizin dediğiniz kadar nasıl kırpacaklar kar rakamını gerçekten merak ediyorum.
    Ekran basina gecince detayli hesabi yazarim.
    Saygilar.

4.  Alıntı Originally Posted by yldream Yazıyı Oku
    %2 kadar sumas var sadece, geri kalan tum yatirimim Vesbe de. Hemde 1 yildir.

Ikincisi daha nasil methedebilirim aceba hisseyi. Bist in en ucuzu diyorum. Bu ceyrek gelecek kara uzulmeyin ve paniklemeyin diyorum. Size bile en az %50 kazanirsiniz diyorum. Daha ne yapabilirim aceba?

Neyse. Bildiginizi yapabilirsiniz.

Yaşar beyi twitter 'dan takip edip yorumlarını okurum.
    Bana göre en iyi temel analiz yapanlardan birisidir. Ben şahsen hisselere temelden ziyade teknik olarak bakmama ragmen fikirleri benim için önemlidir.
    Şahsi olarak tanisikligimiz yoktur ama gördüğüm kadarıyla çok beyefendi birisidir.
    Lütfen kırıcı olmadan nezaket içinde yorum yapalım.
    Bilim ve sanat, itibar görmediği toplumları terkeder. ( İbn-i Sina )

5. Teşekkürler, sayın Mutant. Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Yaşar bey görüşlerinize saygı duyuyorum ama bir şeyi merak ediyorum. Barış beyin ihracat rakamlarıyla ilgili son derece sağlıklı paylaşımları var. O paylaşımlarda yurtiçi satışlarla birlikte 1,94 milyar tl son dönem hasılat rakamı bulmuş kendisi. En kötü dönemde bile %9 kar marjı ile çalışmış şirket. Biz %10 taban rakama yakın bir oran hesaplasak 194 milyon kar rakamı çıkıyor. (+) vestel elektronikten gelecek faiz ve kur düşüşünden gelecek olan kombiyo karı.

Yani sizin dediğiniz kadar nasıl kırpacaklar kar rakamını gerçekten merak ediyorum.
    Sayın Balıkadam,
    Kendi yaptığım hesabı yazayım ama buradan fotograf gönderemediğim için lütfen bilançolarda bahsettiğim kalemleri inceleyiniz.
    Öncelikle satış rakamını tahmin edelim,
    - Gecen ceyrek 279 milyon yurtiçi hasılat olmuş. Turkbesd verilerine göre, bu ceyrek cok artacagını dusunmuyorum ama zam ve artış yaşandı diyelim. 324 milyon olsun.
    - Gecen ceyrek 1.177 di yurtdışı hasılat olmuş. %20 ihracat arttığını varsayarsak. (%40-50 lik bir artış söz konusu olamaz, fabrikaların kapasiteleri bile o kadar yok) 1.177 * 1,20 * 0,87 = 1.226 ihracat hesaplıyorum. 0,87 ile çarpmamın sebebi, euronun %13 değer kaybı.
    - Bu şartlarda toplam hasılat 1.600 milyon oluyor.

Maliyet tahminini ayrı bir mesaj olarak yayınlıyacağım. Buraya itirazı olan varsa konuşabiliriz.

7. Maliyet hesabı,
    5 kalemde inceleniyor,
    3.çeyrek için bu giderler Bilançonun 49. sayfasında dipnot 19 da var.
    1 - ilk madde malzeme 971.469
    2- Stok değişimi -91.611 (Burası çok önemli, çünkü maliyet arttırmıyor, aksine azaltıyor. 2.çeyrekdeki stogumuz 609 milyon tl idi, demek ki %15 civarı stok değerlenmesi yasamısız. Bunu da kar olarak buraya yazmısız. İleride bu veri bize lazım olacak)
    3- İşçi ve personel 93.568
    4- Amortisman 43.250
    5- Diğer 71.130

Şimdi bunları 4.ç için hesaplıyalım.
    1- İlk madde malzeme = 971.469 x 1,15 (satış arttı) x 1,15 (hammadde fiyat artışını yukarıda bulmuştuk) = 1.284 milyon
    gecen ceyrek 90 milyon kar yazmayı biliyorsak, bu ceyrek ceremesini cekmeyide bileceğiz.
    2- Stok değişimi = Hani döviz %30 arttıgında, %15 stok degerlenmesi yasadık ya, onuda kar olarak yazdık ya, onun ceremesi daha bitmedi. Dolar %11 arttı bu ceyrek. Stogumuzda 799 milyondu. 799 x 0,11 / 2 = 44 milyon malesef maliyete eklenecek
    3- İşçi personel değişmedi varsayıyorum 93 milyon
    4- Amortisman döviz bazında düşecek varsayıyorum 43.250 x 0,87 = 37.500
    5- Diğer giderlerde satış oranında artacaktır 37.500 x 1,15 =43.000
    Toplam maliyet ; 43.000 + 37.500 + 93.000 + 44.000 + 1.284.000 = 1.501.500 yapıyor.
    Geçen çeyrek 48,5 milyon genel yonetim, arge ve pazarlama harcamaları oldu. Satış oranında artsa 55 milyon tahmin ediyorum.
    Toplam 1.556.500 gider oluyor.
    Kalan rakam 1.600 - 1556 = 44 milyon oluyor. Net esas faaliyet karı

Finansal gelir gideri bir daha ki mesajda yazacam.

8. Şimdi bazı arkadaşlar finansal gelire vestele verdiğimiz borçdan alacağımız yüksek faizide ekliyor. Ve fakat atladıgımız konu, şirketimizin bütün finansal borçları kısa vadeli ve faiz oranları 'saçma' denecek kadar düşük. Bu çeyrek bu borçlar çevrilirken, çok büyük ihtimal, vestele uyguladığımız faizleri, bankalarda bize uygulayacak.
    739 milyon finansal borcumuz var, 731 milyonda vestele verdiğimiz borç var. Ben buradan çok bir gelir yazacağımızı düşünmüyorum.
    640 milyon yabancı para pozisyonu açığımız var. Çoğu euro cinsinden. %13 değersizleşmeden kaynaklı 88 milyon kambiyo geliri yazmamız muhtemel olacak.
    Bu şartlarda
    44 mil Nefk + 88 mil Finansal gelir = 132 milyon net kar gelme olasılığı yüksek.

Muhtemel sapmaları ve Genel yorumumu da bir daha ki mesajda yazacağım.

Sayfa 380/875 İlkİlk ... 280330370378379380381382390430480 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •