Sayfa 381/876 İlkİlk ... 281331371379380381382383391431481 ... SonSon
Arama sonucu : 7003 madde; 3,041 - 3,048 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1.  Alıntı Originally Posted by alanzo Yazıyı Oku
    Hocam 1 malzemeyi sipariş edersin. 10 hafta da gelir. Onu içeride 10 hafta da proses edersin . Eder sana 20 hafta. Aldığın gün dolar 6.5 TL . Sattigin gün 5.5 TL. Ne oldu 1 TL zarar ettin. Geçen 9 aylıktan tam tersiydi. 4.5 TL'den malzeme alındı . 6 TL den ürün satildi
    Hocam bu 10 haftda gelen malzeme fizandan mi geliyor? Zira en uzak çin’den gelen malzeme bile max 6 haftada gelir.
    Ayrica 10 hafta proses suresi nedir? Vestel 1 gunde uretim yapip 1 haftada mali avrupanin heryerine teslim edebildigi icin hala ayakta.

Ben size isin dogrusunu beyaz esya sektorunde calisan biri olarak anlatayim, mal geldigi anda kur sabitlenir ithalati yapilirken ve asagi yukari 10 gunluk stok, 2 gunluk de uretim+sevkiyat suresi vardir.
    Yani kur farkindan zarar yada kâr en fazla 2 hafta olur. Koca bir 4.ceyregi yorumlarken, satislara ait hammaddeler 3.ceyrekte yuksek kurdan ithal edildi mantigi cok yanlis.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by yldream Yazıyı Oku
    Şimdi bazı arkadaşlar finansal gelire vestele verdiğimiz borçdan alacağımız yüksek faizide ekliyor. Ve fakat atladıgımız konu, şirketimizin bütün finansal borçları kısa vadeli ve faiz oranları 'saçma' denecek kadar düşük. Bu çeyrek bu borçlar çevrilirken, çok büyük ihtimal, vestele uyguladığımız faizleri, bankalarda bize uygulayacak.
    739 milyon finansal borcumuz var, 731 milyonda vestele verdiğimiz borç var. Ben buradan çok bir gelir yazacağımızı düşünmüyorum.
    640 milyon yabancı para pozisyonu açığımız var. Çoğu euro cinsinden. %13 değersizleşmeden kaynaklı 88 milyon kambiyo geliri yazmamız muhtemel olacak.
    Bu şartlarda
    44 mil Nefk + 88 mil Finansal gelir = 132 milyon net kar gelme olasılığı yüksek.

Muhtemel sapmaları ve Genel yorumumu da bir daha ki mesajda yazacağım.
    Yasar bey merhaba
    Temel analize sizin kadar hakik degilim. Bir noktaya takildim. Anladigim kadariyla 3.ceyrege gore euro %13 dolar %11 azaldi seklinde hesap yapmissiniz ama ben 3.ceyrek ortalamalarina baktigimda dolar 5.62 euro 6.52 ve 4.ceyrek ortalamasi olarak da dolar 5.5 euro 6.28 buldum. Yani azalma %2-5 araliginda. Siz %11 ve %13 nereden buldunuz?

3.  Alıntı Originally Posted by levobjk Yazıyı Oku
    Yasar bey merhaba
    Temel analize sizin kadar hakik degilim. Bir noktaya takildim. Anladigim kadariyla 3.ceyrege gore euro %13 dolar %11 azaldi seklinde hesap yapmissiniz ama ben 3.ceyrek ortalamalarina baktigimda dolar 5.62 euro 6.52 ve 4.ceyrek ortalamasi olarak da dolar 5.5 euro 6.28 buldum. Yani azalma %2-5 araliginda. Siz %11 ve %13 nereden buldunuz?

Merhabalar.
    Bazı hesaplarda ortalama kur, bazı hesaplarda dönem sonu kur farkları göz önüne alınır.

Mesela kambiyo geliri, dönem sonu kurlara göre hesap edilir.

Ama hasılat hesaplanırken ortalama kur alınabilir. Ama ortalama kurda da bende ki bilgi, 5,81 ve 5,36 yanlış olabilir kontrolünü yapacam.

Saygılar.

4. Açılış fiyatı 11.33 olaslikla kapanış fiyatı bunun altında olacak. Ytd

5.  Alıntı Originally Posted by yldream Yazıyı Oku
    Sayın Balıkadam,
    Kendi yaptığım hesabı yazayım ama buradan fotograf gönderemediğim için lütfen bilançolarda bahsettiğim kalemleri inceleyiniz.
    Öncelikle satış rakamını tahmin edelim,
    - Gecen ceyrek 279 milyon yurtiçi hasılat olmuş. Turkbesd verilerine göre, bu ceyrek cok artacagını dusunmuyorum ama zam ve artış yaşandı diyelim. 324 milyon olsun.
    - Gecen ceyrek 1.177 di yurtdışı hasılat olmuş. %20 ihracat arttığını varsayarsak. (%40-50 lik bir artış söz konusu olamaz, fabrikaların kapasiteleri bile o kadar yok) 1.177 * 1,20 * 0,87 = 1.226 ihracat hesaplıyorum. 0,87 ile çarpmamın sebebi, euronun %13 değer kaybı.
    - Bu şartlarda toplam hasılat 1.600 milyon oluyor.

Maliyet tahminini ayrı bir mesaj olarak yayınlıyacağım. Buraya itirazı olan varsa konuşabiliriz.
    Değerli bilgiler için teşekkür ederiz sayın yldream.
    Şimdi önümüzü daha rahat göreceğiz. En azından fiyatın neden yerinde saydığı (hatta geri geldiği) ni daha iyi anlayabiliyoruz.

Yanlız Barış beyin ihracat rakamları ile sizin rakamlar arasında bayağı bir fark var. Umarım Barış bey haklı çıkar

6.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    9 aylık bilançoda Esas Faliyetlerden Diğer Gelirler-Giderler kalemi dikkatimi çekti.

http://

Bu kalemden 9 aylıkta 192 milyon zarar yazmış. Oysa aynı kalemden 2018 in tamamı ve 2019 un ilk çeyreğinde hep kar yazmış.

Bu kalemde ne olduğuna biraz da detaylı bakarsak;

http://

Bu zararın tamamen Ticari işlemlerden Kaynaklanan kur farkından kaynaklandığını görüyoruz.

Şimdi gelinen noktada son çeyrekte döviz kurlarında yaşanan düşüşten dolayı bu kalemlerden zarar değil kar yazması gerekiyor. Dikkat edin bu kar zarar şirketin yabancı para yükümlülüğünden kaynaklanan kar zararından tamamen farklı bir kalem. Yani diyelim ki şirket 5 tl dolar kuru üzerinden hammadde almış. dolar kuru çeyrek dönem sonunda 6 tl olmuş ve buradan 1 tl zarar yazmış. Aynı şekilde euro kuru 6 tl iken mal satmış ve çeyrek dönem sonunda euro 7 tl olmuş ve buradan da kar yazmış. Yani tamamen ticari faaliyetlerden kaynaklı kar zarar.

Ben bu şekilde yorumladım belki yanlış yorumlamış olabilirim. Eğer farlı düşünen varsa bu düşüncesini paylaşırsa sevinirim.

Son olarak bu kalemden 192 milyon zarar değilde 0 (sıfır) zarar yazsaydı net kar 655 milyon tl olacaktı.
    Yaşar bey, geçen hafta yukarıdaki gönderiyi paylaşmıştım nacizane kendi görüşümü yazdım. Bilançodan çok anlamıyorum ama mantıken döviz kuru yükselirken bu kırmızı kare içine aldığım bölümlerden zarar ediyorsa döviz kurlarının düşüşünden de kar etmesi lazım diye düşünmüştüm.

Sizin gibi temel analizi sağlam üstadlardan öğreneceğimiz çok şey var. Bu konuda da görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Son olarak forumda size çatanları da fazla kaale almayın derim bu tipler her forumda var.

Saygılar....

7.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Değerli bilgiler için teşekkür ederiz sayın yldream.
    Şimdi önümüzü daha rahat göreceğiz. En azından fiyatın neden yerinde saydığı (hatta geri geldiği) ni daha iyi anlayabiliyoruz.

Yanlız Barış beyin ihracat rakamları ile sizin rakamlar arasında bayağı bir fark var. Umarım Barış bey haklı çıkar
    Umarim Baris Bey hakli cikar Sayin Balikadam. Inanin bende cok istiyorum. Cunku 3 ceyrek ustuste oldugu gibi yine hedefi yukseltiriz o zaman

Bakiniz, marjlarin dusuk oldugu sektorlerde yanilma paylari malesef cok yuksek oluyor. Dusunun %1 lik bir marj artisi 15 milyon tl farkettiriyor. Tr de %10 luk bir zam, 30 milyon tl farkettiriyor. Bunlar cok ciddi rakamlar. O yuzden dedigim dedik demiyorum. Ama 3.ceyrekden yuksek gelme ihtimali dusuk diyorum. Umarim yanilirim.

Simdi asil belurtmek istedigim konuya geleyim. Bu ceyrek yazma ihtimalimiz olan stok zarari, emtia fiyatlarinin dusmesi sebebi ile dahada fazla olabilir. Ama bu sadece bu ceyreklik bir dezavantaj, bundan sonraki ceyrekler icin aksine cok ciddi kar marji artisi anlamina geliyor.

Yani hammadde ucuzladigi icin 1 kereleik zarar yaziyoruz ama bundan sonra ki tum ceyreklerde bu sebeplerle kar yazacaz. O yuzden 4.ceyrege cok takilmamak gerektigini dusunuyorum.
    Zaten bunlara ragmen 200 ustu kar gelirse inanin bu kagit beni emekli eder
    Herkesin dusuncesine saygi duyan biri olarak. Ortagi oldugum bu sirketin, topicininde cok kaliteli insanlardan olustugunuda soylemek isterim.
    Yolun sonu guzel, ama yolda neler olur onu bilmek cok zor. Sadece nacizane tahmin edebiliriz. Dedigim gibi umarim ben yanilirim siz tutturursunuz. Bende kazanirim.
    Saygilar.

SM-G950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Twitter da Barış YILMAZ beyi takip eden var mı? Vesbe nin ihracat rakamlarını analiz ediyordu kendisi ama son iki gündür hiçbir paylaşımını ve yorumunu göremiyorum.

Sayfa 381/876 İlkİlk ... 281331371379380381382383391431481 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •