Sayfa 568/879 İlkİlk ... 68468518558566567568569570578618668 ... SonSon
Arama sonucu : 7031 madde; 4,537 - 4,544 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1.  Alıntı Originally Posted by KADRAJ Yazıyı Oku
    Hocam bu Vestel ve Vesbe arasında neredeyse her sene gördüğümüz bir durum. Beyaz, sahibine verir avansı. Sonra temettü dağıtılınca mahsuplaşırlardı. Temettü yasağı olunca mahsuplaşamadılar. 2021 ile birlikte temettü yasağı kalkınca biz de 2020'den gelen kar payımızı alırız diye düşünüyorum. Zaten kar orada öyle duruyor bilançoda. İlla bir yere gidecek bu. Temettü anlamında çifte temettülü bir 2021 bekliyorum. Belki bir sermaye arttırımı da gelebilir yeni senede.
    ŞİRKET 2019 YILINA AİT TEMETTÜLER 17 TEMMUZDA DAĞITILDI DİYOR.BEN BURADA YAZILANLARDAN TEMETTÜNÜN DAĞITILMADIĞINI ANLIYORM.lÜYFEN TEMMUZDAN ÖNCE ELİNDE VESBE HİSSESİ OLUP TEMETTÜ VERİLİP VERİLMEDİĞİNE CEVAP VEREBİLECEK BİRİ VARMI ARAMIZDA.
    Borsada alınacak hisse her zaman bulunur ancak alacak para bulunamaz

2.  Alıntı Originally Posted by kubilayn Yazıyı Oku
    ŞİRKET 2019 YILINA AİT TEMETTÜLER 17 TEMMUZDA DAĞITILDI DİYOR.BEN BURADA YAZILANLARDAN TEMETTÜNÜN DAĞITILMADIĞINI ANLIYORM.lÜYFEN TEMMUZDAN ÖNCE ELİNDE VESBE HİSSESİ OLUP TEMETTÜ VERİLİP VERİLMEDİĞİNE CEVAP VEREBİLECEK BİRİ VARMI ARAMIZDA.
    Sn. Kubilayn,
    Vesbe Temmuzda temettu verdi vermesine ama, biz yaklasik 2 TL beklerken, yaklasik 50 kurus, yani devletin %25 limitine uygun temettu verdi.

Temettu yatirimcilarinin beklentisi, geride kalan o yaklasik 1,5 TL nin akibeti. Gecikmeli de olsa 2019 temettusunun kalanini bekliyoruz.

2020 karindan olusacak temettu bunun disinda.

Ekleme:
    14 Temmuzda, %23 dagitma oraniyla, 57 kurus net temettu vermis.

ASUS_Z012D cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Himmete muhtaç bir dede, gayrıya nasıl himmet ede.
    Yazdıklarımız hiç bir şekilde YTD.

3. Temmuzda elimde yoktu ancak temettüyü dagıttı ancak dagıttıgi miktar toplam net kar ın yüzde 25 i. Ve bu miktar vestel e her sene vestele avans verilen ve sonra temettü ile mahsuplasılan miktardan çok düşük.

Normalde net kar ın en az yüzde 80 ini dagıtıyor.
     Alıntı Originally Posted by kubilayn Yazıyı Oku
    SNE-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. 6 aylık finansal raporda aşağıdaki bilgi var ; net kar'ın yüzde 25'ini aşan kısmı süre sonuna kadar ertelenir demesine rağmen , kubilay bey'e verilen cevap bana manidar geldi açıkçası.

"Genel kurulca 2019 yılı hesap dönemine ilişkin kâr payı dağıtımı kararı alınmış ancak henüz pay
    sahiplerine ödeme yapılmamışsa veya kısmi ödeme yapılmışsa, 2019 yılı net dönem kârının yüzde
    yirmi beşini aşan kısma ilişkin ödemeler birinci fıkrada belirtilen sürenin sonuna kadar ertelenir."

http://vesbe.vestelyatirimciiliskile...pk30062020.pdf

5. 2019 yılına ait 14/07/2020 de dağıtılan dan başka temettü falan yok.Yasalar işlerine gelmiş.Zaten ky den yana yasa çıkmasını beklemek bence şaşırtıcı olurdu.

Alınan karar aşağıda
    128.766.200 TL tutarındaki kâr payının (her 1,00 TL nominal değerli hisseye brüt 0,67772 TL, net 0,57606 TL olmak üzere) 14/07/2020 tarihinden itibaren ortaklara nakden dağıtılmasına, Türk Ticaret Kanunu ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun ilgili hükümleri çerçevesinde düzenlenmiş finansal tablolara göre 553.612.718 TL net dönem kârı tutarından 128.766.200 TL kar payı tutarının ve 13.251.800 TL genel kanuni yedek akçe tutarının düşülmesinden sonra kalan 411.594.718 TL tutarın olağanüstü yedeklere aktarılmasına ve bu hususların 2019 yılı Olağan Genel Kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulmasına, toplantıya katılan Yönetim Kurulu üyelerinin oy birliği ile karar verilmiştir.
    Borsada alınacak hisse her zaman bulunur ancak alacak para bulunamaz

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    İZMİR- ÇEŞME-ÖZDERE
    Gönderi
    1,201

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    İZMİR- ÇEŞME-ÖZDERE
    Gönderi
    1,201
    temettü verimedi ama verilmeyen temettü bedelsiz miktarını arttırdı(hisse başı karın ödenmiş sermayete bölünmesi)
    sonuç olarak yüksek temettü verimi yanında yüksek bedelsiz potansiyeli olan hissede uzun vadeli yatırımcı olmak faydalı olacaktır..
    ( vestel beyaz eşya temettü veriminde en ön sıralardadır)

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    İZMİR- ÇEŞME-ÖZDERE
    Gönderi
    1,201
    Son Öneri Tarihi
    26.11.2020
    Hedef Fiyat
    44,60
    Getiri Pot
    %22
    Ezgi Akalan
    Yatırım Teması

Salt üretici konumunda olan Vestel Beyaz Eşya ürünlerinin satışını Vestel Elektronik’in tamamına sahip olduğu Vestel Pazarlama’ya yapmaktadır. Vestel Pazarlama’nın portföyüne yeni markalar ve yeni lisans anlaşmaları ekleyerek yüksek kar marjına sahip markalı ürün satışlarını arttırmaya odaklanan stratejisi Vestel Beyaz Eşya’yı da olumlu etkilemektedir. Kanıtlanmış ihracat odaklı iş modeli, yüksek FAVÖK dönüşüm oranı yüksek, düşük maliyetli üretim ve yüksek temettü dağıtım oranı şirketin en ön önemli yatırım unsurlarını oluşturmaktadır. p>
    Katalizör

Vestel Beyaz Eşya’nın 1Y20’de düşük baz sonucu pazar payı kazanımları sayesinde iç satış hacmindeki %50’ye yakın büyüme oranına rağmen, güçlü 4Ç19 performansı nedeniyle 2Y20’da büyümede yavaşlama olacağı öngörümüz sonucu 2020’nin tümünde %28 iç satış hacim büyümesi elde edeceğini tahmin ediyoruz. 2020’de beyaz eşya iç pazarında Vestel için yaklaşık yüzde 4 puan pazar payı artışı öngörüyoruz. Vestel Grubu'nun, Ağustos 2018’deki döviz krizinden sonra 4Ç19’a kadar iç piyasa yerine ihracat pazarlarına odaklandığını hatırlatmak isteriz. Diğer taraftan pandeminin lojistik, talep, ve tedarik zincirine olumsuz etkileri sonucu 1Y20’da şirketin ihracat hacmindeki düşük onlu gerileme sonrası Temmuz ayında talepte hızlı canlanma ile şirket aylık bazda tarihi en yüksek ikinci ihracat adetlerine ulaştı. İhracat talebi güçlü kalmaya devam ederken üretim tarafında uygulanan sosyal mesafe ve sıkı sağlık ve hijyen tedbirleri sonucu 2020’de şirketin ihracat hacmindeki bir önceki yüksek tek haneli büyüme beklentimizi düşük tek haneli daralmaya revize ediyoruz. 2020’de şirketin toplam satış hacim büyüme tahminimizi ise bir önceki %10’dan %2’e düşürüyoruz. 2Y20’da Vestel Beyaz’ın yıllık bazda satış gelirlerinde %34, FAVÖK rakamında %68, net kar rakamında ise %77 artış öngörüyoruz. 3Ç20 karlılığının, yüksek hacim büyümesi, TL’deki değer kaybının ihracat marjlarına olumlu etkisi ve düşük emtia fiyatları sayesinde 4Ç20’e nazaran çok daha yüksek olmasını bekliyoruz. .

Riskler

Vestel Beyaz Eşya’nın en büyük dezavantajının düşük halka açıklık oranı dolayısıyla daha düşük işlem hacmi olduğunu düşünüyoruz. Öte yandan, şirketin salt üretici olması, Vestel Elektronik tarafından yürütülen satış pazarlama faaliyetlerinde kontrolü olmamasını bir risk unsuru olarak görüyoruz. Diğer taraftan (i) Beklentimizden daha zayıf Türkiye ve Avrupa TV ve beyaz eşya pazarları; (ii) kar marjlarını olumsuz etkileyecek hammadde fiyatlarındaki artış; (iii) Avro’nun ve TL’nin ABD Doları karşısında değer kaybetmesi; (iv) Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin askıya alınmasına ve ticaret ve ekonomik ilişkilerinde potansiyel bir bozulmaya yol açabilecek Türkiye ve AB arasında olası politk gerginlikler (v) ulaşım sürelerinin kısalması durumunda Çinli rakiplerin rekabet avantajının artması VESBE tavsiyemiz için diğer önde gelen risk unsurladır. p>

Sayfa 568/879 İlkİlk ... 68468518558566567568569570578618668 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •