Sayfa 486/876 İlkİlk ... 386436476484485486487488496536586 ... SonSon
Arama sonucu : 7001 madde; 3,881 - 3,888 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    İZMİR- ÇEŞME-ÖZDERE
    Gönderi
    1,201
    vesbe hissesinin ne kadar ucuz olduğunun diğer bir göstergesi de sektörel FK nın 13.05 olmasıdır. Arçelik FK sı 13.11 dir
    bu durumda vesbe ye göre 13.11:3.96=3.3 kat daha pahalıdır. işler düzelince vesbe nin gidecek çok yolu vardır..
    Grafik Yorumcusu

2.  Alıntı Originally Posted by Erbos Yazıyı Oku
    Bugün bende aranıza katıldım onbeşli kağıtları severim.. bakalım dokuz aylık nasıl olacak.. Bol kazançlar..

CLT-L09 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    bak yine karşılaştık hoşgeldiniz benim kar tahminim 515 civarı inşallah ytd bakalım

3. peki bu ötv inidirimi nasıl yansımıştı gecen sene bu yıl ötv indirimi yok tek olumsuz düşüncem bu bilanço ile ilgili zaten yurtiçi krizde olduğu için çok etkilemeyecektir diye düşünüyorum kur konusunda haklısınz %10 gibi düşüş oldu Euro da ama satış artışı bunu karşılar diye düşünüyorum

4.  Alıntı Originally Posted by kaan28301 Yazıyı Oku
    peki bu ötv inidirimi nasıl yansımıştı gecen sene bu yıl ötv indirimi yok tek olumsuz düşüncem bu bilanço ile ilgili zaten yurtiçi krizde olduğu için çok etkilemeyecektir diye düşünüyorum kur konusunda haklısınz %10 gibi düşüş oldu Euro da ama satış artışı bunu karşılar diye düşünüyorum
    Vesbe %85 ihracata çalışıyor o sebeple ötv indirimi veya iptalinin vesbe için çok büyük bir önemi yok.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Bu sene brüt 2.98TL, net 2,53TL temettü ödemesi yapmış. Geçen seneyle aynı karlılık ve temettü uygulaması yaparsa bugünün fiyatına göre yaklaşık 15TL üzerinden, yine mayıs ayında ödemesini yaparsa -8 ayda- brüt olarak yaklaşık %20 temettü verimi sağlar. Yani bugünün vadeli mevduat faizlerine göre hiç fena sayılmaz (Tabiki geçen seneki karlılık ve uygulanan temettü politikasına göre, bu durum yeni gelecek karlılık ve temettü politikasına göre farklılık gösterebilir, oluşacak hisse fiyatı da önemli)

Direk Arçelik'e göre F/K üzerinden 3.3 kat pahalı demek bence doğru değil, fiyatlandırmada şirket itibar değeri önemlidir ve bizim borsamızda bu konuda Koç şirketlerinin eline su dökebilecek firma sayısı oldukça azdır.

Bu seviyeleri dip yapması umuduyla düşen kanalı yukarı kırması durumunda daha dikkatli izlenebilir.

Faaliyet Raporundan;

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/779200

"Kapasite ve Üretim
    2018 yılının ilk yarısında %81 olan kapasite kullanım oranı, 2018 yılında tamamlanan yeni kapasite yatırımlarının etkisiyle 2019 yılının ilk altı ayında %71 olarak gerçekleşmiştir.
    Üretim
    Vestel Beyaz Eşya’nın üretim adedi 2019 yılının ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre %7 oranında artış göstermiştir.
    Satışlar
    Yılın ilk 6 ayında brüt satışlar 3.205.940 bin TL olarak gerçekleşmiş olup, bu tutarın 2.614.787 bin TL’si yurt dışı satışlardan oluşmaktadır. Toplam satışların %61’i Avrupa ülkelerine, %18’i yurt içine, %21’i ise diğer ülkelere yapılmıştır.
    Net satışlar geçen yılın aynı dönemine göre TL bazında %32 büyürken, adet satışlar %4 artış göstermiştir"

"Yılın ilk çeyreğinde zayıf tüketici güveni, seçim öncesi belirsizlik ve devam eden enflasyonist baskılar nedeniyle %11 oranında daralan yurt içi beyaz eşya talebi, yılın ikinci çeyreğinde, enflasyonun görece düşüş eğilimi göstermesi, Haziran ayında beyaz eşya satışlarında uygulanacak taksit sayısının 12 aydan 18 aya çıkarılmasının sınırlı etkisi ve Haziran sonuna kadar geçerli olan ÖTV muafiyetinin talebi öne çekmesi ile kısmi bir toparlanma göstermiş ve sektörde yaşanan daralma 2019 yılının ilk 6 ayında %9’a gerilemiştir.
    İhracat tarafında ise, GfK’nın 5 ana beyaz eşya ürününü ve 5 büyük ülkeyi (Fransa, İngiltere, İtalya, Almanya ve İspanya) kapsayan Batı Avrupa pazarına ilişkin perakende satış verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde %1 artış gösteren beyaz eşya talebi, ikinci çeyrekte güçlenerek yılın ilk yarısını %2’lik bir büyüme ile kapatmıştır. 2019’un ilk 6 ayında Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya pazarları %1-2 aralığında büyürken, İngiltere pazarı ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de güçlü büyümesini sürdürmüştür."

Yatırım tavsiyesi değildir, olamaz.
    Burada yer alan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Yatırımcının mali durumuna veya risk ve getiri tercihlerine uygun olmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by kaan28301 Yazıyı Oku
    hadi ama artık hareketlen 9 aylıklar geliyor kar tahmini olan var mı
    3. çeyrekte geçen yıldan zayıf bir kâr bekliyordum bir kaç ay öncesine kadar ama son aylarda ihracat inanılmaz rakamlara ulaşmış durumda VESBE için. Zayıf euro bile VESBE'nin kârının önüne geçemeyecek. Yaklaşık 200-250 milyon arası çeyreklik kâr gelir, 9 aylıkta kar 500 milyonun biraz altı veya üstü olur. Bir bilanço hilesi olmadığı sürece, bu yıl geçen yılı forse edeceğiz inşallah. Temettü brütte 3,5 lirayı bulacaktır. (SADECE TAHMİNDİR BU YAZDIKLARIM, KENDİ SİMÜLASYONUM) Al, sat veya tut tavsiyesi değildir.

Yurt içi satışların zayıflığına gelince. Şu an dipteyiz beyler. Her dibin bir çıkışı vardır. Hep böyle mi gidecek sanıyorsunuz. VESBE eskiden hatırlarım %50 ihracat %50 yurt içi yapardı. Şimdi oran %90'a %10 olmuş durumda. Yurtiçinin de canlanacağı günler gelecektir. 2020 yurt içinin toparlanacağı yıl olacak zannımca. Çünkü bundan kötüsü olursa yurt içinde beyaz eşyacılar dükkanları kapatsın gitsin. Durum bu raddeye gelmeyecektir. Dipten yukarı hareket gelecek o tarafta.

Bir de ortaklara selam olsun. Seviliyorsunuz.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    İZMİR- ÇEŞME-ÖZDERE
    Gönderi
    1,201

8. bugun fena durmadık yine endekse rağmen

Sayfa 486/876 İlkİlk ... 386436476484485486487488496536586 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız