Sayfa 792/876 İlkİlk ... 292692742782790791792793794802842 ... SonSon
Arama sonucu : 7004 madde; 6,329 - 6,336 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

Alıntı Originally Posted by doxa Yazıyı Oku
    Vesbe vestel temettü dağıtım ilişkisi isdemir ereğli, alka alkım arasında da var. Örneğin ereğli isdemirden temettü dağıtmadıkça kendisi yeterince kar dağıtamaz. Yasal kârları konsolide etmenin tek yolu temettü. Elbette ereglinin kendi yasal kârı var ama yetersiz kalıyor. Mecburen isdemirden temettu almak zorunda. Isdemir solo bir şirket , kendi kazanıp kendi dağıtıyor.

Alkim alka da da benzer durum var. Alka solo bir şirket ve kendi kârını dağıtıyor. Alkım ise her iki sirketin karini dağıtıyor. Aynı şekilde alka dağıtmasa alkım yeterince dağıtamaz.

Vesbe solo bir şirket, yasal kari ve spk kari hemen hemen esit. Vestel ile para alışverişi var. Vesbe temettü dagitiiginda her sene bir ölçüde mahsuplasiyorlar. Vestel konsolide tablo olduğundan ve konsolidasyon sırasında bu alacak ve borçlar elimine olduğundan Vestel den bu ilişkiyi izleyemeyiz. Sadece vesbeden gorrbiliriz. Vestel fazla nakdi holding ve enerjiye veriyor. Vestel de kar dagitiiginda holding den alacağını mahsup ediyor, vestelin son kar dağıtımı bir ölçüde temizlikti. Ama vestelde halka açıklık fazla. Muhtemelen temettuyu kendi almak icin pandemide dipten hisseyi toplamıştı. Vestel de bu sene temettü dagitilabilecegini otomatik varsayamayız.

Bunlar benim okuduğum ilişkiler. Yukaridaki paylasimda belirttigim gibi Vesbe geçmişte ne olmuşsa aynısı olacağını varsayabiliriz. Geçen yıl vestel 14 milyon vesbe hissesi sattı. halka açıklık %10 dan %18 e cıktı. %31 e çıkartılabilecek nitelikte hisse var. Halka açıklık oranı artarsa senaryo değişebilir. Bekleyip göreceğiz. Umarim yanilmam.

Son olarak vesbenin kar dağıtması vestel için bir maliyet oluşturmaz. Vestelin temettu geliri vergiden istisnadır ve stopaj da yoktur. Olay tamamen borç alacak ilişkisidir.

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Peki Vestel’in temettü ödeme kararı alması veya almaması ,hangisi daha sağlıklı olur bu yıl için hocam sizce?

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    Peki Vestel’in temettü ödeme kararı alması veya almaması ,hangisi daha sağlıklı olur bu yıl için hocam sizce?

vestelin yoğun ilişkili taraf işlemine rağmen temettü dağıtılabildiğinin gösteriliyor olması yine olumlu algılanır diye düşünüyorum.
    diğer taraftan şirket sağlığı açısından soruyorsanız halka açık kısım kadar nakit çıkışı yaşanacağından finansman giderlerini artırır ama çok da önemli olmasa gerek. vestel zaten bir yönüyle holding ve enerjiyi finanse eden banka gibi.
    YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

vestelin yoğun ilişkili taraf işlemine rağmen temettü dağıtılabildiğinin gösteriliyor olması yine olumlu algılanır diye düşünüyorum.
    diğer taraftan şirket sağlığı açısından soruyorsanız halka açık kısım kadar nakit çıkışı yaşanacağından finansman giderlerini artırır ama çok da önemli olmasa gerek. vestel zaten bir yönüyle holding ve enerjiyi finanse eden banka gibi.
    Vestel bu enerjiden bi kurtulsa topuklar hocam arkasına bakmadan o vakit

4. katılıyorum ama yakın vadede mümkün görmüyorum, tüm enerji şirketleri benzer durumda
    YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

katılıyorum ama yakın vadede mümkün görmüyorum, tüm enerji şirketleri benzer durumda
    İki ihtimal var ya zorlu Enerji düzlüğe çıkacak ya da zorlu Enerji satılacak hocam

6. kv pozisyonu olanlar için 8,20 direncini geçti 8,68 ve 8,90 hedefleri sırasıyla takıp edılebılır
    vesbe-eregl-bıoen-kmpur-mıatk

9.35 i aktif yapan 8.08..
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve grafikler ''Yatırım Danışmanlığı'' kapsamında değildir ve kesinlikle al-sat tavsiyesi içermez.

8. Kuşlu sitede arçeliğin manisa ya taşınacagı oraya da amazon un geleceğini yazmışlar, bizi nasıl etkiler acaba

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 792/876 İlkİlk ... 292692742782790791792793794802842 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •