Sayfa 365/879 İlkİlk ... 265315355363364365366367375415465865 ... SonSon
Arama sonucu : 7025 madde; 2,913 - 2,920 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1. Tebrikler sizin adınıza sevindim. Ben de böyle zamanlarda hep karda olanı satıp düşen bu altın yumurtlayan tavuktan aldım. Bu kadar düştü, bırak kafayı yemeyi henüz pişman olmadım. Allah pişman eylemesin...

Hele şu Manisa ihracat rakamlarını gördükten sonra bayağı keyiflendim. Sizinle önceden bu konuda yazmıştık. Ben o zamanki tahminim 800m.den artık biraz daha emin devam ediyorum. Ortalama kar marjın altında %12 bile olsa 800 milyon yıllık olacak inşallah. Bırak 700ü 600 bile çook iyi. Bi arkadaş yazmış, buralar böyle kalabalık olmazdı diye. Hele 6-7-800 kâr gelirse bakalım kalabalığa ...

Ortaklar kâr, yani bilanço mu önemli yoksa anlık fiyat mı?

Şimdi örneğin sizin eviniz 500bin tl değerinde. Duydunuz ki komşunuz 400e satmış. Sizin evin o anki piyasası 400 demektir, evin değeri değil. Hatta belki o duyduğunuz 400 de gerçek olmayabilir. Bunu emlakçılar çok yapar. Geçen yıl Sattığım bi ev için Emlakçı diyor ki piyasası böyle, gel buna verelim. İstediğim fiyatin bayağı altı. 2 ay kadar bekledim, tam istediğim olmasa da o Emlakçının bayağı üstüne gitti.

Hulâsa, zaten birçok kötü şey olmuş, fiyatlara girmiş. Bundan sonra ülkeye Allah büyük zeval vermesin, iyi olur inşallah. Selam ola tüm ortaklara...

Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Yumurtaların hepsini aynı sepete koymamanın ödülünü bugün aldım. Biri %10 diğeri %6 yaptı. Vesbe ise 1500 puan yükselen piyasada %-1. Eğer bütün portföyü vesbe yapsaydım kafayı yerdim bugün.
    Tüm yorumlarım hayali, rakamlarım farazi, lafügüzaf, örnek filandır.
    Asla yatırım tavsiyesi değildir, her koyun kendi bacağından asılır.

2. Valla düşünüyorum, düşünüyorum. bu derece düşmesi için hiçbir sebep yok. bunun sadece ve sadece sebebi manüplasyondur. bunu kim yapabilir. bu kadar beklentisi olan ve sığ bir hissede patrondan başka veya patronun ok yi olmadan hiç kimse böyle hoyratça satamaz. Nedeni ne olabilir. Ky yi zor durumda bırakarak, elindeki pozisyonları satmaya zorlamak. olay bu bence

3. Herkes en az 2.5 lira temettü bekliyor bu hisseden.
    Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?

4.  Alıntı Originally Posted by rovolver Yazıyı Oku
    Herkes en az 2.5 lira temettü bekliyor bu hisseden.
    Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?
    Şunlardan dolayı:
    - hemen hersene temettü dağıtır
    - vesbe nin yuzde 95 hissesi vestel elektronik e aittir. Vestel elektronik in vesbe ye 650 milyon tl borcu vardır. bunu ödemenin tek yolu vesbe den alacağı temettüdür. (vestel elektroniktende parayı fahiş + fahiş fiyata meta nikeli satan zorlu ailesi cebellezi yapar)
    - 9 aylık karı 463 milyondur . yıllıkta beklenti 650 -+100 miyon tl dir. 190 milyon sermayesi olan şirket için hissebaşı 3 tl civarı karı olacaktır. yedek akçe ayrıldıktan sonra 2.5 tl hisse başı temettü beklenmektedir

5. Güzel açıklama yapmışsıniz , teşekkürler

Kendi borçları da yok mu vesbe nin
    Dese ki , bu sene borclarima ayırıyorum kârımi önce onu ödeyeceğim , dağıtım oranını düşürüyorum
    Böyle bir ihtimal dahilinde akıbeti nasıl olur
    Temettunun beklenenden az olması durumu

6.  Alıntı Originally Posted by rovolver Yazıyı Oku
    Güzel açıklama yapmışsıniz , teşekkürler

Dese ki , bu sene borclarima ayırıyorum kârımi önce onu ödeyeceğim , dağıtım oranını düşürüyorum
    Eğer öyle olsaydı şu dönemde soluksuz yükseliyor olurdu. bknz 2017 9 aylık öncesi.anladınız

7.  Alıntı Originally Posted by rovolver Yazıyı Oku
    Güzel açıklama yapmışsıniz , teşekkürler

Temettü vermezse hissenin %96 üstündeki paya sahip olan Vestel e para çıkamaz. Aslında şu anda vesbe kazandığı nerdeyse tüm parayı Vestel e borç vermiş durumda. Temettü verince önceki borcundan düşecek, o zamana kadar %40 faiz işleyecek.

Yine de temettü vermezse nolcak diyen olursa da Hektaş a bakabilir. Taş gibi duruyor. Yani düzenli temettü veren firma kendini korumak için zor zamanlarda temettü vermezse şirketi için doğru yapar. Piyasa fiyatı yükselir. Daha fazla detay isteyen W. Buffet ın mektuplarını okuyabilir.

Son olarak, her halükarda çok temettü vercem diyen şirkete de Migros u örnek vereyim. Kendi çatı şirketine para çıkmak için çektiği yüksek krediyi temettü vermişti bi zamanlar, uzun süre belini doğrultamadı.

Etkin pazar hipotezine göre her bilgi fiyattadır ancak bu hipotezin şahsen devamlı işe yaradığını düşünmüyorum. Özellikle böyle sığ senedin tahta yapıcısı oyuncak gibi oynar yatırımcısıyla. Edep, ahlak, şeref konusuna girmiyorum.

Her halükarda Vesbe'de fabrika tıkır tıkır işliyorsa sorun görünmüyor. Varsa bir sorun bulan buyursun açıklasın.
    Tüm yorumlarım hayali, rakamlarım farazi, lafügüzaf, örnek filandır.
    Asla yatırım tavsiyesi değildir, her koyun kendi bacağından asılır.

8. Twitter da bir arkadaşımız yazmış. Beğendiğim için buraya taşıdım

1.Bence bazen bazı hisseler korkulu günlerde sığ işlemlerle boşluktan istifade teknik düzeltmesini hacimsiz yapıyorsa bu rahatlatma hareketini yapması fayet normal.Bazende tam tersi hisse düzeltmesini çok hacimli ve teknik diplerde yapıyorsa piyasa mal değişimi yapıyor demektir..

2.Hacimsiz genel piyasanın kötü diyebileceğimiz koşullarında teknik düzeltmeler temel inancı tam olanın o hacimsiz düzeltmeye gönüllü abiye dua etmesi lazım.Hem teknik düzeltir hemde hissede kırık kopuk olmaması gereken kişileri silkeler ve kağıda gönüllü daha iyi ortak bulur.

â€3.Şimdi elimde olmayan ama takip ettiğim güzel bir hisse var bariz mal toplanıyor ve gördüğüm adam bir parti alıyor sonra kağıdı tekrar aşağı topladığının belki 4de 1lotu ile basarak tekrar bir daha topluyor.Resmen adam halı gibi teknikle hisseyi tarıyor.Sonuç çelik gibi SABIR����

Sayfa 365/879 İlkİlk ... 265315355363364365366367375415465865 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •