Sayfa 167/353 İlkİlk ... 67117157165166167168169177217267 ... SonSon
Arama sonucu : 2820 madde; 1,329 - 1,336 arası.

Konu: TRGYO - Torunlar GYO A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by gva74 Yazıyı Oku
    Hisse deki sorun doviz borcu, an itibariyle -100 m kur zarari yaziyor burada kalirsa Trl ...
    Ayrica konut satislari uzerinden yaratamadigi hasila â€Â¦
    Yabanci bir fonun cikmasi ...
    Ekonomik belirsizlik, gercek enflasyon, gercek talep, stoktaki gmenkullerin dusuk faizden yararlanamamasi, ekonomiye guvenin diplerde olusu, dolarizasyon vs vs vs

Bu arada birileri milyar usd opsiyonu tamda dune yazmis, ne tesaduf degil mi ? acaba kimler paranin a.. koydu iki gundur, kim acaba, bakin burasi cok onemli ! onemli sahislar mi yapiyor bu isleri acep ??
    hocam sorunun borç olduğunu sanmıyorum bu borç her zaman vardı hatta son bilançoda dolar üzerinden geçtiğimiz yıllarda daha fazlaydı üstelik iktidara yakın bir grup düzenli geliride mevcut bu hissede başka bir şeyler dönüyor ama anlayamadım 100 milyon USD nakti var en azında 3 senelik dolar cinsinden olan borçların faizlerini ödeyebilir mal satmak isteseler birkaç haber ve 9aylık bilançoyu kullanarak yüksekten satabilirlerdi resmen korku filmi izliyoruz sonu iyi olur inşallah

Sent from my iPhone using Tapatalk

2.  Alıntı Originally Posted by spyro555 Yazıyı Oku
    hocam sorunun borç olduğunu sanmıyorum bu borç her zaman vardı hatta son bilançoda dolar üzerinden geçtiğimiz yıllarda daha fazlaydı üstelik iktidara yakın bir grup düzenli geliride mevcut bu hissede başka bir şeyler dönüyor ama anlayamadım 100 milyon USD nakti var en azında 3 senelik dolar cinsinden olan borçların faizlerini ödeyebilir mal satmak isteseler birkaç haber ve 9aylık bilançoyu kullanarak yüksekten satabilirlerdi resmen korku filmi izliyoruz sonu iyi olur inşallah

Dostum haklisin Doviz borcu vardi, hatta azaldi bir miktar trl ye kayis var, Borcu borc alarak oduyor, daha dogrusu faizini..Doviz borcu varken odeigi faize ve Tl nin stabil olusuna bakmalisin, usd ve euro ya odedigi faizlerdeki artis bak lutfen usd icin %6.75 euro icin 4.51 oduyor… elinde 28.8 moi usd var 6 aylik itibariyle, 22 moi euro var, 245 milyon trl var, bu trl de isbanaksindan alinan borc var ikinci ceyrek icinde 250 milyon..

Yillik faiz gideri 400 milyonun uzerinde yani elindeki nakit neredeyse bir yillik faizi oduyor, tl faizi var, usd i var, eurosu var...

Bu ceyrek konut satislarinda sisik bir bilanco hesapladim onceden soyledigim gibi..
    Soru elinde para olsa hatta doviz su anda satar konut alirmisin, kac kisi alir..

Yabanci fon bakti temettu alamayacak, portfoyunde tutamiyor olabilir, 1.79 un altina verdiklerini gormedeim kairos icin soyluyorum, amam bugun son donem alan yabacilar kustu, goruntu de kairos satis yapmadi gibi, bu malin da yaklasik 8 milyon kadar, bunu da 2.5 m nunu bugun verdi..Tahta goronurden daha sig, mallar toplu.. dolayisiyla patronal eliyle osmanli hacim yaratiyor bana gore, surekli zarar eduiyor farkindaysan ama hacim var, yada mal cikmak icin bunu kullaniyorlar…

ozetle kairos sattiyor ve 1.846 ortalama bugun fiyat 1.71 ve goruldugu uzere iyi ki satmis gozukuyor, bugun itibariyle tabii..
    bakalim netice de bu riski aldik, onceden de yazdigim gibi. 1.67 de gorulebilir neredeyse az kaldi, 11 kasim bilancosunu gorecegim once sonra karar.. usd try 5.84 …

3. 9 aylik kur farki kari yazacagini biliyorlar, kira gelirleri belli, satis gelirleri belirsiz
    .. lakin beklenti bitti, gerceklsti.. artik son ceyregi fiyatliyor.. doyviz bu kadar zarar verirken ki nerede duracagi belli degil, kur farki zarari yazaiyor bu da bilancoyu etkileyecek, usd buradayken enflasyon ne olacak, fed faizde durusa, sen faizi bu ortamda nasil assagi cekebilirsin, ceksende ozel bankalar kredi verir mi, kamular veriyorda, limitlere gelindi, para mi basacaklar, para basarlarsa enflasyon ne olacak, bu is sarmalla dogru gidiyor,..
    Dolayisiyla sen bireysel yada fon olsan bunu alirmisin almazmisin, faiz duser mi duser diyorsan neden hangi sebeble
    enflasyon duser mi neden, hangi yontemle, tuike aciklattiklari eflasyon rakamalarina inaniyormusun? elektrige zam, yola kopruye zam, sigaraya ickiye zam, ama enflasyon eksi oyle mi? havyarin fiyati dusmus, hepimiz ekmek arasi havyar yiyioruz ayri..

Konut satislari artar mi artarsa neden artar, olumlu hangi gelisme var, tek gelinen nokta fed faiz indirirse, yani bu pis gavurlarda umudumuz, faiz dussede bize de para gelse beklentimiz, amma velakin disgucler bunlar bize parayi zorla veriyorlar %6-7ile..

daha vergiler geliyor mecbur kalacaklar butceyi yediler, ne issizlik fonu kaldi, ne deprem fonu, hepsini dagttilar saga sola krediyle, yandaslara tanidiklara, zannetiler ki ekonomi iyi olacak, bunlar ne yapti, aldigi parayla gitti usd ali, iste bunlar vatansever, acaba var mi birinin oglu askerde oralarda… Aykkabi kutulari bitti simdi dhah teknoljik isler yapiyorlar Londra uzerinden opsiyon kontratlariyla…

Bizde burada hisse konusuyor kafa yoruyoruz, Umarim iyi olur, burada depremi bile olumlu fiyatlayanlar oldu, dinimiz imanimiz para olmus, lakin bilinmesi gereken adil bir duzen dongu icerisinde degiliz,

Sonra doviz alanlara hain derler bu vatanseverler, amma velakin rusveti bile Turk Lirasi almiyorlar, sonra sen bunu ypaani buyukelci atiyorsun.. Yavu simdi de oluruz fetoscu…

Sinirlerim bozuldu ki maliyetim 1.50lerin hafiif ustunde, hic iplememem lazim da iste …
    Ben biraz ahaber acayim gidip sabah gazetesi okuyayim da kendime geleyim, enflasyon sifir, ulke sahlanmis, issizlik yok, tum ogretmenler atanmis, ulkede aclik sinirin altinda para kazanan yok, daglarimizin altin cikaracaz diye iclerine edilmemeis, heryer yemyesil, egitim sistemimiz Finlandiya tarafindan ornek alinmis, Trump Reisin karsinda kopek olmus, cihan devletiyiz, herkese borcla para dagitiyoruz, vestel beko arcelik tum dunyada kullaniliyor, yaptigimiz ucaklarla boing airbus iflas etmis, Almanya da tum havalimanlari kapatilmis, tum dunya istanbuldan ucacak, mercedes bmw iflas noktasina gelmis, Samsung apple biye kota uygulanmasini istiyor falan.. bir de tm dunya sac ektirmeye bize geliyor, ispanya yunanistan otelleri kapatiyor, dunyanin en temiz denizleri bizde, dunya baskentleri metrobusleri alip eldeki tramvaylari hurdaya gondrmis,

4.  Alıntı Originally Posted by spyro555 Yazıyı Oku

O borçlarla zaten bütün bu varlıkları, projeleri bitirdiler, yani bundan sonra borç yapmaktan ziyade gelen nakit akışlarıyla borçları kapatma hedefleri var, borçlar kapandıktan sonra da dünya kadar varlık ve kira geliriyle iyi getiriler saglayabilir. Tabiki bunun için epey zaman lazım.

Bu arada %1 düşen endeksde %6 düşmesinin bahanesi olmamalı, bu kadar büyük bir şirketin bir piyasa yapıcısı, tahtacısı nasıl buna izin veriyor, hangi yabancı kurum gelip bu hisseyi alır, iflas erteleme isteyen şirketler böyle rezililer yapmadı.

Son 1 aylık işlemler hiç de normal görünmüyor, şirket ise her şey normal dediğine göre olan bitenden haberleri vardır.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

5.  Alıntı Originally Posted by gva74 Yazıyı Oku
    9 aylik kur farki kari yazacagini biliyorlar, kira gelirleri belli, satis gelirleri belirsiz
    .. lakin beklenti bitti, gerceklsti.. artik son ceyregi fiyatliyor.. doyviz bu kadar zarar verirken ki nerede duracagi belli degil, kur farki zarari yazaiyor bu da bilancoyu etkileyecek, usd buradayken enflasyon ne olacak, fed faizde durusa, sen faizi bu ortamda nasil assagi cekebilirsin, ceksende ozel bankalar kredi verir mi, kamular veriyorda, limitlere gelindi, para mi basacaklar, para basarlarsa enflasyon ne olacak, bu is sarmalla dogru gidiyor,..
    Dolayisiyla sen bireysel yada fon olsan bunu alirmisin almazmisin, faiz duser mi duser diyorsan neden hangi sebeble
    enflasyon duser mi neden, hangi yontemle, tuike aciklattiklari eflasyon rakamalarina inaniyormusun? elektrige zam, yola kopruye zam, sigaraya ickiye zam, ama enflasyon eksi oyle mi? havyarin fiyati dusmus, hepimiz ekmek arasi havyar yiyioruz ayri..

Konut satislari artar mi artarsa neden artar, olumlu hangi gelisme var, tek gelinen nokta fed faiz indirirse, yani bu pis gavurlarda umudumuz, faiz dussede bize de para gelse beklentimiz, amma velakin disgucler bunlar bize parayi zorla veriyorlar %6-7ile..

daha vergiler geliyor mecbur kalacaklar butceyi yediler, ne issizlik fonu kaldi, ne deprem fonu, hepsini dagttilar saga sola krediyle, yandaslara tanidiklara, zannetiler ki ekonomi iyi olacak, bunlar ne yapti, aldigi parayla gitti usd ali, iste bunlar vatansever, acaba var mi birinin oglu askerde oralardaâ€Â¦ Aykkabi kutulari bitti simdi dhah teknoljik isler yapiyorlar Londra uzerinden opsiyon kontratlariyla...
    dostum bu durumda bu kağıdın gidip gelebileceği fiyat aralıkları nedir 1,80 üstü hayalmi artık yıl sonu bilanço ile PDDD 0,20 olacak herhalde bu rasyonelmi üstelik düzenli geliri olan bir gyo için sadece konut yapan gyo ları bile bu durumda değil hepimiz büyük zarardayız bize ne yapmamızı önerirsin

6. Kapanışa kadar sattılar, en dipten kapattı yine.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

7.  Alıntı Originally Posted by spyro555 Yazıyı Oku
    dostum bu durumda bu kağıdın gidip gelebileceği fiyat aralıkları nedir 1,80 üstü hayalmi artık yıl sonu bilanço ile PDDD 0,20 olacak herhalde bu rasyonelmi üstelik düzenli geliri olan bir gyo için sadece konut yapan gyo ları bile bu durumda değil hepimiz büyük zarardayız bize ne yapmamızı önerirsin

Abicim pd/dd fiktif bir rakam, sirket demiski benim 12.7 milyarlik gayrimenkulum var, bizde tamam demisiz. Simdi gayrimenkul degerleme zarari yazar, fiyat ayni yerde kalir, borclar da artar net aktif degeri bir bakmissindaaan dusuveriri, oldu mu sana pd/dd 0.35

ozetle fiktif bu rakamlar, tabii ki olumlu dur lakin bunun kar etmesi lazim ev aldin kira alamiyorsun kiraci durum ayni, eve talep yok, bu evin degeri duser mi cikar mi… Neyse biz olumlu dusunuyoruz ve hisseye para koyduk o ayri lakin iste boyle sistematik hesaplanamayan riskler de var...

Demek istedigim pd/dd uzerinden hisse alinmaz yanilgi buyuk olur, bunun yaninda bircok seye bakmak lazim,

bawer in dedigi gibi borclandilar, bina yaptilar, arsa aldilar vs, ve tum bunlarin fizibilitesi ile borclari oduyorlar ki konut satisi yapabilirler ise.. lakinbu borcun faizi var, anlasilamayan budur, bunlar maliyet olarak ustune gelecek yani borc artiyor ya da artmasa da kazanac faize gidiyor, bilinmez olanlda burada iste bu stoklarin acilen eritilmesi lazim, bunun icinde ekonomide Guven lazim, hergun toruntower in m2 maliyeti artiyor lakin fiyatinin azaltasnada alan yok…

Ben daha once de yazdim, iki senaryo var, isler yoluna girer 2021 bedelsiz, 100 kusr milyon usd kira netgeliri, ve borc sifirlanir, hiisse fiyati 1.00 dolarez, ki bir de bolunecek 2.00 dolarez, ya da bosver iskontoyu da basalim 1.00 dolares..

Diger senaryo da konut satamaz sirket faize calisir, birseylerini satmak zorunda kalir kuculur… senaryo bambaska olur, hisse 29.30 cent yavu ve hisseyi tutabilen yok..

Ben hisse yatirimini surekli uzun vade gorurum ve sabirliyimdir, bu tarz hareketler benim acimdan elimdeki hisse miktarini arttirmaya yoneliktir, lakin ulkenin icinde bulundugu durum varliklarimizin degersizlesmesi, daha dip olmadi benim gibi bbiraz yasi olanlar, gecmis krizleri yasayanlar bilir, 1990 sonrasi tum krizleri yasamis biri olarak diyebilirim ki boylesii gormedim, ve tedirginim… Gerginligim nedeni de budur, herseyi bildigini zanneden bilgisiz ve cahillerin yonettigi bir sistemin icinde hapsolmus gibiyim, herturlu sonuca hazir olmak gerekir..

Hisse icinse, ben arsa aldim ki zamaninda 1.00 usd a yakin eden, borcla da olsa buyumus, dolayisyla arsa gibi temettu alamiyorum lakin bir gun coluguyla cocuguyla bunu 1.00 a okuturum, bugun 0.30 centlerde, 10 sene sonra 1.00 usd olsa tadindan yenmez …

simdi ben bunu tasirim 9 yil 0.30 centten, faiz alamam, birisi gelir 9 yilin sonunda alir 0.30 centten bir yil sonra 1.00 usd, benim riskim budur, temettu faiz almasamda olur, amam bu bilgi benim sat-al yada al-sat yapmam icin bir veridir..

8. simdi 1.82 heme alcalan hem yukselenin direnci oldu, altta 1.64-65 var.. Senebasinda 1.50 lerde idi..
    usd bazinda .28 centler var, olursa da hisseyi assagi usdtl yi yukari cekerek gorulebilir.. Yine alim yapamak icin ideal olur bence ..

ben satistan ziyade alis icin uygun noktalari kovalarim boyle giderse, kabaca tum nakitle tek mala girilmez biraz kenara nakit ayirmak bugunler gibi faydali olabilir.. bakalim yarin tepki verecek mi ?

Sikmayin caninizi ben sovunce rahatladim, herseyin basi saglik, hersey nasip kismet

Sayfa 167/353 İlkİlk ... 67117157165166167168169177217267 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •