Sayfa 4/353 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon
Arama sonucu : 2820 madde; 25 - 32 arası.

Konu: TRGYO - Torunlar GYO A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    1-Dostum,,,orada "arsa payı"demiyorki,,,"idare payı"diyor.
    2-Öyle olduğunu varsayalım,,,,o zaman toplam gelirden,Toki,ye ne,,,ister 5 milyar gelir olur,ister 10 milyar,,bu TOKİyi ilgilendirmez ki? "arsa payı"nı veriyor mu veriyor,,TOKİ o zaman devreden çıkıyor.
    3-Ha,toplam gelirden arsa parası dışında TOKİ de pay alacaksa,,o zaman ilgilendirir.
    Yani yukarıda haberi geçen cümleler o kadar kapalı ki,,çözmek için tercüman gerekiyor,,,"İdare payı"ndan bir başkası rüşvet bile anlayabilir.
    Aslında karışık değil burada "idare" dediği devlet yada devletin sahip olduğu kurum ve kuruluşlar oluyor bu ihalede idare Toki idare payı da arsa bedeli oluyor. Toki arsayı hasılat paylaşımı modeliyle ihale ediyor nakit satmıyor bir nevi kat karşılığı inşaat işi ancak burada Toki kazanan firmaya bana daire falan verme ben satışla falan uğraşamam sen sat bana hasılattan pay ver diyor. O yüzden projedeki hasılat önemli kim daha çok hasılat ve idare payı teklif ediyorsa o kazanıyor. Zaten dediğim gibi 40bin TL metrekare fiyatları çok yüksek belki 5-10 sene sonra mümkün olabilir. Ben bölgedeki fiyatları bilmiyorum ancak internetten bölgedeki arsa m2 fiyatları araştırılabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by MAHARAJ Yazıyı Oku
    2,5 milyar borcun altına eldeki varlıkları gösteren bir linkte verelim ki millet torunları batık zannetmesin.

http://www.torunlargyo.com.tr/varliklar.php
    Aslında şirketin borcu 2.5 milyar değil daha az 2.5 Milyar TL karşılığı döviz açık pozisyonu bulunuyor. 30 Eylül bilançosuna göre 2.7 milyar finansal borcu var bu borçların büyük kısmı döviz buna karşılık kasada 590 milyon TL (büyük kısmı TL ve biraz da dövizden oluşuyor) ayrıca 200 milyon TL civarında ticari alacağı bulunuyor. Tabi finansal borçlar büyük oranda dolar cinsinden olduğu için ve dövizde yılın son çeyreğinde 3'den 3.5 olunca 31 Aralık itibariyle borcun TL karşılığı artmıştır, yıl sonu bilançosu açıklandığında durumu göreceğiz.

Şirketin borçlarına karşılık ciddi kira geliri ve çok değerli gayrimenkul portföyü bulunuyor ancak piyasa daha çok işin nakit kısmı ile ilgileniyor o yüzden bu gayrimenkullerin (paşabahçe mesela) bir an önce nakit yaratan varlıklar haline gelmesi gerekiyor bu da ya kiralama yada satış ile olacak ancak şirketin bu borçları azaltması için biraz radikal bir şeyler yapması lazım toplu bir satış vs. gibi tabi birde şirketin döviz açığı var diye (haklı tarafları var) olumsuz bir algı var ve yangında ilk kurtarılacak eşya gibi döviz yükselişinde ilk satılacak hisse durumunda

3. Yine nerden baksan 2 milyar borç var, paşabahçe arsasını satsa torunlar center satışları ile borç sıfırlanır ama aziz ağa borç yiğidin kamçısıdır diyor yıllardır.

Ekstra borç yapmazsa 2 yıllık karı ile sıfırlanır gibi görünüyor ama adam kredi ile agrasif büyüyor resmen. Bence artık büyüme değil elinde olanı değerlendirme zamanı!

Eldeki varlıkları nakite çevirip borçlar sıfırlanır ise 500 milyon yıllık kira geliri ve eldeki varlıkları ile 10 milyar piyasa değerinden işlem görebilir!

4. şey bır şey soracağım da

yok mu dur bu hısse de gab gub

hanı dıyom 2,38 de bır gob var dıya maharaj da beklıyordu yuklu alım ıcın de alamamıştı da

yok mu burada aşağıda bır boş luk yuklu alım ıcın beklesek bıraz

sakın 16 numralı hıssecı ye sormayın ben de sor muyorum ala geyık te fıncan kul b felan dedı
    ne demek se kulb lu fıncan ışte yara aldık orada

eee suç bende soramadım orada gab lu gob lu bır şey var mı deye alım yabmak ıcın

neyse 16 numaralı hıssecı harıx dıger teknık ressamdan anlayan lar gob var mı bur baksınlar bu hısse ye lütfen

5. döviz borcu var..genede dıkkatlı olmalı...

6.  Alıntı Originally Posted by unsal Yazıyı Oku
    döviz borcu var..genede dıkkatlı olmalı...
    şirket 2018 sonrası için borçların sıfırlanmaya doğru gideceğini tahmin etmiş.pdd son verilere göre 15 veya daha üstüyken neye dikkat edeceğim.Borçları kiralar paşa paşa ödeyecek haldeyken.Şu an up trendeyiz sanki.Kendi adıma hadi torunlar ileri devam umudunu taşıyorum.Şirketede borçları hemen bitir tavsiyesini tüm ortaklar adına bildiriyorum.Dinlerlerse tabiki.

7. pd oranı 0.3 larda battıkmı.Nereye kadar baskılayacaksın ey piyasa.Temettüye az kaldı ve coşkuyu.Tl bazında rekor beklentim vardı.pdd değeri oraya gelse bile 0.5 oranı diyor.

Tebernüş bey merhaba; Torunlar GYO'nun arsası İstanbul İli, Başakşehir İlçesi, Güvercintepe Mahallesi'nde yer almakta olup, yakın çevresinde TOKİ Kayabaşı 1. Etap Evleri, Rumeliler Sitesi, Tekstil İşçileri Kooperatifi, Kiptaş Kayabaşı Konutları, İSKİ Fatih Sultan Mehmet İçme Suyu Tasfiye Merkezi ve birçok konut yer almaktadır. 60.835,20 m² arsa Torunlar GYO, İstanbul'un yeni şehrinin kurulacağı arsada bir karma kullanım projesi gerçekleştirmeyi planlıyor. Tahmini inşaata başlama tarihi 2018'dir. Bu konu hakkında bilginiz var mıdır ? bu proje kanal istanbul projesi midir ? Teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.
    Cevap: Tebernüş Kireçci
    Merhaba. Rica ederim. Arsanın tam yerini bilmiyorum. Güvercintepe Kayaşehir ile birlikte gelişecek bir lokasyon. Dönüşüm olduğunda daha değerli hale gelecek. Kanal İstanbul manzaralı olma ihtimali yüksek.

Sayfa 4/353 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •