Sayfa 239/353 İlkİlk ... 139189229237238239240241249289339 ... SonSon
Arama sonucu : 2820 madde; 1,905 - 1,912 arası.

Konu: TRGYO - Torunlar GYO A.Ş.

tamam sağol. ben 86 da tophanede ayaklı borsada çalışıyordum.

2. Ben o zamanlara yetisemem. Ama 10-11 sene oldu , kim daha eski kim daha yeni degil

1 senelik gecmisi olan biri de kavrama becerisi ile senden benden ustun olabilir.. meselenin temeli, biz kontrol edebildigimiz edebilecegimiz seylere odaklanalim

Patron hisseye sahip cik, serefsiz spek dusurdukce alacagim, spk sen nasil bir kurumsun KY yi bitirdin , vb mealdeki yakinmalarin kimseye reel bir faydasi yok

Surekli ayni sikayetler .. robotlarmis .. e tamam, bu gercekle birlikte yasayarak strateji uretmek gerekiyor , yakinmak degil

Sent from my iPhone using hisse.net

senin anlayamadığın şey şu kardeşim. patrona gönderilen talimatların işe yarayacağını yazmıyor KY. canı yanmış bir şeklide içini döküyor. uzatmayalım,senin fikrin kendine güzel eywallah. burada yazılanlara bakarak mal alıp satan varsa vay haline zaten. vesselam

4. E tabi ki oyle. Fikir birligi olsa bile buraya bakarak alim satim yapilmamali, kaldi ki bunu soylememiz bile demek ki yapiliyor diye endise ettigimizden

Ama diger konuda anlasamiyoruz, can yaninca ic dokmenin reel, olculebilir, istatistiki bir faydasi var mi ?

Yani bu soylemlerin getirisi var mi ? Biz robotlardan neden sikayet ediyoruz, cunku ruhsal ya da psikolojik bir etkilenmeleri olmadigi, kurulduklarina gore mantik uzerinden islem karari aldiklari icin

Iste yatirim yaparken, karar alirken biz de hissiyat, yakinma, sovme gibi fayda getirmeyen, bilakis hataya surukleyen davranislar yerine adeta robot gibi olabilmeliyiz

Soyledigimde ne yanlis var da itiraz ediliyor inanin anlamiyorum, hatali bir sey mi ifade ediyorum ?

5. Sn sharpbug haklı olduğunuz noktalar var ama şunu gözden kaçırıyorsunuz (bence). Ilk arzda patron diyor ki gelin ortak olalım. Birlikte kazanalim büyüyelim. Bu vaatle paramızı alıyor. Sonra şirket büyüyor hisse yerinde sayıyor ben kaybediyorum. Patronda banane kardeşim almasaydın hisseyi diyor. Eee hani ortaktık. Sen kokteyllerde bende alıp büyüttüğün şirketin forsuyla fink atacaksın bana da banane kardeşim almasaydın hisseyi diyeceksin. Bu ortaklık tabiatına aykırı. Tabi bu etikle olacak iş değil kanunla olması gerekiyor. Ne diyor mesela Spk bilmem kaç sene üst-üste zarar edersen kayyum atarım vs. tedbirler alıyor. Tabi kanun eliyle ky ye daha büyük zulümlerde yapılıyor konu uzun. Hisse değerini koruma yatırımcıyı koruma bir çok firma yapılanmasında yer alır. Şirket halka açılmışsa bir ' takım şeyleri kabul ederek yatırımcısına şeffaf olarak yönetilmek zorunda. Tabi burdada çok prof. Dolandırıcılık yapılıyor orası da ayrı konu. Belki her düştüğünde patron alsın demek mantıklı olma yabilir ama pd/dd 0.2 olmuşsa burda resmen bir zulm vardır. Devlet kanunları ile burada bu dolabı dondürenlere hesabını sormalı. Patron da ortaklarını korumalı. Ytd.
     Alıntı Originally Posted by sharpbug Yazıyı Oku
    E tabi ki oyle. Fikir birligi olsa bile buraya bakarak alim satim yapilmamali, kaldi ki bunu soylememiz bile demek ki yapiliyor diye endise ettigimizden

Ama diger konuda anlasamiyoruz, can yaninca ic dokmenin reel, olculebilir, istatistiki bir faydasi var mi ?

Yani bu soylemlerin getirisi var mi ? Biz robotlardan neden sikayet ediyoruz, cunku ruhsal ya da psikolojik bir etkilenmeleri olmadigi, kurulduklarina gore mantik uzerinden islem karari aldiklari icin

Iste yatirim yaparken, karar alirken biz de hissiyat, yakinma, sovme gibi fayda getirmeyen, bilakis hataya surukleyen davranislar yerine adeta robot gibi olabilmeliyiz

Soyledigimde ne yanlis var da itiraz ediliyor inanin anlamiyorum, hatali bir sey mi ifade ediyorum ?

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Tersten bakalim. Mesela pd dd orani 0,20 degil de soz gelimi 5 olan bir sirket dusunelim. Yani degerinin 5 katinda olan

Bu durumda sirketin patronu bizim ornegimize ters mantikla , eh degerinin 5 katinda zaten, istedigim kadar satarim mantik bunu gerektirir , 0,20 de iken sahip cik diyorlardi ciktik, simdi de yatirimci sattiklarimi alip bana sahip ciksin dese

Forumda bugun hisseye sahip cik 0,20 pd mi olur diyenler , o gun gelince "adam hakli , degerinin 5 katinda hisseyi bilerek aldik, ne yapsa yeridir" diyip metanetle karsilayacaklar mi mesela ?

Benim gordugum su . Para kazaniliyorsa dunya cennet ve hersey olmasi gerektigi gibi , ama kaybediliyorsa hep baskalari suclu

-Patron hisseye onem vermiyordur
    -Spekulatorler kan emicidir (e baska hisseyi yukseltip para kazandirirlarken iyilerdi)
    -robotlar insan bakis ve algisini asacak islem yaptiklari icin sucludur
    -spk kucukleri korumayip patronlarin sirketlerin gudumundedir
    -devlet kanuni duzenleme yapmamistir

Bir kere de sunu okuyayim mesela , "evet 100 bin lira ile girdik ama simdi 300 e cikti 2 ayda , boyle olmamali , spekulatorler , spk, patronlar bana calisti, ne sacma is bu , baskalarinin parasi bu ... olmaz !"

Hic okudunuz mu boyle bir sey ? Hayir. Cunku para kazanildi ise dogru yatirim yapilmistir , kahraman yatirimi yapandir

Ama kayip olursa suclu hep baskalaridir

7. Bu söylediklerinize katılıyorum tamamen. Her serzenişe hak vermek mümkün değil. Topluluk genel itibari ile böyle malesef. Benim temelde savunduğum borsanın ortaya çıkış mantığına uygun olarak şirkete ortak olmak, ve bu ortaklığın karşılıklı olması. Tabi bunu sağlayacak mekanizma da bi o kadar kuvvetli olması (kanun mevzuat ceza vs.) Bu mekanizma düzgün işlemiş olsa ne pd/dd 0.2 olabilir ne de 5. Tabi her şey ideal olmadığı için böyle absürt durumlar olabiliyor. Bazı firmalar var, kasasındaki nakiti kadar piyasa değeri olmayan, bu mantık dışı mesela. Kar edip zarar açıklayan ya da doğru değerleme yaptırmayan ..
     Alıntı Originally Posted by sharpbug Yazıyı Oku
    Tersten bakalim. Mesela pd dd orani 0,20 degil de soz gelimi 5 olan bir sirket dusunelim. Yani degerinin 5 katinda olan

Bu durumda sirketin patronu bizim ornegimize ters mantikla , eh degerinin 5 katinda zaten, istedigim kadar satarim mantik bunu gerektirir , 0,20 de iken sahip cik diyorlardi ciktik, simdi de yatirimci sattiklarimi alip bana sahip ciksin dese

Forumda bugun hisseye sahip cik 0,20 pd mi olur diyenler , o gun gelince "adam hakli , degerinin 5 katinda hisseyi bilerek aldik, ne yapsa yeridir" diyip metanetle karsilayacaklar mi mesela ?

Benim gordugum su . Para kazaniliyorsa dunya cennet ve hersey olmasi gerektigi gibi , ama kaybediliyorsa hep baskalari suclu

-Patron hisseye onem vermiyordur
    -Spekulatorler kan emicidir (e baska hisseyi yukseltip para kazandirirlarken iyilerdi)
    -robotlar insan bakis ve algisini asacak islem yaptiklari icin sucludur
    -spk kucukleri korumayip patronlarin sirketlerin gudumundedir
    -devlet kanuni duzenleme yapmamistir

Bir kere de sunu okuyayim mesela , "evet 100 bin lira ile girdik ama simdi 300 e cikti 2 ayda , boyle olmamali , spekulatorler , spk, patronlar bana calisti, ne sacma is bu , baskalarinin parasi bu ... olmaz !"

Hic okudunuz mu boyle bir sey ? Hayir. Cunku para kazanildi ise dogru yatirim yapilmistir , kahraman yatirimi yapandir

Ama kayip olursa suclu hep baskalaridir

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Evet aynen durum bu . Fakat hemen bir cirpida bakilirsa buyuk saglam bist 30 sirketleri genel olarak son 10-20-30 senelik periyodlarda bir cok yatirim aracina nazaran fazla kazandirmistir

Tabi kalkip 2005 te gayri menkul aldim, 2 sene sonra tepe yapti sattim altin aldim, sonra 2010 da 1,35 ten dolar yuklendim, 2018 de sattim tepede , orada faize girdim , hepsini yapinca 100 liram oldu 5000 lira diyebilenler haric

Onemli olan sabredebilmek . Tabi bazi insanlarin ciddi paralarla bir gunde tavan yapan hisseden hatri sayilir para kazandigini goren kisi , ayni 20% kazanci 1 senede elde edecek olmaktan tatmin olamiyor

Oysa 1 senede 20% yi faiz 10% iken vaad eden biri olsa tum fonlar bayila bayila atlar

Iste biz bu rasyonaliteyi saglayamadiktan sonra bizi inek gibi sagarlar , mustehak

Sayfa 239/353 İlkİlk ... 139189229237238239240241249289339 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •