Sayfa 192/353 İlkİlk ... 92142182190191192193194202242292 ... SonSon
Arama sonucu : 2820 madde; 1,529 - 1,536 arası.

Konu: TRGYO - Torunlar GYO A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by spyro555 Yazıyı Oku
    5. Levent reklamları çıkmaya başlamış torunların CNN de gördüm az önce

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Sn sypro555
    Siz söyleyince 5 ncı Levent projesine baktım da gerçekten güzel bir proje imiş. Ben çok beğendim. Yeri çok güzel. Proje çok güzel ve büyük. 2300 daire ve mağaza lar var. Fiyatlar İstanbul için belki normal olabilir birşey diyemicem ama İstanbul için çok değil gibi. Şehre çok uzak değil. Ulaşım imkanı harika gibi.

Açıkçası kısa sürede satarlar. İyi de kâr bırakır derim. Çoğu da bitmiş zaten. Güzel bir proje çıkarmış lar yine

2. 2020 de stokları eritip MOİ Hilton rezidanslarınıda satabilirse kira gelirlerinin artışıyla birlikte dolarda fazla oynama olmazsa borçları çok rahat 2-2,5 milyar aralığına indirebilir aktif büyüklüğüne göre çok çok makul bir seviye olur az önce 2015 bilançosuna baktım borç 4,2 milyar varlıklar 7,3 milyar imiş varlıklara göre borç oranı şimdiye göre çok fazla imiş piyasa değeride şu andakinden fazla 2020 sonunda defter değeri 10 tl ye yaklaşabilir bu şirketin PDDD genelde 0,40-0,60 aralığında seyretmiş buna göre bir hesap yapmak lazım

3. Bence 2019 senesi içinde bu 5.levent projesi ve torunlar center da kalan stokları eritmeye devam ediyor dur. Düşünecek olursak 2018 yilinda faizler yüksekti ve satış lar düşük seyretti piyasada.
    Dolayısıyla borç kısmında 2019 sene bitiminde azalma olacağını düşünüyorum. Çünkü faizler baya düştü ve bu değerli stoklar kısa sürede yaklaşık 1 yıl içinde büyük bir kısmını satabilir bence.
    Bu yüzden 2019 sonu tahmini borç kısmından 500 milyon silebilir bu gelirler ile, gelecek sene 1 milyar daha silebilir.

Yani sene sonu özkaynaklar 8 milyar lira civarına
    2020 de sene sonu özkaynaklar 9 milyar civarına gelebilir diye düşünüyorum.

Şuan hazır da bulunan güzel konutlar için satış zamanı bence. Hele ki böyle kaliteli ve güzel projeler için tam bir bayram havasına dönüşebilir derim.

Kasımın ikinci haftasında gelmesi muhtemel bilanço bakalım nasıl olacak. Sürpriz yapacak mı bakalım bizlere. Ben neden olmasın diyorum. Yapabilir gayet.
    Tavsiye içermez, şahsı fikrim dir

4. Ben maalesef olumsuz düşünüyorum bilanço konusunda. Bilançoyu en son biz kucuk yatırımcı öğreniyoruz. Son gunlerdeki selale dusus ve sonrasinda toparlanmakta bile güçsüz kalmasi bilançonun buyuklerce bilinip satış yonunde tasarrufta bulunulduğu izlenimi veriyor. İnsallah yanılırım
     Alıntı Originally Posted by Yalniz Mehmet Yazıyı Oku
    Bence 2019 senesi içinde bu 5.levent projesi ve torunlar center da kalan stokları eritmeye devam ediyor dur. Düşünecek olursak 2018 yilinda faizler yüksekti ve satış lar düşük seyretti piyasada.
    Dolayısıyla borç kısmında 2019 sene bitiminde azalma olacağını düşünüyorum. Çünkü faizler baya düştü ve bu değerli stoklar kısa sürede yaklaşık 1 yıl içinde büyük bir kısmını satabilir bence.
    Bu yüzden 2019 sonu tahmini borç kısmından 500 milyon silebilir bu gelirler ile, gelecek sene 1 milyar daha silebilir.

Yani sene sonu özkaynaklar 8 milyar lira civarına
    2020 de sene sonu özkaynaklar 9 milyar civarına gelebilir diye düşünüyorum.

Şuan hazır da bulunan güzel konutlar için satış zamanı bence. Hele ki böyle kaliteli ve güzel projeler için tam bir bayram havasına dönüşebilir derim.

Kasımın ikinci haftasında gelmesi muhtemel bilanço bakalım nasıl olacak. Sürpriz yapacak mı bakalım bizlere. Ben neden olmasın diyorum. Yapabilir gayet.
    Tavsiye içermez, şahsı fikrim dir
    Yatırım tavsiyesi değildir

5. bilançoda azda olsa kara geçmesi yeter miktar o kadar önemli değil bu bilanço 2020 beklentilerine ışık tutsa yeter oda şimdiden satın alınmaya başlayacaktır

6.  Alıntı Originally Posted by spyro555 Yazıyı Oku
    bilançoda azda olsa kara geçmesi yeter miktar o kadar önemli değil bu bilanço 2020 beklentilerine ışık tutsa yeter oda şimdiden satın alınmaya başlayacaktır

Evet, kardan ziyade satışlarda dipten dönüş, yükümlülüklerde de tepeden dönüş emarelerinin görünmesi önemli olacak.
    Bu hissenin bu seviyeleri düşmesinin en büyük sebebi hisseden çıkan yabancı fondur, özsermaye ve yükumlulukleri ortadayken beşte bir fiyattan işlem görür müydü. Yatırımcı ilişkilerindeki yetkili henüz fiyat 1.90'lardayken 'efenim hissemiz çok iskontolu, satşlarla kapanacağını hedefliyoruz' demişlerdir, şimdi iskontonun kralı olmuş ama yüzüne bakan yok.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

7.  Alıntı Originally Posted by funnym Yazıyı Oku
    Ben maalesef olumsuz düşünüyorum bilanço konusunda. Bilançoyu en son biz kucuk yatırımcı öğreniyoruz. Son gunlerdeki selale dusus ve sonrasinda toparlanmakta bile güçsüz kalmasi bilançonun buyuklerce bilinip satış yonunde tasarrufta bulunulduğu izlenimi veriyor. İnsallah yanılırım

Yatırım tavsiyesi değildir
    Hocam tabiki farklı düşünebilir siniz. Olabilir. Ancak bir söylem vardır büyük şirketlerde, geçmişte yaptıklarımiz gelecekte yapacaklarımızin garantisi dir diye. Dönemlik olarak bilancoya bakarsanız yanilirsiniz bu tarz GYO şirketlerinde. Yıllık olarak bakmalısınız. Yıllık büyümesi son 5 yılda güzel bir tablo sergiliyor zaten. Yaptığı projelere bakarsanız hep ödüllü projeler olduğunu görürsünüz.
    Borcu çok diyen var ancak bu şirket tüm hesaplamaları düzgün profesyonelce yapıyor. Ayrıca son 2 yıldır banka faizleri, dolar yüksekliği yüzünden bu sektörün büyük ölçüde darbe yediğini göz ardı etmeyin. Bu 2 yıl içinde bile bu Torunlar GYOşirket yinede portföyü nu artırmış, ve istikrarlı büyüme devam ediyor. Ayrıca sahip olduğu gayrimenkul ler hep değerli ve 1 ncı sınıf tır. Yani şu zamanda rahatlıkla zorlanmadan satabilir bunları.

Doğru diyorsun bilancoyu En son biz öğreniyoruz. Katılıyorum. Bu şirket hissesi normalde yukarda syproo555 arkadaşin dediği gibi PD/dd si 0.40 altına pek düşmedi son 5 yılda. Ancak şu kriterleri göz önünde bulundurunuz, son 4 senedir Türkiye borsası ABD yatırımcı baskısı altında tutuldu, Demir Çelik, banka, GYO şirketleri faiz ve yüksek dolar yüzünden gözden düştü. Hele ki GYO şirketleri için yüksek faiz, satışların bıçak gibi kesilmesi, sözleşmenin zamanında yerine getirilememesi, borçların yüksek faiz nedeniyle katlanması sebebiyle zayıf GYO şirketleri nin bazıları battı. Açıkçası ben bilanconun bundan sonra kârlı olarak gelmesini bekliyorum. Neden diye sorarsanız faizler düştü, projeler çok güzel ve ödüllü projeler. Her firma 5.nci levent gibi büyük bir projenin içine giremez. Projenin güzelliği ve büyüklüğü bu şirketin ne kadar uzman ve hesaplamaları profesyonelce yaptığının kanıtı dir. Stoklar yavaş yavaş satılacağı için kâr yazacak. Faizler yakında yukselmez bence. En önemli olan şey bu şirket için bu düşük faizlerin olmasıdir.
    Bu şirket tüm bu zorluklar içinde adeta hiç etkilenmemiş gibi üstüne üstlük büyüme kaydediyor. Zor dönemi başarıyla geçirdi bence.

Hissenin neden bu kadar düşük olduğu ise ABD nin 4-5 senelik baskısı, s400 ler, doğu Akdeniz de petrol arama mevzusu, ayrıca şu son zamanlarda ABD nin Suriye de yaptığı gizli işler ve Türkiye nin Suriye sınırına düzenlediği operasyonu engelleme çabası yüzünden sürekli düşüş yaşandı. Dediğim gibi yüksek faizler en fazla GYO şirketleri ni vurdu. Bu olaylara bakınca bu şirket hissesi haketmedigi buralara geldi. 1.82 altındaki düşüş bana göre abartilan bir düşüş şeklidir. Ve sonuç olarak piyasanın en ucuz ve kaliteli işler yapan GYO şirketi olarak bu hale getirdiler. Ben şahsen kısa zamanda 1.80-2.00 civarına toparlanmasi gerektiğini düşünüyorum. Beklemeye de devam ediyorum.
    Bütün bunlar bilgi amaçlı dir. Yatırım tavsiyesi değildir. Şahsı fikrim dir.

8. https://halkyatirim.com.tr/skorkart/...rih=2019-10-28

hep_yek
    Bakmak isteyen olursa bilgi amaclı. Adamlar güzel hazırlamışlar.

Sayfa 192/353 İlkİlk ... 92142182190191192193194202242292 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •