Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
1-Dostum,,,orada "arsa payı"demiyorki,,,"idare payı"diyor.
2-Öyle olduğunu varsayalım,,,,o zaman toplam gelirden,Toki,ye ne,,,ister 5 milyar gelir olur,ister 10 milyar,,bu TOKİyi ilgilendirmez ki? "arsa payı"nı veriyor mu veriyor,,TOKİ o zaman devreden çıkıyor.
3-Ha,toplam gelirden arsa parası dışında TOKİ de pay alacaksa,,o zaman ilgilendirir.
Yani yukarıda haberi geçen cümleler o kadar kapalı ki,,çözmek için tercüman gerekiyor,,,"İdare payı"ndan bir başkası rüşvet bile anlayabilir.
Aslında karışık değil burada "idare" dediği devlet yada devletin sahip olduğu kurum ve kuruluşlar oluyor bu ihalede idare Toki idare payı da arsa bedeli oluyor. Toki arsayı hasılat paylaşımı modeliyle ihale ediyor nakit satmıyor bir nevi kat karşılığı inşaat işi ancak burada Toki kazanan firmaya bana daire falan verme ben satışla falan uğraşamam sen sat bana hasılattan pay ver diyor. O yüzden projedeki hasılat önemli kim daha çok hasılat ve idare payı teklif ediyorsa o kazanıyor. Zaten dediğim gibi 40bin TL metrekare fiyatları çok yüksek belki 5-10 sene sonra mümkün olabilir. Ben bölgedeki fiyatları bilmiyorum ancak internetten bölgedeki arsa m2 fiyatları araştırılabilir.