Sayfa 346/353 İlkİlk ... 246296336344345346347348 ... SonSon
Arama sonucu : 2820 madde; 2,761 - 2,768 arası.

Konu: TRGYO - Torunlar GYO A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by kasırga_80 Yazıyı Oku
    En az 45 milyar bekliyorum değerlemeyi çoğu gyo'nun değerlemesini inceledim hepsi %100 ün üstünde değerlenmiş
    Defter değeri en az 35-40 Tl olur. Ama spek efendi götürürmü bilmem değerleme geldikten sonra Pdd/dd 0,3 olur böyle giderse bedavanın bedavası bu fiyatlar
    'Ancak bir aptal suyun derinliğini iki ayağıyla ölçer''

2. O kadar çok varlık var ki hesaplamak da çok zor olsa gerek, bakalım özkaynak artış ne olacak, bir de satışlar da iyi gelirse fiyatlama başlar mutlaka.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

3. Hesaplamalarıma göre yeniden değerleme artışı yaklaşık %105 olmuş (amatörce hesapladım, yanlış olabilir).
    Buna göre gelecek bilançoda özkaynaklar yaklaşık 34.3 milyar tl olur.
    Defter değeri 34.3 tl'ye yükselir.
    YTD

4.  Alıntı Originally Posted by jtucker Yazıyı Oku
    Hesaplamalarıma göre yeniden değerleme artışı yaklaşık %105 olmuş (amatörce hesapladım, yanlış olabilir).
    Buna göre gelecek bilançoda özkaynaklar yaklaşık 34.3 milyar tl olur.
    Defter değeri 34.3 tl'ye yükselir.
    YTD
    Kar ne olur?

5. Yıl sonu değerleme raporlarını nihayet gönderdiler nedense hep son günü bekliyorlar. Gelen raporlar üzerinden bir değerlendirme de biz yaparsak geçen sene 22 milyar civarında olan portföydeki varlıkların toplam değeri 47 milyar TL seviyesine ulaşmış görünüyor. Torun Center projesi karma bir proje (hem satılık konut, rezidans, hem de ticari alanlar) olduğundan bu projedeki değer artışının ne kadarı son çeyrek karına giriyor hesap etmek zor. Kaba bir hesapla son çeyrekte kira gelirleri+konut satış gelirleri+değer artış kazançları ile 2022/4Ç'te 18 milyar TL civarında bir net kar gelebilir. Bu sonuçlar ile öz sermaye (defter değeri) 34 milyar civarına ulaşması muhtemel görünüyor. Ayrıca önemli bir husus olarak 2023 te yıllık kira gelirleri 2 Milyar TL yada biraz üzerinde gerçekleşebilir.

Bu kar rakamına henüz inşaat aşamasındaki 5.levent Korupark (Eyüp arsası) projesi dahil değil proje tamamlanıp teslimler yapıldıkça (muhtemelen 2023 son çeyrek yada 2024 ilk çeyrekte) buradan elde edilecek kar rakamı gelir tablosuna yansıyacak. Projede 744 konut bulunuyor 2+1 daireler 7-8 milyon TL arası satılıyor ve fiyatlar artmaya devam ediyor. Değerleme firması projenin tamamlanması durumundaki değerini 7.3 milyar TL olarak takdir etmiş.

6.  Alıntı Originally Posted by temel analiz 1 Yazıyı Oku
    Kar ne olur?
    Yine kendi hesaplamalarım üzerinden gidersek 2022 3. çeyrek bilançosunda 15.2 milyar tl olan özkaynaklar 34.3 milyar tl'ye çıkacak. Bu durumda 4. çeyrek net kar 34.3 - 15.2 = 19.1 milyar tl olur.

Ama ben gyo'lar için net kar ve f/k'dan ziyade özkaynaklara ve pd/dd'ye daha çok dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü yapılan kar sanayi şirketlerindeki gibi faaliyet karı değil, eldeki varlıkların yılda bir defa yapılan yeniden değerleme karı. O yüzden özkaynaklara odaklanmak daha iyi sonuç veriyor. Benzer durum yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi şirketleri için de geçerli...
    YTD

7. Varlık değerlemeleri iki katına çıkmış, satış rakamları da iyiyse güzel bir bilanço gelir, o zamana kadar biraz fiyatlasa bari.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

Gerçekler ve gerçekler

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Asla yatırım tavsiyesi değildir

Sayfa 346/353 İlkİlk ... 246296336344345346347348 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz