Sayfa 70/309 İlkİlk ... 2060686970717280120170 ... SonSon
Arama sonucu : 2471 madde; 553 - 560 arası.

Konu: BERA - Bera Holding A.Ş.

1. Kağıdı uzun süredir takip ediyorum. Geçenlerde şirketle ilgili Mecliste bekleyen kanun noldu diye web sitesini karıştırırken yayınlanan tutanaklara rastladım. Şirketin yönetim kurul başkanı şunları söylemiş bana ilginç geldi, Başkan baya coşmuş

""BERA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ RIZA ALABOYUN – Sayın Başkan, değerli milletvekili arkadaşlarım; öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum. Geçmişte burada, hep birlikte görev yaptığımız bu Mecliste aradan belli bir süre de geçmiş olsa burada bulanmaktan ayrıca mutluluk duyuyorum. Efendim, 2005 yılında geçmişte yaşanan sıkıntılar nedeniyle 78 tane holding araştırma komisyonuna konu olmuş. Bu 78 holdingden aşağı yukarı 74’e yakını tabela holding olduğu için SPK gözetiminde, Meclisin verdiği araştırma komisyonunun raporu doğrultusunda 74’ü tasfiye ediliyor. Fakat mali yükümlülüklerini, kanuni yükümlülüklerini yerine getiren, istihdama katkı sağlayan, üretim yapan 4 tane holdingin de borsaya açılması konusunda SPK ve Meclise çağrıda bulunuyor o zamanki araştırma komisyonu raporunda. O çerçevede de SPK bunlardan altyapısı hazırlanmış olan 3’ünü, o zamanki adıyla Kombassanı, İttifakı ve Umpaşı borsaya açıyor. Ortakların sayıları 100 binleri geçti ama kurucu ortakları o zaman şöyle bir sayıdaydı: Kombassanın 72 bin civarında kurucu ortağı vardı, İttifakın 20 bin civarında kurucu ortağı vardı ve 5.500 civarında da Umpaşın kurucu ortağı vardı. Bunlardan Yimpaşın 120 binin üzerinde kurucu ortağı olmasına rağmen SPK gözetiminde faaliyetlerine borsa dışında devam etmeyi tercih etti. Dolayısıyla biz borsa gözetiminde faaliyeti gösteren şirketler olarak ortaklık statüsünün tesis edilmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda, Türkiye Büyük Millet Meclisi 20 12 yılında SPK Kanunu’nun 13’üncü maddesinde bir düzenleme yaptı, eski hisse senetlerinin kaydileştirilmesi konusunda yedi yıllık zorunlu bir süre getirdi. O yedi yıllık zorunlu süre Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilince kaydileştirmeler birden kesildi. Dolayısıyla, parası borsada olan, borsada hisse senedi almış çok farklı kişiler ortak statüsündeyken kaydileştirilmeyenlerin de ortak statüsünde olmadığı çelişkili bir durum ortaya çıktı. Bu kaydileştirilmeyen arkadaşlarımızdan bazıları mahkemelere gid erek ortak olmadıklarını iddia ederek davalar açtılar. Başlangıçta bu davalar tek tük davalardı, holdingler bunları üstlendiler, davaları sonuçlananlara, Yargıtay süreci bitenlere ödemelerini yaptılar. Fakat bu davalar emsal teşkil etmeye başlayınca son iki yıldır yağmur gibi dava gelmeye başladı. Mesela, Kombassan bağlamında veya Bera bağlamında söylersem Sayın Başkanım, Bera bağlamında 940 davanın altı yıl içerisinde ödemeleri yapıldı, 300 milyon lira civarında ödeme yapıldı. Fakat geçen sene 1.005 dava, bu sene de şu ana kadar 1.245 dava açıldı ve binlerce dava da açılma sürecinde. Öyle bir duruma geldi ki artık bunu nakit olarak karşılayabilme imkânı yok ne Kombassanın ne Umpaşın ne kısmen de İttifakın. Dolayısıyla bunlar nakit karşılanamayacağı için 5 bin kişi bizde var, 4.650 kişi ama aldığımız hizmetle birlikte 5 bin kişi Berada çalışıyor, İttifakta 4 bine yakın kişi çalışıyor, Umpaşta da 800 kişi çalışıyor, bunların 1 milyar dolar civarında da toplam ciroları var. Dolayısıyla, böyle bir firmanın, Meclisin ve SPK’nin denetiminde de borsaya açıldığı için faaliyetlerinin devam etmesini istiyoruz. Buradaki temel sıkıntımız şu: Borsadaki yatırımcılar bu belirsizlikten dolayı bizim hisselerimize yönelmiyorlar. Hisselerimize veyahut da bilançolarımıza bakanlar bize yatırım yapmak istiyor ama bakıyorlar ki davalar var, bu davaların ne olduğunu izah ettiğimiz zaman da borsada hissemiz değer kazanmadı. Mesela, hissemizin Komisyonda görüşüleceği duyulur duyulmaz, dün borsa yüzde 1 civarında değer kaybederken bizim hissemiz tavan yaptı, bir beklenti var özellikle yabancı yatırımcılar tarafından. Şimdi, bir taraftan, çalışanlar çok tedirgin “Bu ortaklık statüsü netleşmediği için gelen davalar nedeniyle firmanın faaliyetleri sona mı erecek?†diye. Bir taraftan, 72 bin ortaktan 2-3 bini bu davalarla şirketin tamamına sahip olacakken geriye kalacak 69 bin kişi var, onlar da tedirgin “Şirket bizim elimizden tamamen mi gidiyor?†diye çünkü faaliyetlerine güveniyorlar. Durum böyle. Bu yüzden, ortaklık statüsünün yeniden te sis edilmesi konusunda bizim de Yargıtayda, değişik yerlerde yaptığımız görüşmelerde kanunla çözülebileceği yönünde bir görüş belirtildi dolayısıyla da bu çerçevede, SPK’nin gözetiminde bunlar hazırlandı. Çok teşekkür ediyorum, sağ olun.

BERA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ RIZA ALABOYUN – Efendim, elde ettiğimiz kârları ortaklık davasından gelen davalar için ödüyoruz sürekli, bir kâr dağıtabilme imkânımız olmadı. Dün de bu yasa burada görüşülürken hakikaten ralli yaptı söylediğim gibi çünkü büyük beklentileri var hem ortaklarımızın hem de bizlere önem veren… Ayrıca, hangi alanlarda uğraştığımız konusunda Kombassan diğerlerinden birazcık daha teknolojik alanda farklılaşıyor, özellikle rulman konusunda. Romanya’da bizim rulman fabrikamız var, endüstriyel rulman üretiyoruz, öyle bir rulman fabrikası Türkiye’de yok. Macaristan’da kolik rulman üreten bir fabrikamız var, onlar yabancı sermaye olarak Türkiye’ye gelmişke n Düzce’de de “ART†diye küresel bir rulman fabrikamız var Ayşe Hanım’ın memleketinde. Divapan altında MDF üretimimiz var, kâğıt, karton üretimimiz var. Alternatif turizminde Bera Holding Oteli’miz var. 2018’i 2,2 milyar dolarla kapattık, bu sene de 2,6 milyar civarında bir beklentimiz var. 340 milyon ödenmiş sermayemiz var, kârlılığımız 428 milyon brüt kârdır 2018 itibarıyla. Şirketin faaliyetleri kârlı fakat biz bu davalardan kurtulabilirsek ortaklarımıza temettü de dağıtacağız, bu davalar ortadan kalkarsa hisse senetlerimiz tavan yapacak Sayın Milletvekilim."

2.  Alıntı Originally Posted by kalisto Yazıyı Oku
    Kağıdı uzun süredir takip ediyorum. Geçenlerde şirketle ilgili Mecliste bekleyen kanun noldu diye web sitesini karıştırırken yayınlanan tutanaklara rastladım. Şirketin yönetim kurul başkanı şunları söylemiş bana ilginç geldi, Başkan baya coşmuş

""BERA HOLDÄ°NG YÖNETÄ°M KURULU BAÅžKANI ALÄ° RIZA ALABOYUN – Sayın BaÅŸkan, deÄŸerli milletvekili arkadaÅŸlarım; öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum. GeçmiÅŸte burada, hep birlikte görev yaptığımız bu Mecliste aradan belli bir süre de geçmiÅŸ olsa burada bulanmaktan ayrıca mutluluk duyuyorum. Efendim, 2005 yılında geçmiÅŸte yaÅŸanan sıkıntılar nedeniyle 78 tane holding araÅŸtırma komisyonuna konu olmuÅŸ. Bu 78 holdingden aÅŸağı yukarı 74’e yakını tabela holding olduÄŸu için SPK gözetiminde, Meclisin verdiÄŸi araÅŸtırma komisyonunun raporu doÄŸrultusunda 74’ü tasfiye ediliyor. Fakat mali yükümlülüklerini, kanuni yükümlülüklerini yerine getiren, istihdama katkı saÄŸlayan, üretim yapan 4 tane holdingin de borsaya açılması konusunda SPK ve Meclise çaÄŸrıda bulunuyor o zamanki araÅŸtırma komisyonu raporunda. O çerçevede de SPK bunlardan altyapısı hazırlanmış olan 3’ünü, o zamanki adıyla Kombassanı, Ä°ttifakı ve Umpaşı borsaya açıyor. Ortakların sayıları 100 binleri geçti ama kurucu ortakları o zaman şöyle bir sayıdaydı: Kombassanın 72 bin civarında kurucu ortağı vardı, Ä°ttifakın 20 bin civarında kurucu ortağı vardı ve 5.500 civarında da Umpaşın kurucu ortağı vardı. Bunlardan Yimpaşın 120 binin üzerinde kurucu ortağı olmasına raÄŸmen SPK gözetiminde faaliyetlerine borsa dışında devam etmeyi tercih etti. Dolayısıyla biz borsa gözetiminde faaliyeti gösteren ÅŸirketler olarak ortaklık statüsünün tesis edilmesi gerekiyordu. Bu doÄŸrultuda, Türkiye Büyük Millet Meclisi 20 12 yılında SPK Kanunu’nun 13’üncü maddesinde bir düzenleme yaptı, eski hisse senetlerinin kaydileÅŸtirilmesi konusunda yedi yıllık zorunlu bir süre getirdi. O yedi yıllık zorunlu süre Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilince kaydileÅŸtirmeler birden kesildi. Dolayısıyla, parası borsada olan, borsada hisse senedi almış çok farklı kiÅŸiler ortak statüsündeyken kaydileÅŸtirilmeyenlerin de ortak statüsünde olmadığı çeliÅŸkili bir durum ortaya çıktı. Bu kaydileÅŸtirilmeyen arkadaÅŸlarımızdan bazıları mahkemelere gid erek ortak olmadıklarını iddia ederek davalar açtılar. BaÅŸlangıçta bu davalar tek tük davalardı, holdingler bunları üstlendiler, davaları sonuçlananlara, Yargıtay süreci bitenlere ödemelerini yaptılar. Fakat bu davalar emsal teÅŸkil etmeye baÅŸlayınca son iki yıldır yaÄŸmur gibi dava gelmeye baÅŸladı. Mesela, Kombassan baÄŸlamında veya Bera baÄŸlamında söylersem Sayın BaÅŸkanım, Bera baÄŸlamında 940 davanın altı yıl içerisinde ödemeleri yapıldı, 300 milyon lira civarında ödeme yapıldı. Fakat geçen sene 1.005 dava, bu sene de ÅŸu ana kadar 1.245 dava açıldı ve binlerce dava da açılma sürecinde. Öyle bir duruma geldi ki artık bunu nakit olarak karşılayabilme imkânı yok ne Kombassanın ne Umpaşın ne kısmen de Ä°ttifakın. Dolayısıyla bunlar nakit karşılanamayacağı için 5 bin kiÅŸi bizde var, 4.650 kiÅŸi ama aldığımız hizmetle birlikte 5 bin kiÅŸi Berada çalışıyor, Ä°ttifakta 4 bine yakın kiÅŸi çalışıyor, UmpaÅŸta da 800 kiÅŸi çalışıyor, bunların 1 milyar dolar civarında da toplam ciroları var. Dolayısıyla, böyle bir firmanın, Meclisin ve SPK’nin denetiminde de borsaya açıldığı için faaliyetlerinin devam etmesini istiyoruz. Buradaki temel sıkıntımız ÅŸu: Borsadaki yatırımcılar bu belirsizlikten dolayı bizim hisselerimize yönelmiyorlar. Hisselerimize veyahut da bilançolarımıza bakanlar bize yatırım yapmak istiyor ama bakıyorlar ki davalar var, bu davaların ne olduÄŸunu izah ettiÄŸimiz zaman da borsada hissemiz deÄŸer kazanmadı. Mesela, hissemizin Komisyonda görüşüleceÄŸi duyulur duyulmaz, dün borsa yüzde 1 civarında deÄŸer kaybederken bizim hissemiz tavan yaptı, bir beklenti var özellikle yabancı yatırımcılar tarafından. Åžimdi, bir taraftan, çalışanlar çok tedirgin “Bu ortaklık statüsü netleÅŸmediÄŸi için gelen davalar nedeniyle firmanın faaliyetleri sona mı erecek?” diye. Bir taraftan, 72 bin ortaktan 2-3 bini bu davalarla ÅŸirketin tamamına sahip olacakken geriye kalacak 69 bin kiÅŸi var, onlar da tedirgin “Şirket bizim elimizden tamamen mi gidiyor?” diye çünkü faaliyetlerine güveniyorlar. Durum böyle. Bu yüzden, ortaklık statüsünün yeniden te sis edilmesi konusunda bizim de Yargıtayda, deÄŸiÅŸik yerlerde yaptığımız görüşmelerde kanunla çözülebileceÄŸi yönünde bir görüş belirtildi dolayısıyla da bu çerçevede, SPK’nin gözetiminde bunlar hazırlandı. Çok teÅŸekkür ediyorum, saÄŸ olun.

BERA HOLDÄ°NG YÖNETÄ°M KURULU BAÅžKANI ALÄ° RIZA ALABOYUN – Efendim, elde ettiÄŸimiz kârları ortaklık davasından gelen davalar için ödüyoruz sürekli, bir kâr dağıtabilme imkânımız olmadı. Dün de bu yasa burada görüşülürken hakikaten ralli yaptı söylediÄŸim gibi çünkü büyük beklentileri var hem ortaklarımızın hem de bizlere önem verenâ€Â¦ Ayrıca, hangi alanlarda uÄŸraÅŸtığımız konusunda Kombassan diÄŸerlerinden birazcık daha teknolojik alanda farklılaşıyor, özellikle rulman konusunda. Romanya’da bizim rulman fabrikamız var, endüstriyel rulman üretiyoruz, öyle bir rulman fabrikası Türkiye’de yok. Macaristan’da kolik rulman üreten bir fabrikamız var, onlar yabancı sermaye olarak Türkiye’ye gelmiÅŸke n Düzce’de de “ART” diye küresel bir rulman fabrikamız var AyÅŸe Hanım’ın memleketinde. Divapan altında MDF üretimimiz var, kâğıt, karton üretimimiz var. Alternatif turizminde Bera Holding Oteli’miz var. 2018’i 2,2 milyar dolarla kapattık, bu sene de 2,6 milyar civarında bir beklentimiz var. 340 milyon ödenmiÅŸ sermayemiz var, kârlılığımız 428 milyon brüt kârdır 2018 itibarıyla. Åžirketin faaliyetleri kârlı fakat biz bu davalardan kurtulabilirsek ortaklarımıza temettü de dağıtacağız, bu davalar ortadan kalkarsa hisse senetlerimiz tavan yapacak Sayın Milletvekilim."
    Bilgilendirme için teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yazdıklarım ve Çizdiklerim asla ve asla yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen kendimi geliştirmek adına karalamalardır.

3.  Alıntı Originally Posted by kalisto Yazıyı Oku
    Kağıdı uzun süredir takip ediyorum. Geçenlerde şirketle ilgili Mecliste bekleyen kanun noldu diye web sitesini karıştırırken yayınlanan tutanaklara rastladım. Şirketin yönetim kurul başkanı şunları söylemiş bana ilginç geldi, Başkan baya coşmuş

""BERA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ RIZA ALABOYUN – Sayın Başkan, değerli milletvekili arkadaşlarım; öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum. Geçmişte burada, hep birlikte görev yaptığımız bu Mecliste aradan belli bir süre de geçmiş olsa burada bulanmaktan ayrıca mutluluk duyuyorum. Efendim, 2005 yılında geçmişte yaşanan sıkıntılar nedeniyle 78 tane holding araştırma komisyonuna konu olmuş. Bu 78 holdingden aşağı yukarı 74’e yakını tabela holding olduğu için SPK gözetiminde, Meclisin verdiği araştırma komisyonunun raporu doğrultusunda 74’ü tasfiye ediliyor. Fakat mali yükümlülüklerini, kanuni yükümlülüklerini yerine getiren, istihdama katkı sağlayan, üretim yapan 4 tane holdingin de borsaya açılması konusunda SPK ve Meclise çağrıda bulunuyor o zamanki araştırma komisyonu raporunda. O çerçevede de SPK bunlardan altyapısı hazırlanmış olan 3’ünü, o zamanki adıyla Kombassanı, İttifakı ve Umpaşı borsaya açıyor. Ortakların sayıları 100 binleri geçti ama kurucu ortakları o zaman şöyle bir sayıdaydı: Kombassanın 72 bin civarında kurucu ortağı vardı, İttifakın 20 bin civarında kurucu ortağı vardı ve 5.500 civarında da Umpaşın kurucu ortağı vardı. Bunlardan Yimpaşın 120 binin üzerinde kurucu ortağı olmasına rağmen SPK gözetiminde faaliyetlerine borsa dışında devam etmeyi tercih etti. Dolayısıyla biz borsa gözetiminde faaliyeti gösteren şirketler olarak ortaklık statüsünün tesis edilmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda, Türkiye Büyük Millet Meclisi 20 12 yılında SPK Kanunu’nun 13’üncü maddesinde bir düzenleme yaptı, eski hisse senetlerinin kaydileştirilmesi konusunda yedi yıllık zorunlu bir süre getirdi. O yedi yıllık zorunlu süre Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilince kaydileştirmeler birden kesildi. Dolayısıyla, parası borsada olan, borsada hisse senedi almış çok farklı kişiler ortak statüsündeyken kaydileştirilmeyenlerin de ortak statüsünde olmadığı çelişkili bir durum ortaya çıktı. Bu kaydileştirilmeyen arkadaşlarımızdan bazıları mahkemelere gid erek ortak olmadıklarını iddia ederek davalar açtılar. Başlangıçta bu davalar tek tük davalardı, holdingler bunları üstlendiler, davaları sonuçlananlara, Yargıtay süreci bitenlere ödemelerini yaptılar. Fakat bu davalar emsal teşkil etmeye başlayınca son iki yıldır yağmur gibi dava gelmeye başladı. Mesela, Kombassan bağlamında veya Bera bağlamında söylersem Sayın Başkanım, Bera bağlamında 940 davanın altı yıl içerisinde ödemeleri yapıldı, 300 milyon lira civarında ödeme yapıldı. Fakat geçen sene 1.005 dava, bu sene de şu ana kadar 1.245 dava açıldı ve binlerce dava da açılma sürecinde. Öyle bir duruma geldi ki artık bunu nakit olarak karşılayabilme imkânı yok ne Kombassanın ne Umpaşın ne kısmen de İttifakın. Dolayısıyla bunlar nakit karşılanamayacağı için 5 bin kişi bizde var, 4.650 kişi ama aldığımız hizmetle birlikte 5 bin kişi Berada çalışıyor, İttifakta 4 bine yakın kişi çalışıyor, Umpaşta da 800 kişi çalışıyor, bunların 1 milyar dolar civarında da toplam ciroları var. Dolayısıyla, böyle bir firmanın, Meclisin ve SPK’nin denetiminde de borsaya açıldığı için faaliyetlerinin devam etmesini istiyoruz. Buradaki temel sıkıntımız şu: Borsadaki yatırımcılar bu belirsizlikten dolayı bizim hisselerimize yönelmiyorlar. Hisselerimize veyahut da bilançolarımıza bakanlar bize yatırım yapmak istiyor ama bakıyorlar ki davalar var, bu davaların ne olduğunu izah ettiğimiz zaman da borsada hissemiz değer kazanmadı. Mesela, hissemizin Komisyonda görüşüleceği duyulur duyulmaz, dün borsa yüzde 1 civarında değer kaybederken bizim hissemiz tavan yaptı, bir beklenti var özellikle yabancı yatırımcılar tarafından. Şimdi, bir taraftan, çalışanlar çok tedirgin “Bu ortaklık statüsü netleşmediği için gelen davalar nedeniyle firmanın faaliyetleri sona mı erecek?†diye. Bir taraftan, 72 bin ortaktan 2-3 bini bu davalarla şirketin tamamına sahip olacakken geriye kalacak 69 bin kişi var, onlar da tedirgin “Şirket bizim elimizden tamamen mi gidiyor?†diye çünkü faaliyetlerine güveniyorlar. Durum böyle. Bu yüzden, ortaklık statüsünün yeniden te sis edilmesi konusunda bizim de Yargıtayda, değişik yerlerde yaptığımız görüşmelerde kanunla çözülebileceği yönünde bir görüş belirtildi dolayısıyla da bu çerçevede, SPK’nin gözetiminde bunlar hazırlandı. Çok teşekkür ediyorum, sağ olun.

BERA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ RIZA ALABOYUN – Efendim, elde ettiğimiz kârları ortaklık davasından gelen davalar için ödüyoruz sürekli, bir kâr dağıtabilme imkânımız olmadı. Dün de bu yasa burada görüşülürken hakikaten ralli yaptı söylediğim gibi çünkü büyük beklentileri var hem ortaklarımızın hem de bizlere önem veren… Ayrıca, hangi alanlarda uğraştığımız konusunda Kombassan diğerlerinden birazcık daha teknolojik alanda farklılaşıyor, özellikle rulman konusunda. Romanya’da bizim rulman fabrikamız var, endüstriyel rulman üretiyoruz, öyle bir rulman fabrikası Türkiye’de yok. Macaristan’da kolik rulman üreten bir fabrikamız var, onlar yabancı sermaye olarak Türkiye’ye gelmişke n Düzce’de de “ART†diye küresel bir rulman fabrikamız var Ayşe Hanım’ın memleketinde. Divapan altında MDF üretimimiz var, kâğıt, karton üretimimiz var. Alternatif turizminde Bera Holding Oteli’miz var. 2018’i 2,2 milyar dolarla kapattık, bu sene de 2,6 milyar civarında bir beklentimiz var. 340 milyon ödenmiş sermayemiz var, kârlılığımız 428 milyon brüt kârdır 2018 itibarıyla. Şirketin faaliyetleri kârlı fakat biz bu davalardan kurtulabilirsek ortaklarımıza temettü de dağıtacağız, bu davalar ortadan kalkarsa hisse senetlerimiz tavan yapacak Sayın Milletvekilim."
    2020-21 sezonuna 7-8 üstü selamı

4. Ayliklarda ilk direnc(yeşil) kırıldı.
    Haftayı ustunde kapatabilirse defter hedef değeri .
    https://i.resimyukle.xyz/A241eG.png

Herkez berada.....

Meclis olayı kağıdı bambaşka bir boyuta götürür. Saygılarımla.
    Dört çeşit insan vardır: Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen: O bir aptaldır uzak dur. Bilmeyen ve bilmediğini bilen: O basit bir insandır. Öğret. Bilen ve bildiğini bilmeyen: O uykudadır. Uyandır. Bilen ve bildiğini bilen: O akil insandır. Takip et.

Tavan.............
    Dört çeşit insan vardır: Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen: O bir aptaldır uzak dur. Bilmeyen ve bilmediğini bilen: O basit bir insandır. Öğret. Bilen ve bildiğini bilmeyen: O uykudadır. Uyandır. Bilen ve bildiğini bilen: O akil insandır. Takip et.

Tavandan çıktım kalanlara bol kazançlar dilerim. Saygılarımla.

Sayfa 70/309 İlkİlk ... 2060686970717280120170 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •