Special Days Image
Sayfa 487/733 İlkİlk ... 387437477485486487488489497537587 ... SonSon
Arama sonucu : 5864 madde; 3,889 - 3,896 arası.

Konu: VAKKO - Vakko Tekstil

1. aselsanı - 9.50
    hektaşı - 3.50
    kareli - 2.50
    blcyt - 1.80
    uluse - 11.00
    gedza 3.80
    2016 dan 69k endexten beri
    temettüsüz fiyatları. Onları görebilmiş, kimini almış kimini almamışım
    anele ve rıdo dur tüm başarısızlığımın sebebi nasıl bilebilir insan, bir insanın bu kadar kötü bu kadar sahtekar olabileceğini, tekfeni de onun yüzünden almamışım. 4 liralarda, diğer hepside onun yüzünden kaçmıştır elimden, çünkü o dönemde
    sermayesi kadar kar getirebileceği gözüküyordu verilerde, çok ta yanılmadım 2 liralarda dolaşıyordu o sıralar ama ridoya güvenmeyen piyasa hisseyi fiyatlamadı,fiyatlamıyor. şimdide karı düştü gerçekten mi düştü paramı kaçırıyor onu rido biliyor.

şu an uluse ve hektaşı almam artık pahalılar
    Son düzenleme : kitapci34; 10-08-2019 saat: 16:02.

2. Bayramınız mübarek
    (mutlu
    huzurlu
    bereketli
    keyifli)
    OLSUN
    Son düzenleme : kitapci34; 11-08-2019 saat: 11:58.

3. Sn kitabci34,

Beni biraz tanımışsanız yazılarımdan da anlamışsınızdır ben bir şirket bilançosuna bakdığımda ilk bakdığım kalemşirketin kısa ve uzun vadeli borçları ve aktiflere oranı ve kısa vadeli borçları hazır değerlerdeki para ile karşılanıp karşılanmadığı. Çünkü şirketin orta ve uzun vadede elde edeceği karınıda finansman giderlerinin düşüklüğü belirliyor.Normalde net kar rakamı benim için bir şey ifade etmiyor, o bir sonuçdur. Önemli olan o karın oluşmasındaki ana etkenler olumlu veya olumsuz yöndeki nedenler neler, benim için önemli olan husu budur.Sizin için kısa bir değerlendirme yapayım, ancak ben şahsen toplam borçların aktiflere oranı % 71 gibi yüksek bir borçlu olan bir şirketi ve kısa vadeli borçları ödeme gücü olan kısa vadeli borçların bankadaki nakit değere oranına bakdığımda yanına bile yaklaşmayacağım bir fotoğrafı olan bir şirket görürüyorum. Böyle aşırı borçlu şirketleri nasıl buluyorsunuz ve korkmadan alıyorsunuz, cesaretinize hayranım.
    Bilançoya gelirsek kısa vadeli borçları 320 milyondan 415 milyona çıkmış. Kısa vadeli borçların içersinde finansal borçlar 206 milyon gibi çok yüksek bir değerde. Oysa bu borçları ödemek için 22 milyon bankadaki parası ve 91 milyon ticari alacaklarının tamamını bile tahsil ederek ödemeye kalksak yine 90 milyon civarı borç kalıyor. Uzun vadeli borçları hiç daha dikkate almıyorum.

Satışlarına bakdığımızda % 57 lik bir artış var.Satışların maliyetide % 47 lik bir artış olmasından dolayı Bürüt karı da % 56 lık bir artış ile 203 milyon TL den 318 milyon TL ye yükselmişdir. Bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum.Faaliyet karı ise geçen sene aynı döneme göre % 169 luk güzel bir artış ile 33 milyondan 89 milyona yükselmiş.Şirket iyi çalışmış ve güzel bir faaliyet karı elde etmiş.Gelelim en önemli kalemlerden biri olan yüksek borçlu şirketlerin karını süpüren maddeye. Finansman giderleri geçen sene 17 milyon TL iken bu sene aynı dönemde % 229 luk bir artış ile 56 milyon TL ye yükselmiş. 89 milyonluk faaliyet karı 38 milyona düşmüş. İşde ben bunu anlatmaya çalışıyorum.Yüksek borçlu şirketler nekadar yüksek faaliyet karı elde etse bile yüksek borçlarından dolayı yüksek finansman gideri yazacağından dolayı faaliyet karlarında büyük azalma olacakdır. Vakkodada olan budur.Geçen sene 20 milyon olan ana ortaklık karları yüksek finansman giderine rağmen 31.9 a yükselerek geçen seneye göre % 59 luk güzel bir artış gerçekleştirmişdir. Eğer yüksek borçları ve dolayısıyla yüksek finansman gideri olmasaydı şirket 67 milyon TL civarı kar açıklayacakdı. Yinede geçen seneye göre satış, faaliyet ve net karın artış göstermesi güzel bence. Ancak borçlarında aynı oranda artıyor olması kafamı kurcalıyor ve şöyle soru geliyor aklıma.Şirkeint satışları azaldığında ve dolayısıyla faaliyet karı azalacağından finansman giderleri neticsinde nekadar zarar açıklar ve fiatı ne olur?

Bu da Sayın elliot41 üstadımın vakko analizi, yorumun sonunda hisseye biçtiği bir değer var. Üstadıma sadece çok kısa vadede ulaşılabiliceği bir rakam olarak katılıyorum, sadece faaliyet raporu verilerine göre yapılmış bir değerlendirme olduğunu düşünüyorum. Vakko özelinde marka değeri, firmanın arayışları, yeni iş bağlantıları dikkate alınmadan sadece faaliyet rapuru üzerinden yola çıkılarak biçtiği pay değeri rakamını bilerek alıntılamadım topiğe hoş görüsüne sığınarak

Buradan da elliot41 üstadıma teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız
    Son düzenleme : kitapci34; 12-08-2019 saat: 01:05.

4. Abi bu elliot üstad pekde pohpohlayıcı şeyler söylememiş neden paylaştınki?
    o zaten sana özel yapmıştı bu analiz dediğin şeyi.
    E sende tanımıyorsun beni tam, cam fanus gibiyim içim dışardan görünür, görünmelidir
    yoksa hesap gününde hesap vermek öyle bıstte 3 kuruş kaybetmeye benzemez. Üstadımda öyledir zaten ne görüyorsa kendi birikim ve bilgisine göre gördüğünü dos doğru yazar, esirgemez.
    Abi bu elliot üstad cesaretinize hayranım derken ne deyo pek annamadım
    Ne diyecek üstü kapalı uyarıyor işte haklı olarak, üstadımı sever sayar analizlerini oldukça önemserim
    dedimya firmadaki arayışlardan, yeni iş bağlantısından ve marka değerinden bağımsız faaliyet raporu analizidir üstadımın yaptığı ŞEY. mevcudu değerlendirmiştir ŞİMDİYİ. Biz se vakkoda geleceğe yatırımımızı yaptık yıllarca da giden pek çok hisseyi mevcut verilerle değerlendirdiğim için giden bir çok hisseyi arkasından seyrettim, tabi o giden hisselerin sonradan gelen haberler ve temel veriler hiçte boşuna gitmediğini gösterdi

Hem sonunu düşünen kahraman olamaz.
    Son düzenleme : kitapci34; 12-08-2019 saat: 01:55.

Merhaba,
    Sayın elliot41 çok güzel noktalara değinmiş.Kendisine ve aracı olarak size teşekkür ederiz.

Farklı bir bakış açısını dile getireyim.
    Eklediğim tabloda HASILAT ve EFK son dönemlerde adeta patlıyor.
    Sanırım yıl sonu hediyelik satışları daha çok tetikliyor.
    Üstelik bu yıl THY ile bir anlaşma yapıldı.Buda tetikleyici bir unsur.
    Siz hesabı yaptınız zaten.(yazlık ve kışlık 2'er takım yaptırılsa (2x2)x25000=100.000 elbise demek)

Tamamen tahmini olarak, finansal giderlerini sorunsuz halledip, borçlarını azaltıp net karını daha çok artırdığı zaman
    Değeri-fiyatı ne olur? Piyasa bunu önceden görürmü? Görürse neler olur.
    Osmanlının MAVİ kumaşı TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE "MAVİ" kocaman bir marka oldu. O kadar ÇOK OLDULARKİ satınalmak zorunda kaldılar. Şimdi dünya markası.
    VAKKO da çok değerli bir markamız. Bizim kıymetlimiz. Elbet değerini, yerini bulacaktır diye düşünüyorum.
    Esenkalınız...

BİZ DEĞERİNİ ÖLÇERİZ,FİYATINA PİYASA KARAR VERİR.
    BURADA YER ALAN BİLGİLER YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİL,TAMAMI İLE ANALİZDİR.

6. teşekkrürler sayın POLARİS

Bilmukabele

7. 2005/6 da boyneri taşıdım 6 ay kadar, 2./2.50 arası sonunda sıkılıp satmıştım, yıllar sonra baktığımda 90 liralarda görmüştüm

bir not sadece.

Sayfa 487/733 İlkİlk ... 387437477485486487488489497537587 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •