Sayfa 257/1000 İlkİlk ... 157207247255256257258259267307357757 ... SonSon
Arama sonucu : 8000 madde; 2,049 - 2,056 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz - I

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Hayek'in o nur yüzünü gördüm yine bir mutlu oldum.

İktidarda olan parti sermaye akımlarının yarattığı hormonlu ve yüksek büyüme ile taraftar toplamayı başarmıştır. Halk büyük çoğunluğu ile hala bu başarının yurt dışından gelen sermaye akımlarından ziyade uygulanan politikadan kaynaklı olduğunu düşünüyor.

Uygulanacak bir sermaye kontrolü halkın gerçekleri görme hızını arttıracağı için politikacılar için son derece tehlikeli bir seçenektir.
    idari ve dikte edici bir sermaye kontrolu yerine, yurtdisina doviz cikisi konusundaki kisitlari da iceren daha esnek bir yaklasim faydali olabilir.

Bu konuda Krugman'in epey bir yazisi var, bu turden bir kisitin finansal sistemin nefes almasi icin epey faydali olabilecegini belirtir ! buna karsin bu kisitin anlamli olabilmesi icin bir takvime baglanmasi ve guven ve rehaveti onleme acisindan onem arzettigini belirtmek gerekir.

2.  Alıntı Originally Posted by stonhand Yazıyı Oku
    Bu cds de hergün artıp artıp duruyor tersine dolar düşüyor misal cds 1000 olsa dolar 4 TL mi olacak şunun korelasyonunu biri açıklayıversin boşunamı takip ediliyor bu cds.
    Hergün bbht cds de cds deyip duruyor ama dolarda tık yok.
    Yanlış yere sormuşsun .
    Çok bilen kibirliler ülkesinde soracaktın.
    6.25 anahtar rakam. 5.90 altına inmeden geçtiğinde yat dolaresin üstüne

Alıntı Originally Posted by stonhand Yazıyı Oku
    Gece asyada tutamıyorlar artık sabah viop açılmadan 10 dk önce basmaya başlıyorlar.
    Eh bu atın intikamıda var gelecek filmde merkez hadi bakalım sen böyle yaptıkça ateşe bir odunda ben atıyorum hergün.
    Viop taki pozlar için de konuşuyorduk; hesabı ödemeye başladılar...
    Reklamlar bitti...
    Son düzenleme : asgaridr; 25-05-2019 saat: 00:24.
    Çocuklar, Deliler ve Cahiller. Tüm siyasi ve ekonomik fikirlerinizi TARTIŞMASIZ başımı sallayıp onaylıyorum.
    Selametle.....

3. mesai başlamadan önce - mesai başlayınca - mesai bitince dolar barları
    ?

4.  Alıntı Originally Posted by HAMZA SÜTBIYIK Yazıyı Oku
    zerohedge'i ciddiye mi alıyorsunuz ? en son tufan cömert giydirdi zerohedge'e.... doğru kaynakları takip edin
    Abi kaç gemi var sende,ben gariban bir shipbrokerim bana bir kac baglantı yaptır müridin olayım...

5.  Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    idari ve dikte edici bir sermaye kontrolu yerine, yurtdisina doviz cikisi konusundaki kisitlari da iceren daha esnek bir yaklasim faydali olabilir.

Bu konuda Krugman'in epey bir yazisi var, bu turden bir kisitin finansal sistemin nefes almasi icin epey faydali olabilecegini belirtir ! buna karsin bu kisitin anlamli olabilmesi icin bir takvime baglanmasi ve guven ve rehaveti onleme acisindan onem arzettigini belirtmek gerekir.
    Türkiye dış sermaye ile büyüyebiliyor. Şu an için yapısal olarak bunu kısa sürede değiştirebilmek fiili olarak mümkün değil.

Bu durumda da yumuşatılmış bir sermaye kontrolü dahi büyümeyi potansiyel büyümenin epey altına çekebilir. Büyüme oranı ile iktidar partisinin oy oranı arasında çok kuvvetli bir korelasyon var.O nedenle politikacı için bu seçenek çok anlamlı olmayabilir.

Şu formül de büyümeyi benzer oranda aşağıya çekecektir ama sermaye kontrolü opsiyonuna göre toparlanma daha hızlı olabilir.

Ben sermaye kontrolleri yerine bunun çok keskin hatlarla tanımlanan bir mali kural ve maliye politikası ile yapılmasının daha uygun olabileceğini düşünüyorum. İlk mali kural cari fazla kuralı olmalı. Cari fazla aylık 1 milyar doların altına geldiğinde maliye politikası ile anlık ve hızlı müdahale edilmeli. (vergisel ayarlamalar).
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    Türkiye dış sermaye ile büyüyebiliyor. Şu an için yapısal olarak bunu kısa sürede değiştirebilmek fiili olarak mümkün değil.

Bu durumda da yumuşatılmış bir sermaye kontrolü dahi büyümeyi potansiyel büyümenin epey altına çekebilir. Büyüme oranı ile iktidar partisinin oy oranı arasında çok kuvvetli bir korelasyon var.O nedenle politikacı için bu seçenek çok anlamlı olmayabilir.

Şu formül de büyümeyi benzer oranda aşağıya çekecektir ama sermaye kontrolü opsiyonuna göre toparlanma daha hızlı olabilir.

Ben sermaye kontrolleri yerine bunun çok keskin hatlarla tanımlanan bir mali kural ve maliye politikası ile yapılmasının daha uygun olabileceğini düşünüyorum. İlk mali kural cari fazla kuralı olmalı. Cari fazla aylık 1 milyar doların altına geldiğinde maliye politikası ile anlık ve hızlı müdahale edilmeli. (vergisel ayarlamalar).
    IMF siz kendi kendimize yapabiliriz mi diyorsun abi ?

şu an itibari ile dis borc saglamanin yada saglikli oranlarla saglamanin imkansiz hale geldigi dusunulurse, surec sizin bahsettiginizin yapinin tersine dondugu anlamina geliyor.

yeni dis krediyle buyume imkani olmadigina gore, siyaseten bu noktanin en azindan simdilik sonuna gelmis bulunuyoruz !

ve icerisinden cikilmasi gereken bir doviz kisiti ile karsi karsiyayiz ki bu noktada bahsettigim turden sermaye kontrolu bir takvime baglayarak epey ise yarar. tabiki kisa vadede ! bunu para ve maliye politikasi ile desteklemek sart. bu da bir muddet daha fazla daralma demektir.

sizin bahsettiginiz cari fazlayi maliye politikalari ile kuralli haline getirme islevi ozunde guzel bir yaklasim hatta anayasa ile baglayalim ama ! sahsi dusuncem ulkemizin uretim hatti acisindan su anki durum degerlendirildiginde bunu basarabilmek imkansiza yakin !

bize hemen ve kisa vadede atesi dusurecek bir formul lazim, mesela bir tobin vergisi benzeri birseyler urettiler ama bu da genisletilebilir ama o cok gecici bir cozum is cikarmayacaktir

8.  Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    IMF siz kendi kendimize yapabiliriz mi diyorsun abi ?
    IMF'liya da IMF'siz sistem kendi kendini kilitliyor. Halkın oy vermesi için büyüme yüksek çıkması lazım. Ama sistemi yapısal olarak düzeltmek için de 2-3 sene büyümemek ve acı reçete içmek lazım.
    Böyle bir hamleyi yapacak politikacının kendini politik olarak feda etmesi gerekli. Bu genel olarak politikacılarda gördüğümüz bir özellik değil.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Sayfa 257/1000 İlkİlk ... 157207247255256257258259267307357757 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •