Sayfa 282/1000 İlkİlk ... 182232272280281282283284292332382782 ... SonSon
Arama sonucu : 8000 madde; 2,249 - 2,256 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz - I

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    .Bu 5.473 milyar doların 4.2 milyar dolarını merkez bankası çekerse bankaların kasasındaki yabancı para sadece 1.273 milyar dolara iner ki,piyasada dolar sıkışıklığı yaratacağı için dolar kurunun yukarı fırlaması gerekirdi.İlk tepkiden sonra yönün ne tarafa hareket edeceğini takip edeceğiz.
    Özel bankalar ellerindeki dövizi spotta satmak istemiyordu. Ama ZK olarak merkeze yatırıp oradan tekrar geri alıp spotta satmayı tabii ki kabul ederler.

Böyle bir ara çözüm bulunmuş gibi gözüküyor. Yani kur riskini tcmb alacak şekilde bankalar ellerindeki dövizi spotta satacak. Bunun için swap mekanizması gerine muhasebesel olarak tartışma alanı olmayan ZK'yı kullanmışlar.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vadelerde 200 baz puan artmasını kararlaştırdı. Böylelikle piyasadan 4.2 milyar dolar çekilecek.

Ama merkez bankası sitesindeki oranları değiştirmeyi unutmuşlar:

http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conne...ilik+Oranlari/

YORUM:Merkez Bankası kararının ilk etkisinin piyasadaki dolar fiyatında düşüş şeklinde bir reaksiyon geldiğini görüyoruz.Halbuki BDDK'nın son günlük bültenine göre bankaların kasasında nakit yabancı para sadece 5.473 milyar dolar gerisi şirketlere kredi olarak verilmiş ya da merkez bankasında munzam karşılık olarak duruyor.Bu 5.473 milyar doların 4.2 milyar dolarını merkez bankası çekerse bankaların kasasındaki yabancı para sadece 1.273 milyar dolara iner ki,piyasada dolar sıkışıklığı yaratacağı için dolar kurunun yukarı fırlaması gerekirdi.İlk tepkiden sonra yönün ne tarafa hareket edeceğini takip edeceğiz.
    Hocam bence TCMB şöyle bir strateji izlemeye karar verdi:
    Swap'la bankalardan aldığı 13 küsür milyar doları net rezerve yazma ısrarı yurtdışında speküle edilince o taraftan aldığı 13 milyar doların hepsini ZK olarak daha "legal" bir şekilde rezervine yazma yoluna gidelim dendi. Buna göre yabancı para ZK'ların yaklaşık 400 bp daha yapılan swapların vadesi geldikçe artacağı sonucuna varıyorum ben. Bilmem katılır mısınız?
    Never test the depth of river with both the feet!
    W.B.

3. Habertürk'e konuk olan Optimar Araştırma Şirketi Hilmi Daşdemir, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin son anketi paylaştı. Daşdemir, CHP Adayı Ekrem İmamoğlu'nun, AK Partili rakibi Binali Yıldırım'ın 4 puan önünde olduğunu ifade etti.

4. 27 Mayıs Pazartesi 10:05 TCMB: DEĞİŞİKLİKLE PİYASADAN YAKLAŞIK 4,2 MİLYAR DOLAR ÇEKİLECEK

27 Mayıs Pazartesi 10:04 TCMB'DEN YENİ YABANCI PARA ZK ADIMI

senin benim dolarlarımı satıyorlar muhabbeti bu mudur ? 4.2 milyar dolar daha satabilecekler bu durumda senin benim mevduatlarım için ayrılacak zk dan dolayı...

5. Her zamanki gibi merkez yabancıların tatil olduğu günde iyi performans sergiliyor. Hazır piyasa sığken..

Hem ne demişti şair?

Nisan marttan,
    Mayıs nisandan,
    Haziran mayıstan daha iyi olacaktı.

işte geldi Haziran...

ayhan başkanı dinlemedik, faize geçmedik, kaldık dolarda

Alıntı Originally Posted by Bursa Yazıyı Oku
    Hocam bence TCMB şöyle bir strateji izlemeye karar verdi:
    Swap'la bankalardan aldığı 13 küsür milyar doları net rezerve yazma ısrarı yurtdışında speküle edilince o taraftan aldığı 13 milyar doların hepsini ZK olarak daha "legal" bir şekilde rezervine yazma yoluna gidelim dendi. Buna göre yabancı para ZK'ların yaklaşık 400 bp daha yapılan swapların vadesi geldikçe artacağı sonucuna varıyorum ben. Bilmem katılır mısınız?
    Ama zorunlu karşılıklar brüt rezervleri arttırıyor net rezervleri değil, piyasanın takip ettiği ise merkez bankasının kendisine ait net rezervler.Bu kararın olumsuz etkilerinin piyasada kısa/orta vadede görüleceğini düşünüyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    27 Mayıs Pazartesi 10:05 TCMB: DEĞİŞİKLİKLE PİYASADAN YAKLAŞIK 4,2 MİLYAR DOLAR ÇEKİLECEK

27 Mayıs Pazartesi 10:04 TCMB'DEN YENİ YABANCI PARA ZK ADIMI

senin benim dolarlarımı satıyorlar muhabbeti bu mudur ? 4.2 milyar dolar daha satabilecekler bu durumda senin benim mevduatlarım için ayrılacak zk dan dolayı...
    Aynen, bu saçma hamleler sayesinde yabancı düşük kurdan çıkarak karına kar katarken içeridekiler için hava daha da ısınıyor 🙂
    ytd..

Cds 516

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Dürüstlük bitmeyen sermayedir.

Sayfa 282/1000 İlkİlk ... 182232272280281282283284292332382782 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz