Sayfa 536/1000 İlkİlk ... 36436486526534535536537538546586636 ... SonSon
Arama sonucu : 8000 madde; 4,281 - 4,288 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz - I

1. Şuan 457 civarında. CDS TR.
    ....

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    Yarın da bir 10 kuruş gider mi?
    Selamlar.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

3.  Alıntı Originally Posted by chinawhite Yazıyı Oku
    hala fed yüzünden diyenlere

Londra desk derki 5.66_5.70 arası yoğun stoplar konulmuştu pazartesi öğlen. Dün ve bugün 2 tane kamu bankası londrada dolar satıp tl alıp tüm stopları ezdiler diyor. Bu arada 2 gün toplam 450 milyon usd işlem yapmış 2 banka

alıntı.
    şaşırdık mı hayır. vatandaş fizikiye geçse o dolarları satamayacak.
    buradaki en güzel soru:
    Kamu bankaları neden dolar satıyor sürekli?
    MB nin yaninda kamu bankalarini da atese atiyorlar acik pozisyon biraktirarak.
    Fedi opeyim S400 u seveyim bir ben mi bu isin sonunun karakolda bitecegini dusunuyorum acaba.

4.  Alıntı Originally Posted by jmk99 Yazıyı Oku
    Yarın da bir 10 kuruş gider mi?
    Selamlar.
    Sanmam dibi sıyırdı artık.
    Cuma 5.8xx'lere atar direk diye bir öngörüm var.
    Oradan sonra ne yapar bakılır.

5. Cuma sabah EMA 200'de açarmısın damatçım birşey deniycez ))
    ?

Konu ne olursa olsun kalıcı , rasyonel bir sonuç alamamanın başlıca sebebi yeterince örgütlü olamamaktır.

Ülkemiz yönetiminin , son zamanlarda USA ve 1 numaralı küresel para birimi dolar a karşı tutumu herkesce biliniyor. İhracatımızda euro nun daha da yaygın olması sebebi de bunu körüklüyor. Ajite etmek gerekirse euro nun 10 tl yi geçmesi , doların 7 tl yi geçmesinden çok daha az rahatsız eder yöneticileri ve onun destekleyicilerini. Bırakın uzun vadeliyi , orta vadeli siyasal ve ekonomik yönetim temelleri bile kurulamıyor . Yöneticiler , yönetemiyor ülkeyi. Sadece tribüne oynamak , günlük kararları anca alabilme yetisi hepimizi uçuruma sürüklüyor.

Bayram tatilinde piyasanın kapalı olmasını fırsat bilip, dolar satıp , TL ye erişimi kısıtlayarak doları baskılama yı herkes bir şekilde biliyor ve dile getiriyor de zaten hazirun tarafından. Nasılsa iş güç yok , kurban tatilini de uzat , o tatil süresince de aynı yöntemle doları sözüm ona baskılayarak tribüne oynamaya başvurulacağı gün gibi aşikar.

Dolar sahiplerinin yeterince değerini ortaya koyamadığı çok güçlü bir argümanı var aslında. Belli bir seviyenin üstünde olduğunu bildiğim bu topik sahipleri de zaman zaman bunu göz ardı edebiliyor gördüğüm kadarı ile. Fiziki dolara erişme haklarına hala sahip olabilme özgürlüğü . Bu topikte ve kabaca hisse net de dolar mevduat sahiplerinin total dolar mevduatlarının 5 milyon dolar dan az olmadığını düşünüyorum. Bundan çok daha fazla da olabilir . 182 milyar dolar mevduatına karşılık bankalarda 5 milyar dolar civarında bir likidite olduğundan hareket ile , dolar sahipleri etrafındaki dolar mevduat sahiplerinden mümkün olduğunca fazla kişiyi ikna ederek , algı yaratarak .. dolarlarını fizikiye çevirmeyi örgütleyebilmesi servetlerinin gün ve gün erimesine son verebilir. Burada vatanseverlik kısvesi altında; dolar sahibi olmak , hele hele sistemden çekerek ülke ekonomisine çok büyük zarar verildiğini ima edenlerin aslında tatlı su vatanseveri olduğunu , dolar sahibi olmak için mümkün olan en düşük kur dan dolara döneceklerinden şahsım adına zerre şüphe duymuyorum. Vatanseverlik frekanslarımız zaten farklı onlarla. Aynı gemide olmamız da mümkün değil. Bilhassa aynı gemideyiz bıdı bıdıları yapan bazı yöneticilerin kimlere neler neler yaptığını , asla söylediklerinden değil yaptıklarından bildiklerimiz özellikle bir kaç yıldır ortada iken. Bazı anlı şanlı forumdaşlar da , dolar 1 sene önce buradaydı bakın 1 sene geçmesine rağmen hala açıklanmış enflasyonun !! şu kadar puan üzerinde algıları da , tamamen mümkün olan en düşük kurdan dövize geçme isteklerinden farklı değil.

Azalan , yok olan bir şeyin değeri ölçeklendirilemez. Evet bu yazdığım da bir algı yöntemidir , doğru. Bir kaç ay kıçı kırık faizinden olmakdan daha fazla değildir bunun maliyeti. Ya , bu bana mı kalmış , piyasayı etkilemez ki , alacağım faizden de olurum gibi , mahrum kalacağım kırıntı faiz de olsa sen mi karşılayacaksın endişeleri , rasyonel yönetme becerisini kaybettiğini düşündüğüm ,liyakati yetersiz ekonomi yönetiminin aslında orta vadede ülkeye çok daha büyük zarar vereceği yöntemlerle eriyebilir. 100-200 bin kişinin dolar servetinin erimesi mi devletin erimesi mi önemli sorusu da aslında üzerinde bir miktar düşünüldüğünde doğru soru olmadığını da düşünüyorum.

Böyle devam ederse , eksiye düşmüş olan net rezervlerimiz yanında brüt rezervlerimiz de ucuz fiyatlardan satılıp eriyip gidiyor.

8. Cuma saat 09.00 da piyasalar yeniden açıldığında dolar hangi seviyede olacak acaba?
    5,65-5,70 arası bir seviyede olursa güzel bir tanzim satış imkanı yaratılmış olur diye düşünüyorum.

5,77’li seviyelerde bir açılış bekliyorum

Sayfa 536/1000 İlkİlk ... 36436486526534535536537538546586636 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •