Sayfa 61/1000 İlkİlk ... 1151596061626371111161561 ... SonSon
Arama sonucu : 8000 madde; 481 - 488 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz - I

2. 23 Haziran seçimleri anketimiz de 1 hafta geri de kaldı...
    İlginç sonuçlar var...
    Erken seçim mi geliyor yoksa?
    Anketimize bakmadan ve oy kullanmadan geçmeyin derim...
    Unutmayın;31 Mart seçimlerini de büyük oranda doğru bilmişdi Hisse.Net seçim anketi...

https://www.hisse.net/topluluk/showt...83#post3468883

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Kazıklananlar için "oyunagelenadam" dan daha uygun bir yardımcı olamazdı...

Şaka bir yana, düşündüm de, uzun hayatımda kamu bankalarında hiç ama hiç hesap açmadığımı anımsadım.

Nedenini bilmiyorum.

50 yıla yakındır İş bankası temel bankam.

Onda da ciddi ve sürekli bir mevduat hesabım olmadı.

4. Kamu bankası ziraat e dair bir anımı anlatayım .yıl 2008 o zamanlar 3-5 bin liramı risk az diye bono piyasasında değerlendiriyordum.Neyse bononun vadesi geldi hesapladım hesabımda 350 tl gibi bir faiz getirisi olmalıydı.Ziraate gittim, kadın ekranı açtı, baktım garip garip tuslara basıyor ekran yeniliyor vs.Dedim ki bu tahvil piyasasını bilmiyorsanız yetkili biri gelsin. Bizim işimizi bize mi öğreteceksin dediler.Neyse 15. dakikada banka çalışanı bana dönüp siz zaten tahvil vs almamışsınız ki dedi. ben de ulan o zaman yatırdığım ana para nerde vadesiz de gözükmüyor dedim. Ekranları tahvil piyasasını görüntüleyemiyormuş zart zurt.Ben de 40.dakka da patladım, müdürünü çağır bana diye. Neyse yukarıdan bir tip geldi benim önümdeki çalışan ablaya ya şurada şuna bas sonra şuraya gir filan neyse göründü bizim tahvil t+2 si filan.1.saatin sonunda faiz gelirimi aldım.Dedim ben hisse alacağım artık bu parayla.bu sefer ziraatdekiler dedi ki, önce tapu veya kira sözleşmeni, iki adrese dayalı faturanı, getir ondan sonra yatırım hesabı acabiliriz yoksa olmaz dediler.Küfür ettim çektim tüm paramı çıktım 15 dakkika sonra akbanktan yatırım hesabı açtırmıştım. bunlar güya insana hizmet ediyorlar dazarar yazmalarına şaşmamak lazım.

5.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Sayin rxpu aciklamaniz icin tesekkurler
    İnanin bu bankaya yatirirken kar payi veya faiz getirisi dusunerek yatirmadim. Bu banka ben yatirdigimda altina net yillik yuzde 3.1 veriyordu. Bugun ise net yuzde 2.83 veriyor diye yatirdim. Yoksa diger bankalar gibi net yuzde 1 yada yuzde 1.25 olsaydi hic girmezdim.
    Demek istedigim bu, adinin ne oldugundan ziyade benim hakkimi gaspetmisler ben bunun derdindeyim
    Üzülmenizi istemem ama hukuki olarak burada bir gasptan bahsedemeyiz.Şöyle ki,

Hesap açarken kar payı sözleşmesi imzalıyorsunuz ve bu sözleşmede siz kendi rızanız ile oluşan toplam kar üzerinden size ödenecek payın oranının banka tarafından belirlenmesine izin veriyorsunuz.Yani imzaladığınız sözleşme ile bu hakkı siz bankaya devretmiş oluyorsunuz. O nedenle burada bir gasptan bahsedemeyiz.
    Eğer sabit faizli bir mevduat sözleşmesi yapmış olsaydınız bankaya böyle bir hak devretmemiş olacaktınız. Banka kendi hatası ile veya basiretsiz tutumu ile zarar ettiğinde bunu size yansıtamayacaktı.

Ben buradaki temel sorunu şöyle tarif edebilirim: Banka imzaladığı sözleşmede bir bütün olarak sizi basiretli tüccar olarak görüyor. Halbuki siz basiretli tüccar statüsünde değilsiniz. Bu konunun düzeltilmesi gerekiyor.

Katılım bankacılığı için bunu yapmak biraz daha zor ama imkansız değil. Şimdi detayına girmek istemem.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6.  Alıntı Originally Posted by mdemir Yazıyı Oku
    evet, sabit faiz yerine değişken kar payı veren bankalardan kredi alıp "eğer kar edersem faiz veririm, yoksa vermem. bunlar hep kader kısmet " demek lazım
    Evet biraz komik geliyor ama sistemin özü bu. Bu olmadan yapılan tüm işlemler faiz barındıran normal bankacılık ile bire bir aynı. Zira katılım bankaları kredileri *sabit* ve işletmenin karından bağımsız bir oran ile satıyorlar. Konunun dini boyutuna girip muhafazakar forumdaşları üzmek istemiyorum. Ama bu tür sistemleri herkesin çift taraflı kontrol etmesinde fayda var.

Özellikle benden aldığı parayı nasıl satıyor kısmını.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7. türkiyede hep vatandaşı kazıklama anlayışı olunca dolara altına yatırım yapana zaten kızılmaması lazım.

8.  Alıntı Originally Posted by hunter77 Yazıyı Oku
    türkiyede hep vatandaşı kazıklama anlayışı olunca dolara altına yatırım yapana zaten kızılmaması lazım.
    Valla kazıklamayı bilmemde her yerde bist dip yaptı senet toplayın denilmeye başlandı bu dip işi milletin topukladığı kaçtığı noktalarda gelir böyle herkesin senet topladığı noktalarda dip işi yaştır bence asıl kazığın büyüğünü sanırsam bistte atacaklar millete hani nereye baksam hisse alma zamanı mübarek herkesin aldığı yerde dipmi olur.
    Yazdıklarım yatırım önerisi değildir akıllı olun kendi aklınız var ona göre, hele trollseniz uzak durun birader aman aman amannn.

Sayfa 61/1000 İlkİlk ... 1151596061626371111161561 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •