Sayfa 185/1000 İlkİlk ... 85135175183184185186187195235285685 ... SonSon
Arama sonucu : 8000 madde; 1,473 - 1,480 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz - I

1.  Alıntı Originally Posted by MeDyUm Yazıyı Oku
    imf bin daha önce para verdiği dönemlere bakın verdiğini garanti etmek için dolar hep zirve iken vermiş adamlar cin gibi
    dediğiniz dediğiniz tarihlerde olursa kurda o an 2x olur orda para gelir tl olur ve sonda dolar çöker altında kalan ezilir 2-4 sene dolarda çıkmaz
    Bunlar aklımda kalanlar mazide kalanlar özal dönemi Ecevit dönemi yada çok daha eski dönemlere bakın dediğim gibi olmuş olmalı
    imf yardımı ne zaman vermiş? Gelince ne olmuş ?
    Bence sert faiz indirimi yaparak piyasayı rahatlamak ve herşeyin denge fiyatını bulmasını düşünmek daha mantıklı çok basit çözüm dövize sıfır müdahale olur rezerv erimez katlanarak artar dolarda o an sert satışlar olur ve dolarda takip eden günlerde çöker
    Faizi indirdiginiz an dolarin dusecgini nasil soyleyebiliyorsunuz soluksuz 10tl olur dolar bana bu soleminiz cok utopik geldi..

2.  Alıntı Originally Posted by skorpion Yazıyı Oku
    Soylediginiz kanallari seyretmedigi soyledigim halde beni oraya spiker olarak atamissiniz soru bir imf siz bize bir cikis yolu gosterin iki petrol bumak ve yerli oto imf ile ne alaka..
    Yatırımcıyı kazıklamayacaksın,
    Mokunla kavga etmeyeceksin,
    Ayırıcı değil birleştirici olacaksın,
    Tükürdüğünü yalayacak hareketlerde bulunmayacaksın,
    Üretimi bitirip ithalata bağımlı olmayacaksın,
    Her moku ben biliyorum demeyeceksin,
    Paket açıklarken paketini açık bırakıp güldürmemek,

Yani bunların tek bir çözümü var ülkenin refahı için. Gitmek. Kimseye gerek kalmaz

3.  Alıntı Originally Posted by MeDyUm Yazıyı Oku
    imf bin daha önce para verdiği dönemlere bakın verdiğini garanti etmek için dolar hep zirve iken vermiş adamlar cin gibi
    dediğiniz dediğiniz tarihlerde olursa kurda o an 2x olur orda para gelir tl olur ve sonda dolar çöker altında kalan ezilir 2-4 sene dolarda çıkmaz
    Bunlar aklımda kalanlar mazide kalanlar özal dönemi Ecevit dönemi yada çok daha eski dönemlere bakın dediğim gibi olmuş olmalı
    imf yardımı ne zaman vermiş? Gelince ne olmuş ?
    Bence sert faiz indirimi yaparak piyasayı rahatlamak ve herşeyin denge fiyatını bulmasını düşünmek daha mantıklı çok basit çözüm dövize sıfır müdahale olur rezerv erimez katlanarak artar dolarda o an sert satışlar olur ve dolarda takip eden günlerde çöker
    Bu çözümdeki tek sorun dolarizasyon , şu anda para arzının %55'i döviz %5 kadarı da altın. Yani %60 oranında dış para.

Eğer faizi düşürürsen ve deval yaparsan para arzı çöker. Şöyle çöker: örneğin 2x'lik bir devalde para arzının içindeki yabancı para oranı şu anki %60 oranından %80-85'lerin üzerine atar.

Bu gerçekleştiğinde 2 seçeneğin var:

1- Çok aşırı bir faiz artışı ile deval'i zaman içinde geri almak (2001 sonrası yapılan)

2- Para arzının içine karşılıksız TL pompalayarak döviz oranını %40'ın altına çekmeye çalışmak. Bu durumda kesin olarak hiperenflasyondasın. Ama o noktada durabilmen de mümkün değil zira piyasaya saldığın karşılıksız para tekrar döviz talebi yarattığı için hiperenflasyon daha büyük bir mega enflasyonu tetikleyecek şekilde zincirleme gitmeye başlıyor.

Eğer 1. seçenek seçilecekse zaten deval'e gerek yok. Şu anda faiz arttırmak ile aynı sonucu doğurur.

Eğer 2. seçenek denenmek isteniyorsa şu anki konumumuzdan daha iyi bir konuma evrilmeyeceğimiz aşikar.

2. seçenek seçildiğinde hiperenflasyonun mega enflasyona sıçramasını engelleyecek bir opsiyon mevcut ama bence o en kötüsü. Burada hiç kimse duymak bile istemeyecektir.

O nedenle deval olacaksa bu devletin bunu durdurmaya gücü yetmediği için olacak. Ve ne yazık ki sonuçları itibariyle *herkes* için ciddi bir zarar oluşturacak.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4. https://tr.investing.com/etfs/ishares-msci-turkey

papaz dibine pek bişi kalmamış
    ?

5. IMF gelecekse devalüasyon ister.
    Dolar 10 gayme olmadan parayı vermez.
    Para verecekse abd onaylamadan veremez.
    Abd ilişkilerimiz malum önce S400 den vazgeçilmeli.
    Artı imf den borç alacak reis kendinin bittiğini resmeder.

Yani hayel ötesi bir şey gibi imf den yardım isteme olayı.

6.  Alıntı Originally Posted by fan Yazıyı Oku
    https://tr.investing.com/etfs/ishares-msci-turkey

papaz dibine pek bişi kalmamış
    O dibi kırar gibi.
    BIST + şuan.
    Sanki gel gel yapıyorlar.
    Kapanışta ne olacak bakalım..
    ....

7.  Alıntı Originally Posted by gecceanduana Yazıyı Oku
    Yatırımcıyı kazıklamayacaksın,
    Mokunla kavga etmeyeceksin,
    Ayırıcı değil birleştirici olacaksın,
    Tükürdüğünü yalayacak hareketlerde bulunmayacaksın,
    Üretimi bitirip ithalata bağımlı olmayacaksın,
    Her moku ben biliyorum demeyeceksin,
    Paket açıklarken paketini açık bırakıp güldürmemek,

Yani bunların tek bir çözümü var ülkenin refahı için. Gitmek. Kimseye gerek kalmaz
    Soylediklerinizin hepsine katiliyorum altina imza atiyorum ama bu soylediklerinizin hepsi malesefki oldu ve bu durumdayiz..su an icin bu durumdan nasil cikiliri konusuyoruz ???

8.  Alıntı Originally Posted by skorpion Yazıyı Oku
    Soylediklerinizin hepsine katiliyorum altina imza atiyorum ama bu soylediklerinizin hepsi malesefki oldu ve bu durumdayiz..su an icin bu durumdan nasil cikiliri konusuyoruz ???
    Sonuca gelerek. onu göndererek bütün sorunlara, kimseye muhtaç kalmadan tek çözüm

Sayfa 185/1000 İlkİlk ... 85135175183184185186187195235285685 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •