Sayfa 885/1000 İlkİlk ... 385785835875883884885886887895935985 ... SonSon
Arama sonucu : 8000 madde; 7,073 - 7,080 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz - I

1. noldu yaww not indirimi ile ayılar sahaya inecekti...
    akşama +3 kaparsa baksen şenliğe....

2.  Alıntı Originally Posted by uzay44 Yazıyı Oku
    Bizim sıfırdan 5. nesil savaş uçağı üretme hedefimiz gerçekten çok büyük bir hedef
    Üretim kısmı çok zor değil, tasarım ve elektronik haberleşme kısımları ise imkansız değil ama çok uzun yıllar süren bir ar-ge süreci gerekli.

Dikkat edilirse Amerika ve gerçek müttefikleri ilk önce tasarım kısmını aralarında paylaşıyorlar daha sonra ise pseudo müttefiklerine üretim sürecini paslıyorlar. Buradaki amaç pseudo müttefiklere de projenin içinde oldukları hissini verip motive etmek.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by işçi74 Yazıyı Oku
    noldu yaww not indirimi ile ayılar sahaya inecekti...
    akşama +3 kaparsa baksen şenliğe....
    Bence daha da kötüsü yok artık diye pozisyonlar ayarlanıyor artık...

Herşey oldu olmayan mı kaldı ?

4.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Siz dünyanın süper gücü olsanız. Gelecekte filonuzun omurgası olan uçağı başka ülkeye emanet eder misiniz ? Bence ihalede verilen her bir parçanın abd tedarikçisi hazırdır. Sadece bizim için değil diğer tüm tedarikçi ülkeler içinde bu kural geçerlidir.
    Adamlar meteor çarpmasına hazırlanıyor buna mı hazırlanmayacaklar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    JSF/F35 projesinin tasarım verileleri Amerika tarafından hazırlanmıştır. Turkiye'deki firmalar üretim, kalite, montaj gibi alanlarda iştirak etmektedir. Tasarımı Türkiye'de yapılmasa da tasarım dataları mevcuttur, üretim için. Buradan mühendislik anlamında bazı bilgiler elde edilebilir. Amerika için proje kapsamında vazgeçilmez miyiz diye bakarsak, tabi ki değiliz. Türkiye'nin projeden çıkarılması ek maliyet ve zaman dışında projeye fazla yükü olmayacaktır. Projeyi yürüten primary contractor Lockheed Martin firması iken, ana ortaklardan olan Northrop Grumman firması orta gövde, arka govde ve kuyruk section'larinin üretimlerini üstlenmiştir. Northrop Grumman da TAI'ye alt yüklenicisi olarak orta gövdenin üretimi işini vermiştir.

5. aksam imamoğlu çok pasif kaldı....
    herkesi sevecem kucakliyacam barisican
    bir tek vaad artık bizimdir demesi idi
    insan biraz çalışır yaww sorsana neredeymiş sayıştay raporu 178 bin usulsüzlük için felan.kivamina gelmişti ama beceremedi malesef..halbuki bulunmaz fırsattı ı anlar...

6.  Alıntı Originally Posted by alenichev Yazıyı Oku
    Turk lirasi s400, moodys in not indirimi ve bahcelinin kambiyo rejimi soylemlerinden destek bularak deger kazandi

SM-C5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Behçeli'nin aklındaki adaletli kambiyo rejimi ayarlamasını az çok tahmin edebiliyorum. Eğer uygulanırsa tabii ki döviz baskılanacaktır ancak o modelde büyüme kronik olarak uzunca bir süre çok düşük seyredecektir.

İşte bunu çözemedikleri için Bahçeli'nin fikrini uygulamaktan imtina ediyorlar.

Zira kronik ve uzun süreli düşük büyüme seçim kaybetmek demek. Bunu en iyi bilen de aslında Behçeli'nin ta kendisi.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

7.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Üretim kısmı çok zor değil, tasarım ve elektronik haberleşme kısımları ise imkansız değil ama çok uzun yıllar süren bir ar-ge süreci gerekli.

Dikkat edilirse Amerika ve gerçek müttefikleri ilk önce tasarım kısmını aralarında paylaşıyorlar daha sonra ise pseudo müttefiklerine üretim sürecini paslıyorlar. Buradaki amaç pseudo müttefiklere de projenin içinde oldukları hissini verip motive etmek.
    Bu konudaki genel manada görüşlerinize çok katılmıyorum. Katılmadığım nokta şu, burada tüm sistem abd den gelip bizim mühendis sadece tuşa bile bassa, veriyi görüyor malzemeyi görüyor süreci görüyor tasarımı görüyor her şeyi görüyor.

Lisanslı üretim, özgün uretim için ilk adımdır.

Bu gözlükle bakılırsa, burada sistem kurulup tuşa dahi basılsa çok önemli ve değerlidir.

Çoğu tasarım yapan firmamız lisanslı üretimle başlamış, zamanla yavaş yavaş özgün tasarımlara girişmiştir. Doğrusu da budur kimsenin amerikayi yeniden keşfetmesine gerek yok.

5. Nesil savaş uçağı ile ilgili bence en büyük iki sıkıntı metalürji malzeme ve yazılım. Yazılımda yine nispeten idare ederiz de malzeme ciddi problem. Bilmeden konuşuyorum şu an hatam da olabilir tabi ki. Direk aktif rol aldığım bir çalışma değil.

8.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Bu konudaki genel manada görüşlerinize çok katılmıyorum. Katılmadığım nokta şu, burada tüm sistem abd den gelip bizim mühendis sadece tuşa bile bassa, veriyi görüyor malzemeyi görüyor süreci görüyor tasarımı görüyor her şeyi görüyor.

Lisanslı üretim, özgün uretim için ilk adımdır.

Bu gözlükle bakılırsa, burada sistem kurulup tuşa dahi basılsa çok önemli ve değerlidir.

Çoğu tasarım yapan firmamız lisanslı üretimle başlamış, zamanla yavaş yavaş özgün tasarımlara girişmiştir. Doğrusu da budur kimsenin amerikayi yeniden keşfetmesine gerek yok.

5. Nesil savaş uçağı ile ilgili bence en büyük iki sıkıntı metalürji malzeme ve yazılım. Yazılımda yine nispeten idare ederiz de malzeme ciddi problem. Bilmeden konuşuyorum şu an hatam da olabilir tabi ki. Direk aktif rol aldığım bir çalışma değil.
    Aslında buradaki mühendislierin görebildikleri hiç bir kritik süreç yok.

Çoğu mekanik parçanın üretimi zaten biliniyor.

Önemli olan elektronik kontrol ve radar yazılımları. (jet türbini kontrolü , avionik kontrol v.b)

Bu yazılımların geliştirilmesinde rol alanlar ve kodlara ulaşabilenler sadece Amerika'nın gerçek müttefikleri.

Bir F35'in %80'i yüksek matematik ihtiva eden çok detaylı bir yazılımdan oluşuyor. Bu yazılımın üzerinde koştuğu donanımsal elektronik parçalar ise zaten dünyada 2-3 firma tarafından imal edilebiliyor. (Amerika, Almanya,Japonya)

Sayfa 885/1000 İlkİlk ... 385785835875883884885886887895935985 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •