Special Days Image
Sayfa 13/672 İlkİlk ... 311121314152363113513 ... SonSon
Arama sonucu : 5370 madde; 97 - 104 arası.

Konu: ISGYO İş Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı

1. TSKB gyo ile birleşme, Tsgyo'yu kurtarmak için yapılıyor. Borçları yüzünden zor duruma düştü. Giriştiği projelerin geri dönüşü iyi olmadı. Çareyi işgyo ya devirde buldular.

2. Birlesme ne icin olur, gucleri birlestirmek, sinerji yaratmak pazarda pay oranini artirmak, genel yonetim giderlerini dusurmek, ama bu birlesmede yukarda sayılanlarin hicbiri yok. Hic bir yeni projesi olmayan euro borclari yuzunuden zarar yazan pazarda pay orani en dusuk seviyede.eyyy isbankasi yemezler kici boklu tskb gyo sirketini git bankanla birlestir.

3. TSGYO nun sermayesi 150 milyon TL
    Bugün itibarı ile borsadaki işlem fiyatı 0,66 TL ile çarparsak
    piyasa değeri:
    150*0,66=99 milyon TL.

ISGYO nun piyasa değeri ise yaklaşık 1 milyar 350 milyon TL

gelelim işin özüne.

TSGYO nun topu zarar olsa yine şirkete vız gelir. Kaldı ki isgyo ile ile birleşmesi her iki şirket için de olumlu bana göre. (tsgyo zaten değer kaybedeceği kadar kaybetmiş. Mal alırken kazanılır.)
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

4. http://www.tskbgyo.com.tr/images/pdf...aporu_2016.pdf
    TSKB GYO nun mali performansından satırbaşları

2016 yılı sonu itibarıyla,
    -· TSKB GYO nun toplam portföy değeri 424 milyon TL; toplam aktifleri ise 438
    milyon TL ye ulaşmıştır. İlgili dönemde hasılat 18 milyon TL olmuştur.
    ï-· TSKB GYO nun net aktif değer büyüklüğü 193 milyon TL, piyasa değeri ise 98
    milyon TL olarak gerçekleşmiştir.
    ï-· Şirketin gayrimenkul ekspertizlerinin değeri bazında dağılımı; %50 si ofis binaları,
    %34 ü alışveriş merkezi ve %16 sı otel şeklindedir.
    -· TSKB GYO, düzenli kira geliri elde etme hedefine uygun olarak, yatırım amaçlı
    gayrimenkullerinden 15 milyon TL kira geliri elde etmiştir.
    -· Verimli ve etkin şirket yapısının sürekli korunması ve geliştirilmesi suretiyle,
    2016 yılı esas faaliyet kârı 20 milyon TL olarak gerçekleşmiştir
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Soooome-where o-ver the raaaain-boooow
    Gönderi
    4,381
     Alıntı Originally Posted by VaLeNTiNe Yazıyı Oku
    TSKB gyo ile birleşme, Tsgyo'yu kurtarmak için yapılıyor. Borçları yüzünden zor duruma düştü. Giriştiği projelerin geri dönüşü iyi olmadı. Çareyi işgyo ya devirde buldular.
    Maalesef gercek aynen bu. ISGYO defter degerinin cok altinda islem goruyor. 100 birimlik hissenin fiyati 40 birimden islem goruyor. Yabanci ilgisi yok. Hatta citi satiyor. Hissenin cogu is gubunda is bankasi istese 1 yilda %400 prim olsa kimse sasirmaz.... Ama maalesef iste tam burada bizim gordugumuz seyle isbankasi yonetiminin gordugu sey farkllilasiyor.

Biz ucuz, temeuttu veren buyuyen hisse gormek istiyoruz, is yonetimi ise problemli portfoy sirketi tsgyo'daki hatalarinin ortaya cikmasini engelleyecek, kendi hatalarinin uzerini ortecek, bu operasyon dolayisla fazla hirpalanmayacak bir hisse olarak goruyor ne yazik ki isgyo'yu.

Ben elimdeki mali ellemiyorum. Ama maalesef yakin gelecek konusunda dacok umitli degilim. Zaten hissenin gidisati da benim dusunceme paralel. Tahmininim su tsgyo birlesmesi bir olsun, 7-8 ay gecsin hele bi, o zaman bir isik goruruz. Ak mi, kara mi o zaman belli olur gidisat...

6.  Alıntı Originally Posted by Depeche Mode Yazıyı Oku
    Maalesef gercek aynen bu. ISGYO defter degerinin cok altinda islem goruyor. 100 birimlik hissenin fiyati 40 birimden islem goruyor. Yabanci ilgisi yok. Hatta citi satiyor. Hissenin cogu is gubunda is bankasi istese 1 yilda %400 prim olsa kimse sasirmaz.... Ama maalesef iste tam burada bizim gordugumuz seyle isbankasi yonetiminin gordugu sey farkllilasiyor.

Biz ucuz, temeuttu veren buyuyen hisse gormek istiyoruz, is yonetimi ise problemli portfoy sirketi tsgyo'daki hatalarinin ortaya cikmasini engelleyecek, kendi hatalarinin uzerini ortecek, bu operasyon dolayisla fazla hirpalanmayacak bir hisse olarak goruyor ne yazik ki isgyo'yu.

Ben elimdeki mali ellemiyorum. Ama maalesef yakin gelecek konusunda dacok umitli degilim. Zaten hissenin gidisati da benim dusunceme paralel. Tahmininim su tsgyo birlesmesi bir olsun, 7-8 ay gecsin hele bi, o zaman bir isik goruruz. Ak mi, kara mi o zaman belli olur gidisat...
    Is Bankasinin bizat kendisi de defter degerinin altinda islem goruyor yillardir. Aliskanlik yapmis bunlarda.
    Defter degeri soyle dursun bu endekse gore ISGYO 2,4TL altinda olmamaliydi.

Konuyla cok yakindan alakali degil ve gundem de bu degil aslinda ama ben bir konuya daha temas etmek istiyorum. IsBankasi bankacilik disinda kalan istiraklerini o veya bu sekilde satisa cikaracak. Nedeniyse bankacilik faaliyetleri disinda baska islerle ugrasmasindan dolayi BDDK tarafindan daha once uyarilmis. Yani Siseyle camla, tasla toprakla, GSM telefon operatoru vs ugrasma! ugrasacaksan "banka" tabelasi altinda ugrasamazsin demisler. Bir sekilde bu tur yatirimlarla bankacilik faaliyetlerini ayirmasi salik verilmis.
    Diger yandan banka yonetimi de bundan hosnut degil, mevcut oz kaynak buyuklugu karliliga fazla bir artisi yok, boylesine buyuk bir sermayeyi daha rantable kullanabiliriz gorusunde hemfikirler.
    Is Bankasi 35 milyar TL civarinda bi oz kaynak var ve senelik toplam karina baktiginizda 4,7 milyar TL. gibi neredeyse siradan hazine kagitlarindan bile elde edilebilecek faiz getirisiyle esdeger.
    Benim sahsi kanaatim Is Bankasi'nin oz sermaye buyuklugunu karliliga yansitma stratejilerinde radikal kararlar aldigi yonunde. Bunun ilk emarelerini yakin zamanda AVEA'yi TT'ye devretmesi ve o piyasadan elini cekmesiyle gorduk.
    TSGYO'nun da ayni alanda faaliyet gosteren ISGYO ile bas goz edilmesi de bu stratejinin bir parcasi bence. Evde kalmis kiz kurusu olacagina besik kertmesi kabilinden ISGYO ile birlestirecekler. Dogrudan satisa da cikarabilirlerdi ve TSGYO'nun borcalrini da rahatca odeyebilirlerdi ama yapmadilar; farkli bir plan var demek ki ;) Sozkonusu gayrimenkul olursa durum biraz daha ehemmiyetlidir, menkul kiymet gibi al-sat yapilamiyacak gayrimenkuller var. Belki sirket stratejisi acisindan onemli belki de mevcut kosullarda iyi para etmez, belli bir vade taniyip yeni projelerle desteklenip makyajlanip satilsa daha buyuk getirisi olur diye dusunebilirler.

Esas zurnanin zirt diyecegi yer: ISGYO'nun akibeti nolacak? ;) Is Bankasi yakin bir zamanda ISGYO hisselerini piyasadan toplama politikasina gitti ve halen yonetim bu konuda yetki almis durumda. Ha adam gibi topluyor mu? orasi tartisilir.
    Emin oldugum bir gercek var ki ISGYO'yu ucuza ve kolayca yem edip elden cikarmiyacagi kesin. TSGYO'ya kiyamadilar ISGYO'ya asla kiyamazlar.
    Sozun ozu, su anda oz kaynaklarin bir kismindan satis yoluyla bir kismindan da birlestirme yoluyla kurtulup, esas finish cizgisi olan bankacilik faaliyetleri ile banka disi faaliyetleri birbirinden ayirma hedefinde ilerleyisin ayak sesleridir bunlar.
    Uzun oldu kusura bakmayin ama TSGYO ile birlesme konusunda "neden?" sorusu isiginda kendimce bir analiz yapayim dedim. Bugune kadarki varolan gelismeler ve yonetimin beyanatlari ve su anda yasananlari bir araya getirdigimde bu sonuca vardim.

7.  Alıntı Originally Posted by mustican Yazıyı Oku
    TSGYO nun sermayesi 150 milyon TL
    Bugün itibarı ile borsadaki işlem fiyatı 0,66 TL ile çarparsak
    piyasa değeri:
    150*0,66=99 milyon TL.

ISGYO nun piyasa değeri ise yaklaşık 1 milyar 350 milyon TL

gelelim işin özüne.

TSGYO nun topu zarar olsa yine şirkete vız gelir. Kaldı ki isgyo ile ile birleşmesi her iki şirket için de olumlu bana göre. (tsgyo zaten değer kaybedeceği kadar kaybetmiş. Mal alırken kazanılır.)
    söylemek istediğimi söylemiş. kaç katı bir durum var. Yatay gidişatın belki açıklaması da bu olamayabilir matematiğe baktığımızda.

Aslında bu kadar fazla kat varken, bir de artık 2017'nin ilk çeyreğini bitiriyoruz, kaldı ki 2016'nın 9 aylık bilançosuna göre birleşme yapmazlar herhalde. 2016'nın 12 aylık bilançosunun sonu itibariyle birleşirlerse zaten iyice özkaynağını yemiş, olanın olduğu bir tsgyo'yu satın alıyor olacak, kur farkını da yemiş yiyeceği kadar, ondan işgyo için açısından o kadar durum kötü olmamalı.

8.  Alıntı Originally Posted by desertaxe Yazıyı Oku
    Is Bankasinin bizat kendisi de defter degerinin altinda islem goruyor yillardir. Aliskanlik yapmis bunlarda.
    Defter degeri soyle dursun bu endekse gore ISGYO 2,4TL altinda olmamaliydi.

Konuyla cok yakindan alakali degil ve gundem de bu degil aslinda ama ben bir konuya daha temas etmek istiyorum. IsBankasi bankacilik disinda kalan istiraklerini o veya bu sekilde satisa cikaracak. Nedeniyse bankacilik faaliyetleri disinda baska islerle ugrasmasindan dolayi BDDK tarafindan daha once uyarilmis. Yani Siseyle camla, tasla toprakla, GSM telefon operatoru vs ugrasma! ugrasacaksan "banka" tabelasi altinda ugrasamazsin demisler. Bir sekilde bu tur yatirimlarla bankacilik faaliyetlerini ayirmasi salik verilmis.
    Diger yandan banka yonetimi de bundan hosnut degil, mevcut oz kaynak buyuklugu karliliga fazla bir artisi yok, boylesine buyuk bir sermayeyi daha rantable kullanabiliriz gorusunde hemfikirler.
    Is Bankasi 35 milyar TL civarinda bi oz kaynak var ve senelik toplam karina baktiginizda 4,7 milyar TL. gibi neredeyse siradan hazine kagitlarindan bile elde edilebilecek faiz getirisiyle esdeger.
    Benim sahsi kanaatim Is Bankasi'nin oz sermaye buyuklugunu karliliga yansitma stratejilerinde radikal kararlar aldigi yonunde. Bunun ilk emarelerini yakin zamanda AVEA'yi TT'ye devretmesi ve o piyasadan elini cekmesiyle gorduk.
    TSGYO'nun da ayni alanda faaliyet gosteren ISGYO ile bas goz edilmesi de bu stratejinin bir parcasi bence. Evde kalmis kiz kurusu olacagina besik kertmesi kabilinden ISGYO ile birlestirecekler. Dogrudan satisa da cikarabilirlerdi ve TSGYO'nun borcalrini da rahatca odeyebilirlerdi ama yapmadilar; farkli bir plan var demek ki ;) Sozkonusu gayrimenkul olursa durum biraz daha ehemmiyetlidir, menkul kiymet gibi al-sat yapilamiyacak gayrimenkuller var. Belki sirket stratejisi acisindan onemli belki de mevcut kosullarda iyi para etmez, belli bir vade taniyip yeni projelerle desteklenip makyajlanip satilsa daha buyuk getirisi olur diye dusunebilirler.

Esas zurnanin zirt diyecegi yer: ISGYO'nun akibeti nolacak? ;) Is Bankasi yakin bir zamanda ISGYO hisselerini piyasadan toplama politikasina gitti ve halen yonetim bu konuda yetki almis durumda. Ha adam gibi topluyor mu? orasi tartisilir.
    Emin oldugum bir gercek var ki ISGYO'yu ucuza ve kolayca yem edip elden cikarmiyacagi kesin. TSGYO'ya kiyamadilar ISGYO'ya asla kiyamazlar.
    Sozun ozu, su anda oz kaynaklarin bir kismindan satis yoluyla bir kismindan da birlestirme yoluyla kurtulup, esas finish cizgisi olan bankacilik faaliyetleri ile banka disi faaliyetleri birbirinden ayirma hedefinde ilerleyisin ayak sesleridir bunlar.
    Uzun oldu kusura bakmayin ama TSGYO ile birlesme konusunda "neden?" sorusu isiginda kendimce bir analiz yapayim dedim. Bugune kadarki varolan gelismeler ve yonetimin beyanatlari ve su anda yasananlari bir araya getirdigimde bu sonuca vardim.
    Bir ilave yapayim sonucta TSGYO ile birlesmenin kendisi degil, birlesmenin sartlari bugun icin kritik olan asil mevzu. Esas alinacak bilanco donemi ve karsilikli yukumlulukler nedir bunu bir an once kamuoyuna sunsalar burasi bayram yeri olur. Ben de sahsen TSGYO birlesmesi korkutucu degil hatta ISGYO icin viz gelir ama, mevcut durumu daha da kotuye tasiyacak bir hisse fiyatlamasi gormek istemiyoruz.
    Yoksa zaten genel olarak ISGYO'nun makro olcude bir zarar yazacagi ve gelecek yillarda zarar yazmasina sebep olacak buyuk bir etki yaratacagi kanisinda degilim elbette. Bugunu kisa ve ortada kotuye goturebilir, diger hisseler bahar havasi yasarken bizler temettuye talim diyip disimizi sikalim kemerimizi sikalim elbet gecer bugunler de diye diye avunmak da pek arzu edilen durum degildir.

Sayfa 13/672 İlkİlk ... 311121314152363113513 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •