Sayfa 1/27 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 210 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Yatırım Fonları Tanıtım Rehberi

1. Yatırım Fonları Tanıtım Rehberi

***Yatırım fonları hakkında bir çok başlık mevcut fakat hala birçok kişi fonlar hakkında bende dahil çok az bilgiye sahip umarım başlık fonları daha iyi tanımamızı ve tecrübelerimizi paylaşmamızı sağlar***
    Tanıtım rehberi adında SPK sitesinde tanıtım rehberi mevcut- Fonlar hakkında bilgi edinmek isteyenler faydalanabilir. Aşağıda bir kısmını alıntıladım.

YATIRIM FONU NEDİR?
    Yatırım fonunun tanımını yapmadan önce portföyün ne olduğunun ortaya konmasında fayda vardır. Portföy geniş anlamıyla bir kişinin ya da kuruluşun sahip olduğu varlıkların tümünü ifade eder. Yatırım fonları halktan topladıkları paralar karşılığı, ortaklık payı, tahvil gibi sermaye piyasası araçlarından ve kıymetli madenlerden oluşan portföyleri yönetirler. Her bir yatırımcı fonun sahip olduğu portföyün bir kısmını temsil eden katılma payını alarak fon portföyüne ortak olurlar.
    FON NASIL GELİR GETİRİR?
    Üç yoldan fon yatırımından para kazanılabilir.
    İlk olarak fon sahip olduğu menkul kıymetlerden kar payı ve/veya faiz geliri elde eder. Fon elde ettiği bütün gelirini fon portföy değerine yansıtır.
    Fonun sahip olduğu menkul kıymetlerin fiyatı artabilir. Eğer fon fiyatı yükselen bu menkul kıymeti satarsa sermaye kazancı elde eder. Fon elde ettiği bu sermaye kazancını veya zararını fon portföy değerine yansıtır.
    Eğer yatırım fonu fiyatı yükselen menkul kıymeti satmıyor elinde tutuyorsa katılma paylarının fiyatı artar. Yüksek fon toplam değeri yatırımın yüksek değerli olduğunu gösterir.
    Böylece yatırımcılar katılma paylarını sattıklarında, yatırım fonlarının portföyünde o ana kadar gerçekleşen değer artışlarından/azalışlarından paylarını alırlar.
    KATILMA PAYI NEDİR?
    Katılma payı, yatırımcının fon portföyüne kaç adet payla ortak olduğunu gösterir. Yatırım fonlarındaki katılma paylarını, şirketlerin ortaklık paylarına benzetebiliriz. Nasıl yatırımcılar, ortaklık payı alarak şirketlere ortak olurlar ve o şirketler üzerinde hak sahibi olurlar ise, benzer şekilde yatırım fonlarında da katılma payı ile fon portföyüne ortak olunur. Ancak, ortaklık payı sahipleri şirket yönetimine katılabilirken, katılma payı sahiplerinin fon yönetimine katılma hakları yoktur.
    KATILMA PAYLARININ FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?
    Fona iştiraki sağlayan katılma payının fiyatı kurucu tarafından her işgünü itibariyle hesaplanmakta ve izleyen gün yapılan katılma payı alış satışlarında bu fiyat uygulanmaktadır. Hesaplamalarda aşağıdaki prosedür takip edilmektedir:
    Değerleme gününde portföyde bulunan varlıkların işlem gördükleri, alınıp satıldıkları borsalarda oluşan fiyatları dikkate alınarak fon portföy değeri hesaplanmakta,
    Fon portföy değerine fonun alacakları eklenmek ve borçları düşülmek suretiyle fonun toplam değeri belirlenmekte,
    Fon toplam değeri, değerleme gününde tedavülde olan pay sayısına bölünmek suretiyle birim katılma payı fiyatına ulaşılmaktadır.
    Örnek olarak; Eğer 100 TL'nizi katılma payı başına toplam değeri 1 TL olan bir fona yatırırsanız 100 adet katılma payı alabilirsiniz. Eğer katılma payı başına fon toplam değeri 0,9TL'ye düşerse (çünkü fon portföyünde yer alan menkul kıymetlerin değeri düşmüştür) hala 100 adet katılma payınız vardır, fakat yatırımınızın değeri şimdi 90 TL'ye düşmüştür. Eğer katılma payının fiyatı 1,1TL’ye çıkarsa (çünkü fon portföyünde yer alan menkul kıymetlerin değeri yükselmiştir), yatırımınız 110TL'ye çıkar (bu örnekte alım satım komisyonunun olmadığı varsayılmıştır.)
    Yukarıda belirtilen işlemlerin yapılması esnasında fonun portföyünde bulunan varlıklardan elde edilen faiz, temettü, alım satım kazancı ve günlük değer artışları aynı gün fona gelir olarak kaydedilmekte dolayısıyla katılma paylarının her gün için hesaplanan pay fiyatına yansıtılmaktadır. Bu surette belirli bir tarihte fondan ayrılan yatırımcı o güne kadar fonun kazancında (zararından) kendi payına düşen miktarı almış olmaktadır.

Devamı için http://www.spk.gov.tr/Sayfa/AltSayfa/253

2. Fon fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantılar kullanılabilir.

https://www.tefas.gov.tr/
    http://www.spk.gov.tr/SiteApps/Portf...imFonlari/MKYF

Ayrıca aşağıdaki bağlantılarda fonlar hakkında analizler mevcut fakat ücretsiz içerik kısıtlı olup tam erişim ücretlidir.

https://www.fonbul.com/FonBulPlus/YatirimFonlari
    http://www.besanaliz.com/

Sıkça Sorulan Sorular

1- Fonları Nasıl Alabilirim ?

Bankaların İnternet Bankacılığı/Mobil Şubelerinden Yatırım Bölümünden Alabilirsiniz,İlk Defa İşlem Yapacak Kişiler İçin MKK Sicil Oluşturulur Ve Sicil Şifresi Gönderimi Yapılır.
    Mkk Gönderim Tercihini Bankadan İşlem Yapmadan Önce Gönderim Tercihini E-Posta Olarak Seçiniz Aksi Halde Posta İle Gelir 8 TL Tek Seferlik Masraf Ödersiniz.
    Ayrıca Yatırım Ekstre Tercihi E-Posta Seçiniz.

2-Bazı Fonları Her Bankadan Alamıyoruz Sebebi Nedir Nereden Alabiliriz?

TEFAS Vasıtasıyla Satılan Fonlar Hariç Sadece Kendi Banka/Kurumundan Satılan Fonlar Vardır TEFAS İşlem Durumu:İşlem Görmüyor Yazar
    Örnek:İşbankası 801 Nolu Fonu Sadece İşbankasın dan Alabilirsiniz
    ilgili Fonun Profilinde ,TEFAS İşlem Durumu:İşlem Görüyor Olarak Yazan Fonları Herhangi Bir Bankadan Alabilirsiniz.

3-Alım Satım Saatleri Nedir?,Günlük İşlem Yapıp İstediğim Zaman Çıkabilir miyim?
    Evet Günlük Olarak Tefas Üzerinden Aldığınız Fonların Genelde Son İşlem Saati 13:30'dur Bu Saate Kadar Alım Satım Emrinizi Vermeniz Gerekli
    Tefas Dışı Banka/Kurumun Kendisinden Aldığınız Fonlarda 17:00'a Kadar İşlem Durumları Vardır(Her Fonda Değişmektedir)

Fon Yönetim Gideri Açıklanan Fiyatdan Kesilmiş Hali Olduğu İçin Ekstra Bir Gider Yoktur
    Alım Satım İşlemleri Aynı Gün Gerçekleşir Para Hesabınıza Aynı Gün Geçer

4-Herhangi Bir Komisyon/Ücret Varmı,Hafta Sonu İşleyiş Nasıl?

Bazı Bankalar Yatırım Hesabı Üzerinden İşlem Yapmaktadır Örnek İşbankası,3 Aydan 3 Aya 30 TL Ücret Alır,
    Çoğu Banka Vadesiz Hesap Üzerinden İşlem Yapmaktadır Bu Nedenle Herhangi Bir Ücret Masraf Yoktur(Örnek Garanti Bankası)
    Cuma Günü Aldığınız Fon 3 Günlük İşler Pazartesi Günü Sattığınızda 3 Günlük Getiri Alırsınız.
    Fonlarda %10 Stopaj Vergisi Bulunmaktadır,Stopaj Mevduatın Aksine Sattığınızda Kesilir

5-Fonların Mevduat Karşılığını Nasıl Bulabilirim ?

Mevduat Karşılığını Bulmak İçin Bir Önceki Günün Fiyatı İle Bir Sonraki Günün Fiyatına Bölüp Çıkanı 365x0.90:0.85=Brut MK cikar

Örnek Hesaplama
    0,0640x365x0,90÷0,85=%24,73 MK

4. Fon almadan önce fonun izahnamesi ve en son portföy dağılım raporu incelenmesi fon hakkında aklınızdaki birçok soruya cevap verecektir. Bu dökümanlar fonun KAP sayfasında bulunabilir.
    - İzahname
    İzahname, şemsiye fona bağlı fonların katılma paylarının halka arzı sırasında hazırlanır. Fonun satış dokümanıdır. İzahnamelerde fona ait temel bilgiler (fonun kurucusu, kurucu ve fonun adresi, fon katılma paylarının alınıp satılacağı yerler, fon yöneticilerinin kimler olduğu, sermaye piyasası alanındaki tecrübeleri, fonun yatırım stratejisi, yatırım sınırlamaları, yaptığı harcamalar, portföy yapısı, ilgili vergi düzenlemeleri vb.) bulunur. İzahnameler halka arz öncesinde KAP ta ilan edilir, ayrıca katılma paylarının alım satımının yapıldığı yerlerde tasarruf sahiplerinin incelemesi için hazır bulundurulur.
    - Portföy Dağılım Raporları
    Portföy Dağılım Raporları her ayı takip eden 6 gün içinde, ay içerisindeki menkul kıymet ve katılma payı hareketleri ile fonun geçmiş performansına ilişkin bilgileri içerecek şekilde hazırlanarak KAP aracılığıyla kamuya duyurulur.
    - Yatırımcı Bilgi Formu
    Yatırımcı bilgi formu da izahname gibi katılma paylarının halka arzı sırasında hazırlanır ve fonun temel nitelikleri ile ilgili asgari olarak şu bilgileri içerir: Fonu tanıtıcı bilgi, yatırım amaçlarının ve yatırım politikasının kısa tanımı ile portföy dağılımı, Fonun varsa geçmiş performansı veya fon türüne bağlı olarak performans senaryo analizleri, Fonun yönetim ücreti, komisyon ve diğer giderleri ile toplam gider oranı, Fonun maruz kaldığı risklerle ilgili uygun açıklamaları ve uyarıları içeren risk ve getiri profili, katılma paylarının alım satım esasları., ilgili vergi düzenlemeleri vb. Yatırımcı bilgi formu, kurucu tarafından düzenli olarak güncellenir.
    - Fon Mali Tabloları
    Yatırım fonlarının bir önceki yılla karşılaştırmalı olarak düzenlenmiş bilanço ve gelir tablosu, fiyat raporları ile bu tablolara ilişkin bağımsız denetim raporları KAP ta ilan edilir.

5. Fon Türleri:
    PARA PİYASASI ŞEMSİYE FONU: Portföyünün tamamı devamlı olarak, vadesine en fazla 184 gün kalmış likiditesi yüksek para ve sermaye piyasası araçlarından oluşan ve portföyünün günlük olarak hesaplanan ağırlıklı ortalama vadesi en fazla 45 gün olan fonları kapsayan şemsiye fonlar
    BORÇLANMA ARAÇLARI ŞEMSİYE FONU: Yerli ve/veya yabancı kamu ve/veya özel sektör borçlanma araçlarına yatırılan fonları kapsayan şemsiye fonlar
    HİSSE SENEDİ ŞEMSİYE FONU: Yerli ve/veya yabancı ihraççıların paylarına yatırılan fonları kapsayan şemsiye fonlar
    KIYMETLİ MADENLER ŞEMSİYE FONU: Borsada işlem gören altın ve diğer kıymetli madenler ile kıymetli madenlere dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırılan fonları kapsayan şemsiye fonlar
    FON SEPETİ ŞEMSİYE FONU: Diğer fonların ve borsa yatırım fonlarının katılma paylarından oluşan fonları kapsayan şemsiye fonlar,
    KATILIM ŞEMSİYE FONU: Portföyünün tamamı devamlı olarak, kira sertifikaları, katılma hesapları, ortaklık payları, altın ve diğer kıymetli madenler ile Kurulca uygun görülen diğer faize dayalı olmayan para ve sermaye piyasası araçlarından oluşan fonları kapsayan şemsiye fonlar
    DEĞİŞKEN ŞEMSİYE FON: Portföy sınırlamaları itibarıyla yukarıdaki türlerden herhangi birine girmeyen fonları kapsayan şemsiye fonlar
    SERBEST ŞEMSİYE FON: Katılma payları sadece nitelikli yatırımcılara satılmak üzere kurulmuş olan fonları kapsayan şemsiye fonlar
    GARANTİLİ ŞEMSİYE FON: Yatırımcının başlangıç yatırımının belirli bir bölümünün, tamamının ya da başlangıç yatırımının üzerinde belirli bir getirinin bilgilendirme dokümanlarında belirlenen esaslar çerçevesinde belirli vade ya da vadelerde yatırımcıya geri ödenmesi; Uygun bir yatırım stratejisine ve garantör tarafından verilen garantiye dayanılarak taahhüt edilen fonları kapsayan şemsiye fonlar
    KORUMA AMAÇLI ŞEMSİYE FON: Uygun bir yatırım stratejisine dayanılarak en iyi gayret esası çerçevesinde amaçlanan fonları kapsayan şemsiye fonlar olarak adlandırılır ve bu şemsiye fonlara bağlı fonlar ihraç edilebilir. Yukarıdaki sayılanlar dışında da, izahnamelerinde belirtilmek suretiyle, oluşturulacak portföy yönetim stratejilerine uygun fon türleri uygun görülmesi koşuluyla belirlenebilir.

6.  Alıntı Originally Posted by NewsTR Yazıyı Oku
    Sıkça Sorulan Sorular

1- Fonları Nasıl Alabilirim ?

Bankaların İnternet Bankacılığı/Mobil Şubelerinden Yatırım Bölümünden Alabilirsiniz,İlk Defa İşlem Yapacak Kişiler İçin MKK Sicil Oluşturulur Ve Sicil Şifresi Gönderimi Yapılır.
    Mkk Gönderim Tercihini Bankadan İşlem Yapmadan Önce Gönderim Tercihini E-Posta Olarak Seçiniz Aksi Halde Posta İle Gelir 8 TL Tek Seferlik Masraf Ödersiniz.
    Ayrıca Yatırım Ekstre Tercihi E-Posta Seçiniz.

2-Bazı Fonları Her Bankadan Alamıyoruz Sebebi Nedir Nereden Alabiliriz?

TEFAS Vasıtasıyla Satılan Fonlar Hariç Sadece Kendi Banka/Kurumundan Satılan Fonlar Vardır TEFAS İşlem Durumu:İşlem Görmüyor Yazar
    Örnek:İşbankası 801 Nolu Fonu Sadece İşbankasın dan Alabilirsiniz
    ilgili Fonun Profilinde ,TEFAS İşlem Durumu:İşlem Görüyor Olarak Yazan Fonları Herhangi Bir Bankadan Alabilirsiniz.

3-Alım Satım Saatleri Nedir?,Günlük İşlem Yapıp İstediğim Zaman Çıkabilir miyim?
    Evet Günlük Olarak Tefas Üzerinden Aldığınız Fonların Genelde Son İşlem Saati 13:30'dur Bu Saate Kadar Alım Satım Emrinizi Vermeniz Gerekli
    Tefas Dışı Banka/Kurumun Kendisinden Aldığınız Fonlarda 17:00'a Kadar İşlem Durumları Vardır(Her Fonda Değişmektedir)

Fon Yönetim Gideri Açıklanan Fiyatdan Kesilmiş Hali Olduğu İçin Ekstra Bir Gider Yoktur
    Alım Satım İşlemleri Aynı Gün Gerçekleşir Para Hesabınıza Aynı Gün Geçer

4-Herhangi Bir Komisyon/Ücret Varmı,Hafta Sonu İşleyiş Nasıl?

Bazı Bankalar Yatırım Hesabı Üzerinden İşlem Yapmaktadır Örnek İşbankası,3 Aydan 3 Aya 30 TL Ücret Alır,
    Çoğu Banka Vadesiz Hesap Üzerinden İşlem Yapmaktadır Bu Nedenle Herhangi Bir Ücret Masraf Yoktur(Örnek Garanti Bankası)
    Cuma Günü Aldığınız Fon 3 Günlük İşler Pazartesi Günü Sattığınızda 3 Günlük Getiri Alırsınız.
    Fonlarda %10 Stopaj Vergisi Bulunmaktadır,Stopaj Mevduatın Aksine Sattığınızda Kesilir

5-Fonların Mevduat Karşılığını Nasıl Bulabilirim ?

Mevduat Karşılığını Bulmak İçin Bir Önceki Günün Fiyatı İle Bir Sonraki Günün Fiyatına Bölüp Çıkanı 365x0.90:0.85=Brut MK cikar

Örnek Hesaplama
    0,0640x365x0,90÷0,85=%24,73 MK
    Teşekkürler Sn.NewsTR katkınız için

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Arkadaşlar elinize sağlık güzel olmuş.
    Ama bu başlığı belki de kitlemek, yoruma kapatmak lazım.Sadece bili mesajları yazılabilsin. Yoksa şimdi bunun altına şu anda benimki gibi lüzumsuz mesajlar yazılınca bu bilgilerde kaybolacak.Hatta fon başlığı belki de 2 bölünecek bi oraya bir buraya yazılacak, birde tablo başlığı var ettimi 3 başlık.Sonra toparla dur.
    Dediğim gibi bu başlığı bir rehber olarak kullanıp tüm yazışma tartışmaları diğer başlıkta yapmakta fayda var derim.

Hatta benin bu mesajım da kısa bir süre sonra kendini imha etsin derim.

NOT: ANL Akbank'tan değil Alternatif banktan alınır.
    Teşekkürler Sn.myfinans siz istediniz açıldı konu daha bişey paylaşılmadan kapatalım diyorsunuz şimdide

7.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Teşekkürler Sn.NewsTR katkınız için

Teşekkürler Sn.myfinans siz istediniz açıldı konu daha bişey paylaşılmadan kapatalım diyorsunuz şimdide
    Yok yok kapatalım demedim, lüzumsuz sorulara kapatalım dedim, yoksa bu konu en başta dursun.
    Elinize sağlık çokta faydalı olacak bir başlık.

8.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Yok yok kapatalım demedim, lüzumsuz sorulara kapatalım dedim, yoksa bu konu en başta dursun.
    Elinize sağlık çokta faydalı olacak bir başlık.
    Bence devam etsin konu ilerleyen zamanda neler olacağına bakalım derim

Sayfa 1/27 12311 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •