Ons, fed faizi, amerikan borsaları ile alakalı bir bağlantı kurmaya çalışıyorum. Aklıma takılan bir durum var. Cevabını bilen arkadaslar yanıtlayabilirse çok sevinirim.
Özellikle sosyal medyada global bir sıkıntının olabileceğinden söz edilip duruyor.
Fed bir süredir parasal genişleme yapıyordu. Hatta faizleri indirmişti bir süre. Sonra parasal genişlemeyi bitirme kararı aldılar ki borsaları aşağıya yöneldi. Trump baskı yaptı, faizleri artırmalarını istemedi vs. Sonra vazgectiler anladığım kadarıyla.
Yanlışım varsa duzeltin lütfen. Okuduklarımdan anladığım bunlar çünkü.
Şu an hem ons hem de borsa yukarı gidiyor.
Benim anlamadığım nokta bundan sonra başlıyor işte.
Diyelim ki global bir sıkıntı bir şekilde patlak verdi. Böyle bir şey olursa eğer bu durumun 2008 krizinden farkı ve benzerlikleri ne olabilir?
Ve de fed ne yapar böyle bir durumda? Bunu çok merak ediyorum. Çünkü parasal genişleme ve faizleri düşük tutma çabası zaten bir sıkıntının giderilmesi amacıyla değilmiydi?
Faizleri tekrar artırmak herhangi bir sıkıntıyı daha da artırmaz mı?
Diyelim ki artırdı. Borsalar ve ons birlikte düşmez mi? E o zaman ons nasıl güvenli bir liman olmaya devam edebilir?
Yani kısacası eğer bir sıkıntı olursa fed nasıl bir yol izlemek durumunda kalır ve bunun ons, dxy ve borsalar üzerindeki etkisi nasıl olur ben tam anlayamadım.
Geçmişe dönük biraz araşırma yaptım ileriye yönelik fikir vermesi açısından. Fakat finansal okuryazarlığım olmadığı için anlayamadığım ve de ayırımına varamadığım pek çok nokta oldu.
Konu ile alakalı kurulması gereken doğru bağlantılar nedir?
Yada böyle bir bağlantı beklentisi gerçekçi değilmidir?