Anket Sonuçlarýný Gör: þu anda ev almak ne kadar doðru bir yatýrým mý.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsýnýz
  • Balon patladý, nakitte fýrsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatýrým yapmak mantýklý

18 12.41%
  • Faizler inerse, þimdi almak mantýklý deðil

12 8.28%
  • Faizler iniþe geçince alacaðým, þimdi kiracýlýk daha karlý

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iþ'de yok

18 12.41%
  • Dünya malý dünyada kalsýn, ben ahirete yatýrým yapýyorum kardeþim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 798/1002 ÝlkÝlk ... 298698748788796797798799800808848898 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,377 - 6,384 arasý.

Konu: þu anda ev almak ne kadar doðru bir yatýrým

1.  Alýntý Originally Posted by sadecegrafik Yazýyý Oku
    Türkiye de insanlar insan gibi yaþamak zorunda.

20 sene önce Polonya ya gezmeye gitmiþtim. Sonra bu iktidar geldi TOKÝ adý altýnda kümes evler yapmaya baþladý. Tabi ben þok oldum.

Polonya daki evleri komunizm yapmýþtý. Ýþçiler az gelirle 15 katlý 1+1 2+1 küçük apartmanlarda Yaþar, fabrikadaki iþe trenle gidip gelirlermiþ. Bizde hangi zihniyet kümesleri yaptý?

Evler eski Baðdat caddesinde ne güzeldi! 3-4 katlý Bahçeli ferah evler vardý. Yýktýlar yerlerine 20 katlý bahçesi olmayan kümesler yaptýlar. Apartman dediðin 3-5 kat olur en fazla. Bahçesi olur. Kamelyasý olur.
    Düþüncelerinize sonuna kadar katýlýyorum. Dünyada gezmediðim ülke neredeyse kalmadý gibi. Hatta Güney Amerikayý bile karýþ karýþ gezdim. Ben bizdeki kadar zevksiz mimari anlayýþýnda beton kulelerini hiçbir yerde görmedim desem yeridir. Hatta þöyle diyeyim. Brezilyanýn varoþlarý denilen Favela mahallelerini bile gezdim oradaki evler bile mimari açýdan estestik barýndýrýyordu.

Eski doðu bloku ülkelerdeki insanlar banliyo evlerinde nasýl yaþýyorlar diye düþünürken Son dönemde bizdeki büyük þehirlerdeki beyaz yakalýlarýn hayatýný bu tarz kümes gibi evin kredisini ödemekle mahkum edilmesini görmek inanýlmaz acý veriyor. Türk insaný bunlarý hak etmiyor

Bir de pozisyonlarý gereði bu kölelik sistemini destekleyenleri görünce...
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

2. Fiyatlamalarý dolar Euro ve altýn karmasý bazýnda hesaplayýn her zaman. Fiyat artýþý TL bazýnda olabilir ama reel bazda olmaz.

Daire fiyatlarý ucuz deðil, arabalarda ÖTV pahalý. Sen araba alýrken müteahhitlere verilen gelir garantili projeleri fonluyorsun farketmeden.

Devlet gözünü emlak gelir vergisine de diker yakýnda. Araba satýþlarý düþerse gelir garantili proje müteahhitlerine vereceði parayý en kolay alacaðý kapý, emlak vergisi ve kira gelir vergisi!

Mesela Kütahya da havalimaný yapýlmýþ. Yolcu olmadýðý için giren senin araba fiyatýna, benzine, mazota, doðalgaza giriyor! Son yýllarda yapýlan Köprüler, Havalimnalarý, Þehir Hastaneleri vs vs hepsi gelir garantili yapýldý!

Yap-iþlet-devret modeliyle yapýlan ve yolcu garantisi verilen Kütahya’daki Zafer Havalimaný’nýn yolcu trafiði tahmini daha da þaþtý. Müteahhit firmaya 2020 yýlý için 1 milyon 279 bin yolcu garantisinin verildiði havalimanýndan yýlýn ilk dört ayýnda uçanlarýn sayýsý 14 bin 256’da kaldý. 8 yýlda 40 milyon avroya ulaþan yolcu garantisi ödemeleri 2044 yýlýna kadar devam edecek

https://www.birgun.net/haber/garanti...kirinda-301186

Alýntý Originally Posted by ayvagobeknuri Yazýyý Oku
    Ýlk linke týkladým yazýyý okudum. Aynen ilk linkteki yazýdan alýntýlýyorum:

Türiye'de sisten yap-sat deðildir. Tam tersi sat-yap'týr. Müteahhit toprak sahibiyle anlaþmayý yapar, yazýlarda yüksek stok olduðu iddia edilen ilçelerde %50'dir. Sonra topraktan bir daire satarak inþaata baþlar. Kalýpçý-demirciye bir daire verir, kabayý bitirir. Bina bittiðinde müteahhitin elinde kaldýysa bir daire veya iki daire vardýr. Diðer %50'si toprak sahibinindir.

Toprak sahiplerinin ezici çoðunluðu daireleri satmazlar. Adamlar zaten mallarýnýn yarýsýný müteahhite vermiþler, daire nasýl satsýnlar?
    Kardeþler,çocuklar birer dairede otururlar, kiraya verecek ev bile kalmaz.

Ýstanbul'da yapýlan inþaatlarýn %90'ýndan fazlasý böyle yapýlýyor.

Bakýnýz Mesa'nýn yönetim kurulu baþkaný, rakamlar tahmini diyor.

Stok mtok yok. Son faiz indiriminde, yazýlan ilçelerde satýlmadýk 1 tane yeni ev kalmadý. Sýfýr daire yok, bu yüzden þimdi ikinci eller primleniyor.

Ýstanbul'da 300-400.000 aralýðýnda daire yapan müteahhit ciddi para kazanýr.

Bir Passat 500 bin olmuþ. Ev fiyatlarý ucuz.

3. Bahçesi olmayan evi alan para kazanamaz! Kümesler reel bazda (altýn gümüþ dolar Euro) geriler.

Ev alacak olan arkadaþlar tek yatýrým tavsiyem var! Ev alýn, ama kümes almayýn!

Az kenarda olsun ama müstakil bahçeli olsun. Zaten beyaz yakalýlar ve öðrenciler bundan sonra en az %50 uzaktan çalýþacak. Trafik sorunu yok artýk.

Ýsmail YK nýn Bas Gaza þarkýsýný söyleyerek Bahçeli evinizden çýkar mutlu mutlu iþe gidip gelirsiniz. Zaten haftada ne fazla 2 gün! Gerisi uzaktan çevrimiçi online olacak.

Alýntý Originally Posted by vivatrader Yazýyý Oku
    Düþüncelerinize sonuna kadar katýlýyorum. Dünyada gezmediðim ülke neredeyse kalmadý gibi. Hatta Güney Amerikayý bile karýþ karýþ gezdim. Ben bizdeki kadar zevksiz mimari anlayýþýnda beton kulelerini hiçbir yerde görmedim desem yeridir. Hatta þöyle diyeyim. Brezilyanýn varoþlarý denilen Favela mahallelerini bile gezdim oradaki evler bile mimari açýdan estestik barýndýrýyordu.

Eski doðu bloku ülkelerdeki insanlar banliyo evlerinde nasýl yaþýyorlar diye düþünürken Son dönemde bizdeki büyük þehirlerdeki beyaz yakalýlarýn hayatýný bu tarz kümes gibi evin kredisini ödemekle mahkum edilmesini görmek inanýlmaz acý veriyor. Türk insaný bunlarý hak etmiyor

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    istanbul
    Gönderi
    4,514
     Alýntý Originally Posted by vivatrader Yazýyý Oku

O beðenmediðiniz Kümes Evlerin Projesini çizen,Planýný onaylayan, Ýnþaatýný yapan da ,Kendisine toz kondurmayan Beyaz yakalýlar-Mühendisler..!!..
    Ne yaman çeliþki.Deðil mi.?

5. Mesajýmda 19 cümle yazmýþým. 17 tanesi ''emlak piyasasýnda stok yok'' demek için yazýlmýþ.

En sona da cýmbýzlanacak bir kýsa cümle koymuþum.

Bu durumda herkes stok olmadýðýný kabul etmiþ demektir. ))))))))))))

Sadece Türkiye'de deðil, dünyadaki geliþmekte olan ülkelerin tamamýnda 120k'ya ev bulunmaz ve bulunmayacaktýr.
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

6.  Alýntý Originally Posted by ayvagobeknuri Yazýyý Oku
    Mesajýmda 19 cümle yazmýþým. 17 tanesi ''emlak piyasasýnda stok yok'' demek için yazýlmýþ.

En sona da cýmbýzlanacak bir kýsa cümle koymuþum.

Bu durumda herkes stok olmadýðýný kabul etmiþ demektir. ))))))))))))

Sadece Türkiye'de deðil, dünyadaki geliþmekte olan ülkelerin tamamýnda 120k'ya ev bulunmaz ve bulunmayacaktýr.
     Alýntý Originally Posted by bzaferb Yazýyý Oku
    Kac para olmasi lazim. Yer- mekan -buyukluk- kat belirterek örnek bir dairenin olmasi gereken fiyatini verin de kac paradan satacagimizi bilelim.
    Haa birde bu belirlediginiz fiyattan daireyi alabilecek kiþýlerin ulkedeki oranini da verebilirseniz iyi olur.

SM-N770F cihazýmdan Tapatalk kullanýlarak gönderildi
    Gözunuzden kacmis galiba.
    Ýki adet net soru.

Eðitimli olup evler ucuz diyen biri, fiyatin olmasi gereken seviyesini de biliyor olmasi gerekir.
    Yoksa neye göre ucuz diyecek demi.

Ben mesela pahali diyorum, sebep olarak da ulkenin %75 inin gelir seviyesini gosteriyorum. Olmasi gereken seviyede 200 kira carpani diyorum.

7.  Alýntý Originally Posted by bzaferb Yazýyý Oku
    Gözunuzden kacmis galiba.
    Ýki adet net soru.

Eðitimli olup evler ucuz diyen biri, fiyatin olmasi gereken seviyesini de biliyor olmasi gerekir.
    Yoksa neye göre ucuz diyecek demi.

Ben mesela pahali diyorum, sebep olarak da ulkenin %75 inin gelir seviyesini gosteriyorum. Olmasi gereken seviyede 200 kira carpani diyorum.

Esenyurt'u bilmiyorum, en ucuz yer orasý görünüyor. Sancaktepe'de 200-220 kira çarpanýna tonla yer bulunur.

200 kira çarpanýna siz nerede arýyorsunuz?
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

8.  Alýntý Originally Posted by ayvagobeknuri Yazýyý Oku
    Esenyurt'u bilmiyorum, en ucuz yer orasý görünüyor. Sancaktepe'de 200-220 kira çarpanýna tonla yer bulunur.

200 kira çarpanýna siz nerede arýyorsunuz?
    Ben bahcelievlerdeyim. Genelde 250 ustu carpanda evler.
    Asansoru olmayan 5 6 katli 30 yaþ ustu binalar dahil.
    Yeni binalarda 350 ve ustu carpana cikiyor.

Yalniz benim soruma cevap vermediniz hala.
    Herhangibir bolge secip olmasi gereken fiyat seviyesini soylerseniz , en azindan beklentinizi ogrenmis oluruz.

Sayfa 798/1002 ÝlkÝlk ... 298698748788796797798799800808848898 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •