Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 108/1002 İlkİlk ... 85898106107108109110118158208608 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 857 - 864 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim. İçinde 5 yıllık kiracı olduğu söylendi. 5 yıl daha kontratı varmış. Teyit edeceğim tabii bu bilgiyi.
    Komşu ofislerden fiyat araştırması yapın bence

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir

2. Eli ayağı düzgün bir ev alayım desem konut kredisi çekip aylık gelirimin yüzde 40-45 ını falan her ay krediye gömecegim

Bir de üstüne sürekli artan fatura bedelleri,vergiler, temel ihtiyaç malzemeleri olacak.

Hem yaşam standardim düşecek hem de sinir stres sahibi olacağım.

Hem kendimden hem eşimden hem çocuktan kisacagim.

Bu haliyle ben ev alamam.

Ama büyük bir şehirde yaşayıp 2000 lira civarı kira ödeyen biri 3000-3500 hatta zorlayip 4000 lira taksitle falan ev alabilir hatta almalı diyorum.

Ev konusu herkesin kendi özelinde tartip bicmesi gereken bir konu.

Benim özelimde 600 lira kira veriyorum.

Ev almaya kalksam istediğim muhitte 2500 civarı kredi taksidi ödeyeceğim

Bana mantıklı gelmedi son raddede.

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

3.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Kendi ağzınla söylüyorsun,basit bir yemek dışarıda 100 tl olmuş,hayatı idame ettirmek sabit gelirliler için her geçen gün daha zorlaşırken,ayrıca insanlar geleceklerinden emin değilken nasıl 10-20 yıllarını artık ödeyemeyecekleri neredeyse kesin olan kredilere adayıp beton tayfasını mutlu edecek?
    Ayrıca insanlar ev almıyorsa mecburen kiraya çıkacak,ne kadar insan emlak alımı yerine kirayı tercih ederse tabiki kiralar yükselecek...
    Ben bir ornek verdim sadece , adam asgari uretle calısıyorsa o kofteyi dısarda yemez evde 20 tl ye mal eder hemde 4 kişi yer ..yanıda patates kızarması , biber kızartmasıda yapar o ayrı konu .

Benim soylemek istedigim ev alınırmı alınmazmı değil . ben ev fiyatları dusmez daha burdan diyorum . alınır veya alınmaz o tartısılır . 15-20 sene borc odemektense kirada oturakta gayet guzel yasanır.

Ve ben ekonomik durumu bizden daha geride ulkelerlede karsılastırıyorum . ozbekistan vs. bazı afrika ulkeleri.

2010 senesine gore asgari ucrete nazaran ev fiyatları yarı yarıya ucuz.

ama ev alım sartları ( krediler ) 2010 senesine gore asırı berbat.

nakit parası olan zaten sıkı pazarlıka alabilir istedigi evi .. olmayan icin ise problem .

benim konustugun sey kredi ile ev almak değil .. sadece ev fiyatları ..nakit uzerinden.

4.  Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Eli ayağı düzgün bir ev alayım desem konut kredisi çekip aylık gelirimin yüzde 40-45 ını falan her ay krediye gömecegim

Bir de üstüne sürekli artan fatura bedelleri,vergiler, temel ihtiyaç malzemeleri olacak.

Hem yaşam standardim düşecek hem de sinir stres sahibi olacağım.

Hem kendimden hem eşimden hem çocuktan kisacagim.

Bu haliyle ben ev alamam.

Ama büyük bir şehirde yaşayıp 2000 lira civarı kira ödeyen biri 3000-3500 hatta zorlayip 4000 lira taksitle falan ev alabilir hatta almalı diyorum.

Ev konusu herkesin kendi özelinde tartip bicmesi gereken bir konu.

Benim özelimde 600 lira kira veriyorum.

Ev almaya kalksam istediğim muhitte 2500 civarı kredi taksidi ödeyeceğim

Bana mantıklı gelmedi son raddede.

Çok doğru düsünmüşsün.

Oturmak için av alma fikrin her zaman olsun.

Yaşın genç biliyorum.

Yerinde olsam, her ay bir miktar dolar alır, ev parası biriktirirdim.

5.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Kendi ağzınla söylüyorsun,basit bir yemek dışarıda 100 tl olmuş,hayatı idame ettirmek sabit gelirliler için her geçen gün daha zorlaşırken,ayrıca insanlar geleceklerinden emin değilken nasıl 10-20 yıllarını artık ödeyemeyecekleri neredeyse kesin olan kredilere adayıp beton tayfasını mutlu edecek?
    Ayrıca insanlar ev almıyorsa mecburen kiraya çıkacak,ne kadar insan emlak alımı yerine kirayı tercih ederse tabiki kiralar yükselecek...
    Biraz kiralar yükselecek, biraz ev fiyatları düşecek veya sabit kalacak, böylelikle kira çarpanı olması gereken seviyelere dönmüş olacak, 150-200 ay arasına, borsada f/k nasıl 12 lerden 6-7 lere geldiyse Buda gelir diye düşünmekteyim.

6. http://cezayirdeyasayanturkler.blogs...-kac-para.html

Dünyanın 55. ekonomisi olan cezayirde ev fiyatları . Hani sudan ucuzdur diye dusunuyorsunuzdur belkide

listedeki metrekare fiyatı olarak verilen her 100 bin cezayir dinarı yaklasık 850 dolara denk geliyor . ..kira carpanları 25 sene .

7.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Çok doğru düsünmüşsün.

Oturmak için av alma fikrin her zaman olsun.

Yaşın genç biliyorum.

Yerinde olsam, her ay bir miktar dolar alır, ev parası biriktirirdim.
    Yaş genç sayılmaz .
    Zaten aileye yardım,askerlik sonra düğün borcu vs derken elde avucta bir şey kalmamisti

Şimdi yeni yeni birikim yapmaya başladım.

Döviz , fiziki altın ve bist seklinde birikim yapıyorum.

Bir noktada tamamen 5 tane temettü hissesine döneceğim de ne zaman?

abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

8. Kusura bakma. Ekonimiden anlamadigin cok belli.

Insanlar yatırımı tasarruflarıyla yaparlar.

Misal asgari ücret 200$ olabilir, ama senin giderin 150$ dır, her ay 50$ arttırırsın, bununla da ev araba vs vs alırsın taksitle krediyle senetle...

Olay şu; şu anda dolaylı yüksek vergilerden dolayı, hiperenflasyondan dolayı, maaşı 2020 TL alan veya sizin deyiminizle 330$ alan asgari ücretli her ay - eksi veriyor, yani cepten yiyor. Bırak tasarrufu, eski sermayesi varsa onu yiyor. Kredisini ödeyememiş, temerrüde düşmüş, anasının bacısının karısının altınlarını satıp yemiş.

Tasarruf yapamayan adama evler 10bin$ olsa bile pahalıdır. Fiyat önemli değildir. Kişisel Yatırım ancak NET + tasarrufla yapılır.

Ha dışarıdan gelen yüksek gelirli parası olan yabancıya turiste fiyatlar ucuz olabilir, ama senin vatandaşın tasarruf edemediği için faizler düşse bile o evi o arabayı alamaz.

Bu bir tercihtir, fakat bu durum, sosyal bunalıma yol açar ve iktidar ilk seçimde tokatı yer.

Ankara ve İstanbul’u AQP nin kaybetmesi bu anlattıklarımın ilk etkisidir. Bana hiç sürpriz olmadı sonuçlar. Çünkü doğmaca oğlak pisliğinden belli olur atasözü geçerlidir.

Bu etki artarsa zaman içinde görürsünüz, iktidarın oy oranı diplere iner. Ayrıca fuhuş, zina, kaçak içki, kaçak sigara, rüşvet, organ ticareti vb kötü sosyolojik oluşumlar zirve yapar.

İstersen bunu eşofmanlı Şevket hoca gibi değişik misaller vererek tekrar tekrar anlatabilirim.

Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku
    kazanclar düşmediki aynı yine .
    2010 asgari ucret 500 tl ..dolar 1,5-1,7 civarı

su anda 2000 tl dolar 5,5-5,6..

aynı ..

oranlarsan 10 sene oncesine gore yine aynı verileri alde edersin dolar bazında .

hatta oranlarsan konut fiyatlarında %50 dusus gorursun dolar bazında 9-10 sene oncesine gore.

konut fiyatlarında asırı talepten dolayı şişkinli olusmustu .. bu dolar bazında cok %40-50 lere varan hatta bazı yerlerde fazlada olabilir dususler oldu .. hatta tl bazındada sıkı pazarlıukla %20-30 lar oldu . ( son 2,3 seneye gore )

su anda bence konut fiyatları daha duşmez . bunu cok basit bir sebebi var. yeni inşaat yapılmıyor. .olanla idare edin olayına dondu . ve yeni insat yapılmamasıda stokların cok uzun süre orada durabilecgi ihtimalini gucleştiriyor.

aslında 2010 senesinden ornek vereyim

avrupa konutlarında 81 metekare genişce 1+1 150 bin tl idi( ve bınlar maketten peynir ekmek gibi satıldı ) .. asgari ucret 500 tl . dolar 1,5 tl

yani 300 aylık maasla alınıyordu

su anda aynı ev 300 bin tl .. asgari ucret 2000 tl ..150 maas ile alınabiliyor.

sartlar cok daha iyi .

biz bazı seyleri hesaplarken daire vs gibi seylerdeki artısı fazla kendi gelirimizin artısını ise az goruyoruz.

İşin çozümü faizlerin cok daha fazla dusmesi ve bu olurklende konut fiyatlaırnın artmaması yada cok fazla artmaması

boyleikle daire ye verilşecek para 15-20 senede kira oder gibi odenecek ..yani sanki dairenin parası 500 bin diyelim faziler cok cok dusuk olacak 500 binlik dairenin fiyatını az bir fark ekleyerek 50-100 bin gibi .600 binden 15-20 seneye eşit oalcak bolecekler ..bunu olması icinde faizlerin asırı dusuk olması lazım .

Sayfa 108/1002 İlkİlk ... 85898106107108109110118158208608 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •