Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 110/1002 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210610 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 873 - 880 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Türkiyeâ��de ev sahipliği oranı %60 civarında, gayet yüksek bir oran...3-5 sene daha yeni ev az satılır...az inşaat ruhsatı alınır, az ev yapılır, az satılır..ama nüfus arttığı ve demografik yapı gereği konut ihtiyacı devam eder...bu durumda kiralar yükselir ister istemez.

Bu arada %50 ile değil, %30 pay ile verir arsa sahipleri....vermeyenler de turşusunu kurarlar arsaların...zaten şu ortamda %50 pay ile inşaat yapacak enayi bulmak kolay değil.

Yani şu mantık çok yanlış,..evler pahalı, milletle para yok, faizler de yüksek...bu nedenle fiyatlar mutlaka nominal olarak düşecek...öyle olmuyor işte..sadece geçen yıl İstanbul da fiyatlar nominal aynı düzeyde kaldı...bu sene kıpırdanma başladı...reel olarak 3-5 sene daha fiyatlar düşse de, nominal olarak azar azar artacaktır.

Kimse neredeyse elindeki tek varlığı yok pahasına saymaz...ha, batan, iflas eden vs arada uygun fırsatlar çıkar...onlar da sana bana düşmez, çakallar anında kapar öyle evleri.
    Orası öyle de sayın cautionary atlanan çok şey var
    Mesela nüfus artıyor.
    Tamam artıyor da genç işsizlik azalıyor mu?
    İş bulan genç ne kadar ücrete buluyor?
    Bulduğu işin getirisi birikim yapmaya ya da uzun süreli kredi kullanmaya uygun oluyor mu?

Ya da bulunan işlerin ne kadari güvenceli?

En az alım gücünün düşüşü kadar da suanki işsizlik orani da ev alımlarına ket vuruyor.

İstihdam yaratmadan piyasadaki nakit akış hızını sağlam enstrümanlar ile artırmadan bu işler duzelmez.

Mevcut çalışanların yüzde 40 ı asgari ücretli. Bu vatandaşlarımızın eline geçen nakit ne kadar piyasayı canlandırabilir?

2020 liradan bahsediyoruz.

Tek evi olani yok pahasına satsin demiyorum ben,oyle bir şeyi de asla istemem

Yüzlerce evi olup oradan gelen kiralarla her sene ev üstüne ev alanlara devlet bir ayar çeksin.

Mesela adamin İstanbul'da 100 evi var

Ortalama 1500 lira kira alsa. 150 bin .
    50 binini aylık krediye verse her ay iki ev daha katar portfoyune.

Böyle tipler birde diğer illere de musallat oluyor.

O 150 bin ile iki ayda atiyorum Nevşehir de tak ev alıyor peşin para ile.

Benim arkadaş Bolu da oturuyordu. Adamın ev sahibinin İzmir den Adana ya İstanbul dan bilmem nereye kadar dünya kadar dairesi vardi.
    Ev sahibi elinde ne kadar daire oldugunu bile bilmiyordu.

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

2. Bir önceki parasal genişlemede para emlağa kaydı ve tüm dünyada emlak fiyatları patladı. Yeni bir parasal genişlemede bu sefer para emlağa gitmeyecek enflasyon patlayacak tüm dünyada. Sonuç olarak evleriniz nominal olarak değer kaybetmesenede reel olarak değer kaybedecek. Yani düşünün 96 yılında bodrumda sattığımız yazlığı 1 +1 30 m2 bir yazlıktı altına çevirip saklasaydım şu an 250 bin dolar param vardı. Buda dolar enflasyonudur. 250 bin dolara şu an bodrumda sıfır uytra lüx villa yada istanbulda 7 8 orta seviye ev alınabiliyor.
    Dolarda enflasyonda öyle %1 2 değildir ordada verilerde büyük oynamalar var yalan söylüyorlar. Reel enflasyon abd de %4 - 5 civarıdır.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

3.  Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    Merhaba bugün bir daire ile takas yapmak için anlaştık. dairemin üzerine 200 bin tl verip alıcam ancak aklıma peşin mi versem yoksa kredili mi alsam tam karar veremedim benim için hangisi daha karlı olur? nakit 300 bin param var...0.99 kredi kullansam nasıl olur bilgisi olan aydınlatabilirse sevinirim
    Ödeme gücünüzü bilmiyorum ama, 0,99 faiz oranıyla vadeyi kısa tutarsanız karlı olursunuz.(60-120ay arası)

4. Asıl sorun bu zaten. Türkiye’de zenginler gelir vergisi vermezler. Bu yüzden ekonomi %70 dolaylı vergilere dayanır, kayıtdışı bir mafya ekonomisi hüküm sürer.

Bu ülkede akıllı para gelir vergisi vermez!

Alt grup gelir vergisi verir!

Misal 1.5 milyon TL parası olan adam, gider taksi plakası alır, yıllık 100bin+ TL ye kiraya verir, götürü vergi üzerinden çok cüzi gelir vergisini verir.

asgari ücretli ise maaşının 1/3 ünü devlete verir! 3000 brütün eline ancak 2000 bini geçer. (küsüratları boşverin)

Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Orası öyle de sayın cautionary atlanan çok şey var
    Mesela nüfus artıyor.
    Tamam artıyor da genç işsizlik azalıyor mu?
    İş bulan genç ne kadar ücrete buluyor?
    Bulduğu işin getirisi birikim yapmaya ya da uzun süreli kredi kullanmaya uygun oluyor mu?

Ya da bulunan işlerin ne kadari güvenceli?

En az alım gücünün düşüşü kadar da suanki işsizlik orani da ev alımlarına ket vuruyor.

İstihdam yaratmadan piyasadaki nakit akış hızını sağlam enstrümanlar ile artırmadan bu işler duzelmez.

Mevcut çalışanların yüzde 40 ı asgari ücretli. Bu vatandaşlarımızın eline geçen nakit ne kadar piyasayı canlandırabilir?

2020 liradan bahsediyoruz.

Tek evi olani yok pahasına satsin demiyorum ben,oyle bir şeyi de asla istemem

Yüzlerce evi olup oradan gelen kiralarla her sene ev üstüne ev alanlara devlet bir ayar çeksin.

Mesela adamin İstanbul'da 100 evi var

Ortalama 1500 lira kira alsa. 150 bin .
    50 binini aylık krediye verse her ay iki ev daha katar portfoyune.

Böyle tipler birde diğer illere de musallat oluyor.

O 150 bin ile iki ayda atiyorum Nevşehir de tak ev alıyor peşin para ile.

Benim arkadaş Bolu da oturuyordu. Adamın ev sahibinin İzmir den Adana ya İstanbul dan bilmem nereye kadar dünya kadar dairesi vardi.
    Ev sahibi elinde ne kadar daire oldugunu bile bilmiyordu.

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Son düzenleme : sadecegrafik; 08-09-2019 saat: 23:10.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Asıl sorun bu zaten. Türkiye’de zenginler gelir vergisi vermezler. Bu yüzden ekonomi %70 dolaylı vergilere dayanır, kayıtdışı bir mafya ekonomisi hüküm sürer.

Bu ülkede akıllı para gelir vergisi vermez!

Alt grup gelir vergisi verir!

Misal 1.5 milyon TL parası olan adam, gider taksi plakası alır, yıllık 100bin+ TL ye kiraya verir, götürü vergi üzerinden çok cüzi gelir vergisini verir.

asgari ücretli ise maaşının 1/3 ünü devlete verir! 3000 brütün eline ancak 2000 bini geçer. (küsüratları boşverin)
    Zenginler vergi vermez demissiniz ama adamin 100 dairesi var kira topluyor. Simdi bu adam nasil gelir vergisinden kacabilirki?

6.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    siz olsanız 1250tl kira getiren daireyi 250bin TL'ye satar mısınız?
    satmadım teklif 260bin oldu. faizlerin bu kadar düştüğü bir ortamda satmak mantıksız geliyor.
    tek olumsuz yönü aidatı fazla buranın.

300bini görür mü ne yapsam bilemedim.

7.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    satmadım teklif 260bin oldu. faizlerin bu kadar düştüğü bir ortamda satmak mantıksız geliyor.
    tek olumsuz yönü aidatı fazla buranın.

300bini görür mü ne yapsam bilemedim.

Burdaki cogu arkadasın gorusune göre o ev 150-200 e duser ..hatta bazılarının gorusune gore 20 bin dolara kadar yolu var.

8. Şu an ve önümüzdeki Nisan ayına kadar alış fırsatı daha da alamazsam demek ki çok istemiyorum diyip kapatacagim artık ev konusunu.
     Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku
    Burdaki cogu arkadasın gorusune göre o ev 150-200 e duser ..hatta bazılarının gorusune gore 20 bin dolara kadar yolu var.

Sayfa 110/1002 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210610 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •