Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 119/1002 İlkİlk ... 1969109117118119120121129169219619 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 945 - 952 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Kira kadar aidat! İstanbul'da konut aidatları dudak uçuklatıyor

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/i...kiyor-41094189

2. İstanbul'da apartman aidatları kiraları geçti

https://m.takvim.com.tr/ekonomi/2019...kiralari-gecti

3. İstanbul'da site aidatları kiralarla yarışıyor

https://www.ensonhaber.com/istanbuld...yarisiyor.html

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, kat mülkiyet kanununda düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti.

Sitelerin yapıldığı sırada yönetimlerinin profesyonel şirketlerle 10 yıllık süreyle anlaşmalar yapıldığına dikkat çeken Ağaoğlu, “Çoğu kez ev alan kişiler kiradan kurtuldum diye sevinirken, kira gibi aidatla karşı karşıya kalabiliyor. Aidat, ortak giderlerin karşılanması için alınır. Son dönemde 1.000, 2 bin bölümlü siteler yapıldı. Bu siteleri yapan müteahhitler, yeni bir kazanç kapısı buldular. Site yönetim planı, müteahhit firmanın kurduğu bir şirkete 10 yıl boyunca yazılıyor. Site yönetimleri profesyonel şirket oldukları için hizmet değil kâr amacı güdüyorlar. Dolayısıyla da ek kazanç kapısı oluyor. Kat maliklerinin de buna karşı mücadele etmesi mümkün olmadığından, kira gibi aidatlar ortaya çıkıyor. Site yönetimleri yeni kazanç kapısı oldu. Kat mülkiyet kanununda düzenleme yapılması gerekiyor. Site yönetiminin dürüst ve site sakinlerine hizmet edecek kişilerden seçilmesi önemli, aksi takdirde insanlar, bir anlamda 'soygunla 'karşı karşıya kalabilir.†diye konuştu.

"KİRALIK EV ARAYANLAR, ARTIK AİDATA BAKIYOR"
    Site aidatlarını değerlendiren emlak yazarı Mehmet Canıtatlı ise "Aidatlara baktığınızda genel olarak artış görülüyor. İstanbul’da 1.000 liralık stüdyo dairenin aidatı 250 lira. El insaf demek gerekiyor. Daire sayısı yükseldikçe yöneticilerin insafına kalmış durumda. Her aidat hesaplanırken metrekareler de dikkate alınıyor. Ev fiyatları düşüyor. Kiracı önceden huzura ve sosyal güvenceye bakıyordu, şimdi ise 'aidat kaç para' diye bakıyor.†diye konuştu.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    İstanbul'da site aidatları kiralarla yarışıyor

https://www.ensonhaber.com/istanbuld...yarisiyor.html

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, kat mülkiyet kanununda düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti.

Sitelerin yapıldığı sırada yönetimlerinin profesyonel şirketlerle 10 yıllık süreyle anlaşmalar yapıldığına dikkat çeken Ağaoğlu, “Çoğu kez ev alan kişiler kiradan kurtuldum diye sevinirken, kira gibi aidatla karşı karşıya kalabiliyor. Aidat, ortak giderlerin karşılanması için alınır. Son dönemde 1.000, 2 bin bölümlü siteler yapıldı. Bu siteleri yapan müteahhitler, yeni bir kazanç kapısı buldular. Site yönetim planı, müteahhit firmanın kurduğu bir şirkete 10 yıl boyunca yazılıyor. Site yönetimleri profesyonel şirket oldukları için hizmet değil kâr amacı güdüyorlar. Dolayısıyla da ek kazanç kapısı oluyor. Kat maliklerinin de buna karşı mücadele etmesi mümkün olmadığından, kira gibi aidatlar ortaya çıkıyor. Site yönetimleri yeni kazanç kapısı oldu. Kat mülkiyet kanununda düzenleme yapılması gerekiyor. Site yönetiminin dürüst ve site sakinlerine hizmet edecek kişilerden seçilmesi önemli, aksi takdirde insanlar, bir anlamda 'soygunla 'karşı karşıya kalabilir.†diye konuştu.

"KİRALIK EV ARAYANLAR, ARTIK AİDATA BAKIYOR"
    Site aidatlarını değerlendiren emlak yazarı Mehmet Canıtatlı ise "Aidatlara baktığınızda genel olarak artış görülüyor. İstanbul’da 1.000 liralık stüdyo dairenin aidatı 250 lira. El insaf demek gerekiyor. Daire sayısı yükseldikçe yöneticilerin insafına kalmış durumda. Her aidat hesaplanırken metrekareler de dikkate alınıyor. Ev fiyatları düşüyor. Kiracı önceden huzura ve sosyal güvenceye bakıyordu, şimdi ise 'aidat kaç para' diye bakıyor.†diye konuştu.
    ev sahipleri biraraya gelip yonetici sirketi degistirme hakkina sahiplermi?

5. Kat maliklerinin %80 inin toplantıya katılıp imza vermesi durumunda evet!

Büyük sitelerde %80 i fiziksel olarak toplamanın zorluğunu tahmin edin. Kötü niyetli Müteahhitler için bu zorluk, büyük bir imkan sağlıyor. 10 sene boyunca paravan bir şirket kurup aidatı onun üzerinden en az %50 kar ile kazıklıyorlar.

Bu iş ev satmaktan bile daha karlı!

Ev satın alırken site yönetimini kimin yapacağı ile ilgili eskiden kimse ilgilenmiyordu. Müteahhitlerde satış kontratına bunu ek madde olarak koyuyorlar. Kimse eskiden takmıyordu. Müteahhitler inşaattan para kazanamayıp iflas edince, bu dalavereyi buldular. Ama kanun onlardan yana. Tek çare %80 in yönetim toplantısına katılıp değişiklik için imza vermesi.

Veya daha zor olan bir yol; sitedeki büyük bir kesim aidatı birkaç ay cezaya katlanıp hiç ödemezse, müteahhit zorda kalıp, gelin yönetimi siz alın diyip havlu atıyor!

Ama Türkiye’de insanların çoğu site yönetim toplantılarına katılıp cesur davranmadığı için bu işler çok ama çok zor!

Örgütlenmeyi bilmeyen beceremeyen cahil öküz sürüsünü biraraya getirip ikna etmeniz gerekiyor!

Bu sebeple ev alırken eğer yönetim müteahhitte ise o siteden ev alırken 2 kere düşünün. Yönetimle şahsen tanışmadan, eski raporları incelemeden sakın ev almayın!

Aidatı yüksek evler sürekli değer kaybediyor. Alıcı veya kiracı bulmakta zorlanıyor.

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    ev sahipleri biraraya gelip yonetici sirketi degistirme hakkina sahiplermi?

6. [QUOTE=sadecegrafik;3740819]Kat maliklerinin %80 inin toplantıya katılıp imza........]

Sn.Sadecegrafik , sizin bu konularla alakalı paylaşımlarınızı istinaden size birşey danışmak isterim.

Bulunduğum apartmandaki görevliye dini bayram izinleri veriliyor fakat resmi bayramlarda çalışmasına ve pazar günleri yarım gün çalışmasına karşın fazla mesai ücreti ödenmiyor.
    Kendisine sorduğumda eski yıllarda ödendiğini ancak arada her sene değişen yönetimlerden sonra yeni yönetimlerin ödemediğini söyledi.
    Tabiki tahmin ettiğim gibi verenlerde elden ödeme yapmışlar, bordrosuna yansitilmadan vergiden kaçınılmis.
    Geçtiğimiz Ocak ayında toplantıda bu konuyu açtığımda apartmanda herşeyi istedikleri gibi at oynatan bir grup var (detayını ve yönetimlerini aşağıda ayrıca paylaşayım) bunlar laf kalabalığı yaparak konuyu geçistirdiler.
    Ben bu sene ki olağan toplantıda bu konuyu kararlı bir şekilde açıp ilk bordrosuna bu fazla mesai ücretleri yansıtılmaz ise gerekli mercilere şikayet edeceğimi belirteceğim, bu konuda fikir ve önerilerinizi alabilir miyim ?

-------------------

Apartman 48 daireden oluşan yönetim ve idaresi toplanan gelir sebebi ile rahat ve düzen disiplinli bir apartman.
    Aylık aidat geliri daire sayısından dolayı yüksek olduğu için diğer birçok apartmanda oluşan sorunlar çok şükür bizde pek olmaz.
    Hani vardır ya bilindik , apartmanda tüm kat maliklerini ilgilendiren bir sorun olur ama para toplanamaz bir türlü yapılmaz bizde bu tür şeyler olmuyor apartmanın TL-Usd- Euro ayrı ayrı vadeli hesapları görece dolgun maşallah.
    Yanlız beni deli eden şöyle bir sorun var, şimdi 48 kişilik bu apartmanda halen bu çağda kömür kaloriferi var, kısa bir araştırma sonrasında bu tip bir apartmana merkezi doğalgaz sisteminin çok daha faydalı ve ekonomik olacağı sonucuna vardım..
    Yöneticiye sordum, ah güzel kardeşim yaptıramazsin dedi.
    Dedim nasıl yaptıramazsin daha ucuza ısınmayı kim istemez, dedi ki sen daha ucuza ısınacaksin ama toplantıya hakim olanlar (ihtiyar heyeti) daha çok ödeyecek, asla izin vermezler.
    Önümüzdeki ay toplantı var gündem maddeleri arasında (her sene olduğu gibi) var gel kendin gör dedi.
    İlk kez gittim geçen sene toplantıya.
    Gerçekten öyle iyi bir tezgah kurmuşlar ki ne isterlerse oluyor.
    Bu 4-5 kişilik ihtiyar çetesinin doğalgaza karşı çıkma sebepleri de gayet basit.
    Şuan kış aylarında torba torba kömür arttırıyorlar evin içinde durmak mümkün değil içerisi cehenneme sıcağı.
    Nasıl olsa 48 daireye kökleniyor bu para.
    Ama doğalgaza gecikirse kalorimetre ile ortak bir daire payından sonraki rakamı herkes yaktığı kadar ödeyecek hiç işlerine gelir mi tatlı su kurnazlarinin..

48 kişide 4-5 kişi nasıl çoğunluğu sağlıyor diye düşünebilirsiniz, çok basit.
    Valla korktum ben bu ihtiyarlardan.. süper sistem kurmuşlar.
    Misal siz bu apartmanda oturuyorsunuz ama zaman içinde taşındıniz gittiniz başka yere burayı da kiraya verdiniz.
    Yada oğlunuz evlendi o geldi buraya siz artık 12 ay yazlıkta kalıyorsunuz oğlan da ilgisiz bu işlere.
    Toplantıdan birkaç gün önce arıyor,
    - Ayla hanımcım gelecekmisiniz toplantıya ?.
    - Aaa, yok Pervin hanımcım gelemeyiz biz şimdi onun için.
    - aaaa keşke gelseydiniz yüzünüzü görmüş olurduk.
    - ah keşke keşke , ama torun bakıyoruz malum.
    - tamam şekerim o zaman alıyorum vekaletini toplantı için.
    - ah tabiki canım, sen bizim adımıza da oy kullan.

(Ayla hanımcagiz 15 senelik komşusundan iyisini mi bulacak apartmanın menfaatini göz etmek için.)

Cebinden 5 vekalet çıkarani gördü bu gözler tam beşş. Birde kendi oyu etti altı oy.
    Doğalgaz gündeminde 6 olumsuz oy hazır.

7. üstteki olay bana babamlarin oturduğu apartmanda alınan su saati taktırma kararına karşı çıkan daireyi hatırlattı.

ben de dahil yaşıtım komşularım o binada büyüdük. yaşımız gelince de evden ayrıldık. böyle olunca apartmanın yarısından fazlası karı-koca 60 yaş üstü oldu. hatta eşini kaybedip tek oturan 2 daire bile var.

bir komşu var; eşi ve beş çocuğu ile 7 ediyorlar.

eskiden tek su faturasi gelir, daire sayısına bölünür ve aidata eklenirdi. yönetici gelen talepler üzerine saat taktiracağız dediğinde "ne saati ya? komşunun komşuya o kadar da hakkı geçsin" demişti, dinletemeyince de selam sabahı kesmişti.

8. https://www.sahibinden.com/ilan/emla...33861278/detay
    bu apartmandaki daireler sırayla satılmaya başlandı ne iş anlamadım. acaba bina bitemiyecek şirket battı deyip mi satıyorlar? 3-4 ay sonra bitecek binayı adam niye satsın.
    9 katı 475 e ilana koymuşlardı gitti.
    giriş kata 575 istiyorlar. bu ilanda da 7 kata 525 yazmışlar. siz ne düşünüyorsunuz? m2 si 6000 TL olan yermiş

Sayfa 119/1002 İlkİlk ... 1969109117118119120121129169219619 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •