Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 14/1002 İlkİlk ... 412131415162464114514 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 105 - 112 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by oguz90tr Yazıyı Oku
    bu söyledikleriniz bir köşede yatan 500.000 TL si olan insan için geçerli.
    Konut kredisi faizi olmuş %2,
    mevduat faiz olmuş %25,
    işsizlik %14,
    genç işsizliği (ev alma ihtiyacı olan insanlar) %25
    pmi desen en son ne zaman 50 üzerini görmüş?

uzun lafın kısası
    oturmak amaçlı ev almak isteyen insanlarda para yok, bu yüzden alım artmıyor ve uzun zaman artmayacak bu yüzden de fiyatlar artmayacak

hisseye yatırım yapar gibi ev almak isteyen isteyen insalar da alternatif getiriler yüzünden ev almıyor. bu gün 500.000 TL ye aldıgınız evin 1 yıl sonraki mevduat faizi eşleniği (rakamlara faiz forumundan bakabilirsiniz) en az 625.000 TL yani yatırım amaçlı ev alan insanlar da bu yüzden almıyor ve uzun zaman almayacak bu yüzden de fiyatlar artmayacak.

Bildiğiniz bir yerde bir rant oluşacaktır altı ayda iki katı kazanabilirsiniz. Bunlar özel durumlar...

Hisseye bakarken defter değerine FK ya bakarsınız ucuz mu değil mi diye. Sadece düştü diye kimse bir malı almaz, değerine göre düşmüş olması gerekir. Konut fiyatlarını değerlemek için de ülkenin ekonomisine bakmak gerek. Makro ekonomi iyiye giderse konut fiyatları artar. Artarken de temmuzdan ağustosa anlayamazsınız arttığını en az altı ayda eğilim oluşur. Bir altı ay da yön gerçek mi diye incelemeniz lazım. Yani "konut fiyatları artıyor" a inanmak için en az bir yıl lazım.
    Not: Bence faizler %10 un altına inmeden fiyat düşüş eğilimi bitmez
    Kim ne derse desin konut fiyatları genel ekonomik durumun bir aynasıdır. Ekonominin durumu iyi diyorsanız veya gelecek 6-12 ayda iyileşecek diyorsanız. Buyrun çifter çifter alın çünkü mutlaka kazanırsınız. Şunu da belirtelim hükümetin esenliğiyle konut fiyatları birbirine kör düğümle bağlı olduğu için hükümet konuta ekstra teşvik vererek genel ekonomik durumla arasındaki bağı koparmıştır. Bu nedenle daha da ihtiyatlı olmak lazım.

2. Oturmak amacıyla bu dönem konut almak için en mantıklı dönem. Geçen bir arkadaşım inşaat maliyeti ile satış fiyatı arasındaki marj nerede ise sıfırlandağını söylüyordu. Enflasyon yaşayan bir ülke olduğumuza göre fiyatlar yakın zamanda artmasa dahi düşüş yeni yapım konutlarda artık mümkün görünmemekte.

TMSF'den Dumankaya açıklaması!

https://emlakkulisi.com/tmsfden-duma...klamasi/610088

4. Tapu ve imar kanunlarında değişiklik teklifi kabul edildi - Güncel haberler
    https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem...dildi-5212711/

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by iki gozum Yazıyı Oku
    Atasehir dumankaya bu forumda tartisma konusu olmustu. 2016 yada 2015 yazi 3+1 fiyatlar 600k civariydi. Simdi baktim ayni

Sasirdim cunku daha dusmesini beklerdim

6.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Atasehir dumankaya bu forumda tartisma konusu olmustu. 2016 yada 2015 yazi 3+1 fiyatlar 600k civariydi. Simdi baktim ayni

Sasirdim cunku daha dusmesini beklerdim
    2015 600k 250k usd iken bugün 100k usd ye düşmüş gözüne dizine dursun amedabi öldürecek misin daha adamları

7. 850bine 3+1 ev almak mı(200 kredi) yoksa 3bine kıraya çıkarmak mı? şimdi hemen kiraya çık daha avantajlı gibi diye yazılır fakat iş gerçeğe dönünce yılda 36 bin tl kira ödemek boşa bir yatırım gibi geliyor. sakın tlyi faize koyun onun faizi ile kira ödersiniz demeyin çünkü 10 sene sonra anapara çöp olur 10 sene kira ödediğimle kalırım.
    hadi buradan yakın ne yapmalı?

8.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    850bine 3+1 ev almak mı(200 kredi) yoksa 3bine kıraya çıkarmak mı? şimdi hemen kiraya çık daha avantajlı gibi diye yazılır fakat iş gerçeğe dönünce yılda 36 bin tl kira ödemek boşa bir yatırım gibi geliyor. sakın tlyi faize koyun onun faizi ile kira ödersiniz demeyin çünkü 10 sene sonra anapara çöp olur 10 sene kira ödediğimle kalırım.
    hadi buradan yakın ne yapmalı?
    750 teklif et verirse kapat gitsin vermezse başkasına teklif et

Sayfa 14/1002 İlkİlk ... 412131415162464114514 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •