Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 195/1002 İlkİlk ... 95145185193194195196197205245295695 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 1,553 - 1,560 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. ''emlak vergisi'' başka bir şey , ''değerli konut vergisi '' başka ....

emlak vergisinin amacı (gerçi TC'de emlak vergisi kanunu çıkarılır iken kanun metninde amaç bölümü yokmuş!) ,

diğer ülkelerden anladığımız kadarı ile .....

bu vergi , belediyelere ödenir , belediyenin vereceği hizmetlerin karşılığıdır....
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    ''emlak vergisi'' başka bir şey , ''değerli konut vergisi '' başka ....

emlak vergisinin amacı (gerçi TC'de emlak vergisi kanunu çıkarılır iken kanun metninde amaç bölümü yokmuş!) ,

diğer ülkelerden anladığımız kadarı ile .....

bu vergi , belediyelere ödenir , belediyenin vereceği hizmetlerin karşılığıdır....
    evet şimdi bir de ayrıca değerli konut vergisi çıktı..

bunların yönetttiği ülkede vergi icat edilmesi sıradan bir şey oldu..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

emlak vergisi özelinde:

bu vergiler keyfi olarak evlerin değerine endekslenerek halktan fazla vergi toplanmasına neden oluyor..

bir belediye düşünün.. burası için verilecek hizmetler çeşitli.. mesela bir araç filosuda olmalı (itfaiye, çöp filan).. şimdi bunlar her sene yenilenmiyor.. ama her sene emlak vergisini almaya devam ediyorsun.. o yüzden yıllara yayılacak biçimde amortismanları düşünerek makul vergiler alınmalı..

mesela şimdi emlak vergisi evin değeri üzerinden binde 2 diyelim.. hoop yeniden değerledin evi.. evin değeri %50 arttı.. ama belediyenin masrafları yüzde elli artmadı..belki hiç artmadı geçen seneye göre.. ne olacak bu fazladan toplanan para?? otomatik olarak birilerinin iştahını kabartacak.. merkezi hukumetin ve belediyenin bunları bir şekilde harcayacağını düşünmek gayet normal.. ve yıllardır olan bir şey.. sürekli daha fazla topluyorlar sonra alakasız şeyleri fonluyorlar..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

4. devlet olarak sen indir indirebilyorsan enflasyonu %2lere 3 lere .....

gerçek gelir, rant vs vs vergisini alma hakkın o zaman doğar ...
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Ben istanbulda yaşiyorum. Metro geldi diye konutunun degerini yukseltenlerinde vergisini vermesi gerektigini dusunuyorum.
    Adaletli dogru işleyen bir sistemdede boyle olmasi gerekir.
    Rant a hepimiz karsi degilmiyiz. Benim itirazim sadece buna dir. Yoksa devletin koydugu vergiyi savundugum yok.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Evi satmadığınız sürece ortada bir kazanım yok ki vergi alasınız. Kirada ise ne kadar fazla kira alırsanız o kadar vergi ödeyerek zaten rantı vergilendiriyorsunuz.
    Diğer yandan zaten alınan konut 5 yıl içerisinde satılıyorsa vergiye tabi ranttan doğan değer artışı zaten vergilendiriliyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

Bu yeni beton vergisi için söylenecek çok şey ama doğuracağı tek bir gerçek var, hadin bakalım ülkedeki bu kadar aç açık, düşük gelirli ve dahi bir o kadar da işsiz varken o satılamayan 2 milyon betonu alsınlar münasip yerlerde değerlendirsinler.Bundan sonra beton ancak ihtiyaç için alınır, yatırım için alanlar hele o dağdaki taştaki 20-30 katlı ucube betonlara yatırım yapanlar o yatırımlarının hayrını görsün. A ke pe artık kendi ayağına kurşunları tek tek sıkmaya başladı, beton ekonomisiyle geldiler sonlarıda betonla olacak ve böylece Türk insanıda siyasal islamın, ``yok birbirimizden farkımız ama biz Osmanlı bankasıyız`` cıngılı gerçeğini görmüş olacak. Ne kadar pahalıya patlarsa patlasın kazanım kazanımdır.

8. kimseden alamazsın.
    kar edince vergi veren işyeri zarar edince vergi iadesi almıyor.
    evinin değeri artan vergisini verecek, düşene iade olmayacak.
    her şey çok açık.

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 195/1002 İlkİlk ... 95145185193194195196197205245295695 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •