Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 239/1002 İlkİlk ... 139189229237238239240241249289339739 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 1,905 - 1,912 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Arsa payı, arsa payı.

1989-1990'da Angora evleri 100-120 bin usd'ye satıldı temelden. Aynı sene Kavaklıdere'de 3+1 140-150 metrelik 0 apartman daireleri 90-100 bin dolar arasıydı.

Şu an kavaklıderedeki aynı ev 90 bin dolar ediyor ya da etmiyor.

Angora evleri 500 bin dolar altında el değiştirmiyor.

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...62213734/detay
    Gelir seviyesi arttıkça insanların tercihleri apartman dairesinden bahçeli müstakil evlere kaydı. Ana etken bu.
    Nasıl ki geçmişte beyaz ekmeği zenginler kepekli ekmeği fakirler yiyordu şimdi durum tersine döndü. Bu da öyle bir konu.

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    Gelir seviyesi arttıkça insanların tercihleri apartman dairesinden bahçeli müstakil evlere kaydı. Ana etken bu.
    Nasıl ki geçmişte beyaz ekmeği zenginler kepekli ekmeği fakirler yiyordu şimdi durum tersine döndü. Bu da öyle bir konu.

Sayın ikare.

Bu spekulatif bir talep kayması değil ama. Basit matematik ile çok kolay öngörülebilecek bir kayma idi.

Arsa payına bakmak yeterli olurdu, arada 5-6 kat fark söz konusu.

Inanilmaz varoş binalar, rezidans adı altına eline birden para geçen iyi geliri olan beyaz yakalara kitlendi. Adı rezidans ama rezidans hizmeti var mı ? 10-15 tane özel güvenlikçi dikmişler, bütün gün dikilmekten başka bir işe yaramıyorlar.

Amerikada mesela rezidans tipi binalarda size gelen kargoyla siz muhattap olmazsınız, güvenlik teslim alır depoda sizin adınıza muhafaza eder. Ne kadar medeni bir sistem. Burda zavallı kuryeler sitenin içine girip tek tek kargo dağıtıyor. Ve aidatlar 1000tl yi buluyor. Inanin gerçek rezidans hizmeti sunsalar 2000tl bile aidat verilir. Ama rezidans hizmeti almadan rezidans parası ödüyorsun..

Ve bu evler hiç bir zaman adam gibi prim yapmayacak, çünkü aidatı yüksek olduğu için kirası da düşük olacak. Aidatlar yüzünden kira fiyatları daima baskılanacak. Ha ne zaman işler değişir? Orta gelir tuzağından çıkarsak nominal kişi başına düşen milli gelir 20 bin usd olursa o zaman bu evlere gerçek talep oluşur.

3.  Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku

Sayın ikare.

Bu spekulatif bir talep kayması değil ama. Basit matematik ile çok kolay öngörülebilecek bir kayma idi.

Arsa payına bakmak yeterli olurdu, arada 5-6 kat fark söz konusu.

Inanilmaz varoş binalar, rezidans adı altına eline birden para geçen iyi geliri olan beyaz yakalara kitlendi. Adı rezidans ama rezidans hizmeti var mı ? 10-15 tane özel güvenlikçi dikmişler, bütün gün dikilmekten başka bir işe yaramıyorlar.

Amerikada mesela rezidans tipi binalarda size gelen kargoyla siz muhattap olmazsınız, güvenlik teslim alır depoda sizin adınıza muhafaza eder. Ne kadar medeni bir sistem. Burda zavallı kuryeler sitenin içine girip tek tek kargo dağıtıyor. Ve aidatlar 1000tl yi buluyor. Inanin gerçek rezidans hizmeti sunsalar 2000tl bile aidat verilir. Ama rezidans hizmeti almadan rezidans parası ödüyorsun..

Ve bu evler hiç bir zaman adam gibi prim yapmayacak, çünkü aidatı yüksek olduğu için kirası da düşük olacak. Aidatlar yüzünden kira fiyatları daima baskılanacak. Ha ne zaman işler değişir? Orta gelir tuzağından çıkarsak nominal kişi başına düşen milli gelir 20 bin usd olursa o zaman bu evlere gerçek talep oluşur.

4. Demekki bu dolar bayagi bi baskilanmis dunya genelinde.ben var demedim ama 15 000 dolara kumes degil ev alacagim dedim.amerikda 100 000 dolara evler var aylik kira geliri 800 dolar.bizde 200 000 dolara kumesler var kira geliri 500_600 dolar arasi.kisisel gorusumdur.
     Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Venezuelada bile 15 bin dolara ev yok ( evet merak edip piyasayı araştırdım, orda bile dolar ile el değişiyor evler)

Sincan karapürçek de 15 bin dolara şu an bile ev alabilrisiniz, ama prime yerlerde 15 bin dolara belki 1 seneliğine kiralarsın o evi astsubay kardeş : ) Bana prime yerde 15 bin dolara ev satılan bir ülke göster, bu bangladeş bile olabilir. Burda özür dilyeceğim senden.
    SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by astsubyee Yazıyı Oku
    Demekki bu dolar bayagi bi baskilanmis dunya genelinde.ben var demedim ama 15 000 dolara kumes degil ev alacagim dedim.amerikda 100 000 dolara evler var aylik kira geliri 800 dolar.bizde 200 000 dolara kumesler var kira geliri 500_600 dolar arasi.kisisel gorusumdur.

Amerikada 1000 dolar kira getiren evler var 50,000 dolara satılan. Ama sebeplerini söylesem arkanıza bakmadan kaçarsınız.

Amerika dediğiniz ülkede bir tesisatçının saatlik size charge ettiği ücret 80-100 dolar arası. Evlerin yıllık vergileri çok fazla.

Bir de amerika 52 eyaletten oluşuyor, her bir eyalet ayrı ülke gibi çok farklı dinamikleri var. Manhattan da mesela 5000 dolar kira getiren bir rezidansın aylık 2000-2500 dolar aidat gideri olabiliyor, vergiye girmiyorum bile. Aidatları da Amerika kiracılar değil, ev sahipleri öder.

6. Yillardir asgari ucretin 400 dolar olmadigi bir TURKIYE de. 100 000 dolara kumes almak bile vatandasi enayi yerine koymaktir kisisel gorusumdur.
     Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Amerikada 1000 dolar kira getiren evler var 50,000 dolara satılan. Ama sebeplerini söylesem arkanıza bakmadan kaçarsınız.

Amerika dediğiniz ülkede bir tesisatçının saatlik size charge ettiği ücret 80-100 dolar arası. Evlerin yıllık vergileri çok fazla.

Bir de amerika 52 eyaletten oluşuyor, her bir eyalet ayrı ülke gibi çok farklı dinamikleri var. Manhattan da mesela 5000 dolar kira getiren bir rezidansın aylık 2000-2500 dolar aidat gideri olabiliyor, vergiye girmiyorum bile. Aidatları da Amerika kiracılar değil, ev sahipleri öder.

7. Sapı samanı karıştırmışsınız
    görseli paylaşılan dikey yapılar TOKİ, onlar ne rezidans ne de aylık 1000 TL aidatı var. bırak aidatını kirası 1000 TL olmayan dünya kadar TOKİ sitesi var anadoluda her yerde, boşuna esprisi yapılmıyor ; anadolunun bitki örtüsü TOKİ, diye.

bunlarda kim oturuyor söyleyelim. Muğla tokilerinde ne kadar astsubay, düşük dereceli memur ve öğrenci var onlar oturuyor...sebep: muğla'da öğrenci ve memur için ev yok. evler hep apart olarak turiste. yerlisi de az çocuklu ve kendi evinde oturuyor.

anadolunun 50-100 bin nüfuslu onlarca ilçesinde ise daha önce köyünde "ker***" toprak damlı evde oturan sonra tarla ekmeyi hayvan bakmayı bırakan çünkü bununla geçinemeyen çoluk çocuğu orta okul lise çağına gelmiş ve köyünde ne ortaokul ne lise ne taşıma ne yurt olmadığı (olan yurt da cemaat yurtları) için mecbur "şehre" göçen koca bir kesim oturuyor. ne bu insanlar ne onların artık evlenme çağındaki çocukları bir daha köye dönmezler. dönemezler. karadenizin yemyeşil köylerinde bile anca çay zamanı fındık zamanı köylerinde insanlar, turistik aktivite gibi takılıyorlar. kaldı ki bozkırın ortasında yolu yok kanalizasyonu yok işi yok köyde adam ne yapacak? üstüne şimdi her yer "büyükşehir" oldu köyde baraka yapmak isteseniz belediyeden imar ruhsat lazım. nereye yapıyorsunuz?

sonuç.
    her yer öyle ataşehirde rezidans değil. haa, saçma sapan yerlerde saçma fiyatlarla rezidans yapmış olabilirler. bunları karı koca beyaz yakalı abi ablalar saçma fiyatlarla almış ve hiç hizmet almıyor olabilir. onlar dengelenir.

ama onun dışında çoook dikey yerleşim bina var ki oradan insanlar çıkmaz. çıkamaz. nasıl çıksın, ankarada 90 m2 apartman dairesini ısıtamayan memurlar müstakil evi nasıl ısıtacak? saksıda balkonda çiçek yetiştirmeyi beceremeyen yeni nesil, müstakil evin bahçesine çatısına nasıl bakacak? çocuklar okula servisle gidiyor sabahın köründe sitede 3 servis dolusu çocuk var buna rağmen 7'de alıyor servisler çünkü herkes başka yerde..o tek tek müstakil evlerden servisler 5.30 da filan başlar artık....

"eski" Türkiye'de insanlar emekli olunca ikramiyesiyle bir ev alıyordu beyler, şimdi 65 yaşına kadar zaten emekli olamıyor olsa o evin odasına yetmiyor. Nereye alacak müstakil evi? bir vurgundu bir fırtınaydı 2015'e kadar yaşandı geçti. parası olan zaten aldı. kalan ancak makul evleri alır (çok zengin olan zaten apayrı bir klasmanda alır, onlar toplumun kreması onlar bir kenara)

ortalama insan için her ne kadar hayaller müstakil ev olsa da sosyal yapı buna müsaade etmez. annem babamla aynı sitede oturayım da kreşe verene kadar annem çocuklara baksın, insanları mı müstakil ev alacak? oldu... bir müstakil ev de anneye. bir de kenara koy kayınvalideye onun nesi eksik?

sizin söylediğiniz o yatay yerleşime geçiş öngörüsü çook eskiden 2030'dalarda nüfus artış hızının düşmesi, nüfusumuzun 2050'lerden sonra geriye gidecek olması demografik verisine göre yapılıyordu. o da yalan oldu. arap, afgan, afrikalı....

8.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Merhabalar arkadaşlar.

Eğer eve ihtiyacınız var ise, elinizde o evi alacak peşin para olsa bile, hatta 3-5 katı peşin para olsa bile, bu oranlardan kredi çekmemek kerizliktir. Türkiye gibi kronik enflasyon sorunu olan bir ülkede verilen bu oranlar gerçekten 40 yılda bir olacak bir firsat sunuyor yatırımcılara. Oranlar serbest piyasaya aykırı!!! Devlet resmen zararına para dağıtıyor.

Tabi bu evi alırken 0 konutlardan bence uzak durmak lazım, onların fiyatlaması bence hala sağlıklı değil, 10-15 yaşında piyasası oturmuş 2. el konutları almak daha mantıklı olacaktır. Dolar bazında fiyatlar ankara için konuşursak dibin de dibinde.

Neyse bi senaryo ele alalım. 750 bin liralık bir konut alacaksınız, 250 bin lirasını peşin verip 500k kredi çekecekseniz 15yıllığına. Aynı konutu kiralamanın bedeli 2500 lira olarak varsayıyorum. Ha bir de şu gerçek var, 3 yıl önce bu konut dolar bazında 250 bin dolara satılıyordu, şu an 130-135'den el değiştiriyor, bu rakamlar hayali değil gerçektir.

Neyse efendim, 500 bin liralık kredi için aylık geri ödeyeceğiniz tutar her ay 5962tl

15 yıl sonra bankaya toplam 1.073.000 tl ödeme yapacaksınız

Cebinizden peşin olarak 250 bin lira çıktı, onu unutmayalım, toplam maliyetiniz 1.32 milyon tl olacak.

Evet göze çok pahalı gelebilir bu, ama aslında bedava, Türkiye gibi enflasyon canavarı ülkede yaşadığınızı unutmayın asla.

Bu 750 bin liraya alınan konut her sene %10 değer kazansa, ki burası Türkiye, %10 muhafazakar bir rakam. Kazanır. 15 yıl sonra konutunuzun değeri.

Ek 23803

3 .340 milyon tl!

Her sene %15 değer kazanırsa

Ek 23804
    7 milyon tl oluyor.

Ha unutmayalım, taksit sayısı sabit kaldığı için enflasyon canavarı yüzünden ilerde 6000tl çok komik bir rakam olacak. Muhtemelen 5 sene sonra şimdi 2000-3000tl ye satılan en dandik çin malı telefonlar 6000tl ye satılacak, iphone 20 bin lira olacak. Nusrette 4 kişilik bir ziyafet 3000tl olacak, gibi gibi.

Neyse bu konut sizin oturacağınız konut olduğunu varsayıyorum, 2500tl kirası var. Yani aslında 3500tl cebinizden çıkıyor bu eve sahip olmak için, 6000tl değil. Hesabınızı ona göre yapın. 5 yıl sonra asgari ücretin 4000-5000tl olacağını da unutmayın.

Selamlar.

.
    Hemen koşup koşup bankadan kredi ile ev alalım fena gaza geldim. Yav arkadaş bu nasıl bir mantık dir nasıl bir gazlamadir belli değil evin değerini dolar bazında niye hesapliyirsunuz bir onu anlamadım dolar bir yatırım aracı değildir bir para birimidir ve dünyada fed faiz indirirken ve eksi faiz varken şuan ki faiz oranlarını çok düşük bulmak akla mantığa sığmaz herhalde sizin ülkede ki konut stoğu dan haberiniz yok iki evlerin değerinin enflasyona endeksli olarak uçuk değerler vermeniz de çok çok yalnıs 2 senedir ülkede enflasyon var ve ev fiyatları ya düşüyor yada enflasyonun gerisinde kalıyor konut talebi yok ülkede işsizlik bu seviyede iken de bu stok kolay kolay bitmez kimseyi kandırmayın ve milleti gaza getirmeyin

DUB-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 239/1002 İlkİlk ... 139189229237238239240241249289339739 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •