Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 251/1002 İlkİlk ... 151201241249250251252253261301351751 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,001 - 2,008 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Valla 2001 krizi deprem sonrası alınmış evim bile altını yakalayamamış.Geçenlerde hesap ettim inanılmaz ama sonuç bu.Oturacağın ev dışında ev bence yatırım değil.İlla emlak isteniyorsa gelişecek bir yerde dükkan falan alınabilir.
    Zaten gayrimenkul yatırımı hakkında yazılan kitaplarda bile peşin parayla ev alımının reel getiri sağlmasının çok zor olmasından bahsedilir ve kaldıraçın önemine vurgu yapılır

Şöyle bir örnek veriyim, 100 bin dolarımız var, bu parayla peşin olarak 1 ev alabilirsiniz, yada kredi çekerek 4 tane

Senaryo 1.

Hepsini peşin verdiniz ve bir tane ev aldınız

2 sene sonra evinizi 120 bin dolara sattınız, elinize geçen para vergiler ve harçlardan sonra en fazla 115 bin dolar, senede %7.6 getiri

Senaryo 2

Parayı 4 e böldünüz ve 25 bin dolar peşin verip her ev için 75 bin kredi çektiniz

100 bin dolara 4 tane eve girdiniz
    2 sene sonra evlerin her biri 120 bin dolara satıldı, etti 480 bin. Düşün vergiyi, aylık taksidi, tapu harcını, en az 440 bin kalır eliniizde

Maliyet 400 bin dolar.
    Sizin cebinizden çıkan para 100 bin dolar
    Elde ettiğiniz net kar 40 bin dolar

Yani senede %20 getiri sağladınız, tebrikler.

Özetlemek gerekirse, kaldıraç kullanmadan emlaktan para kazanmak çok zor.

Ama kaldıraç 2 taraflı bir silah, olası bir çöküş de herşeyin size girmesi ihtimali var : )

2.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    O konuda en garantili yol.Bağlı olduğunuz vergi dairesine gidip bir memura rica edip hesaplatmanız.Yıllık enflasyona göre artışları yapıp size kesin sonucu verirler.Yoksa 5 yıl sonra bir ceza gelir yıllarca uğraşırsınız.
    bu forumdaki çoğu kişi orada oturan memurdan daha bilgili inanın buna geçen gün GİB'i aradım bilgi veremedi çocukcağız çıkar illaki falan dedi. cevabınız için teşekkürler yinede

Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    bu forumdaki çoğu kişi orada oturan memurdan daha bilgili inanın buna geçen gün GİB'i aradım bilgi veremedi çocukcağız çıkar illaki falan dedi. cevabınız için teşekkürler yinede
    Yok sn mrfatih öyle telefonla olmaz.Vergi dairesine gidip en mülayim memuru gözüne kestirip olanca nezaketinizle rica edeceksiniz.Göz teması olunca o zaman şansınız olur.Yoksa telefonla falan biraz zor tabi böyle angarya gibi görülen işleri halletmek))))

En azından ben öyle öğrenebilmiştim olayı.Mülayim bir memure hanımı gözüme kestirip rica etmiştim)))))))

5.  Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi ile ilgili bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

2016 aralık yılında 450 bin peşin alınmış konutun aralık 2019 yılında 720 bin e satılmasından dolayı bir vergi çıkar mı? internetten yaptığım hesaplamaya göre 760 bine kadar vergisiz satılabilir diyor ancak pek inandırıcı gelmedi. Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.
    https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/...tisiHesap.html

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Yok sn mrfatih öyle telefonla olmaz.Vergi dairesine gidip en mülayim memuru gözüne kestirip olanca nezaketinizle rica edeceksiniz.Göz teması olunca o zaman şansınız olur.Yoksa telefonla falan biraz zor tabi böyle angarya gibi görülen işleri halletmek))))
    eskiden vergi dairesinde çalışan bir arkadaşımın adını kullanarak bilgi aldım hesaplama doğru dediler 2019 yılı enflasyonu yüksek olduğundan herhangi bir vergi çıkmaz dediler

7.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Valla 2001 krizi deprem sonrası alınmış evim bile altını yakalayamamış.Geçenlerde hesap ettim inanılmaz ama sonuç bu.Oturacağın ev dışında ev bence yatırım değil.İlla emlak isteniyorsa gelişecek bir yerde dükkan falan alınabilir.
    2001 krizinde aldıgınız ev sonraki 10 sene yani 2012 ye kadar belki altının 2-3 katı kar etmiştir.. ,ikinci 10 sene ise altın yetişip gecmiş olabilir.

sonucta altın galip gelmiş olabilir.

belki onumuzdeki 5-6 sene ev daha karlı olacaktır ..sonraki 5-6 sene ise yine altın ..

Cunku dovizin, doların 10-12 sene 1,5 larda yatay durdugu gunleride gördük.

8. Zaten eninde sonunda tüm enstrümanlar uzun vadede yakınsıyorlar birbirine...Kasmaya gerek yok...

Sayfa 251/1002 İlkİlk ... 151201241249250251252253261301351751 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •