Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 276/1002 İlkİlk ... 176226266274275276277278286326376776 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,201 - 2,208 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu nedenle, evlerin bir kısmını emlak gözde olduğu dönemde satmak lazımdı.
    Son dairemi 2014 yılında almıştım.
    O zamanlar ne doğru düzgün suriyeli vardı, ne de imam hatip patlaması.
    Bir gün çoluğum çocuğum olursa zorla imam hatipe yazdırılır diye bir endişem olacağı aklımın ucundan geçmezdi.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Haram kazancın, yandaş olup 3-5 yılda Servet edinenlerin bu kadar fazla olduğu yerde....gelirden daha az vergi alırdım, servetten de bir güzel vergi alırdım.
    Kurunun yanında yaş da yanar hocam. Helal kazanana yazık olur.

Bizimki 2 nesilin 50 yıllık emeği.

emlakta servet vergisi acziyetin göstergesidir.. hatta bu maksatla örnek olan verilen 1 milyon dan yuksek evlerden keyfi vergi alınması tam bir saçmalıktır.. 1 milyon dediğin ne ki? 150 bin dolar..veya 5 milyon tl.. 1 milyon dolardan az bir rakam.. böyle komik rakamlara servet demek ayrıca cahilliktir..

bunu bu forumda yıllardır emlak uzerinden oluşturulan saadet zincirine ve içinde bulunduğumuz çöküşü temel mekanikleri ile birlikte yıllar oncesinde burada paylaşan az sayıda kişiden birisi olarak söylemem şaşırtıcı olmamalı..zira yüksek vergi, hangi alanda olursa olsun, bir ulusun iflasına giden en kestirme yollardan birisidir..

aslolan her zaman gelir vergisi olmalı..servet vergisi gibi şeyler temel hukuka ve girişim özgürlüğüne tamamen aykırı.. bir tür modern robin hood luk yapmak adına bu tür saçma uygulamalar ülke için kötü.. böyle şeylerle uğraşılacağına gelir vergisini al.. vergi kaçıranların peşinden git.. bunu yapmıyorsan bir zahmet susup az vergi ile ülkeyi yöneteceksin..

her açıdan vergisini veren ve zengin birisi (ki bu forumdaki herkesin zengin olmayı istediğini söylemek yanlış olmaz) varsayalım 10 milyon tl değerinde yuksek tavanlı bir villa yaptırdı.. veya bu tür insanlar için yuksek tavanlı modern bir daire şehir içinde yapıldı.. şimdi bu kişi zaten yuksek gelir vergisi ve bilumum bir sürü vergi verdi ama ayrıca evi (zevk sahibi birisi sonuçta) 10 milyon tl diye neden ayrıca vergi vermesi gereksin ?

bu tür aptalca vergileri desteklemek ise ayrıca bir garabet.. mevcut zihniyet siyasi hayatını bu tür aptalca deli dumrul vergileri ile sürdürüyor.. sapla samanı karıştırmayın..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3. millet evlere %10 minimum zam yaptı neden diye soruyorum faizler düşmüş ondan sever misin sabaha mı bırakırsın

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Son dairemi 2014 yılında almıştım.
    O zamanlar ne doğru düzgün suriyeli vardı, ne de imam hatip patlaması.
    Bir gün çoluğum çocuğum olursa zorla imam hatipe yazdırılır diye bir endişem olacağı aklımın ucundan geçmezdi.

Kurunun yanında yaş da yanar hocam. Helal kazanana yazık olur.

Bizimki 2 nesilin 50 yıllık emeği.
    Servet düşmanı değilim. Zaten fazla para-mal vs gözüm de yok. Ama şöyle bir realite var. Her dönem kendi zenginini yarattı. Hele son dönemde, 10-15 yılda sıfırdan multimilyoner konumuna gelen ve bunu haksız kazanç, siyasi menfaat ile elde eden çok kişi var...biraz atmasyon, biraz gözlem 10 zenginden 7-8 i haksız kazanç ile elde edilmiş servete sahip.

Bir ülke gelir bölüşümü adil olmadığında, verginin sadece ya da ağırlıklı olarak gelirden alınması da adaletli olmuyor...çünkü adam paravan şirketi sayesinde kral gibi yaşıyor..lüks içinde yüzüyor...ama bir bakıyorsun ki firma zararda.,,hep zararda zaten...dolayısıyla gelir de yok, vergi de.

Bu sistemi düzeltmek 10-15 yıl alır...bu süreçte mecburen dolaylı vergi oranı yüksek olacak ve Servet üzerinden az da olsa vergi alacaksın.,,başka çaresi yok.,.bu sayede, mesela elektrik-su-doğalgaz gibi temel ihtiyaç harcamalarında vergiyi sıfırlayacaksın...asgari ücretlinin gelir vergisi sıfıra yakın olacak.

servet üzerinden vergi alınmasının kaçınılmaz olduğunu yazmak a.k.p. partisinin söylemine teslim olmak demektir..

vergiler neden yetmiyor diye sorun..bu daha gerçekçi bir soru olur.. sürekli vergi icat edilen bir ülke.. bir problem çıktı mı hemen yeni vergi icat ediliyor ve kalıcı hale geliyor.. 80 li 90 lı yıllardan çok daha fazla vergi toplanıyor.. hem cumhuriyet ortalaması olan ortalama %4-5 gibi bir büyümenin getirdiği gelir artışı üzerinden alınan vergilerin artması hem de yeni icat edilen vergiler nedeniyle..

total olarak bakıldığında fahiş vergiler toplanıyor ve bu vergiler yardım adı altında dunyada eskimolar için bile harcanıyor ama Turk vatandaşları için harcanmıyor.. o noktaya geldik..

servet vergisi berbat bir fikir.. şu anda eğer bir sorun varsa bu
    a-) vergi toplamada ihmal ve amatörlük nedeniyle yeterince vergi toplanmadığı
    b-) gereksiz yerlere yapılan harcamalar nedeniyle vergilerin yetmemesi

olabilir.. ancak mevcut durumda bile geçmişle karşılaştırıldığında yuksek vergi toplanıyor.. yani normal şartlarda yetmesi gerekiyor..

neticede yeni vergiler icat etmek yerine vergi kaçıranların uzerine gitmeleri ve olayı yapısal olarak çözmeleri gerekiyor.. diğer çözümler vergiden kaçınmayı beraberinde getirecektir ve ülkeden servet çıkışı artacaktır..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

sen yıllarca servet biriktir.. sülalece çalışın.. verginizi verin.. terleyin.. yaratıcı olun.. sonra bir işbilmez siyasal parti gelsin işleri berbat etsin ve sorumsuzluğunu finanse etmek için servet vergisi icat etsin..

evet şimdi olan şey tam olarak bu..

bunu bir kez yaparsın insanları hazırlıksız yakaladığın için ama emin olmak gerekir ki servetini bu tür aptalca vergilerin olmadığı yerlere taşımanın hesabını bir çok insan yapacaktır..

çalışkan ve her türlü vergisini veren insanlara yapılan bir ihanettir bu tür ek vergiler..

vergi kaçıranlardan ve şüpheli serveti olanlardan para alınması gerekçesiyle icat edilecek servet vergileri her türlü vergisini muntazam verenler için bir ceza anlamına gelmektedir ve ülkenin finansal sistemini sabote etmek gibi bir şeydir bu..

ayrıca.. bu tür vergilerin toplumda bazıları tarafından "çözüm" olarak savunulması ibretlik bir durumdur ve iktidarın işinin ne kadar aslında kolay olduğunu da göstermektedir.. zira en aptalca fikirler bile bir şekilde taraftar buluyor..

7. Bak ben sıfırdan geliyorum. Kazandığım maaşın %45 ine zaten çöküyor. Yetmiyor benzine arabaya içkiye sigaraya kütür kütür dayıyor - hadi hakkıdır diyelim ama maaşın %65 onu vergi veriyoruz. Verdik.

Üstüne yatırımla onunla bununla torpil insider olmadan para kazanıyorum ev alıyorum. Bu sefer de diyor ki senin ev iyimiş kanka 3 5 de bize ateşle. Kusura bakmayın da s...erler öyle işi Portekizden alır herkes O zaman evi. Bu vergi işi neye benziyor biliyor musunuz, çok para bassak ülke kurtulurcu zihniyete benziyor. Seviye ilkokul 1 yani malesef.

Ha şu da var diyor ki ben benim dönemimde 5m ev alanların hepsini biliyorum alayı hırsız vergi vermeden aldı. Önceden alanlara da ne yapalım zenginlerdir zaten. Ben şuradan dayayayım vergimi diyor, onu diyorsa o da çok vahim. Ben bu verginin elle tutulur yanını bulamadım.
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    sen yıllarca servet biriktir.. sülalece çalışın.. verginizi verin.. terleyin.. yaratıcı olun.. sonra bir işbilmez siyasal parti gelsin işleri berbat etsin ve sorumsuzluğunu finanse etmek için servet vergisi icat etsin..

evet şimdi olan şey tam olarak bu..

bunu bir kez yaparsın insanları hazırlıksız yakaladığın için ama emin olmak gerekir ki servetini bu tür aptalca vergilerin olmadığı yerlere taşımanın hesabını bir çok insan yapacaktır..

çalışkan ve namuslu insanlara yapılan bir ihanettir bu tür vergiler..

vergi kaçıranlardan ve şüpheli serveti olanlardan para alınması için icat edilecek servet vergilerinin namuslu ve her türlü vergisini verenler için bir ceza anlamına gelmektedir ve ülkenin finansal sistemini sabote etmek gibi bir şeydir bu..

ayrıca.. bu tür vergilerin toplumda bazıları tarafından "çözüm" olarak savunulması ibretlik bir durumdur ve iktidarın işinin ne kadar aslında kolay olduğunu da göstermektedir.. zira en aptalca fikirler bile bir şekilde taraftar buluyor..

8.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Bak ben sıfırdan geliyorum. Kazandığım maaşın %45 ine zaten çöküyor. Yetmiyor benzine arabaya içkiye sigaraya kütür kütür dayıyor - hadi hakkıdır diyelim ama maaşın %65 onu vergi veriyoruz. Verdik.

Üstüne yatırımla onunla bununla torpil insider olmadan para kazanıyorum ev alıyorum. Bu sefer de diyor ki senin ev iyimiş kanka 3 5 de bize ateşle. Kusura bakmayın da s...erler öyle işi Portekizden alır herkes O zaman evi. Bu vergi işi neye benziyor biliyor musunuz, çok para bassak ülke kurtulurcu zihniyete benziyor. Seviye ilkokul 1 yani malesef.

Ha şu da var diyor ki ben benim dönemimde 5m ev alanların hepsini biliyorum alayı hırsız vergi vermeden aldı. Önceden alanlara da ne yapalım zenginlerdir zaten. Ben şuradan dayayayım vergimi diyor, onu diyorsa o da çok vahim. Ben bu verginin elle tutulur yanını bulamadım.
    Aynı durumdayız...evlatlarıma en büyük mirasım, anamın ak sütü gibi helal kazanç ile onları yetiştirmemdir...ilk 1-2 ay sonrası max, vergi dilimine girdim maaşlı 19 yıllık hayatım boyunca...kazanırken %35 ( SSK vs hariç salt gelir vergisi) harcarken ya da birikimden vergi vs efektif vergi oranım %50 üzerindedir,

Kira, emlak vs her vergimi zamanında eksiksiz ödedim. Yani mevcut vergi düzeninin en çok ezdiği kesimdenim.

Ama geri zekalı da değilim,,siyasi yorum yapacağım, birilerine çakacağım diye hayal aleminden hikayeler anlatamam...gayet realistik biriyim..olabilecek olanı, kısa- orta vade perspektiften kendi bakış açımdan anlatmaya çakışıyorum.

Anlayana, sivrisinek saz, anlamayana..neyse.

Sayfa 276/1002 İlkİlk ... 176226266274275276277278286326376776 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •