Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 283/1002 İlkİlk ... 183233273281282283284285293333383783 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,257 - 2,264 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Uzun süredir forumu okumamıştım. Son 1-2 haftada karşılıklı atışmalar olmuş. Bu gibi mecralarda, İnsanlar neden kendi düşüncelerini kabul ettirmeye çalışırlar anlamam? Sabaha kadar konuşsanız da , karşınızdakinin düşüncelerini pek değiştiremezsiniz.

Bir de hesap kitabı USD'den yapanlar var. Evet anlıyorum, USD önemli bir para birimi ama, kazandığın ve temel para birimin TL. USD karşısında ve belirli bir zaman aralığında evinizin değer kazanması ve değer kaybetmesi anlamlı gelmiyor bana. İhracatçı firmalar için USD bazlı raporlama yapılabilir, USD Konuşulabilir ama temel kazancınız TL ise, herşeyi USD'ye endekslemek de doğru gelmiyor. Eğer TL'nin kıymeti yok, USD convertbl deniliyorsa, bu aşamada AB'ye olan yakınlığımız nedeni ile Euro ve/veya insanoğlu'un yüzyıllardır süren sevdası nedeniyle Altın daha öncelikli olmalı. (Ki bence bu da yanlış). USD artınca biz de her şeyin fiyatı artmıyor. USD artsa da artmasa da biz de her şeyin fiyatı artıyor. Yediğimiz içtiğimiz her şey USD'ye bağlı diyorlar. Katılmıyorum. Yediğimiz içtiğimiz her şey vergiye bağlı. Bugün devlet vergiyi adil alacak olsa, USD 8 TL bile olsa, herşeyi daha ucuza alırız.

Konut konusuna gelirse, herkes kendi pozisyonunu alır. Eğer iradenize hakim olabilirseniz, nakitte kalmak konut almaktan daha keyifli geliyor bana. Ama kimisi kendine ve iradesine güvenmez, nakitte kalırsa, harcamaları artabilir, saçma sapan yerlere yatırım yapabilir parayı tüketebilir v.s.

Ev fiyatları hem reel hem nominal olarak düştüğü ya da pek de yukarı yönlü hareket etmediği bir dönemdeyiz. Özel projeler, ya da istisnalar hariç konut fiyatlarının, eskisi gibi çok ciddi sıçramalar yapacağını düşünmüyorum. Bence ev sahibi olmak isteyen arkadaşlar (yatırım amaçlı), ölü fiyatlar verip, cidden uygun fiyatla ev alabiliyorlarsa alsınlar. Ben satın almadığıma değil, fiyat vermediğime yanarım derler.

İlk ev (oturacağın ev) psikolojiktir, ona çoğu kişi gibi ben de bir yorum yapamam. Ama yatırım evler de, tamamen rasyonel olmalıyız.

Burada bazı konuların farkına varılması çok güzel. Dikey yapılaşma, yüksek katlı binaların, kalitesiz evlerin, saçma sapan kutu kadar evlerin, allanıp pullanıp pazarlanması kısmında yıllardır rahatsızım ben de. Bu artık farkına varılmış. Arsa payının önemi vurgulanmış. Ne güzel.

Daha sakin ve daha saygılı bir forum görmek dileğiyle,

Saygılar

2.  Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Parasi varmış arkadaşın, konu alsam mı yoksa parayı başka yerde değerlendirsem mi?
    Aynı hatayı ben yaptım.
    Ben olsam peşin para baglamazdim.
    Asgari %25 ini konut kredisi kullanırdım.

3. Paran varsa evin de yoksa alacaksın kafan rahat olacak...Yarın ne olur diye düşünmeyeceksin...Oturmak için tabii...

4. 2020 için konut istisnası kaça yükselecek acaba .

Hiç yerde göremedim ben bunu yoksa oda mı kaldırılıyor acaba.

Bir yerde 6600 olarak görmüştüm bunu teyit edebilecek olan var mı

5.  Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Paran varsa evin de yoksa alacaksın kafan rahat olacak...Yarın ne olur diye düşünmeyeceksin...Oturmak için tabii...
    Oturum amaçlı satın almak istiyoruz ancak dolar bazında sattığım evde 60 bin dolara yakın kayıp yaşadık bu bizi korkuttu açıkcası. Evi geçen hafta sattık elimize nakit geçti son 1 haftada aklımda olan evler hepsi fiyat revize etti 50-100K aralığında.

Sanıyorum Türkiye'de yaşıyorsanız finans uzmanı olmak zorundasınız yoksa paranız eriyip duruyor.

2016 Aralık yılında bankada 210 bin dolar ve 500K nakit param vardı 190 bin dolara ev aldım bugun dolar bazında 120 bin dolara sattım ev alıp yatırım yapmama rağmen eridim oturduğum yerde.

Şimdi oturum için ev almak istiyoruz ama doğru bir karar mı yoksa yine yanlış mı yapıyoruz tam karar veremiyoruz...

6. Yatırım amaçlı her zaman risk var...USD/TL gerçeği var bu ülkede...Bir gecede bir günde toptan kesiyor hesabı...

Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    merhaba forumdaşlar

Bugün bir ev beğendik fiyatı 1.375K bu evi kredi kullanmadan mı alsam yoksa bu evde 4.000 tl kira ödeyerek kiracı olup paranın bir kısımını döviz diğer kısmını mevduat mı yapsam ya da fon. 1-2 sene içinde bu evi tekrar satın almak istesem alabilir miyim?
    Fikir sormuşsunuz cevap yazmak lazım.İlk evin fiyatı olmaz ,zararı olmaz,TL bazında fiyat genelde artar falan yuvarlak laflar.Sizin yazdığınız rakama bu aralar eve para falan bağlanmaz.Son günlerde konut fiyatlarındaki artış manasız,fiyat artırmak başka satış yapmak başka.Talep az bişi arttı o doğru ama 2020 de kriz derinleşince eli sıkışacak bir ton insan kurum olacak uygun fiyatlar gelecek.Bastırılmış rakamlarla altın veya gümüş almak en doğrusu.2020 de çökecek borsayı bekle ordan maliyet yap derim.En azından benim planım böyle.Emlağın artık para kazandırmadığını son yıllarda tecrübe etmiş olmanıza rağmen halen o mecrada getiri aramanıza yatırım yapmaya kalkmanıza hayret ettim.Ev ilk ev de olsa finansal matematiği mutlaka gözönünde bulundurulması gereken bir iştir.Bu ara bu matematiğin sonucu net ,ev falan alınmaz.

Misal dolarda parayı tuttuk ,borsaya girmedik dolara bastılar,son 18 ayda zarar yazdık,dolar dünya parası ben rahat uyuyorum falan desek ne fayda,zarar yazdık işte,borsacılar kazandı.Yatırım işi hep zamanın ruhunu okumaktır.2019 borsacılara yaradı.Son 4 yıldır emlak zarar yazdı,son 18 ayda da dolar zarar yazdı,son 6 ayda borsa kazandırdı,bu rüzgarları yakalayan para kazandı.2020 hesabı farklı olacak herkes de kendi aklının ekmeğini yiyecek,ben kendi fikrimi demin yazdım,bakalım zamanın ruhunu doğru okumuşmuyum göreceğim))))))))))

Sayfa 283/1002 İlkİlk ... 183233273281282283284285293333383783 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •