Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 291/1002 İlkİlk ... 191241281289290291292293301341391791 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,321 - 2,328 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sizin örneğinizden yola çıkarak Tl faizin yuzde 12.30 iken bunun faizi için örnek verince kupon değil faiz gibi anlaşılmıştı.
    Diğer yandan forumun bilgi birikimi bankacılardan daha çoktur diye düşünüyorum.
    bahsi gecen tabloda kupon faizi olarak gecıyor donem olarak 6 aymı 12 ay mı bılemıyorum ama yıllık getırıde yuzde 6 fılan demıs yuzde 6 da cok ıyı

2.  Alıntı Originally Posted by eksina Yazıyı Oku
    https://www.iktisatbank.com/eurobond-fiyatlari

2030 yılı vadelı 11.875 faiz oranı ıle goze batıyor . Tl faizin yuzde 12.30 oldugu bu gunlerde param olsada ben alsammm dedirtiyor
    2030 yılı vadelı yatırım yaptığımızda yıllık %11.875 gelir mi elde edeceğiz?
     Alıntı Originally Posted by eksina Yazıyı Oku
    kupon ödemesi %11.875 bu konuyu bankacıya sormak daha bilgilendırıcı olur.
    Sizin örneğinizden yola çıkarak Tl faizin yuzde 12.30 iken bunun faizi için örnek verince kupon değil faiz gibi anlaşılmıştı.
    Diğer yandan forumun bilgi birikimi bankacılardan daha çoktur diye düşünüyorum.
     Alıntı Originally Posted by eksina Yazıyı Oku
    bahsi gecen tabloda kupon faizi olarak gecıyor donem olarak 6 aymı 12 ay mı bılemıyorum ama yıllık getırıde yuzde 6 fılan demıs yuzde 6 da cok ıyı
    Anında %50 düştünüz ya.. İlk başta tl faizine yakın bir yerdeydik birden yarı yarıya inince kampanyayı kaçırmış türk gibi hissettim kendimi
    Son düzenleme : diproyal; 22-12-2019 saat: 13:54.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Portekizde uygulama şöyle ;

- Bizdeki gibi gm üzerinden vergilendirilmiyor , kişinin sahip olduğu toplam gm ederi baz alınıyor
    Aslında varlık vergisinin sadece GM üzerine düşünülmesi de saçma ve adaletsiz.

Diyelim ki üç kardeş var. 15 milyon liralık bir miras üçüne 5'er milyon nakit olarak bölüştürüldü.

1. kardeş dedi ki "ben hisse senedi alacağım, temettüsüyle geçineceğim."

2. kardeş dedi ki "ben birkaç tane daire alacağım, kirasıyla geçineceğim."

3. kardeş dedi ki "ben mevduat yapacağım, faiziyle geçineceğim."

Sonra devlet geldi, gayrimenkulü olan kardeşe bastı varlık vergisini. Diğerleri ise rahat.

Şimdi bu adalet midir?

Ha bana kalsa zaten vergilendirilmiş olan kazançtan yaptığımız birikimin hiç bir şekilde tekrar vergilendirilmemesi gerekir, ama illa vergi alınacaksa o zaman da farklı varlıklar arasında adalet olmalı.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4. Ayrıca Florya, Yeşilköy, vb AKP li yandaşların ağırlıklı oturduğu değerli semtlerde mülklerin değerini düşükten hesaplamışlar. Çok pahalı evlere bile varlık vergisi gelmemiş!

Bunu duydum da şok oldum!!!

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    İnceledim , 2008 krizinden sonra ekonomileri dağılan bazı ülkelere bu tip bir varlık vergisi getirilmiş.

AB ülkelerinden bize ekonomik olarak en yakın Portekizde uygulama şöyle ;

- Bizdeki gibi gm üzerinden vergilendirilmiyor , kişinin sahip olduğu toplam gm ederi baz alınıyor
    Okuduğum yorumlarda ; takdir edilen değer, genelde minimum seviyede.

- Her kişiye; €600.000.- 'yu aşan kısım için %0,7 vergi var.
    (€600.000.-lik kısım muaf , karı-koca €1.200.000.- lik mülke vergi yok)

gelelim zurnanın zırt dediği yere.......

- Bizde, şirketlere böyle bir vergi salmamışlar !

-Bizde , arsalara böyle bir vergi salmamışlar !

- Portekiz'de şirketlere €600.000.- muafiyeti de yok.

- Şirketlerin vergi oranı %0,4

https://www.blevinsfranks.com/what-we-do/wealth-tax

5. Varlık Vergisi

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarl...i-5521804/amp/

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak 2020 Bütçe Yasa Teklifi üzerine TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada AKP’nin 17 yıllık ekonomi ve dış politikalarını eleştirerek “Duvara tosladınız†dedi.

Toprak ayrıca “Varlık Vergisi Kasım 1942’de çıktı, 16 ay uygulandı ve vazgeçildi. Çünkü bir hataydı, hatadan dönüldü. Siz 77 yıl sonra yeniden Varlık Vergisi getirip, vatandaşın malına-mülküne göz diktiniz†ifadelerini kullandı.

https://trhaber4.blogspot.com/2019/1...a-yeniden.html

6.  Alıntı Originally Posted by renkly1i Yazıyı Oku
    Mesela şu an oturduğum evin önü arkası açık, odalar geniş güzel bir ev. Fakat almalı mıyım? kesinlikle hayır. Arka taraftaki boş alana mutlaka bir apartman yapılacaktır. Çünkü memleketin her karışını betonla döşemeye rant içmiş bir kitle var ve iktidar ellerinde. Ayrıca her üç beş yılda kat sayıları teker teker artırılıyor. Demek istediğim arka tarafa yapılacak inşaat hem eve olan ilgimi azaltacak hemde fiyatını düşürecektir. Hem hayat tecrübemle hemde buradan okuduklarımla anlıyorum ki ev almak gerçektende iş değil. Ama işin psikolojik boyutuna yeniliyor insan 1/125 Kira oranıyla bu yaz aldığım ve kiraya verdiğim ev için bile şu an pişmanım.

Mi 9T Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    İkna oldum galiba haklısınız birazda nakit devam edelim o halde 2.1 K için yatırım tavsiyelerinizi duymak isterim.

Benim yapacağım şey %30 değişken %30 hisse senedi %20 ppf %20 faiz

7.  Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    İkna oldum galiba haklısınız birazda nakit devam edelim o halde 2.1 K için yatırım tavsiyelerinizi duymak isterim.

Benim yapacağım şey %30 değişken %30 hisse senedi %20 ppf %20 faiz
    2.1 K dediğiniz rakam 2.100 TL yapıyor. Ev almaya karar verseydiniz geri kalanını kredi mi alacaktınız?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    2.1 K dediğiniz rakam 2.100 TL yapıyor. Ev almaya karar verseydiniz geri kalanını kredi mi alacaktınız?
    2.1 milyon tl diyelim

Sayfa 291/1002 İlkİlk ... 191241281289290291292293301341391791 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •